Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Zúfalost + závislost

Príspevok v téme: Zúfalost + závislost
matej146

Dobrý den chcem sa vam dnes zdôverit z mojimi tažkostami.Začnem asi tak že sa vám predstavím.Som chlapec 15 rokov áno možno si poviete čo ho môže trápit v tak mladom veku ? upadol som do závisloti no nieje to alkohol drogy ani nič podobné.Je to sebaukájanie.Možno sa smejete ale je to dost chulostivé nemožem prestat stále padnem no chcem prestat na dlhšie znova zabúdam tak na moje koníčky a zanedbávam všetko.Ako keby som takto riešil problémy...možno vy mi poradíte ak sa už niekto z niečim stretol dakujem za rady :(

mam56

Každý dostane to, čo mu patrí. Pseudo-psycho postoje nikoho nezaujímajú.
Hlúposť je najväčším hriechom, ale človek raz na to príde sám.

anjelik *

Dôvodom, prečo ľudia masturbujú je to, že je to veľmi príjemné. Odohráva sa za pomoci dráždenia pohlavných orgánov a tie sú určené na obnovu života, čiže, na hlbšej úrovni dochádza akoby k obnove vlastných síl. :o) Nie je to nič démonické, nič hriešne, je to taká pomôcka tela na obnovu skapínajúcej duše. A to je tvoj problém, mladý muž. Ty proste nemáš nič, čo by ťa podnecovalo a tak si logicky skľzol k tomu, čo je tak ľahko dostupné. :o) Nemusíš sa stretávať s kamarátmi, nemusíš sa nikomu prispôsobovať, nestojí ťa to skoro žiadnu námahu..tak ideme na to, nie? :o))
Ak si ale dospel k bodu, že ťa začalo strašiť, že skončíš v pekle, poprípade, že si ruku presilíš a že už na nič iné nie si schopný myslieť, tak asi správny čas sa zamyslieť, že čo chceš od života. Či sa v pohode prehoniť do dospelosti, že sa budeš viac a viac vzďaľovať reálnemu svetu a ponárať do sveta svojich fantázií, čo by bolo fajn, keby sa v ňom nemihali iba obnažené ženy, veelo súložiace kade tade, ale bol by to svet iný. Pestrý o poznanie a chápanie tohoto sveta. To sa ale pri honení práve nedeje, preto radím vyraziť si medzi kamarátov, spoznávať svet, reálne slečny. Si mladý, plný života, tak ži, uč sa aj za cenu pádov. Na to si sa narodil. Nie na to, aby si si odriekal potešenie tela a krčil sa v spovednici, ale aby si sa naučil sám rozhodovať o tom, čo chceš. A čo je pre teba prínosné. Masturbácia to nie je, ale nerob si z toho zbytočný problém. Počítač nevyhadzuj, radšej sa hraj, píš si, chatuj, hľadaj informácie..a tie slečny sa pokús obmedziť. :o)

bella21

Keď trochu porozmýšľaš, určite si nejaký predbežný harmonogram dňa urobíš a časom si ho ešte vylepšíš. Čo sa týka počítača, ak ho nevieš obmedziť, tak ho treba úplne vynechať. A keď nie, tak úplne preč, lebo Ťa bude ťahať ku dnu (nenapadajú Ťa v škole myšlienky, že po škole si niečo pozrieš a už sa nevieš dočkať, kým prídeš domov? Ak by si nemal doma počítač, také úvahy by hneď padli).

Tých kamarátov, ktorí riešia alkohol by som vynechala - nebolo by dobré nahradiť jeden problém druhým. Radšej si vyhliadni takých kamarátov, ktorí vedia tráviť čas zmysluplne a vedia sa zabaviť aj bez alkoholu. Čo by si mal z toho, ak by si sa zbavil svojho problému, ale začal by si popíjať?

jajaa mala v jednom pravdu, treba sa zamyslieť nad príčinou. Či si s tým začal z nudy, zvedavosti alebo si to bral ako únik od iných problémov, napr. že si sa podceňoval v kolektíve rovesníkov, že si bol utiahnutý a pod. Ak je za tým nejaká tá hlbšia príčina, treba ju odstrániť, aby nehrala v Tvojom úsilí proti Tebe.

Možno by bolo dobré, keby si si našiel nejakého stáleho spovedníka, ktorému by si na začiatok povedal, že máš takýto problém, a ktorý by Ťa tak poznal a nemal by si stres, keď by si stále chodil na spoveď k nejakému neznámemu kňazovi. Tvoj spovedník by Ti tak vedel lepšie poradiť a podporiť v Tvojej snahe.

Skús si zohnať alebo na internete pozrieť (kým máš ešte počítač :)) časopis Milujte sa! V každom čísle sa píše o Hnutí čistých sŕdc. Združuje mladých, ktorí sa rozhodli zachovať sa čistými pre svojho budúceho manžela. Je medzi nimi veľa takých, čo bojujú práve so sebaukájaním. Určite Ťa ich svedectvá zaujmú a hlavne povzbudia, že v tom nie si sám.

A tá kniha odporúčaná Trakoninim je riadny blud, takže ju nerieš.

Trakonini

Precitaj si knihu Zalknuti-Palahniuk. Mozno necitas knihy ale toto si precitaj. Myslim ze sa da aj stiahnut z netu.

matej146

bella dakujem ti za velmi dobré rady ako si napísala počítač bude najtažší problém proste ked sa mi niečo nepodarí je silnejšie pokušenie chodieval som aj na spovede len mi to príde trošku divné stále chodit za knazom ale viem treba a netreba sa hanbit skúsim to od tohto dna len neviem ako by som obmedzil počítač ked neviem ani zostrojit časový hormonogram :(
Ale pokúsim sa to niejaké aktivity by sa možno našli no koničky a kamaráti rieša teraz alkohol proste idu niekde sa zabavit a mna vynechávaju pretože niesom pre nich dost "dozretý" mam síce iba 15 no mam okolo 166 cm a cítim sa všeliako možno aj preto som upadol :(

bella21

Vôbec nie, nič Ti nechcem vyčítať (vlastných výčitiek máš už asi aj tak dosť) - ako veriacemu Ti však môžem dať radu, ktorú by som nemohla dať neveriacemu :).

V prvom rade, nezúfaj, dá sa z toho dostať, len sa musíš naozaj silne rozhodnúť, že chceš robiť všetko pre to.

Po druhé, veľa mladých - aj veriacich, má s tým problém. Možno nie je až tak veľa takých, čo sú na tom až závislí, ale teraz je to vedľajšie.

Rada je ťažká a jednoduchá zároveň: chodiť ku sviatostiam. Čiže ísť na sv. spoveď s tým, že ľutujem, že som urobil niečo, čo sa Pánovi nepáči a už to nechcem urobiť. Po sv. spovedi sa potom snažiť ísť čo najdlhšie na sv. prijímanie. Po spovedi hneď v ten deň a potom si dať predsavzatie vydržať do nasledujúceho dňa, keď by si išiel opäť na sv. omšu a prijímanie. Netreba myslieť na dni a týždne dopredu, vždy len na ten najbližší cieľ - najbližšiu sv. omšu. Ak by si nevydržal a padol, nerobiť dlhé prestávky do ďalšej sv. spovede, ale ísť na spoveď čo najskôr.

Do tohto stavu si sa dostal predpokladám po dlhšom čase pozerania na pornografické obrázky a masturbovania. Treba preto robiť opačne - odnaučiť sa to cieleným protikonaním. Najlepšie by bolo, keby si odstránil zo svojho dosahu všetko, čo by Ťa mohlo lákať spadnúť do toho opäť. Časopisy môžeš vyhodiť, čo však s netom? Keď inak nepôjde, aj odstrániť počítač z Tvojho dosahu, lebo ak ho máš v dome, bude Ťa to stále pokúšať. A priznaj si - dokážeš odolať? Ak potrebuješ počítač pre prácu do školy, tak môžeš na tento účel využiť školský počítač, kde si hádam nedovolíš pozerať také stránky.

Ďalej: urobiť si harmonogram dňa. Keď sa prebudíš, nezostávať dlho v posteli, ale pomodliť sa a ísť sa hneď umyť a pripravovať do školy. Po škole si vyčleniť čas na učenie a na relax - najlepšie aktívny, čiže aj nejaké športovanie a telesná aktivita, aby si si unavil telo a nemalo chúťky. Začni tiež chodiť na nejaký krúžok, ktorý si zanedbal, aby si mal vyplnenie dňa. Treba zamestnať Tvoju myseľ novými čistými podnetmi, aby nemyslela na to, čo Ťa zvádza, ale aj telo, nech sa zdravo unaví pri športe. Večer pred spaním opäť modlitba, osprchovanie a spánok. Žiadne premýšľanie a koketovanie s pokušením. Bude to ťažké, ale dá sa to. Aj keď padneš, netreba to vzdávať, ale otriasť sa a ísť ďalej. Aj keby si mal začínať odznovu 100-krát, stále treba začínať. Raz sa to prelomí a pocítiš oslobodenie. A za to tá námaha stojí.

matej146

dobré povedané ma to aj nabudilo len sa bojim že zas padnem a pojde to čoraz hlbšie viem nedá sa takto riešit problémy je to prirodzené ale nemám z toho ani dobré pocity už :(

jajaa

jeminé, no a čo keď si veriaci, pre človeka je sexualita normálna prirodzená vec. Vieš, niekedy keď nie sme spokojný s niečim v našom živote, alebo sa s niečim sami v sebe nevieme vyrovnať, napr. s nejakou krivdou, ktorá sa nám stala, tak siahame po náhradnom správaní, odborne kompenzácii, ktorou sa snažíme aspoň naoko udržať rovnováhu v našom živote. Lenže ak sa kompenzácia príliš prehĺbi, až do tej miery, že nás obmedzuje v bežnom živote, ide o závislosť - čo si veľmi správne napísal. Či už ide o drogy, alkohol, sex, masturbáciu, sladkosti alebo čokoľvek, tak je to stále len závislosť. porozmýšľaj nadtým, prečo si tomu tak prepadol...prečo si volíš toto správanie namiesto krúžkov atď...je ťažké na to odpovedať, lebo človek veľakrát ani sám nevidí súvislosti medzi svojim správaním a skutočnou príčinou, ktorej sa závislý človek snaží vyhnúť. navrhujem, navštív psychológa myslím že by ti mohol pomôcť.