Ako nahradiť bielkoviny z mäsa a zo sóje

vitavi

Kompletné rastlinné bielkoviny sú plnohodnotné a výborne vstrebateľné, ak sa s nimi správne pracuje.
Obilniny i strukoviny máčame vopred, obilniny môžeme spracovať kváskom, ktorý nám ľahko sprístupní všetky živiny.
Dnešné odporúčania množstva bielkovín, hlavne živočíšnych sú privysoké. Ľudia, ktorí sa ich pridržiavajú, po dlhšom čase konzumácie začnú trpieť dnes bežnými zdravotnými problémami, závažnými civilizačnými ochoreniami, tak, ako to vidíme denne u našich rodičov a prarodičov.

[zruseny37]

Je toho veľa, čo môžeš jesť. Sama si vyber. Ani ja nejem mäso cca 8 rokov a nikdy som nepotrebovala doplniť bielkoviny umelo. Nebývam vôbec chorá, nemám ani žiadne chronické choroby a som pravidelná darkyňa krvi - všetko mám v poriadku, čiže dá sa to zvládnuť.

Kýčera

Nemusíš jesť mäso a sóju,sú aj iné zdroje bielkovín-ryby,mliečne výrobky,orechy a semená,huby,zelenina,strukoviny,obilniny.Niektoré obsahujú úplné bielkoviny=9 esenciálnych aminokyselín-ryby,vajcia,mliečne produkty,quinta,konopné a chia semená,pohánka,...a tieto kombinuj s neúplnými proteínmi-orechy,semená,strukoviny,zelenina,obilniny,...

odpovedam

rastlinna strava je pre cloveka horsie vstrebatelna nez zivocisna, cize bielkovin budes musiet doplnat omnoho viac nez co ti poskytne zivocisna strava. takisto rastlinna strava obsahuje antinutrienty - latky zabranujuce vstrebavaniu zivin - nachadzaju sa v obaloch obilnin (vratane ryze). z tohto hladiska su paradoxne celozrnne vyrobky menej zdrave, len marketing tvrdi opak. doplnat si bielkoviny mozes aj proteinovym praskom. ak nejes iba soju a maso, tak aj inymi mliecnymi vyrobkami (syry, kyslomliecne produkty, tvaroh atd.)

[zruseny37]

LMarika, nič proti dlhým príspevkom, ale ona sa predsa pýtala na niečo iné.

Iza888, ešte som nespomenula bielkoviny v múke, teda hocijaké múčne jedlá ako napr. pečivo alebo halušky...

LMarika

Napriklad mak je bohaty na vapnik. Ale aj strukoviny. Medzi najvacsie zdroje vapnika, ale aj bielkovin patria mliecne vyrobky. Pozor ale na laktozu! Laktoza - mliecny cukor je potravinou najcastejsie sposobujucou intoleranciu, cize neznasanlivost z dovodu nedostatku enzymu potrebneho na jej spracovanie. Skus vypit rano nalacno velky pohar mlieka, aspon 3 dl. Potom pozoruj, ako reagujes. Ak ti skvrka v brusku a mas slabsiu bolest brucha s plynatostou, ze aj viackrat za minutu musis smradlavu prdnut a trva to niekolko hodin, pripadne ak ta po mlieku prezenie, ze este si ani posledny glg nevypila a uz utekas na zachod a riedke z teba tecie, tak mas asi intoleranciu na tu laktozu a mozno aj na mliecnu bielkovinu. Ale dobre je mat tuto diagnozu lekarom stanovenu a zapisanu. Ci mas intoleranciu na laktozu, to zisti gastroenterolog pri gastroskopii - cize budes musiet prehltnut hadicu. To sa ale da bez problemov prezit. Vysetrenie bude asi zadarmo, mozno zaplatis par drobnych. Ci mas intoleranciu na mliecne bielkoviny, na soju a ine potraviny, to mozes zistit tak, ze si niekde v lekarni kupis Food detecteve - maly domaci test na potravinove intoleranncie. Je v nom 46 zakladnych potravin. Stoji asi 80 €, ale vsak idu prazdniny a ak budes sikovna, mozes si nan zarobit peniazky niekde na brigade. On ta uz nasmeruje na tu spravnu dietu, aby si zo stravy vylucila prave tie potraviny, na ktore mas intolerancie, cize sa ti z dovodu nedostatku enzymov tazko travia. Nebudu v nom vsak cukry - laktoza, fruktoza a sorbit. Fruktoza a sorbit sa nachadzaju v kazdom ovoci, v ovocnych stavach, v marmeladach, v sladkostiach pre diabetikov a v mnohych inych sladkostiach, sorbit najma v pralinkach, v makkuckych kolacikoch a croissantoch zabalenych v sacku a v inom makkuckom trvanlivom pecive zabalenom v sacku, ale aj v zubnej paste a v roznych takych cukrikoch, ktore su akoze dobre na zuby (Orbit...), ale aj v tych bielych tabletkach, ktore si niektori ludia davaju namiesto cukru do kavy. Ci mas intoleranciu na fruktozu a sorbit, zistis jedine tak, ze sa pojdes dat vysetrit do Rakuska, kde sa na tieto cukry robia dychove skusky. To len ak by si akosi instinktivne vycitila, ze ti ovocie a vsetko, co z neho pochadza, robi problemy - najma strasnu plynatost, nafuknute brucho a strasne smradlave prdy (mozu sa kludne dostavit az 4 hodiny po zjedeni ovocia a nie hned, lebo sorbit ma tu vlastnost, ze sa pomaly vstrebava). Medzi potraviny najcastejsie sposobjujce intoleranciu patri ako som uz pisala, laktoza, mliecna bielkovina, sorbit, psenica, vajecny bielok, soja, kukurica... Ja som v mojich nemeckych knizkach o potravinovych intoleranciach citala, ze neexistuju potraviny zdrave a nezdrave, ale pre kazdeho jednotlivca vzhladom na jeho jedinecnu kombinaciu potravinovych intolerancii musi byt strava sita na mieru, cize kto vie, ake ma intolerancie a dodrzuje dietu spocivajucu vo vyluceni potravin, na ktore ma intolerancie, tak ten, co sa stravy tyka, zije zdravo. Ja jem maso kazdy den. Kupujem si bezlepkove obilie, muky a kasicky z neho v bio obchodoch, jem zeleninu, ryzu, zemiaky... Nejem mlieko, vajcia, psenicu, gluten, kukuricu, pistacie, slnecnicu a olej z nej, ziadne ovocie a nic, co z neho pochadza, ziadne konzervacne latky, ziadne konzervy a zavaraniny, nic, co pochadza z tuby, ziadne napoje okrem vody a mineralky, obcas kavu bez cukru... Varim si kazdy den a bavi ma to.

liberta25

ani ja nejem maso, soju, ani vajicka. nekonzumujem ani mlieko. syry jem a nemam pocit, ze by mi chybali bielkoviny. ale pri takychto stravovacich modifikaciach by mal clovek pocuvat hlavne svoje telo. ono si vyziada, co mu chyba. moje je nastastie v pohode ;)

[zruseny37]

Mliečne výrobky ako tvaroh alebo cottage cheese obsahujú väčšie množstvo bielkovín. Napríklad aj cestoviny alebo ryža obsahujú dosť bielkovín, ďalej rôzne orechy...