Ako na vzťah? Rady pre vydesenú začiatočničku

Príspevok v téme: Ako na vzťah? Rady pre vydesenú začiatočničku
mataa

Čaute, mám pár možno blbých otázok týkajúcich sa vzťahov. Ide o to, že mám 22 a doteraz som sa musela starať len o to ako prežiť, ako zvládnuť školu a pri tom brigády a podobne a niečo také ako vzťah som nikdy neriešila, nebol proste čas a nejaké to zázemie, skrátka bol to pre mňa luxus, ktorý som si nemohla dovoliť. No teraz sa začali okolo mňa točiť chalani, ktorí by aj chceli vzťah no vždy keď už príde nato posunúť kamarátsky vzťah na vyššiu úroveň, ja sa proste stiahnem, pretože sa zrazu zľaknem, zrazu nad tým začnem príliš rozmýšlať či áno, či nie a prečo áno a prečo nie atď.
Takže otázky :
1.) Ako zistím, či je ten druhý človek vhodný na vzťah? Stačí, keď si s tým človekom povahovo rozumiem a nejaká tá zamilovanosť príde neskôr?
2.) Ako sa vlastne prejavuje zamilovanosť? Nikdy som sa nejako citovo neprejavovala to som si nemohla dovoliť, skor som musela rozmýšlať nad tým ako prežijem nasledujúci týžden, takže neviem ako mám počúvať "moje emočne ja" ( to mi poradili kamarátky :D)
3.) A posledná vec čo ma desí, je to, že čo keď to vo vzťahu proste nebudem vedieť? Ako sa správať, čo tie intimne záležitosti a podobne?
Ja to celé asi beriem veľmi z pragmatického hladiska alebo čo, proste nechcem niekoho sklamať tým, že by do mna investoval zbytočne čas a energiu keby to nevyšlo...
Vopred díky za odpovede :)

kafe

1. aspoň nejakú hrubú predstavu o tom, akého chlapa chceš, by si mala mať. Ako si predtavuješ život (rodina, deti alebo cestovanie a užívanie si pekných chvíľ), či si nezávislá a potrebuješ rovnako slobodného človeka, alebo bláznivá, či tichá, či sa rada učíš nové veci a napreduješ alebo máš rada pokoj a zabehané veci... proste sa zamysli nad sebou aká si ty, čo v živote by si chcela zažiť a nejak do toho si skús predstaviť aký typ chlapa by pasoval k tebe a k životu, ktorý chceš zažiť. Nemám na mysli naplánovať si život, ale v hrubých rysoch si vybrať približný smer. Ten si časom konkrétnejšie a jasnejšie vytyčuješ, meníš a prispôsobuješ aktuálnym túžbam. Tiež je dobré upratať si v sebe, zahojiť svoje zranenia z detstva, ujasniť si čo chceš.. vyrovnaný, spokojný človek si pritiahne a vybere normálneho, hodnotného človeka. Zamindrákovaný, zranený človek (môže byť aj neviem aký dobrák) si vybere/je priťahovaný k partnerovi, ktorý mu bude robiť problémy a spôsobovať ďalšie zranenia. Pohoda a istota v tvojom vnútri spôsobia, že ti bude sympatický iba sebavedomý pohoďák, nie nejaký pako. Navonok, rozumom to veľmi nepoznať. O to zaujímavejšie je to poznávanie a zisťovanie - čo do frase je v mojom vnútri... Ech, to je na dlho.
2. Uvoľni sa. O zamilovanosti bolo napísaných už tooooľko kecov.. naozaj nemá význam o tom písať. To treba cítiť, nie analyzovať mozgom: je to už ono? Uvoľni sa a nechaj svoje emočné ja prejaviť sa :D nechaj to plynúť, nejak to príde samo.
3. Všetci sa vo vzťahu učíme a robíme chyby. Správaj sa tak, aby si bola sama sebou a robila dobre sebe i priateľovi, bola náročná na seba i na neho.. nikto učený z neba nespadol a vzťahmi prechádzame aj preto, aby sme sa niečo naučili, či poučili sa. Určite to neni strata energie či času, ten druhý sa predsa slobodne rozhodol byť s tebou a skúsiť to a rozhodol sa tak preto, lebo mu je s tebou dobre. Na začiatku nemá nikto istotu, že si vybral dobre, veľa vecí sa ukáže až časom vo vzťahu.