POZOR! Kliešte sú už aktívne, najúčinnejšie je očkovanie.

Táto diskusia patrí k článku: POZOR! Kliešte sú už aktívne, najúčinnejšie je očkovanie.
POZOR! Kliešte sú už aktívne, najúčinnejšie je očkovanie.

Aj napriek ešte stále zimnému počasiu je už aktuálne hovoriť o kliešťoch - ich jarná aktivita začína totiž už koncom tohto mesiaca a vrcholí v apríli a máji. Pre človeka je nebezpečný hlavne vtedy, ak je infikovaný.

Slobodna

Neviem či som šikovná ale tak 15 rokov so psami ma naučilo poradiť si a prešli sme si všetkými možnými spôsobmi vyberania kliešťov, až mi jeden kynológ poradil ich vytrhávať. Odvtedy to ide ľahko. Ešte potom miesto vydenzifikujem. Ja na to používam čajovníkový olej.

Slobodna

Práve že odkedy vytrhávam, tak mi ani raz neostala hlavička dnu ale pekne aj s hlavičkou vytrhnem. Aj keď vetoš ma za to vždy poriadne spucuje, že kvôli mojej bezpečnosti ich nemám vyberať holými prstami, len pri mojom psovi, musím konať rýchlo :) O bobkovom liste som nepočula ani ja, tiež vyskúšam. Ja som zase počula o rozmaríne, ale neskúšala som.
Aj my chodíme dosť do prírody, či na turistiku, takže ich máme vždy hojne a to tiež používam Scalibur, len je problém, že on by mal byť na koži a môj pes má akurát na krku hustú srsť a na kožu sa nejdeme dostať, lebo tie látky sa uvoľňujú trením o kožu. Minulý rok bolo kliešťov požehnane, to sme mali dokonca dvojitú ochranu - aj obojok aj pipetu proti kliešťom. Inak je to asi jediná vec, ktorá sa mi fakt hnusí a neznášam ich.

Deria

Slobodna, este sa ti ani raz nestalo, ze zostala hlava dnu? Lebo prave tak sa nema kliest vyberat, pokial viem. A ano, tie haciky, take vidlicky, su velmi dobre. Ale aj s tymi sa ma pootocit, ked toho kliesta naberies. Este je aj specialna pinzeta, aj tu mam, aj ta je dobra, no nastastie odkedy pouzivame Scalibor - uz par rokov, stane sa velmi zriedka, ze ich pouzijem, niekedy cele leto nie. Lebo ako hovori Dr. Nauke, najlepsi parazitolog v EU, 100% spolahlivost zial nie je v ziadnom produkte proti kliestom.

Kýčera

SLOBODNÁ-áno,áno,áno! V tráve ich je najviac! Si šikuľka, že ich vieš odstráňovať. Neviem, čo pomôže psíkom, ale ľuďom pomáha, ak si nosia vo vreckách bobkový list.

Slobodna

Presne tak, dnes som svojmu psovi vytiahla troch poriadne nacicaných klieštiskov. Ale bežne ich máva aj cez zimu, ak nie je sneh. Nepomáhajú na nich už ani obojky proti kliešťom. Čo sa týka toho vyberania, každý má asi svoj spôsob ale ja ich vytrhávam - uchopím tesne pri koži a vytrhnem. Žiadne vykrúcanie. Ešte lepší spôsob je - dostať kúpiť také malé háčiky v dvoch veľkostiach, na menšie a na poriadne nacicané kliešte. Háčikom sa kliešť uchopí - podoberie, trošku pootočí a úplne ľahko vytiahne. Tie háčiky sa nemusia používať len u zvierat ale aj u ľudí. Niektorí ľudia si myslia, že kliešte je možné chytiť len v lese alebo vo voľnej prírode. Moje skúsenosť, že môj pes nachytá viac kliešťov doma na dvore na trávniku - čiže v tráve a nemusí byť ani príliš vysoká.