Lakomy priatel?

Príspevok v téme: Lakomy priatel?
smutnadeva

Ahojte. Potrebujem resp. chcem pocut vas nazor. Mam priatela uz 4 roky. Ja chodim este na vysoku skolu, priatel pracuje je odo mna podstatne starsi. Asi pred 2 rokmi sa odstahoval od rodicov do svojho bytu, ktory mal kupeny uz pred tym ako sme sa spoznali. Najskor som sem - tam u neho iba prespavala cez vikend. Neskor to bolo castejsie a castejsie az sme spolu zacali byvat, cca nejaky rok. Najom plati priatel, kedze ja nemam velky prijem, mam narocnu VS (medicinu) popri ktorej nie je mozne sa nikde zamestnat ani brigadovat, nakolko je to velmi tazka skola. Raz za tyzden urobi velky nakup domov. Ja sa snazim z toho mala co mam takisto nieco pokupovat. Potraviny, pracie prostriedky, aj nejake vybavenie do domacnosti. Veci na seba si financujem sama, telefon, oblecenie, skolu, internat, jedlo (pomaha mi mama) a on mne osobne pre mna nekupuje nic. No minule ked sme sa trochu hadali mal poznamku typu, ze aj tak je ,, NORMALNE ,, ze tu vsetko kupuje on. Ja od neho nevyzadujem nic, je pravda ze plati najom a urobi sem tam vacsi nakup potravin. Ja pocitam s tym, ze ked zacnem pracovat sa budeme spolocne podielat na vsetkom. Resp. nieco za to, ze platil najom sam nejaky cas vacsie kupim do domacnosti alebo nam nieco zafinancujem. Neviem, ci je lakomy, alebo co, proste ma ta jeho poznamka zarazila. Rozmyslam, ze sa od neho odstahujem. Ked to berie tak, ze on teraz nieco plati. Navyse jeho prestava je, ze hned po skole pojdem na matersku. Tak netusim co a ako si predstavuje do buducnosti. Zase ja nebudem mat prijem a on bude platit? A potom mi to bude vyhadzovat na oci? Neviem ci ma tento vztah buducnost. Dakujem za vas nazor.

Maoam

mne tiez, nech uz ma akekolvek dovody, kazdy, kto vie, ze partner studuje medicinu, vie aj to, ze po 6-tich rokoch nie je koniec, ale musi sa ist dalej, je potrebna aspon jedna atestacia, prax a potom sa mozno hladiet dalej, poznam sice lekarku, ktorej sa narodilo dieta pocas VS-studia, ktore si nechala, ale bolo to velmi-velmi tazke a to mala super podporu zo strany uz zarabajuceho partnera, neviem, byt v tomto pripade, hladim na skolu v prvom rade

ak ju ten muz skutocne lubi, tak ho dalsie studium a potrebna prax neodradia

ak ma problem, jeho problem

je to tvoj zivot, smutna deva, nepokaz si ho, uz ked si sa dala na tuto VS, vsetko dobre

uhm

Maomam to napisala dobre. Nech si urobi skolu atestacie prax. Mne to jeho mat dieta hned po skole pripada skor len ako taka poistka, priputat si ju k sebe, poistit si ju cez dieta..

uhm

Kafe, nesuhlasim s tvojim nazorom. Mala som priatelov ktori mi bezne robili radost a aj ja im (rozne drobnosti pre radost, vikendove pobyty, wellness, kino cd kniha kvety vecera. Ked boli meniny narodeniny vianoce ai boli to ine dary darceky). To chces povedat ze kupovat tomu druhemu nieco z lasky, ze ho mam rad, chcem s nim nieco zdielat - mozu len manzelia, ci deckam ako si napisala ty?
Tyzden travi holka na intraku. Ked sa vrati je asi s mamou a potom aj s priatelom. Zrejme vikendy deli medzi matku a priatela. On vie koho ma za partnerku - su spolu 4r, vie ze je studentka, prijem ma len sirotsky. Ak chce fifty-fifty nech si najde inu co pracuje a moze mu prispievat. No ak travi unho den ci dva do tyzdna tak mu ma este platit? Snazi sa uz tym ze kupuje potraviny drogeriu. Myslis ze jej on plati za sex? Myslis ze jej prispieva na hak? Ako frajer partner jej nic nekupi, nepozve ju nikam, este aj dovolenku si plati za seba ak niekam raz za rok idu. Pozri. Ak by ju tak miloval tak by do nej aj investoval. To je logicke. Nepisem o ziadnych velkych cifrach. Ale sem-tam kvet vecera sladkost, ci ako studentke jej kupit knihu, by ho nezabili. Vsak sama pisala ze ona kupuje obcas mu aj veci do bytu co treba. A je to jeho byt. Zas z nej nerob daku zlatokopku. Keby bola vychcana - tak dievca by bola na tom lepsie keby bola sama, uzivala si studentsky zivot, mladost, slobodu, bezstarostnost, pripadne by mala len priatelov kt.by ju zrejme pozyvali bravali hocikde alebo by si nasla solventnejsieho.

Maoam

smutna deva - z mojej strany iba jedna vec: ak studujes medicinu, dobre si premysli, ci po studiu hned chces mat dieta...byt tebou, mat tuto moznost a zdravie a vek, urcite by som na tvojom mieste potiahla po studiu dalej, urobila si atestaciu a ziskala prax, mas potom XY moznosti na SVK aj inde, to uz zalezi potom od teba, nepokaz si zivot, kym si mlada, zdrava, pretoze muzi prichadzaju aj odchadzaju, ale tuto moznost dohanat potom s dietatom na rukach a mozno uz ako slobodna matka (nic proti nemu konkretne, nepoznam ho, ale...doba je kadejaka, ludia tiez, v podstate sa mozes spolahnut iba na seba, pamätaj na to)

si rozumna mlada baba, studujes vynikajucu VS, s ktorou sa velmi dobre uplatnis, zelam vela stastia a hlavne rozumu a spravne rozhodnutie

nikdy si nedaj kecat do toho, co mas a nemas od inych, ak mas pri tom stiensnujuce pocity, o to viac

a ano, tiez som toho nazoru, ze ak niekto ide studovat medicinu, tak vie, co to znamena a ze to cele trva do cca. 30tky minimalne

meri.m

Starostlivosť a záujem sa neprejavujú poznámkami, čo všetko kupujem a platím. Ak smutnadeva chodí domov len na víkendy, väčšinu nákladov na byt a stravu spotrebúva jej priateľ sám. Pri takom nepomere príjmov vo vzťahu, ak nemá chalan s financiami problém, by som skôr očakávala, že jej občas zaplatí aj niečo pre radosť, čo si ona dovoliť nemôže (večeru/wellness/dovolenku/darček). Keby bola zlatokopka, neštudovala, nepracovala a ťahala z neho peniaze, môžu byť výhrady chalana k plateniu všetkého opodstatnené. Ale to nie je prípad smutnej devy. Vyzerá, že takto mu to vyhovuje - má náklady v podstate porovnateľné, ako keby žil sám, nič v domácnosti mu nechýba (to ustráži žena väčšinou lepšie ako chlap), má babu, ktorá sa oňho stará, a ešte jej môže vyhadzovať na oči, že "všetko" platí on.
Smutnadeva, osobne by som sa bála zakladať si rodinu s takýmto typom človeka - z materskej sa možno dá financovať starostlivosť o dieťa, ale nie samostatne vyžiť s dieťaťom. Čiže by si na ňom pravdepodobne bola finačne závislá, a ak má teraz problém podeliť sa teraz, keď preňho nepredstavuješ náklady navyše, s dieťaťom by Ti to mohol pripomínať oveľa tvrdšie.
Nechcem mu krivdiť, ale rozdiel medzi rozumne šetrným človekom a lakomcom býva zjavný. Lakomec šetrí na ľuďoch okolo, aj keď nemusí, a nikomu nič nedopraje (sebe niekedy hej, a niekedy ani sebe). Skús sa ho opýtať, ako si predstavuje vašu rodinu, či je schopný a ochotný vykrývať skutočné náklady za troch ľudí, aspoň na určitý čas. A potom sa rozhodni. Želám Ti veľa sily.

kafe

tak ja som to pochopila asi úplne opačne. Nie ako lakomosť ale ako starostlivosť o teba. Aj jeho poznámka: "aj tak je ,, NORMALNE ,, ze tu vsetko kupuje on" - vari chceš aby ťa zdieral z kože, či čo? Tebe príde normálne, aby si platila fifty fifty, keď nemáš príjem? Buď rada že neni blb a stará sa o teba, veď u neho bývaš a ješ zadarmo. Že sa snažíš niečo pokupovať je pekné, ale aj sama vieš, že sú to len drobnosti. A tebe osobne nemá prečo veci kupovať, nie si jeho manželka ani decko. On ti peniaze na oči nevyhadzuje, ale paradoxne, ty jemu ano.
S tým dieťaťom po škole, aspoň vidíš, ako vážne to s tebou myslí, chce rodinu, chce sa starať o vás. Ale tvoj cieľ je dopracovať sa najprv k tomu, aby ste si výdavky delili fifty fifty - nech máš ty pocit (on to od teba nechce), že mu nie si nič dlžná a nepriživuješ sa. Len si stále nepochopila, že tvojmu priateľovi príde normálne, že sa o teba stará. Nechce spolubývajúcu, čo si platí svoju polovicu, chce ženu, ktorú ľúbi, chce s ňou mať dieťa a mať rodinu.

[zruseny37]

Písala si, že najskôr si u neho prespávala len cez víkend a neskôr ste spolu začali bývať, tak to vyznelo, že v tomto byte sa zdržuješ väčšinu času a internát máš len ako zálohu. Pokiaľ bývaš u neho len cez víkendy, tak sa aj čudujem, že to tak berie. Páry, ktoré nebývajú spolu sa častokrát navštevujú jeden u druhého počas víkendu a ešte som nepočula o tom, aby si platili nájomné za víkend. Je to jeho byt, tak je normálne, že všetko kupuje on. Ak to myslel ako narážku, že by si mala viacej platiť, tak sa ešte vždy môžeš vrátiť k rodičom. Možno mal len zlú náladu a teba sa to dotklo, no možno má nejaký finančný problém a nepriamo sa o tom zmienil. Jediná rada je sa s ním porozprávať a ujasniť si tieto veci.

smutnadeva

tak ste mi nalozili, ale beriem kazdy nazor... internat si platim preto, lebo na internate byvam. Doma som iba cez vikendy. Do skoly si nemozem dovolit dochadzat kazdy den. Takze cez tyzden som v skole, cez vikend doma pre objasnenie.
iny - to je tvoj uhol pohladu, ano plati byt (a ja velmi dobre viem ake su naklady na byvanie aj na stravu!), ale ten byt by platil tak ci tak, nemyslim, si ze ja mu az tak zvysujem spotrebu v byte kedze som doma iba cez vikend, navyse upracem, postaram sa, navarim... peniaze nemam, dostavam iba sirotske po ocovi a snazim sa z toho mala co mam investovat, viem, ze to nie je vela, ale kolko mozem dam! do mna priatel neinvestuje nic, nepozyva ma nikam, do kina ci restauracie co by platil, aj dovolenku si vzdy zaplatim z usporenych peniazkov, takze si nemyslim, ze som nedotknutelna hysterka

Fleur-de-lis

hmm, to aby sme sa báli akí ľudia sa stávajú lekármi :P
No snáď je to len vekom :)
Akože z toho kúsočka čo si napísala, ti nikto nemôže povedať, či je lakomý. Nevieme kontext, nevieme ako to myslel, nevieme aká bola dohoda keď si sa k nemu sťahovala, nevieme nič podstatné :)
Takže na názor niekoho tu by si sa ako dúfajme inteligentná osoba teda vôbec nemala spoliehať.
Ty si s ním 4 roky, mala by si ho poznať. Vyjasni si to s ním. Ohľadom bývania a financií ste si hneď na začiatku mali vyjasniť ako to bude a či s tým obaja úplne súhlasíte.
Po 4 rokoch vzťahu taká otázka na fórum, hmm. Možno sa pozri aj na to, na čom si zakladáš vzťahy a o čom tie vzťahy potom sú ;)

Lojzik

Slecna buduca lekarka- nediskutuj ale pobal si svoje veci a od don chuana sa odstahuj- nato nepotrebujes nazor inych genetickych informacii- lebo keby si sa riadila nimi nepotrebovala by si svoj OP - a po odstahovani uvidis ci tvojmu casanovovy na tebe uprmimne zalezi alebo mu to bude jedno - v tom pripade si vyhrala ani nevies ak