Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Mne nevadi, ze je na mna mama prisna, ale..

Príspevok v téme: Mne nevadi, ze je na mna mama prisna, ale..
luc.i.a

..kazdy den ma uraza, provokuje a neverim, ze ma ma aspon trochu rada... sama sebe casto vycitam, kde robim chybu :( kazdy den pocuvam to iste dookola.. ze som neschopna, zamrznuta, nech idem do klastora zeby mala pokoj a ja b som sa mala dobre aj bez namahy, lebo som podla nej leniva.. mam 20 rokov, studujem na vysokej v prvom rocniku a cez semester som v meste a internate.. takze minula jesen a zima boli pre mna ako keby som zila druhy zivot.. ovela spokojnejsi ..mala som klud od tych reci, trosku som si zdvihla sebavedomie po tych rokoch utlacania a nadavok.. no teraz som uz 2. tyzden doma, lebo skusky uz mam vsetky spravene, ale nedokazem to tu vydrzat.. od 14tich sa ku mne mama sprava ako ku sluzke..neviem ako to nazvat :( mozno sto tvrde slova, ale tak to je.. psychicky vobec nevladzem.. a teraz ma este tlaci aby som si dala prihlasku na medicinu, ale ja to nechcem..bolo by to zbytocne, kedze uz je vopred v mojej mysli zapecatene, ze na to nemam lebo som hlupa..tak ako podla mojej mamy tak aj podla surodencov .. :( chcem sa osamostatnit, hoci by som byvala v byte este s dalsimi 5 cudzimi ludmi.. tie urazky ma strasne ubijaju.. uz som jej to v klude vysvetlovala, ze nech na mna nevrieska, a nech ma uz neuraza, lebo ma to ponizuje..a s nou to ani nepohlo.. ani nezratam, koljo krat som pred celou rodinou v hanbe plakala, kvolijej slovam a cinom...pred par mesiacmi som bola u kamaratky a obedovali sme.. vsetko bolo fajn dokym sa ma niekto z jej rodiny neopytal na rodicov.. musela som odist od stola .. nie som uz to male naivne dievca, ktore kedysi verilo ze sa jej mamka zmeni, ked budem dospela .. pisem to tu preto, lebo sa nemam s kym o tychto problemoch porozpravat.. :( kamosky si nasli na vyske frajerov, a nase vztahy ochladli..mala som aj blizkeho kamarata, ale ten sa zo dna na den rozhodol, ze so mnou prerusi akykolvek kontakt... inak som vesela a spolocenska, no zaroven uprimna a nepretvarujem sa pred druhymi, ze kazdy den sa mam fajn.. ale zjavne to netrapi nikoho v mojom okoli.. nikdy som nebola obskakovana rodicmi, uz od malicka som bola samostatna..viem varit, piect, pozehlit, vyprat, postarat sa o babo, vysadit kvety, ci zeleninu..

uz som uvazovala nad odbornou pomocou, ale netusim ako zacat.. a nepiznam nikoho, kto by ku psychologovi chodil..

Aj keby nikto na tento prispevok nereagoval, lebo som nepolozila ziadnu otazku..no stacilo mi toto "vypisanie" a poplakanie a citim sa lepsie.. nemohla som to uz v sebe dusit..

luc.i.a

presne tak to je, ako napisal miki.. a v tom bude asi ten pociatocny problem, ze ona je vecne nespokojna..stale jej nieco vadi.. a pritom sa snazim robit veci tak, aby bola pohoda ale aj tak sa nieco najde, co je zle.. ako sa hovori, mozes spravit 100 dobrych veci, ludia si zapamataju iba tvoju jedinu chybu... v poslednom obdobi mi vadi, ze k tomu vsetkemu aj nadava. nie nejak casto, ale minimalne raz za den a nesmierne sa mi to hnusi a tym viac sa od nej oddialujem.. vdaka za komentare

miki26

hopla myslím si, že skôr jej mama bude mať nejaký problém a treba sa pokúsiť jej pomôcť, aby bola aj jej mama šťastná a potom sa bude aj inak správať. Proste jednoducho spokojná mama je tá najlepšia mama teda aspoň u mňa. Naopak nespokojná mama je najväčšou nepriateľkou. moja mama nespráva sa ku mne tiež najlepšie, a aj je si toho vedomá, keď už je v kľude, ale bohužiaľ máme problémy. proste keď sa začne správať abnormálne. niekedy je to poriadna sila, ale poznám ju dobre, dokážem utíšiť na dlhší čas niekedy aj pár mesiacov je kľud potom, pomôcť jej s tým bremenom, ktoré nosí v srdci. Bude jej lepšie a aj správať sa bude lepšie. Snažiť sa vypočuť, načúvať potešiť resp. pomôcť aj maličkosťami, ktoré padnú dobre a tak. Niekedy aj úplne maličkostí dokážu pomôcť.

hopla

toto je nejakým spôsobom tyranie...este to prve co si napísala ok ale ten komentár...aby pred tebou skrývala ovocie a to s tou polievkou...som v šoku
možno to vyzerá ako maličkosť, ale uplne nepochopiteľná a zbytočná a pritom tebe to dosť ubližuje urcite
prepac za otázku ale je to tvoja biologická mama? neviem si predstaviť keby sa tak voči mne mama zachovala a ze len ku mne a k súrodencom nic, divne
tiez si to neviem predstaviť ani opačne ze by som mala dieťa a zobrala by som mu ovocie alebo polievku od úst....

hanka9

Este raz, navsteva psychologa Vas oboch je doslovne nutna!

Po tomto urcite pride k vyraznemu obratu a zlepseniu vztahov Vas oboch.

luc.i.a

S intrakom to nie je take cierno-biele.. Musim byt doma, kedze otec je zivnostnik a treba mu casto pomahat. Taktiez aj doma pomaham surodencom, mame okolo domu apod. Mala by reci, ze naco by som bola na internate, ked doma treba robit.. A tak radsej som ticho a beriem to tak, ze inu moznost momentalne nemam.. Ani s brigadou mi to nevyslo, lebo v skole som bola od pondelka do stredy od pol 8 do 16tej/17tej a vo stvrtok nepravidelny rozvrh.. Viem, ze keb som velmi chcela, nieco by sa dalo zohnat na ten piatok a vikend, ale kedy b som sa ucila ? Dufam, ze teraz to bude lepsie a samozrejme, budem sa snazit nieco najst.. Jozo, vdaka za ochotu.. hned by som to brala, ale studujem na druhej strane republiky..vidno, ze vies ake to je.. pretoze ja sa mozem hocijak snazit nevsimat si tie poznamky, ale to proste uz nejde.. Hanka, chcela som len vyjasnit, ze mi ziadna robota nevadi..prave naopak, som rodicom vdacna za to, ake hodnot mi dali..teda, vlastne iba ocino.. Lebo mama sa v niektorych situaciach chova uplne absurdne a sebecky.. To, ze som take nieco na vlastnu mamku napisala, neznamena ze k nej nemam uctu ci respekt ! mozno ked spomeniem nejaky priklad, tak to pochopis lepsie.. pri obede, ma narazky len na mna, ze preco si davam tak vela polievky ze budem tucna a ze aj ona si chce dat.. tak si zvycajne odoberiem a ona si da viac nez zje, len preto, aby som ja nemala viac ako ona.. alebo ked kupi ovocie, tak ho predo mnou "ukryje" a potom uz len vyhadzujem zhnite sacky bananov, kiwi atd.. aj dnes som musela vyhodit paradajky.. a myslis, ze je normalne, ked si ocistim jablko a ona mi polovicu vezme bez pol slova ?! mne vobec nevadi sa rozdelit.. ale ten sposob, ze so mnou jedna ako s niekym bezvyznamnym je ubijajuci.. :( a najlepsie na tejto situacii bolo, ze tu polku vobec nedojedla, nechala na stole a ja som s tym nerobila nic, az kym to ona po par dnoch nevyhodila.. niekedy mi to pride ako zly vtip to vsetko.. ale aspon viem, ze bude dobre..aj ked nie dnes, ani zajtra ale raz urcite.. som jej velmi vdacna a do konca zivota budem, za to, ze mi dala zivot a ze mi dala strechu nad hlavou a vzdelanie..ale ani stipku lasky.. a velmi ma mrzi, ze mame taky vztah aky mame..

hanka9

Lucia

svoje klady si nezabudla uviest

no svoje zapory si neuviedla

zapory mamy si uviedla

no neuviedla si klady

P.s- myslim si, ze by Ste mali navstivit psychologa a to cim najskor. Som si priam ista, ze Vam urcite pomoze!!!!

niecopodobne

Ahoj,
zazival som nieco podobne s nevlastnym otcom. Odkedy som sa odstahoval, tak je vsetko OK. Moja skusenost je taka, že ak sa snazis ako chces, clovek co to ma v hlave zafixovane, ze vsetci su na nič len on je pán, tak je to márna snaha. Mne nepomohlo ani dole spomínané "jedným uchom dnu a druhým von"- mal som depresie bývať s ním, ale musís mať okolo seba ludi čo ta podržia, to je základ. Ty to take lahke nemas, ale ako ti už spomnali, mozes ostat na intraku kludne aj pocas leta. Kam chodis na skolu? Ak studujes v BA, viem sa ti popýtať u nás na brigadu v nakupnom centre, tu robia len studenti vysokých škôl, stále niekoho potrebujú a je tu dobra atmosfera. Hlavne spoznas možno nových kamarátov a to je to čo potrebujes. Zaroven si mozes zarobit a ostat na intraku kolko chces :) Ja mam 23 a už pomaly koncim na VS a poviem ti, že sa viac stretavam so spoluziakmi čo su z intrakov ako z tými dlhoročnými z BA. keby niečo napíš jozo.persky@centrum.sk vela statsia :)

dixit

pre začiatok: však buď na intráku čo najviac. keď aj máš skúšky porobené, platíš si to tam tak či tak, takže nemusíš byť predsa doma, či hej? matku nezmeníš, môžeš sa maximálne pokúsiť pochopiť, prečo je taká, aká je, možno s ňou samou zaobchádzali zle a nevie si nejak pomôcť, opakuje tie vzorce správania, alebo niečo podobné... kým ešte musíš bývať doma, asi najlepší prístup je \"jedným uchom dnu, druhým von\", hoci sama viem, že je to veľmi ťažké - moja mama síce nie je zďaleka až taká, ako tvoja, ale tiež ma veľakrát úplne nespravodlivo zotrie, často aj v situáciach, keď som už sama dosť rozbitá a potrebovala by som kúštik pochopenia, a ona presne naopak... takže viem, ako to bolí, ale musíš si uvedomiť, že ty nie si definovaná ňou... potrebuješ sa od nej vnútorne oslobodiť, nenechať si ubližovať - nemáš ako zabrániť jej slovám, ale môžeš ovplyvniť to, ako na teba pôsobia

doubledog

snaz sa osamostatnit, zariad si vlastny zivot
a casom mozno mamu pochopis lepsie, alebo ona teba a najdete si k sebe cestu.