Aka je možnosť, že dieťa z uplne obyčajnej rodiny to v živote dotiahne ďaleko?

Príspevok v téme: Aka je možnosť, že dieťa z uplne obyčajnej rodiny to v živote dotiahne ďaleko?
interstellarka

Dobry, mam 17 rokov a v poslednom case rozmyslam nad tym, co so mnou bude, ked skoncim skolu. Na vysku ma to moc netaha, lebo vysokoskolsky system mi pride celkovo uplne nanic, na druhej strane sa obavam tych reci, ze bez vysokej skoly teraz nie si nic. Studujem cestovny ruch a rada by som odisla do sveta alebo zostala tu a venovala sa mojmu snu pisat knihy. Moji rodicia su fajn, v mladosti sa rozhodli zle a teraz robia to co ich vobec nebavi, ziju v zabehnutej nudnej rutine a mam strach z toho, ze skoncim rovnako. Ak ide o skolu, su hrdi na to, ze sa dobre ucim, ale iba dovtedy, ak nosim domov dobre znamky. Viete, bojim sa, ze zostanem na vsetko sama a neuspejem, takze tak. Maju to ti mladi ludia dnes tazke, no..

LMarika

Hlavne sa uc cudzie jazyky, na anglictinu a nemcinu, pozeraj vela anglickych a nemeckych filmov, sustred sa na ne a ani nepostrehnes, ako a vryje sa ti to do pamate a do ucha. To je to najdolezitejsie. Predstav si, ze vo vasom meste stretnes Nemca, ktory sa ta spyta na cestu k hlavnej stanici. Ty mu to ale nevies vyavetlit gramaticky spravne a vies, ze pri rozhovore s nim by si robila cyby. Ako zareagujes? Povies mu to gramaticky nespravne, alebo radsej zostanes mlcat zo strachu, ze by si urobila gramaticku chybu? Ak si ten typ, co by smelo otvoril usta a povedal, co treba aj s chybami, tak potom si idealna na odchod za pracou do zahranicia. Ak si ale typ, co zo strachu z vlastnej nedokonalosti a zo strachu, ze by urobil gramaticku chybu,.radsej zostane mlcat ako hrob, tak v tom pripade do zahranicia radsej nechod, lebo tam neuspejes. Strach z robenia gramatickych chyb nepriamo vtlkaju ziakom ucitelia na skolach tym, ze na ziaka za chyby vrieskaju a pred vsetkymi ho za chybu vysmeju. Takyto clovek potom moze mat z jazykov statnice, diplomy a ciste jednotky na vysvedceni, ale staci jeden jediny zly zazitok z detstva s vrieskajucim skodoradostnym ucitelom tesiacim sa z poizovania ziakov a tento clovek, obzvlast ak je to inak cisty jednotkar tuziaci po dokonalosti, sa zakomplexuje do konca zivota a ani v Rakusku na lyzovacke v Alpach nebude schopny si po nemecky vypytat kavu, nie este, ze by mal vypadnut do toho Rakuska za pracou. Zatial, co pomocny stavebny robotnik, ktory ledva vychodil 8 tried osobitnej, sa z nejakej brozurk nauci 200 najpouzivanejsich nemeckych slov, nemcinu v skole nikdy nemal, iba rustinu, ale do toho Rakuska aj s partiou odide, brble a brble a netrapi ho, ze nevie sklonovat a casovat. Ale tu kavu si vypytat vie. A rezen tiez. Takto to chodi v zahranici. To najdolezitejsie je, ze treba brblat a makat a uchytite sa. Radsej rozpravat aj s chybami, ako nepovedat nic a mlcat ako ryba zo strachu pred vlastnou nedokonalostou. Nikto nie je dokonaly. Ani ja. A predsa ma Rakusko z krajiny nevyhostilo. Nech uz budes akokolvek sikovna a mudra, bez znamosti, rodinkarstva na Slovensku bohuzial nedosiahnes nic, aj ked je to krute, co ti tu pisem, ale taka je realita. Paradoxne ak nastupis do Rakuska napriklad za predavacku do Mc Donaldu zamakas v robote a aj v nemcine, ktora sa na teba pri komunikacii s ludmi v tej spravnej podobe nalepi velami rychlo, mozno do dvoch rokov je z teba manazerka - mala sefka. Na Slovensku? Bez znamosti ani len to miesto predavacky nedostanes a ak aj ano, tak to aby si sa triasla ako osika, ci si ho vobec udrzis. V Rakusku? Tam ta z roboty nevyhodia, lebo zamestnancov maju malo a keby aj, tak do tyzdna mas pracu v inom mekaci. Ziadane su aj chyzne do hotelov, pomocne sily do kuchyne, casnici, predavacky, opatrovatelky seniorov do rakuskych domacnosti a do domovov dochodcov, zdravotne sestry...  Ja ti radim, nestracaj cas a svihaj za pracou do zahranicia.

sweater*

Sak pohodicke, ked si pojdes za svojim stoj co stoj, nieje mozne aby ai to nedosiahla. Ludia ktori sa vzdali svojich snov a 'museli' sa uspokojit s ubyjajucim stereotypom sa casto snazia presvedcit tych co este snivaju ze je to marne a nedosiahnitelne. Nepocuvaj ich, aj ked verim ze to nieje lahke ked to ide na teba z kazdej strany. Chod si za tym po com tuzis, kam ta to taha ale bud pripraveena ze to nebude jednoduche pravdepodobne, casto sa ti to bude zdat aj neuskutocnitelne mozno, ale pokial vytrvas urcite sa tam dostanes. Good luck

5.5 elsa

nikoho nepočúvaj a choď siza tým čo chceš,tie knihy by si mohla písať aj popri práci čo tak cestovná kancelária?aj odtiaľ sa chodí na služobky do zahraničia hm?a popritom môžeš písať :)