Mám povedať áno?

Príspevok v téme: Mám povedať áno?
tinabrej

Dobrý deň, neviem ako mám začať, mám jeden problém. Priatel ma požiadal o ruku, sme spolu už 8 rokov ( od kedy som mala 15 ), máme krásny vzťah a milujem ho najviac na svete. Nikdy som ho nepodviedla a určite ani on mňa, cítim že je to moja láska na celý život. Síce sa občas pohádame ale sú to len také malé hádky kôly v podstate ničomu, hneď si všetko odpustíme. Bývame spolu už 3 roky a vážne nám vždy všetko klapalo. Čiže asi by som ani nemala váhať a povedať mu áno. Ale teraz k tomu problému. Je veľmi žiarlivý a nemôžem sa ani rozprávať s inými, nekričí potom na mňa ale na nich. Občas sa mi zdá že je vážne veľmi agresívny, aj na ženy. Veľa krát mal už aj problémi keď zbil nejakých chlapov, proste mi to je všetko veľmi divné, na mňa ani len nezvýši hlas, chráni ma a vydím že ma veľmi ľúbi, ale bojím sa manželstva s ním. Bojím sa či nebude potom takýto agresívny aj na mňa. Mám z toho aj takú menšiu traumu pretože keď som bola malá môj otec bil moju mamu. Preto sa tak toho všetkého bojím. Rozprávala som sa o tom aj s mojou sestrou a s ľúďmi ktorí sú my najbližší, ale všetci vravia že by mi neublížil pretože vidia jeho lásku ku mne. Ale aj tak mám stále zmiešané pocity. Už neviem čo mám robiť. Viem že by bol aj dobrý otec, viem že má rád malé deti keďže aj jeho sestra práve porodila dcérku a stále sa s ňou hrá, stále mi opakuje že chce už mať aj so mnou dieťa. A háčik je ešte aj v tom že má strašne veľa peňazí ( samozrejme s ním niesom kôly tomu, milujem ho ), ale už keď sme spolu začali chodiť a mala som 15 tak sa všetkým predvádzal, samozrejme teraz už taký nie je, to bola puberta. :D Ale bojím sa že ak sa vezmeme tak že si bude myslieť že keď má veľa peňazí môže mať aj veľa žien. No ja neviem :/ Prosím poraďte mi. Som už vážne zúfalá. A rešpekt tomu kto si to celé prečítal :D Ďakujem za každý komentár. :) P.s. - je starší o 5 rokov :) Ale pre mňa je vek len číslo. Napíšte aj čo si myslíte o tom vekovom rozdiele.

0vecka

mna prekvapuje ta doba ze 8 rokov... ale je mozne ze 8 rokov bolo dobre lebo bolo podla neho... podla mna by si mala vyskusat aspon rok sa ist obcas zabavit sama popripade ist s kamaratom na kavicku a ak to dokaze prekusnut tak by to imho malo stacit.. ale urcite mu nehovorit ze je to skuska ale si s nim pohovorit ze ta nema obmezovat...

MultiLevel

Toto ma vzdy udivovalo......Vety typu - vsetko je strasne super, vsetko dokonale klape, milujem ho najviac na svete,vsetko je idealne a za tym pride sleha - je strasne ziarlivy, agresivny, robi sceny, nedovoli mi aby som sa rozpravala s inymi muzmi.....
Napisem ti len moj pohlad. Nedokazala by som mat vztah s niekym, kto by ma takto "dusil". Niekoho, kto by mi obmedzoval moju osobnu slobodu. To, ze s niekym chodis, neznamena, ze ta ten clovek vlastni, ze si TOTO moze k tebe dovolit. Ma evidentne problem s vlastnym sebavedomim a jedine co robi je, ze si to vybija na tebe. A ty to samozrejme znasas. Je sice super, ze mate vela peknych chvil, ale co z toho, ked kedykolvek moze byt zas agresivny? Co z tych peknych chvil, ked ti kedykolvek moze urobit scenu pred ludmi, kedykolvek moze napadnut nejakeho chalana, len preto, ze sa ti prihovori? Ja by som v takych situaciach kaslala na nejake pekne chvile, pretoze toto je velmi vazny problem. Jeho problem!
Nie som za ziadne rozchadzanie sa pri prvom probleme. Naopak, vzdy treba dat sancu, mozno aj opakovane viac raz. Ale pokial sa clovek nemieni zmenit, nechce nic zmenit na svojim spravani, tak preco by si ho mala ty trpiet? Porozpravaj sa s nim o vsetkom a nehovor mu "ano", kym nezacne na sebe pracovat. Bud s pomocou psychologa, alebo ak to zvladne sam, tak aj sam (o com pochybujem). Nemozes byt takto vo vztahu obmedzovana, jednoducho nemozes. Nie si vec, on nema ziadne pravo si takto na teba narokovat. Nici ho jeho vlastne nizke sebavedomie, nieco, co v nom je a takto sa to prejavuje. A pokial sa nic nezmeni, budete trpiet vlastne obaja. On skrz ziarlivost, ty cez jeho sceny, argesivitu atd...

doubledog

na 100% s nim budes nestastna, bude ta mlatit, tyrat, obmedzovat a nakoniec, ked sa budete rozvadzat, zoberie ti deti.
takze si ho urcite zober.

kafe

tinabrej, pre týranie sú typické určité vzorce správania sa, ktoré sa opakujú - u žien, ako obetí a u mužov, ako agresorov. Ja by som povedala, že to typické správanie vidno AJ VO VAŠOM VZŤAHU. Preto si myslím, hoci nie som veštec, že máš vysokú pravdepodobnosť zažiť, čo to týranie je, hoci sa ťa priateľ ani rukou nedotkne, ale bude ťa IBA CHRÁNIŤ. Hoci ho poznáš 8 rokov a naozaj je to dobrý chlap, má v sebe niečo nespracované, ako hnisajúcu ranu, čo sa nezahojila. A hoci sa ti to zdá nemožné, aby ti ublížil, on to nebude robiť vedomu, vypočítavo či zákerne - on na tom nebude vidieť nič zlé!! Akoby mal zastretý pohľad. Jeho rana ho bude rozkladať zvnútra, bude ho meniť... Je neprimerane agresívny, NEPREHLIADAJ TO a porozprávaj sa s psychologičkou čo pracuje s týranými ženami.
A na jeho otázku, či si ho vezmeš odpovedz, aby robil niečo so svojou agresivitou, že jedine s tým máš vážny problém a to je pre teba dôvod na pochybovanie.

0vecka

akoze 8 rokov je dlha doba ale podla mna je to riadny magor... este ked ide za niekym a vysvetluje mu ze sa s tebou nema stretavat... inak takychto som uz zazil no dobre si to rozmysli..dajme tomu ze ta nebude mlatit nikdy ale xces riskovat aby otec tvojich deti isiel do basy alebo popripade to skusal na nespravneho cloveka ktory mu da poriadnu nakladacku po ktorej bude polroka srkat jogurtiky slamkou?

gamm

no uz som necital dalsie prispevky ale dovod preco som sa ta pytal ci s nim chces pokracovat ked sa za neho nevydas je aby si si uvedomila jednu vec. bojis sa za neho vydat lebo ako slobodna mozes od neho lahsie odist. uvedomujes si ze si tym vlastne nechavas, ako sa hovori, zadne vratka ? a to vsetko kvoli strachu z jeho povahy.
ste spolu 8 rokov si s nim od 15r myslis ze je to o laske ? ze si s nim preto aky je ako clovek ? alebo je to zvyk a to ze si poriadne s inym chalanom vlastne ani nebola ?
zamysli sa poriadne. nebije ta ale v niecom dost obmedzuje a je velmi ziarlivy. bojis sa za neho vydat kvoli tymto vlastnostiam, nie je ti to jedno a zalozila si o tom temu. a bitka skutocne nie je jediny sposob tyranie. agresivita ma rozne formy. to co na tebe on praktikuje je len ina forma agresivity a je otazkou ake dalsie formy agresivity by na tebe neskor praktikoval keby ste sa vzali.
dalsia vec. teraz ste slobodni a one si je vedomi ze ta nema v hrsti. ale obmedzuje ta uz teraz, narokuje si na teba uz teraz. ale ked budete spolu manzelia myslis si ze si nebude na teba narokovat este viac lebo budes JEHO zena ? ono sa to moze kludne este zhorsit a vzhladom na to ako sa sprava uz teraz sa to podla mna urcite zhorsi. a do toho by si chcela priviest deti ? uvedom si ze ak sa vztah spaja so strachom a obmedzovanim tak nemoze byt v poriadku.
a este raz ti pripominam jednu vec. premysli si ci tvoje pocity k nemu sa naozaj daju nazvat laska. ci je to skutocne o laske. a taktiez, a to je rovnako dolezite, ci jeho pocity k tebe sa daju nazvat laskou. lebo laska neznamena obmedzovanie a prehnanu ziarlivost. mozno ty tak lasku chapes, mozno on tiez, ale to nie je laska.

Jano z domu

@Murak Chceš si zobraz zodpovednosť, že kvôli tvojim dosť odveci radám si niekto dokonale zničí život? Agnes má o to čosi naštudované, obidvaja sú vražedná kombinácia pre domáce násilie. Nemysli si, že tyran mláti svoju obeť ako žito od začiatku, práveže nie, často krát má pre okolie masku dokonalého a pritom ona doma zažíva peklo. Ak chceš niečo radiť, tak si predtým láskavo o tom niečo naštuduj.
@tinabrej Skontaktuj sa poradňami pre týrané matky, tam nájdeš odpoveď www.upsvar.sk
Zmaž si históriu, nikdy nevieš čo všetko máš vo svojom notebooku nainštalované, rôzne odchytávače hesiel, čudoval by som sa keby to nerobil. Veď aby to vôbec malo zmysel a efekt, tak takéto veci sa zisťujú tajne. Nerob si ilúzie, zmaž si históriu, vyber si jeden kontakt a daj si poradiť. Tým nič nepokazíš, môžeš len získať.
@Pre ostatné ženy - nemyslite si, že sa pri podnikateľovi zabezpečíte, práve naopak, odídete s holou respektíve s dlhmi. Tak to na SVK bohužiaľ chodí. Oni si to vedia dokonale ošetriť, máte všetko do rozvodu, všetko je spoločné. Po rozvode nemáte doslova nič, ani to že ste mu v začiatkoch pomáhali s podnikáním. Väčšinou vám zostanú spoločné len dlhy. Preto pri nich nemajte veľké oči.

Murak

Agnes, robila si snad nejaky uprimny prieskum, kde ti kazdy povedal, ci sa uz v zivote pobil ? Niekedy sa chlap bitke nevyhne. Pravidlo "na bitku treba dvoch" plati pre nic netusiace mamicky, aby mohli pokarhat svojich synov. S realitov to nema nic spolocne. Na bitku totiz staci, ak ju chce jeden.

Agnes989

Ešte by ma zaujímalo, pracuješ? Ak áno, tak zrejme robíš aj s chlapmi, ťažko sa nájde práca, kde by vôbec neboli. Ako to on zvláda? Tohto by som sa do budúcna tiež bála, pravdepodobne ti zakáže chodiť do roboty, lebo však on sa o teba postará a v práci aj tak stretneš cudzích chlapov s ktorými mu chceš byť celkom isto neverná. Ty sa prispôsobíš, budeš sa starať o neho a o deti. Nebudeš mať žiadnu prax a ak by raz došlo k rozvodu, samozrejme deti prisúdia jemu, lebo ty nebudeš mať bez neho ani na chleba. Ak mu vadí každý tieň chlapa čo sa okolo teba mihne, neverím tomu, že ti dovolí chodiť do roboty.