Mam anorexiu? alebo posttraumaticky syndrom?

Príspevok v téme: Mam anorexiu? alebo posttraumaticky syndrom?
pawlik

Ahojte mam 165 cm a 55 kil. Za pol roka som schudla 5 kil. Som vegetarianka a skoro uz aj vitarianka. Robi mi problem prijat kaloricky prijem v hodnote bazalneho metabolizmu, vtedy mam pocit, ze jem cely den vkuse. Vobec sa nehybem, cely den len chill, max do obchodu a s5 alebo raz do tyzdna na hodinku.Raz do mesiaca, dvakrat cestujem to je vsetka moja aktivita. Mam pocit, ze tolko jedla nepotrebujem, ked len chillujem, ale mama si mysli ze hladujem. Nemozem spavat, zaspim nie skor ako po polnoci, max raz-dvakrat zatyzden spim 8-9 hodin a to si uz pripadam ako lenochod. Kedze som stale doma, mam oslabenu imunitu, nalepi sa na mna hocijaka pliaga v okoli niekolkych km stale som nachcipana soplava a na *** v poslednej dobe sa mi motaju nohy mam ich ako z gumy, srdce mi ide 400 niekedy si myslim ze zomriem a musim mmame volat ze mi je zle nech pride. mam panicky strach vystrcit nos z bytu (posttraumaticky stres) niekedy ked som vonku idem bud kolabovat alebo v nutri v hlave psychikai sa idem zrutit. Chodim cvokarovi ale lieky neuzivam, lebo sa z nich klepem tak mi ide o dva tyzdne menit lieky. Mam depky, nic ma nebavi, najradsej by som nejedla ale chcem aspon na to prezitie jest ved nechcem umriet (i ked s 55 kg asi tazko umiram) len uz nemam kde ubrat, to co zjem je vraj absolutne minimum k zivotu. Fyzicky som v poriadku, menzes, krv, moc vsetko ok, tak som fakt asi len na hlavu. Posledny polrok ma fakt znicil, stala sa zo mna troska, musela som zmenit trvale bydlisko, prisla som o prachy, citim sa ako nula a vecne doma zavreta, ked som vonku, mam uzkosti, paniku citim tak som len doma a tam stale hadky, ze nejem, ze to uz trva pridlho, uz som sa mohla pozviechat atd. Psychologovi neverim, ten ani nevie celu situaciu, len zainteresovani co sa vlastne stalo a chapu ma, vraj ich by to tiez polozilo. Ale mama uz ma chcela zobrat do blazinc no som nepodpisala nic a ostala doma. Stale by som pocitala kalorie, nieco si vezmem do izby a ked si to prepocitam, vratim do kredenca a vezmem ine a tak dokola, cely den nejem nic, len uzdibujem a ked mi vecer chybaju kalorie tak pri telke jem take tie cerealne prkotiny. Rano mi nikdy nechuti ale to mama neriesi, je v praci, tak len kafe a ciga. Zacinam az kol 10-11 jest-uzdibovat pocitam kazdu jednu kaloriu a niekedy mi uz z toho stupa nerv tak sa na*** ze nakoniec nezjem nic, zjem za hrst tabletiek co najdem na spanie, od bolesti atd a idem spat. Uz nechcem takto zit!! Viem, ze som v zivote urobila vela p***hlavne pol roka dozadu, mala som problem a dost velky a z toho mi hrablo ze som prestala zrat. Ale podla lekarov som v poriadku tak nechapem co mama riesi. Anorexiu urcite nemam. Nemyslim si ze som obezna, tesi ma ze chudnem, mozno by som chcela skousit kam to az dotiahnem ale v zrkadla nevidim obeznu ohavu. Len mi zacalo *** a prestala som jest a chodit von. Vraj mam posttraumaticky syndrom ci co a nabeh na anorexiu ale atypicku tak neviem. Mam naozaj anorexiu alebo to je len symptom posttraumatickej poruchy?

Gima

Strava, ktorá nakopne každé srdce!

Strava nám dodáva energiu a živiny, ktoré potrebuje telo na svoje fungovanie. Avšak, rôzne potraviny majú rôzne účinky na zdravie a funkciu srdca. Niektoré potraviny môžu negatívne ovplyvniť kardiovaskulárny systém a zvýšiť riziko ochorenia. Aj váš príjem sodíka môže mať významný vplyv na srdcovú frekvenciu a krvný tlak. Keď budete konzumovať slané potraviny, telo bude zadržiavať vodu, riediť obsah sodíka v krvi na bezpečnú úroveň. Výsledkom je väčší objem krvi.

S väčším množstvom krvi v celotelovom obehu musí srdce pracovať usilovnejšie, čo sa odráža na jeho funkcii. Potrebujeme len niečo okolo 180 až 500 mg sodíka denne. Napriek tomu, priemerný Európan spotrebuje viac ako 3000 mg sodíka denne. Primárnymi zdrojmi sú spracované potraviny. Aj zdravie vašich ciev má vplyv na srdcovú frekvenciu. Strava s vysokým obsahom nasýtených a trans tukov zvyšuje hladiny LDL alebo zlého cholesterolu, čo prispieva k zmenám srdcovej činnosti.

Choré ďasná, ešte viac choré srdce?

LDL sťahuje cievy. Strava s vysokým obsahom nasýtených tukov zvyšuje riziko vzniku aterosklerózy alebo kôrnatenia tepien. Tvorí sa plak na vnútorných stenách ciev a obmedzuje ich priechodnosť. Srdce tak musí pracovať oveľa silnejšie, aby udržalo prietok krvi. Niektoré potraviny môžu funkciu srdca zlepšiť. Zdravé tuky, ako je olivový olej a ďalšie polynenasýtené a mononenasýtené tuky môžu znížiť hladinu cholesterolu a pomáhajú predchádzať tvorbe plaku v tepnách.

Vďaka zlepšeniu prietoku krvi, sa obmedzí záťaž srdca a zlepší sa aj srdcová frekvencia. Ďalšie potraviny, ktoré môžu zlepšiť hladinu cholesterolu sú celozrnné potraviny. Rozpustné zdroje vlákniny, ako je ovos a jačmeň sú tým najväčším prínosom. Vyberajte vašu stravu zodpovedne a zlepšíte si kardiovaskulárne zdravie.

Limity na spracované potraviny
Srdcová diéta odporúča jesť menej spracovaných potravín. To môže pomôcť znížiť váhu, pretože mnoho spracovaných potravín obsahuje nadbytočné cukry, kalórie a nasýtené trans tuky. Trans tuky, nájdené čiastočne v stužených olejoch bránia zdravému, krvnému obehu. Trans tuky sú komerčne používané pri príprave pečiva, vyprážaných jedál, rýchleho občerstvenia, reštauračných pokrmov a mrazeného jedla. Čítajte potravinové štítky!

Analýza dychu povie, či vám zlyháva srdce

Zdravé metódy varenia
Potravinový prípravok hrá dôležitú úlohu pri srdcovej strave a chudnutí. Môžete jesť všetky zdravé potraviny, ale ak sú pripravené nesprávne, môžete tým pokaziť účel. Zdravé varenie pre srdce má málo tukov a kalórií, patrí sem grilovanie bez prebytočného oleja a mastnoty a varenie na pare. Pri stravovanie mimo domova, požiadajte kuchára o špeciálne pripravené potraviny.

Srdcové diéta kladie dôraz aj na získanie bielkoviny z nízkotučných zdrojov. Proteín môže pochádzať buď zo živočíšnych alebo rastlinných zdrojov. Zdroje chudých bielkovín sú strukoviny, hydina, ryby a chudé červené mäso.

Gima

Pripravte si chutný zrolovaný sendvič do práce alebo deťom do školy. Vezmite dve menšie tortily, medzi ktoré dáte papier na pečenie a necháte ich pokrútiť sa chvíľu v mikrovlnke, aby zmäkli, zhruba 20 sekúnd. Na jednu tortilu ukladáte jedlo, druhou ho rolujete a drží všetko jedlo pokope, hlavne omáčku. Pod omáčkou rozumieme skôr nejakú pastu, nič veľmi tekuté, skôr krémový humus alebo trošku roztopený syr, arašidové maslo. Jednoducho, niečo odolnejšie.

Rolku baľte tak, aby jedlo vyzeralo, akoby do nej bolo naukladané zhora, takže vertikálne. Ľahšie sa vám bude konzumovať, prípadne vyťahovať jeho kúsky, ako nakrájané kurča na plátky. Aj kúsky mäsa alebo rýb by mali byť skôr prúžky, ako kusiská. Rolka by nemala mať v priemere viac ako 8 cm. Na plátky krájajte aj zeleninu, na tenko paradajky, cuketu, mrkvu. Kombinujte aj farby.

Zapojte sa do veľkého Prieskumu o detoxe a vyhrajte zdravé balíčky!

Už ste niekedy robili sushi? Sendvičová rolka sa balí podobne. Jednoducho ju zgúľajte po stole, ako valček. Keď bude hotová, zabaľte ju do alobalu. Sendvič nikdy neprepĺňajte, vyhnite sa prílišnému vrstveniu, aby sa zabránilo jeho prasknutiu a vyliatiu obsahu na vaše nohavice.

Gima

Nebezpečná štíhla obezita. Máte ju aj vy?

Medzi ľuďmi platí múdrosť, že tí tuční sú zákonite nezdraví a tí štíhli automaticky zdraví. Je to však skutočne tak? Nové výskumy poukazujú na pomerne neznáme nebezpečenstvo skrývajúce sa pod názvom „skinny fat". Ide o naoko štíhlych ľudí, ktorí však pod chudou postavou ukrývajú množstvo tuku. A to je veru horšie, ako mať pár kilečiek navyše a pritom byť fit.

Diagnóza „tučniak v chudom obale"
„MONW - metabolically obese normal weight" je medicínsky názov pre jedincov, ktorí síce navonok pôsobia štíhlo a vcelku vo forme, v skutočnosti ale vlastnia telo plné nezdravého tuku. Na druhej strane postrádajú potrebnú svalovú hmotu. Typické je pre nich veľké množstvo tuku najmä v oblasti brucha, nemusí sa to však vôbec tak javiť. A tu teda fakt nie je čo závidieť. Podľa odborníkov je táto štíhla obezita oveľa nebezpečnejšia ako neskrývaná obezita u ľudí, ktorí tiež majú určité množstvo svaloviny. Alarmujúce na tejto skutočnosti tiež je, že u štíhleho človeka s vnútornou obezitou diagnostikovaného cukrovkou je dvojnásobné riziko úmrtia ako u človeka s nadváhou s rovnakou chorobou. Pokiaľ máte aj vy podozrenie, či nespadáte do tejto skupiny, môžete si dať urobiť niekoľko testov na potvrdenie/vylúčenie diagnózy. Prezradia vás bežné hodnoty v krvi ako cukor, glukóza, triglyceridy, dobrý cholesterol, krvný tlak.

Kto je ohrozený?
Najohrozenejší sú tí navonok šťastní, ktorí netrpia problémom s nadváhou, môžu zjesť čo chcú, nemusia cvičiť a aj tak vyzerajú dobre. Je to ale veľmi zradný stav, kedy vlastne nie je človek nútený nič robiť pre svoj zovňajšok. To však ešte neznamená, že sa nemusí snažiť ani kvôli svojmu zdraviu. Vedzte, že tie skonzumované hranolky, tony zákuskov zapité kolou a iné prázdne kalórie telo prepáči iba navonok. V skutočnosti sa však vnútri deje rovnaký devastujúci proces ako u obézneho prejedajúceho sa človeka. Bude to chcieť zrejme úprimný sebakritický pohľad do svojho vnútra, ktorý napovie, nakoľko vo forme môže telo byť.

Ohrozená skupina tínedžerov
Osobitou skupinou ľudí, ktorým hrozí označenie „skinny fat", sú adolescenti. Trend pohodlného spôsobu života s minimom pohybu a nezdravou kalorickou stravou ich zasiahol natoľko, že už vo veľmi mladom veku majú symptómy hroziaceho diabetesu. Podľa výskumov viacerých amerických štúdií na tínedžeroch, malo až 37 percent štíhlych mladých ľudí jeden alebo dva preddiabetických príznakov, ako sú vysoký krvný tlak, vysoká hladina cukru v krvi alebo vysoká hladina cholesterolu. Môže za to hlavne fastfoodová strava, polotovary, skrytý cukor v potravinách, ale hlavne celkovo nezdravý spôsob života.

Koľko hodín treba spať, aby sme chudli?

Náprava možná
Pokiaľ ste s hrôzou zistili, že aj vy ste vlastne štíhlo obézna, môžete to ešte stále napraviť. Ide o veľmi jednoduché princípy zdravej životosprávy, ktoré vďaka vašej prísnej disciplíne zmenia nebezpečný tuk na svaly. Deň začnite vždy bielkovinami a žiadne jedlo dňa nevynechajte. Zrýchli to váš metabolizmus a vyhnete sa zradnému pocitu hladu. Upriamte sa na konzumáciu chudých bielkovín v podobe kuracieho či morčacieho mäsa, rýb, vajec, orieškov, semiačok, strukovín, zeleniny, ovocia a rozumného množstva bezlepkových sacharidov. Zabudnite na popíjanie rôznych softdrinkov, sladených nápojov, tvrdého alkoholu, ušetríte si tak množstvo kalórií. Odporúčané sú 3 až 4 poháre vína týždenne, najlepšie k večeri. Konzumáciu múčnych jedál vždy starostlivo zvážte a obzvlášť tých, čo obsahujú lepok. Je však úplne jedno, aké pečivo zjete, aj celozrnná či pohánková múka sa vo vašom tele budú správať ako cukor. Pozor na skrytý cukor v potravinách a na obsiahnuté chemické látky. Jedzte iba kvalitné tuky ako omega 3 mastné kyseliny obsiahnuté v sardinkách, losose a vyhnite sa rafinovaným a spracovaným rastlinným olejom okrem panenského olivového oleja.

Kľúčom k fit telu je taktiež šport. Potrebujete rovnako aeróbny ako i silový. Kardiovaskulárny tréning vám vybuduje kondíciu a zrýchli metabolizmus, silový tréning vybuduje svalovú hmotu. Vyberajte si kvalitné výživové doplnky. Dobré multivitamíny, rybí olej či vitamín D sú absolútnym základom. Starostlivo si chráňte svoj nočný odpočinok a vždy si doprajte 7 až 8 hodín spánku. Organizmus potrebuje dôkladne zregenerovať. Spánkový deficit naruší látkovú výmenu a spôsobí neovládateľný hlad po sacharidoch, pretože si telo bude pýtať rýchlu energiu.

Panda Helps :)

Gima - Nechcem sa hadat, suhlasim s tvojimy nazory ohladom diet a zdravia ale anorexiu neurcuje bmi. Anorexia je choroba/zavyslost, akokolvek to chces nazvat... Bmi je iba hodnota.

Gima

Postraumatický je pourazový a následky urazu su dlhšie. Ja sa s tým ťahám od mala. Našťastie sa mi z toho podari vždycky čiastočne dostať.
Anorexia je vtedy, ked hodnota BMI je pod hodnotu 18.

tothehell

ahoj Pawlik, je mi ľúto čím prechádzaš, no ja to dôverne poznám, ja som tak tiež pred 22 rokmi (!!!) začínala, a teraz si uvedomujem, že kvôli chvíľkovej blbosti som stratila takúto časť života a premrhala som vzácny čas na premýšľanie o jedle a kalóriách...tak by som to teraz chcela vrátiť späť, no nedá sa...tak ako už nedokážem žiť inak, ešte stále na to dennodenne myslím, každú minútu dňa a niekedy sa mi o tom aj sníva...chcem ťa len povzbudiť a poradiť Ti, že si ešte len na začiatku poruchy, ešte sa to dá zvrátiť, to ja som už len ako odstrašujúci príklad...prosím nepremárni svoj život kvôli blbému jedlu a sebaľutovaniu sa ako ja...však baby ktoré sem chodia ma poznajú, vedia čo som ja navyvádzala, koľkokrát som bola v nemocnici a koľkokrát som podpísala reverz, že som nejedla lieky, pokúsila sa 2x zabiť atď....želám Ti nech sa dáš dokopy a bojuj!

Gima

Výber jedla rozhoduje o tom ako dnes vyzeráte

Netreba na to ani míňať stovky eur v kozmetických salónoch, či pri kúpe drahých krémov a preparátov. Základnom je starostlivosť o telo zvnútra, tzn. pestrá a vyvážená strava.

Za stavbu vlasov a nechtov je zodpovedný keratín – bielkovina, ktorá je zložená z aminokyselín. Keratín sa tvorí v tzv. keratinocystoch, ktorých základnou úlohou je práve obnova pokožky, vlasov a nechtov. Tieto špeciálne bunky sú citlivé na hladinu nutričných zložiek, najmä vitamínov a minerálov, a práve ich nedostatok má za následok zhoršený stav kvality pokožky, vlasov a nechtov. Nechty sa lámu, sú zažltnuté, vlasy padajú, štiepia sa a vyzerajú ako bez života. Pokožka je mdlá, bez farby, môže byť šupinatá, alebo sa objavia vyrážky či ekzém a pod.

Prečítajte si aj:

Tieto potraviny prispievajú k hebkej pokožke, krásnym vlasom a jemným nechtom
Čo by v našom jedálničku nemalo chýbať?
Vitamín E

Podporuje mikrocirkuláciu v pokožke hlavy, a tiež spomaľuje proces starnutia buniek. Jeho zdrojom sú orechy, sójové bôby, listová zelenina, ale aj obilné klíčky a rastlinné oleje.
Vitamín A (retinol)

Pomáha udržovať zdravú kožu, nechty a vlasy. Nájdeme ho v mlieku, vajciach a v pečeni.
Niacín (vitamín B3)

Prispieva k obnove poškodených buniek kože. Vyskytuje sa v zelenine a mäse (najmä pečeni), tiež v sušenom ovocí a orechových jadrách.

Zelenina Zdroj foto: Shutterstock.com
Riboflavín (vitamín B2)

Je dôležitý pre udržanie dobrého stavu kože. Najbohatším zdrojom sú kvasnice, mäso (najmä vnútornosti), ryby, orechy, mlieko a tvaroh.
Vitamín H (biotín)

Podporuje rast vlasov a obmedzuje ich vypadávanie. Nachádza sa vo vaječnom žĺtku, pečeni či sóji.
Zinok

Chráni tkanivá pred voľnými radikálmi. Jeho hlavným zdrojom sú ustrice, bravčová pečeň, karfiol a syr.
Kremík

Je dôležitý pre tvorbu kolagénu, čím pomáha zlepšovať pružnosť kože a zabraňuje predčasnému vzniku vrások. Zúčastňuje sa na raste vlasov a nechtov. Jeho zdrojom sú najmä celozrnné obiloviny, ale aj zelená zelenina, či banány a červené ríbezle.
Meď

Podporuje pigmentáciu vlasov a kože. Nájdeme ju v pšeničnej múke, obilných klíčkoch, droždí či mrkve.

Pšeničná múka Zdroj foto: Shutterstock.com
Omega-3 mastné kyseliny

Pôsobia proti zápalovým procesom v pleti, zlepšujú elasticitu a pevnosť pleti. Ich zdrojom sú predovšetkým ryby a ľanové semená.
Kyselina gama-linolenová

Podporuje pružnosť a jemnosť kože. Vyrovnáva obsah vlkosti kože a tak ju udržiava hebkú. Má tiež protizápalové účinky. Jej najbohatším zdrojom je pupalkový olej.

Okrem pestrej a vyváženej stravy však netreba zabúdať, že negatívny stav vlasov, nechtov a pokožky ovplyvňuje aj stres, alkohol, cigarety, či nevhodné používanie kozmetických výrobkov.

Použitá literatúra:

Krása zvnútra. 2011. In Bedeker zdravia, roč. VII, č. 2, s. 63-64.
Výživa pro zdraví i krásu. 2013. Dostupné na internete: www.viscojis.cz
www.vitaminy.alteon.sk
www.vitaminy-mineraly.estranky.sk

lombardo1981

Anorexia a PTSP sa predsa nemusia vylučovať. Možno chceš ovládať aspoň jedlo, keď už máš pocit, že sa ti nedarí ovládať svoj život.
Anorexia nie je len o tom, že sa v zrkadle vidím tlstá alebo, že takmer vôbec nejem. Mnoho dievčat si aj uvedomuje, že ich telo zodpovedá termínu "hrkálka", ale tak ako si ty písala, chcú si za každú cenu niečo dokázať. A častokrát aj niekomu inému. Väčšinou to býva niekto iný.
Neviem, čo sa ti stalo, ale keď ja som prechádzala PTSP, tak sa u mňa tiež rozvinula anorexia, ktorá potom prešla do bulímie.