Túžim sa stať veterinárkou, ale nemám na to

Príspevok v téme: Túžim sa stať veterinárkou, ale nemám na to
Veterinárka

Ahoj. O chvíľu budem prváčka na gymnáziu. Už odmala milujem zvieratá a veľmi by som ich chcela zachraňovať a pomáhať im. Vždy, keď ideme so psíkom ku veterinárovi, tak sa v tej ordinácii cítim tak dobre, proste si hovorím, kiežby som aj ja raz takú mala. Viem, že veterina je veľmi náročná a že nikdy by sa mi nedokázalo podariť zachrániť všetky zvieratá. Vždy by boli situácie, v ktorých by mi, či už psík alebo morča, zomreli pre očami...
Na základnej som sa učila a teda ešte učím na dvojky, matematika mi vôbec nejde a chémia ako kedy. Taktiež aj fyzika je pre mňa dosť náročná, preto by som sa bála to i len skúsiť. Viem však, že neexistuje iné povolanie, ktoré by ma bavilo viacej ako veterina. (ne)kamarátky sa mi pre toto smiali, čím chcem byť, že na to nemám, a preto si moc neverím, viem, že to je ešte ďaleko, ale ja po tom tak veľmi túžim. Keby Vám nejde vôbec matika, moc chémia a fyzika, skúsili by ste to?
Veterina je náročná, ale nikdy neomrzí.

elmarika

LMarika tuším dneska dostala moc slnečných lúčov toľko napísať že sa to ani prečítať nedá prečo nejdeš sama na vysokú školu prednášky robiť? :D už len ti titul chýba lol

LMarika

Kto nezvlada matematiku ani len zakladoskolsku, pre toho matematika na Gymnaziu bude pre jedna velka krizova cesta, plakat a driet bude dnom i nocou, posmesky znasat od niektorych spoluziakov... a moze sa stat, ale nemusi, ze skonci bud bez vysokej skoly, alebo nanajvys vystuduje socialnu pracu a zostane nezamestnany (ja osobne nevystudovat socialnu pracu povazujem za lepsie riesenie ako ju vystudovat a zabit tym vzacnych 5 rokov zo zivota, ale to je len moj nazor). No nic sa nestane, ak po gympli na VS nepojdes. Mozes sa potom poobzerat po nejakej praci v utulku pre psikov a pomahat zvieratkam tam, pripadne opytat sa na nejaku pracu v ZOO, na taku, pre ktoru netreba VS, ale kludne by si mohla robit aj predavacku v obchode so zvieratkami, predavat zlatucke pekne mysicky, skrecky, vtaciky, rybicky... Ved aj tam su zvierata a nemusi to byt prave veterina. Nema zmysel snazit sa o nieco, co je nad tvoje sily. Prinesie ti to len frustraciu a smutok a depresie, co by bola velka skoda. Ja som mala na gympli spoluziacku, ktora bola na prijimacich skuskach ako jedina pod ciarou. Bolo to v case, ked sa este vela ludi hlasilo aj na ucnovky, takze gympel mal pre nu miesto, ale nemohli ju vziat, pretoze mala takmer na nula bodov slovencinu a na nula bodov matiku. Tak ju ako jedinu spomedzi vsetkych uchadzacov nevzali. A to len a len pre nedostatocne vedomosti. A kazdy to videl. Nakoniec k nam na gympel vsak predsa nastupila. Nechvalila sa sice, ze jej rodicia dali uplatok, no ale kazdemu bolo jasne, ze keby nedali, asi by tam nebola. Na vysvedcku mavala same stvorky, z matiky kazdy rok prepadla a robila komisionalky, ale predsa len zmaturovala na riadny termin, co profaci prizmurili vsetky styri oci. Vzdy byvala velmi pekne oblecena, aj namalovana, zaujimala sa o modu, o vsetko, co so zenskou krasou suvisi a este ani skolsky rok vo stvrtom rocniku nebol ukonceny a ona uz povedala, ze bude robit v solariu a akymsi zazrakom robi teraz kdesi uradnicku, hoci VS nema a jazykove znalosti tiez ziadne. Bola taka ukecana papula, na ludi sa pekne usmievala, kazdemu sa milo prihovorila a vedela vycitit, z ktorych ludi moze mat osoh a z ktorych nie, tak si ludi pekne vytriedila a kamaratila sa len s tymi, z ktorych moze mat nejaky osoh, ktori jej mozu nieco vybavit, napriklad dobru robotu. V zivote nedrela vo fabrike pri pase a ani nic podobne nerobila. Ona sa rozhodla, ze bude zit ako dama, a tak aj zit bude a VS jej vobec, ale vobec nechyba. Tym chcem povedat, ze aj bez VS moze byt clovek stastny. A ona stastna je. A urcite budes aj ty, ak sa rozhodnes ist podobnou cestou, len tomu treba verit. Kamaratky, ktore sa ti smeju, si nevsimaj. Nikto nema pravo vysmievat sa ti za nieco, cim prave teba priroda neobdarila. Jedna ma krivy nos, druha ma male prsia, tretia ma velku rit, stvrta prepadla z nemciny a piata nema nadanie na matematiku (ale zato moze mat nadanie na nieco ine), siesta musi tazku formu akne zakryt kilom mejkapu... ALE NIKTO NIE JE DOKONALY. No a co? Ludia, ktori sa inym vysmievaju, posmesne uskrny na nich hadzu a odsudzuju ich za nieco, za co nemozu, ci uz vo svete realnom, alebo virtualnom, su hlupi, primitivni, detinski, nezreli a predovsetkym velmi, ale velmi zavistlivi a zloprajni. Dost takych najdes aj na tomto fore. Este jedna rada: ak si este stale neobjavila u seba nejaky talent, mohla by si skusit navstivit pedagogicko-psychologicku poradnu. Urobia ti tam nejake psychotesty zamerane na okruh tvojich zaujmov, mozno aj nejake IQ testy a pamatove testy a mozno prave tam ti pomozu tym, ze nejaky skryty, driemajuci talent v tebe objavia. Pokial ide o skolu, ziaci sa vacsinou rozdeluju na takzvane matematicke typy a na jazykove typy. Tym matematickym ide dobre matika, fyzika a chemia a tym jazykovym zase cudzie jazyky, slovencina a pravopis. Ty mas na svoj vek vynikajuci pravopis, pises bezchybne, preto si myslim, ze napriklad ucitelstvo slovenskeho jazyka spolu s dalsim, inym predmetom, ktory ta bavi, napriklad prirodopisom by nemuselo byt vzhladom na tvoje danosti tou najhorsou volbou a verim, ze ak v tomto smere zamakas, dockas sa vytuzenej odmeny v podobe VS-titulu. A budes mat aj VS, budes aj dama, budes mat aj postavenie v spolocenskom rebricku, lebo pani ucitelka, to je uz predsa NIEKTO a ludia si ta budu vazit. Prave o tomto je pedagogicko - psychologicka poradna. Objavia v tebe nejaky talent, nasmeruju ta tym spravnym smerom, aby si robila nieco, v com si naozaj dobra a aby si si k tomu aj vypestovala dobry vztah a to ti do buducnosti dava zaruku, ze minimalne po pracovnej stranke BUDES STASTNA. Drzim palce!