Neznama pricina vysokeho tlaku

Príspevok v téme: Neznama pricina vysokeho tlaku
Rud330

Ahojte,mam 19 rokov a uz od 16-tich màvam iste stavy
Vysoky krvny tlak,bolesti hlavy(migrena),tocenie sa hlavy pocit ako keby mi mala prasknut zila v hlave,tlak v hlave,tlak v nose,tlak na lavej alebo pravej strany hlavy,mensie krvacanie z nosu(hlavne ked si cistim nos tak vidim samu krv) busenie srdca,pocit na zvracanie,bolesti brucha ,tazke dychanie mam helikobaktera,chabe drzanie tela,blok v chrbitici,
Nevedia mi zistit pricinu.Zijem v zahranici a doktori su tu na prd ked nevedia zistit poslu ta domov bez vysvetlenia.Dnes prave som mal taky stav ze som citil tlak v nose ako keby mi mala krv vybuchnut cez nos a musel som behnut na velku a preslo to,vetcinou ked idem na wc(velku) sa mi ulavi,mavam pred tym vysoky tlak,bolesti hlavy,pocit na zvracanie.
Asi mesiac+- mi trpol jazyk na lavej strane jazyka a klapacka sa mi akokeby sa chcela vykrivit v tom momente mi hodil vodu kamarad na krk a bolo to trosku lepsie utekali somnou do nemocnice spravily ekg,brali mi krv a mi povedali ze to je zo stresu a viacej sa somnou nezaoberavali.Na prazdninach minuly rok som bol na svk,som sa pohadal so priatelkou a zvysil sa mi tlak na 145/94
A strasne stavy som mal tak ma zobrali do nemocnice na tyzden mi nasadily tetrace 1,5mg,ganaton ale tiez nevedeli zistit pricinu,vselijakymi vysetreniami som presiel a nic nasadily mi aj holter no zasa nic.Som mlady clovek a chcem studovat,pracovat mam velke plany do zivota ale takto to neide :( bojim sa,co ked ma to raz porazi.Dakujem vam a prepacte mi za moju slovencinu.

Natali3333

Nie som odbornicka, pises ze mas dost priznakov. Ale AKO PRVE by som n tvojom mieste 1. Zvysila prijem VODY - na nase zdravie ma neskutocny vplyv dostatocny prijem cistej vody. Zbavuje nas toxinov a skodlivych latok a tiez ak mas problem s vysokym tlakom, jednou z pricin moze byt ze prijimas malo vody, tym padom je tvoja krv prilis husta - tvoje srdce sa musi namahat a to tiez sposobuje hypertenziu. Ak si dospely chlap, mal by si vypit 2,5-3l cistej vody denne. Na 10kg telesnej hmotnosti by si mal myslim prijat 4dcl vody. Ludia to mnohokrat podcenuju a potom maju problemy... 2. Viac pohybu. Ak sa malo hybes, moze to byt tiez jedna z pricin. Vela stastia

joleen

Hypertenzia primárna alebo esenciálna (základná)
Konkrétna príčina vzniku tejto hypertenzie nie je jasná.
Podieľa sa na nej celá skupina faktorov, ktoré sa nazývajú „civilizačné faktory“.
Patria sem dedičné dispozície, stres, káva, alkohol, fajčenie, vysoký obsah tukov v potrave, vyšší vek, nadváha, málo pohybu, sedavé zamestnanie atď.)
Touto formou vysokého krvného tlaku trpí 95 % pacientov.

Hypertenzia sekundárna
Táto hypertenzia vzniká ako dôsledok konkrétnej choroby alebo poruchy v tele.
Objavuje sa vtedy, keď sú v tele nejakým spôsobom poškodené dôležité orgány alebo tkanivá (obličky, mozog, pankreas, žľazy s vnútornou sekréciou – štítna žľaza, nadobličky, hypofýza, ďalej aorta a ostatné veľké cievy).
Touto formou vysokého krvného tlaku trpí 5 % pacientov.

joleen

145/94 este nie je vysoké TK za vysoký sa považuje od 160 a vyššie. Až 90 – 95 percent prípadov vysokého krvného tlaku nemá známu príčinu.Niektoré faktory zvyšujú pravdepodobnosť, že sa táto choroba rozvinie. Patrí k nim:

-Obezita (hodnota BMI vyššia ako 30 alebo vyššia)
-Nadmerné solenie
-Alkohol (najmä nadmerné alebo časté pitie alkoholu)
-Nedostatok telesného cvičenia
-Stres

Niektoré rizikové faktory vzniku hypertenzie nie je možné ovplyvniť:

Dedičnosť – výskyt vysokého krvného tlaku je býva prítomný u členov celých rodín. Ak ho majú vaši rodičia, alebo iní blízki pokrvní príbuzní, je veľmi pravdepodobné, že ho budete mať tiež.
Vek – vo všeobecnosti platí, že vo vyššom veku predpoklady na rozvoj vysokého krvného tlaku narastajú. Toto ochorenie postihuje najčastejšie ľudí nad 35 rokov. U mužov je kritické obdobie najmä medzi 35. až 50. rokom života.