Náboženský problém vo vzťahu

Príspevok v téme: Náboženský problém vo vzťahu
1Ester

Dobrý deň,
s priateľom sme spolu 8 mesiacov a doteraz náš vzťah fungoval bez problémov.
On už poznal mojich rodičov, zhodli sa, nemajú spolu ani najmenší problém a ani moji rodičia nemajú nič proti nemu.
V sobotu ma predstavil on svojim rodičom a problém nastal až tam. On mi nikdy nepovedal, že sú Židia a prísne dodržiavajú väčšinu zvykov. Nemám nič proti nábožensky založeným ľuďom, ale niektoré ich zvyky sú mi jednoducho cudzie a neviem či by som sa im vedela prispôsobiť.
Rodičov má veľmi zlatých, ale jeho stará mama, ktorá žije s nimi na mňa dosť tlačila už teraz, aby som sa im prispôsobila a dala mi najavo, že bez toho to nepôjde. Jednoducho neviem ako sa tam mám správať.
Včera som mu povedala, že mi to mohol povedať už predtým, lebo som sa cítila trápne a on mi len odvetil, že je to ich bežný život. Jemu to bolo čudné, že som očakávala, že mi aspoň o niektorých zvykoch povie predtým ako spoznám jeho rodičov, lebo inak som tam stratená.
Stretol sa už niekto z vás s podobným problémom? Ako ste ho riešili? Ďakujem za všetky odpovede.

vebe

Ono moze sa stat, ze babka bude tolko do neho vrtat, ze jedneho dna pride len smska a bude. Mne len zavolal ze neviem co a bol koniec a az ovela neskor som sa dozvedela a pochopila, ze problem bol moj nezidovsky povod a ze babka s mammou nedovodlili. A to som bola len gymnazistka, takze o nic vazne moc neslo.

vebe

Necitala som vsetky prispevky. Mozem ti napisat len tolko,ze ak su praktizujuci zidia, tak to nebudes mat lahke. Viera sa u zidov dedi po matke, takze zidovske dievca si moze vziat aj ineho, deti budu vzdy zidovskeho vyznania. U chlapcov preto plati to co sa hovori,ze poslusny zidovsky syn. Lebo, ak je to praktizujuca zidovska rodina, tak zaradia veci vzdy tak, aby deti a a ich deti a ich deti zostali zidia. Ono, asi by ani nedovolili, aby si ta ako nezidovku vzal. A aj keby to bola laska az za hory, zidovsky syn musi byt poslusny. Zazila som, je to naozaj tak. Su veci, ktore nemusi clovek chapat,nemusi mat pre ne pochopenie, napriek tomu su tak

malýškrečok

Ja by som sa ho spýtala narovinu na vysvetlenie prečo ti to za tých 8 mesiacov nepovedal?
Problém je v tom, že takýto ľudia veľmi nechcú svoje náboženstvo prezentovať,ale očakávajú aby každý ich zvyky poznal a uznával.

Fleur-de-lis

Ahojky Multilevel :)

No podľa mňa má každá rodina niečo, tak ako má každý človek to svoje, v čom sa nespráva najférovejšie. Jedny majú problém s tým, druhý sú "nepríjemní či náročnejší" v niečom inom...

Ale otvorený rozhovor o tom kto má akú predstavu o živote by bol naj, a to sa netýka len veriacich ale celkovo vo vzťahoch si vyjasniť predstavy čo a ako... Vyjasniť si aj aké miesto má rodina v mojom živote (myslím rodičia...) a ako to bude ovplyvňovať moje vzťahy...
S niektorými ľuďmi môžme byť tak povediac najlepší priatelia, ale vzťah by proste neklapal...

mam56

Každý má právo vyznávať takú vieru akú chce. Nikto ťa nemôže nútiť, aby si prestúpila.
Rozhodnúť sa však musíš sama.

MultiLevel

Fleur, ahooj :) pri tvojom prispevku mi napada.....Jej rodicia na neho netlacia s ich vierou. Nepozaduju od neho aby ich respektoval vo vierovyznani, aby dodrziaval ich zvyky....preco to ale ona musi robit pre jeho rodinu. Toto by mna osobne skrelo, ze natlak ide len z jednej strany, hoci aj jej rodina ma svoje zvyky, vierovyznanie a nepozadovali po prvej navsteve, aby sa im prisposobil...
Myslim, ze ak sa lubite, tak sa kompromis da urobit. Tak ako oni po prvej navsteve pozaduju po tebe, aby si sa im prisposobila, mal by sa rovnako on prisposobit vam, vasim zvykom a vasej rodine. Ked budete sami, mozete si robit co chcete, ale ako nahle sa dostanete vi k nemu, ci k vam, mal by ten druhy respektivat zvyky danej rodiny. Das to? A on? Toto su veci, ktore si musite vydiskutovat :)

MultiLevel

Zit s nimi nebudes, nikdy....budete sa maximalne stretavat na navstevach a podobne, vtedy by sa dalo par veci vydrzat, i ked, ak ti bude cosi proti srsti, tak s tym potom uz nic nenarobis. Mne sa nezda v pohode ten tvoj priatel, toto su veci, ktore ti mal povedat. Mozno to tajil, lebo dobre vie, ze zeny neskor od neho kvoli tomu zutekaju...kto vie. Jemu bolo napriklad jedno ci si katolicka alebo moslimka? Jemu je jedno ako by si chcela raz vychovavat svoje deti? Urcite nie. A este ked zacina mat narazky na rozne nabozenstva, tak detto. Ak chce takyto "pozliepany" par existovat bez hadok, musia sa navzajom respektovat a vziat si obaja z toho druheho nabozenstva nieco, co budu dodrziavat. Bude on ochotny?Budes ty ochotna? Nie ste spolu 8 rokov, ale 8 mesiacov, takze sa s tym da este nieco robit bez zbytocnych porozchodovych depiek a placu

Fleur-de-lis

No asi by som to v tvojej situácii skúsila tak, že sa začať zaujímať o tie ich zvyky. Prosto ich spoznať a tie zvyky patria k tomu v čo veria. Ale taký úprimný záujem, neodsudzujúci... Pochopiť ich svet a rešpektovať ho. A venovať pozornosť aj tomu, čo od teba očakávajú. Hlavne tvoj priateľ, ale pokiaľ má s rodinou blízke vzťahy a oni by na teba začali tlačiť tak to vyvolá priveľa konfliktov.
Je to ozaj zvláštne že ti nič nepovedal, že ťa na to nepripravil, a že vôbec tú časť svojho života za 8mesiacov nespomenul. Či mu to neprišlo dôležité alebo má iný dôvod, no neviem.
Je to čerstvé, proste počkaj ako sa to bude vyvíjať. Ja som typ človeka čo sa v iektorých veciach proste prispôsobím ak nejdú proti mojim hodnotách, jednoducho si poviem, že to nie je také dôležité či to bude po mojom alebo inak... Tak sa skús na niektoré veci pozrieť aj tak. Že proste čo sú priority tvoje a to ostatné nebrať príliš vážne a nelipnúť na tom...

No a s priateľom sa tiež porozprávať čo rpeňho jeho viera znamená, ako sa odzrkadľuje v bežnom živote... Len pozor na otázky s podtónom výčitky. Také muži neradi zodpovedajú a už vôbec nie úprimne a otvorene ;)

XYZ_XYZ

Nemyslím, že by ste mali spolu dlhú budúcnosť a to už aj vzhľadom nato, ako sa tvoj priateľ zachoval teraz.
Mám kamaráta, tiež žida ale nikdy to netajil ani len pred nami na internáte. Viem, že majú dosť tvrdé zvyky, ale ak dobre viem, tak v sobotu majú sviatočný deň, takže to by mohlo vysvetliť, že im bolo čudné ak si chcela niečo robiť.
V stravovaní majú tiež svoje zvyky, umývajú si ruky v takej nádobke, nejedia bravčové mäso a myslím krídla z hydiny, ale to ti dopodrobna už neviem vysvetliť.
To, že spolu ešte nespali by som nevidel nejak čierne, lebo niektoré páry do sobášu na intímne záležitosti nepomyslia.
Nezávidím ti, lebo oni zo svojho neupustia a ty sa im nebudeš vedieť prispôsobiť. Inak u židov ženy veľmi do úvahy neberú, takže ak sa rozhodneš žiť s ním, asi veľa slova v manželstve mať nebudeš.

laura321

nechcem byt zla, ale ja to vidim na rozchod a on je teda riadne trapny, ze az po 8 mes. ta postavil pred takuto vec.. inak je mi divne, neviem kolko mate rokov, ze ste spolu este po 8 mesiacoch nespali.