5HTP - vedlajsie ucinky!

Príspevok v téme: 5HTP - vedlajsie ucinky!
talia

dobry den. chcem sa opytat ludi, ktori maju skusenosti s uzivanim 5HTP, pomohlo vam to? Mne totiz nielen ze nepomaha, ale asi hodinu po uziti dostanem neznesitelne krce do noh. Vzdy som si myslela ze vyzivove doplnky nemaju vedlajsie ucinky, ale evidentne to s tym ma suvis, lebo ked to par dni neuzijem, tak mi nic nie je. Co to teda je? Dakujem!

talia

velmi pekne dakujem za odpoved. RNG tvrdi, ze potravinove doplnky su bez vedlajsich ucinkov! tak ich budem musiet vsetky prestat uzivat... a to ich mam doma veru pozehnane... :(

lombardo1981

S 5-HTP (a všeobecne s L-tryptofánom) sa spája tzv. EMS (eozinofílný-myalgický syndróm), ktorý sa prejavuje bolesťami svalov, svalovými kŕčmi, celkovou slabosťou, bolesťami kĺbov, zvýšenou teplotou. Môže postihnúť aj kožu (začervenanie pokožky, edém, svrbenie, stuhnutie, vypadávanie vlasov), periférny NS (precitlivelosť, necitlivosť, neuropatie) a dýchací či tráviaci systém (dýchavica, kašeľ, hnačky, bolesti brucha, bolesť pečene).
Existujú dve (celkom nepotvrdené) vysvetlenia. Prvým je kontaminácia látkami podobnými L-tryptofánu (Peak-E a MTCA). Druhým je vysoká dávka, pri ktorej dochádza ku ovplyvňovaniu degradácie histamínu a jeho vysoká hladina je spojovaná s myalgiou aj eozinofíliou.
Ale samozrejme nemusí ísť o toto.