Zly jedovaty stary clovek - som na konci so silami

Príspevok v téme: Zly jedovaty stary clovek - som na konci so silami
nesmiemvstat

Žijeme s rodinou (mama - babkina dcéra, nevlastný otec, brat) v babkinom dome. Asi 10 rokov. Babka je starý veľmi zatrpknutý človek a z toho vyplývajú aj jej ďalšie vlastnosti - je zlá, tvrdohlavá, zahľadená do seba, nepočúva... nedá sa tu v krátkosti popísať vlastne ani slovami možno ani nijako vyjadriť ako dokáže slovami ublížiť...koľko krát nám krivdí, koľko krát... JA SA UŽ ZBLÁZNIM, bože pomoc. Som nervami v koncoch, ruky sa mi trasú, z práce odbieham cez deň domov skontrolovať či nie je zase nejaký problém, budím sa keď počujem hlasy v dome či sa niečo nedeje. je veľmi jedovatá, uráža, kričí... potom príde jej druhá dcéra, ktorá žije vo vzornom manželstve - muž inžinier, syn miništrant a ohovára nás, prekrúca všetko a neustále nás očierňuje. už keď som chodila do školy si ma ráno vyhliadla a hned spustila aki sme nemozni, aki su nasi nemozni... ked som vlastne doma uz rano ani nejedla ani nic a utekala prec, tak si vyhliadla brata a toho bombardovala a vylievala si na nom svoju zlost. vymysla si, ze sme jej ukradli peniaze (policiu nechce zavolat), niekedy hovori, ze dom na nas ani neprepise lebo by sme ju vyhodili (nikto po nej nechce aby ten dom prepisovala ale taketo reci pocuvat, nikdy by to mama nespravila...)snazime sa postupne ten dom (stary a velky) zrekonstruovat ale vsetko je problem. najhorsie je, ze sa ide nieco v dome vymenit, povie sa jej co a ako, povie ,,robte si ako chcete,, a potom tvrdi ze sme ju okaslali a ze ona nas 10xokasle... je rozvedena, v rodine asi s kazdym pohadana, so sestrou sa desatrocia nebavi lebo ju vyhodila z tohto domu, s druhou ,,lebo jej nikdy nic nedala,,... my sa to snazime mat na vedomi, ze so svojou povahou nemala lahky zivot, ze je to stary clovek navyse...ale proste sme uz vsetcia na konci so silami. neda sa s nou porozpravat oduje sa ako male decko, zahra scenu ze ,,ona uz len aby umrela ze na to cakame,,. tak moc nam krivdi a hadze polena, nikdy nepodpori...ale najhorsia je ta psychika, mama aj brat to vzdy tazko niesli a ja vidim na nich, ze sa im to zapisalo do duse cele tie roky. ja si to tak isto ponesiem so sebou.neznesiem viacere hlasy, zvysenu hudbu, trha so mnou ked tresnu dvere, som uzlik nervov uz cele roky.ona vlaste ani netusi ako ma to od strednej ovplyvnilo. ako moc ma to ovplyvnilo.
preco sa neodstauhujeme? nie je kam. byvali sme kedysi vo vlastnom dome, nasim sa moc nedarilo tak dom predali, prisli sme sem byvat a peniaze z predaja domu sa investovali do rekonstrukcie tohoto. uver nasi nedostanu, z platov si tiez moc dovolit nemozeme, budu mat 50 rokov. ist niekam do podnajmu? babka je majitelkou tohoto domu, stale nam nepriamo dava najavo ,,ked sa nepaci chodte si,, a ze jej by bolo lepsie bez nas. kazdy je v napati, co s nami bude. co si este vymysli ako nas ocierni a ublizi. ked nieco v dome menime zle je, ked nic nerobime je tiez zle. rok sme bojovali za to aby sme aspon v nedelu mohli mat teplu vodu a tak. to je zhruba tak vsetko ale je este tolko udalosti, tolko detailov, tak moc toho.
myslim si, ze riesenie neexistuje. hladam si psychologa, keby zajtra nejdem do prace tak v momente si idem kupit flasu vodky lebo ja uz nechcem byt ani ziva. nic necitit, chvilku si vydychnut. som v koncoch. som mlada ale som kopka nervov, zaluby konicky mi uz davno nic nevravia - naco aj ked myslou som doma ci sa nic nedeje. nic nema zmysel.

5.5 elsa

ululuka pracovať???to čo si myslíš že ona je sprostá?ja nechápem čo vy si myslíte,že je niekto povinný starať sa o vás celý život, kde budete bývať čo budete jesť?choďte do podnájmu a neotravujte ľudí,ktorí chcú mať už konečne svätý pokoj,v tomto veku že nie ste schopní sa postarať o seba a o svoje deti je dosť smiešne.

ululuka

Pre Hanku9: určite si nikto nemyslí, že ked je stará je aj hlúpa, trošku mi ten tvoj komentár prišiel nevhodný. Prepáč. Ja jej celkom rozumiem, že sa s babkou ťažko vychádza. My žijeme tiež rodina s babkou a nie vždy je to ľahšie. Dirigovať a byť najmúdrejšia to ona vie. Ja podla nej nič neviem. Snažim sa to mlčaním vždy prekonať. Nie vždy však je taká, ona si to ale snáď ani tak neuvedomuje, resp. to tak možno nemyslí zle, tak sa snažíme všetci navzájom vychádzať. Ale viem, že niektorí ľudia také veci myslia naozaj vážne.
Inak možno to bude niečo pokazené v jej minulosti, skúste s nou pracovať obrátenou metódou, teda najako upne inak...brať ju ako neštastnú dušu.

5.5 elsa

no, nie psychológa hľadať, ale lacnejší podnájom aj keď byt nebude extra,ale bude mať svätý pokoj, dvaja to zvládnu predsa lepšie, ako bývať v podstate cudzom byte a lepšie aby ich potom niekto vyplatil,až príde k dedičskému konaniu až ich aj nevydedí keď už takto hovorí tá babka,namiesto vrážania peňazí do prerábky už mohli byť vo svojom podnájme zatiaľ a mať svätý pokoj,takto tam prídu o nervy všetci.....

hanka9

Zda sa, ze babka ma rozum a vy ho nemate. Spravajte sa k nej zodpovedne a s uctou k jej starobe a neosierajte ju. Az potom sa mozu vztahy akotak napravit. Vy si naozaj myslite ze ked je stara je aj sprosta?

Lulu2011

aj my zijeme od vyplaty k vyplate, ale sme sami uz vyse 6 rokov, ked pracujete obaja nejaky podnajom zvladnete, alebo sa zblaznis vyber si, ja som si pri podobnom rozhodovani vybrala tu prvu volbu a to som uz chcela tabletky pojest

5.5 elsa

nesmiemvstat no ale vás tam je,načo prerábate dom?to nie je váš dom,peniaze si odkladajte a choďte do podnájmu nechápem po takej dobe keď obaja pracujete, že už dávno nie ste v podnájme,ešte vás aj chce vyhodiť radšej si hľadajte podnájom,spoločne to utiahnete tam to nemá význam, skôr či neskôr vás aj tak vyhodí kam potom pôjdete pod most?v podnájme budete mať pokoj od všetkých.....

MultiLevel

Nerozumiem jednemu....preco v cudzom dome robite rekonstrukciu a vrazate do neho peniaze? Nie, babka nie je povinna vam dom zanechat, a to co robite vy je zas uplny nezmysel podla mna. Tak isto je na Slovensku zauzivany vo vseobecnosti nazor, ze ak niekto zo surodencov zdedi po rodicoch napriklad rodicovsky dom, tento clovek musi ostatnych surodencov vyplatit. Cisty nezmysel, neratajte ani s niecim takym! Chapem, ze v jej dome byvate a chcete ho zutulnit, ale davat peniaze do niecoho, co nie je vase, vztahy nie su v poriadku, takze nie je ziadna istota, ze dom zdedite....tie peniaze ste uz davno mohli investovat do niecoho svojho a nie do domu, ktory vam nepatri...
A k babke....nuz, su pripady, kedy zmena spravania zo strany tych, co trpia viedla k zmene spravania aj u dotycneho, ktory robil vsetkym natruc. Ak by si sa o tom chcela dozvediet nieco viac, napis a ja ti tu (alebo na email) opisem nejake priklady z vlastnej skusenosti a ako na to :)

Biela Kobra

Súhlasím s používateľom "dalsi".
Veľmi dobre poznám problém, o ktorom hovoríš, zažívam to denne na vlastnej koži s tým prídavkom, že mojej "staršej osobe" už aj vynecháva, takže ak dôjdeme k nejakej dohode, tak si to na druhý deň a niekedy aj o 5 minút nepamätá. Nejdem tu opisovať podrobnosti, len chcem dodať ešte k tomu, čo napísal "dalsi":
Vekom sa to bude zhoršovať. Babke tiež začne časom iste aj vynechávať pamäť, takže už nebude veriť nielen vám, ale ani sama sebe. Časom si to uvedomí, a to bude potom nervóznejšia a jedovatejšia, pretože bude hľadať záchranu a doslova "kopať" okolo seba. Tento stav môžu zhoršovať aj lieky, ak babka berie, na srdce, na vysoký tlak (prečítaj si letáčiky), pretože všetky z nich menia správanie osoby, spôsobujú paranoidné stavy, poruchy nálad, depresie, hlavne ak týchto liekov berie niekoľko a vzájomne sa kombinujú. Pochopila som, že komunikácia s babkou tu už nie je možná, mama asi nie je taká silná osoba, aby to podchytila hneď na začiatku a stanovila aspoň aké-také pravidlá, ktoré, ak raz babka sľúbila dodržiavať, môžu slúžiť pri každej hádke ako argument.
Tiež nevidím iné východisko, iba pozbierať sa a odsťahovať sa. Do domu už nič neinvestujte. Najlepšie by bolo, keby ste si odložili všetky bločky a faktúry za materiál, práce vykonané na dome, pre každý prípad, keby došlo k akémukoľvek právnemu konaniu. Odsťahujte sa hoci aj do menšieho, do podnájmu, radšej si nájdi ešte jednu prácu, aby si to stihla vykryť, a nehľadaj východisko v alkohole alebo liekoch na upokojenie - toto nie je problém v tebe, ale v babke, a bude sa to zhoršovať.
Ak sa odsťahujete, všetkým sa vám uľaví, aj keď za cenu materiálneho nedostatku a neistoty, čo s Vaším dedičstvom. V podľa nášho právneho systému ale nie je možné dedičov vydediť bez udania závažných dôvodov (napríklad že deti rodičov týrali, čo je dokázané privolanou políciou alebo lekárskou správou), a aj vtedy majú dedičia nárok na nejaký podiel z majetku.
Podľa mňa sa však najskôr stane to, že behom niekoľkých rokov v budúcnosti sa babkin zdravotný stav zhorší. Fyzický aj psychický. Bude závislá od pomoci. Takže tvoja mama a možno aj ty budete chodiť za ňou, aby ste jej jej upratali, navarili, zašli s ňou k lekárovi, a o pár rokov alebo mesiacov neskôr preto, aby ste ju umyli a zaviedli na záchod. Je možné, že sa k tomu babka postaví s ešte väčšou nenávisťou. Je ale možné, že si svoju závislosť uvedomí. Alebo že si už ani nebude pamätať, kto je jej dcéra a vnučka. Ale to už ukáže čas. Choďte od nej preč. Držím palce.

dalsi

Nieco vam poradim - NEROBTE ZIADNU REKONSTRUKCIU v dome babky. Pri takychto vztahoch v rodine sa stane to, ze babka zomrie a:
a/ bude zavet - kde vas moze vydedit, alebo urci ze dom pripadne niekomu inemu z rodiny,
b/ nebude zavet a bude sa dedit zo zakona.

Dom sa ohodnoti a budete musiet vyplatit cenu toho uz zrekonstruovaneho domu, lebo je tazko dokazovat, ked je dom babky, ze vy ste nieco rekonstruovali a pridete tak o peniaze. Plus k tomu sa naviac este poriadne posekate so zvyskom rodiny.

Ak uz ste investovali, nechajte si od babky podpisat a notarsky overit, ze ste investovali tolko a tolko do baraku. Neskor sa vam to moze velmi hodit.

Ak mate taku zlu financnu situaciu, tak pocitajte, ze ak umrie babka a dojde k dedeniu, tak ako tak o strechu nad hlavou pridete... Lebo nebudete mat na vyplatenie zvysku rodiny.
-----------------
Co sa tyka babky - existuju prirodne doplnky a caje na ukludnenie, co moze vasa babka uzivat. Samozrejme vesat na nos jej to nemusite. Nehovorim schvalne o liekoch, lebo tie musi posudit lekar a bez jej suhlasu jej ich nemozete davat, ak nebola zbavena svojpravnosti.

U babky to bude len vekom horsie a horsie, to sa mozete pripravit, ze teraz je to este nic, ale ked prestane napr. chodit, alebo bude menej sebestacna, bude este viac sebestredna a bude sa spravat ako male rozmaznane decko.

Podla mna by bolo najlepsie nechat si potvrdit pisomne tie investicie do domu a co najrychlejsie hladat inu alternativu byvania niekde inde. V takejto dusnej atmosfere sa moze stat, ze niekomu rupnu nervy a bude z toho nejake nestastie.

Babka nemusi byt tiez nadsena, ze chce mat svoj klud na stare kolena a ma tam rodinu, ktora nemala na vyber. Vy ste sa nastahovali k nej, nedali ste jej inu moznost. Ako ona prekaza vam, vy prekazate jej. Bezny generacny konflikt.

Pokial sa neodstahujete, nic nevyriesite. Bude to len horsie, lebo sa to vsetko bude nabalovat. Byt v podnajme by bol sice mensi, ale pri uskromneni by sa to dalo zvladnut. Ak mate zvierata a nechcete ich tam, tak ich niekomu darujte, kto sa o nich postara, alebo ich nechajte u babky, zeby ste ich dosli pozriet, krmit - ak by suhlasila.

Pre zmiernenie situacie sa este babky opytajte, ze kto ju dochova, keby bola sama ?

nesmiemvstat

tu uz nastupuje moj psychicky problem. ze za moju povinnost povazujem chranit mamu a brata, byť na blizku ked je zle a tisit situaciu a najhorsie - ze tu mam osvojene zvierata, za ktore zodpovedam a do bytu ich zavriet nemozem.

mozno si to vsetko zasluzim, niekedy si predstavujem ako vsetcia zomru a ja si na chvilku oddychnem. vsetcia, nielen babka, vsetcia aby ich uz nic nebolelo na dusi. som chora, hladam miesto kde sa da vypustit dusa aby som si na chvilku oddychla. bojim sa, ze utek nic nevyriesi, ze ked tam nebudem tak ich vyhodi.