Strateny vo svojom vlastnom zivote

Príspevok v téme: Strateny vo svojom vlastnom zivote
lahnats

Dobry den,

Neviem po akym nazvom svoj problem nazvat, kam ho zaradit. Mozno je to totalne odbocenie z cesty zivota, mozno strata iluzii, mozno depresie, vyhorenie, mozno vsetko spolu... Mam skoro 37 rokov, mam ukonceny vybornu vysku, tituly odpedu a odzadu, dve spolocensky velmi zaujimave a uzitocne prace, vo svojom obore som (aspon tak to vyzera) pravdepodoobne uspesny, uznavany, ludia sa ku mne obracaju o pomoc, vedia, ze je na mna spolah. Mam byt, som financne zabezpeceny, som vtipny, rozhladeny, viem sa bavit, som spolocensky, mam velmi vela zaujmov, respektive ma vela veci zaujia. V podstate uspesny chlap, vyborna partia dalo by sa povedat... Kde je teda problem ? Problem je v tom, ze vnutri som uplne na srot, rozbity, totalne stratney sam v sebe. Mam lahku formu Aspergerovho syndroku, ktoru vsak pred ludmi z okolia zvladam uplne v pohode a tie svoje tiky (systematickost, poriadkumimovnost) ukryvam sam pre seba, naco to inym ukazovat. A mozno to je prave ten problem, ze som vo svojom zivote vela veci dokazal, urobil ale malokedy som nasiel podporu okolia, pochopenie. Moja aktivita a chut robit (nie workoholizmus !!! len proste zaujem o pracu) narazaju na pasivitu okolia, to ma deprimuje, podkopava moje sebavedomie. Tym, ze vela robim lebo praca ma naplnta, tak moj osobny zivot je dost biedny. Prichadzam s malo zenami do styku a aj ked nemam problem nadviazat kontakt, tak coskoro to konci lebo, zial, casom ma prestanu bavit, neviem co sa mam s nimi rozpravat, nudim sa. Potrebujem rovnocenneho partnera, ktory je vnimavy, vsimavy, inteligentny, rozhladeny a to sa tazko hlada. Vacsinou to potom konci tak, ze som super chlap, velmi super, starostilivy, dobry ale budme iba kamarati. Ved to poznate... Mam 37, nemam rodinu, nemam nikoho, zijem totalne strateny vo svojom svete, nikdy som nemal vela blizkych kamaratov, skor vela znamych ale nechcem nikoho svojimi problemami otravovat, lebo ludia maju dost svojho. V praci si musim vystacit sam, nemam sa s kym porozpravat, nemam komu povedat co ma trapi, ako by som aj ja chcel kus toho normalneho chlapskeho ludskeho stastia. Rodina vobec o tom netusi, nasim vzdy stacilo, ze syn bol bezproblemovy, nosil ciste jednotky, ucil sa bez chyb, skoly presiel lavou zadnou, vsetci ho chvalili. To stacilo, nikdy neriesili, ze moje myslenie uplne predbieha ostatnych. Nikdy som sa nestazoval, ved som len robil co sa odo mna ocakavalo... Teraz na mna sa tlaci, ze rodina, deti, tak ako moji surodenci maju, som v ich ociach stary mladenec, neschopny... Je piatok, ide leto, idu prazdniny a ja dalsie leto budem mat hlavu plnu seba sameho, na dovolenke so nikdy nebol lebo nebolo s kym, otravovat ludi nechcem aby so mnou isli lebo kazdy uz niekoho ma a sam nepojdem lebo aj tak vsetko robim sam. Od sportu po pracu. Kazdy rok mi prepadaju dovolenky lebo vobec netusim co by som na dovolenke mal robit, ako sa vlastne oddychuje. Mam pocit, ze strasne vela casu zabijam prokrastinaciou a pritom dost toho urobim, len sa prichytim, ze som uplne myslienkami mimo, zamyslam sa kde robim chyby, ci ja sa nie som chyba. Rozmyslam sem-tam nad samovrazdou, co je dost smutne a trapi ma to, ze takto uvazujem. Castokrat sa citim nevyuzity, nevideny, zabudnuty po ludskej stranke, mozno nevyuzity, snad strateny... Neviem co s tym mam robit. Mozno to je len kriza stredneho veku u muza, mozno som fakt vadny ludsky kus, ktory sa nepodaril. Neviem. Je mi zo seba smutno, som niekedy nastvany, niekedy sa prinutim nad tymnerozmyslat ale samota a navrat myslienok to prebije. Okolie to nevie, nechcem ich tym zatazovat, viem to skvele zamaskovat ale unavuje ma to, zoziera ma to. Co s tym mam robit ? Ako si pomoct ?... Dakujem

Preteba

1Macka, AS poznam, som s nim v,, kontakte,, niekolko rokov, mozes mi napisat, popisem Ti ako to prebiehalo, snad Ti nieco pomoze

1Macka

Ahoj lahnats,

mas nieco noveho? Vidim, ze to je uz pekne stary prispevok, ale hladala som nieco o AS (aspergerov syndrom) , nie som este diagnostikovana, ale myslim ze to tak bude, lebo by to mnohe vysvetlovalo. No v mnohom to mam podobne ako ty, praca ma tiez bavi, aj ked aj tam mam vela problemov, skor toho komunikacneho charakteru a este co sa tyka zmien, ale okrem toho je moj zivot tiez dost prazdny, v podstate som skoro stale sama, tiez mam surodencov uz s rodinami, len ja akosi nic, ale rodina to nechape. No a asi jedine co mi velmi pomaha kazdy den zvladat je viera v Bohu, no pokial si tak nebol vedeny, tak to je asi tazke, ale u mna v casoch krizy som nasla jedinu oporu.

htherapy

Kazde chovanie sme sa naucili a tym padom sa na da odnaucil a tak naucit nejake ine. V prvom rade je to pochopenie seba sameho, fungovania v spolocnosti, vo vztahoch a postupne nastavit zmenu k novemu chovaniu.

Pokial si z BA alebo okolia, tak mi napis spravu.

alolo

Nie som expert na aspergera, ale myslím, že keď skúsiš prestať myslieť, tak tým nič nepokazíš.

Ako prestať myslieť? Vnímaním. Myslím si, že teraz keď ideš po ulici, tak v hlave premýšľaš nad všeličím možným (niečo analyzuješ, pripravuješ sa na prichádzajúce udalosti, riešiš problémy, atd). Ak mám pravdu, skús namiesto toho viac vnímať okolie (bez toho, aby si niečo analyzoval). Sleduj farby, reakcie ľudí, pohyby, detaily (všetko, čo nepoznáš, ale nesnaž sa to spoznať - iba vnímaj). Skús tak byť všímavejší vo všetkých oblastiach.

Ak budeš všímavejší, budeš mať vyhraté a rozhodne sa ti nemôže stať niečo také, že sa budeš nudiť v prítomnosti nejakej ženy. Tvoja všímavosť bude ocenená ...

dalsi

Mimochodom, prave pre syndrom aspergera, by si mal dobre, keby si mohol rozvijat svoju emocnu inteligenciu. Skus sa prihlasit na nejaky kurz emocionalnej inteligencie /pouzi googla a hned nejake najdes/.

Prave preferencie logickeho myslenia, ktore sa neustale opakovali v tvojom zivote, podporovali len tu cast mozgu, ktora ich interpretuje. V inej casti mozgu sa zase vytvara emocionalna inteligencia, ktora bola potlacena.

A to, co clovek nepouziva, degraduje a upada. V podstate si sa dostal na uroven kulturistu, ktory je ako krab - cvicil iba jednu ruku a ta mu narastla obrovska, kym druhu ma obycajnu, mensiu /to je tvoja emocna inteligencia/.

Je jasne, ze cloveka s tvojimi vedomostami a inteligenciou, bude zaujimat nieco ine, nez vacsinu populacie. Preto musis hladat tam, kde sa podobne orientovani jedinici nachadzaju /porozmyslaj/ a skus si najst medzi nimi priatelov /ci priatelky/.

Keby si bol napr. klavirny virtuoz, siel by si niekoho podobneho hladat niekde na ulici, v kniznici, ci krcme ? Asi nie. Skor by si hladal v opere, koncertoch vaznej hudby, si muzickej alebo umeleckej skole.

dalsi

Problemom aspergera je, ze clovek s tymto syndromom ma casto myslenie logicky nalinajkovane.

Co ostatni ludia chapu tak nejak automaticky, pocitovo, to asperger musi pochopit rozumovo, zdovodnit si to.

Skor nez porucha, je to len iny sposob myslenia. Tak sa nesnaz byt inym clovekom, ale skus vyuzit tie skusenosti, co mas a daj si ulohu. Najst si vztah, v ktorom by si bol stastny.

Ak ta robi stastnym inteligencia, tak hladaj inteligentne dievca. V kluboch s vysokym IQ, alebo na miestach, kde je vysoke percento aspergerov /napr. skoro cele Silicon Valey/.

Co sa vsak tyka zien, tak pochop jednu vec. Nemozes ist do vztahov s tym, ze si niekoho hladas. Na zeny to posobi odpudzujuco a ty to potom do okolia vyzarujes. Skus hladat spriaznenu dusu, kamaratku /kamaratky/ a uvidis, s nejakou si sadnete. Ak budes mat vela kamaratok, urcite sa medzi nimi najde nejaka kompatibilna s tebou.

Take, co budes pre nich cudak, zutekaju prec. Tie ktore ostanu, budu to tie, ktore ta znesu a nemaju s tebou problem. Medzi nimi potom casom sa vytvori nejaky vztah. Len netlac na pilu, ze si zufaly a ze hladas a nemozes najst.

Ked si to das ako ulohu, naplanujes si to, ako postupovat, skusis sa na to pozriet nestranne, akoby si tu ulohu planoval pre niekoho druheho, tak to zvladnes pri tvojom intelekte lavou zadnou.

Musis pochopit a analyzovat, co si robil, ako to dopadlo. Daval si pravdepodobne do toho rovnake vzorce spravania. Tak sa z toho pouc, spis si to, co si robil a zamyslaj sa nad tym, ako nad planom, co treba urobt /trebars robit to opacne, vsimat si okolie/.
---------------------
Alebo si najdi zenu, ktora ta bude milovat a nemusi byt na tvojej inteligencnej urovni. Pokial ju budes milovat aj ty, mozes kaslat na to, ze inteligencne je niekde inde. Mozno bude mat zase silnejsiu emocionalnu inteligenciu, ktoru potrebujes ty.

No a na filozoficke disputy si mozes najst kolegov, odbornikov, kamaratov a uspokojit toto stranku svojej osobnosti aj bez zeny. Zena predsa nemusi byt tou, co uspokoji vsetky tvoje potreby. Nikto nemoze vediet vsetko.

Innkia

ahoj, sice opisujes, ze mas problem.. ale nejaka samovrazda al nieco podobne tvoj problem neriesi.. ver mi, sama prechadzam tazkym obdobim, resp. moje tazke obdobie zacalo od narodenia:) ale nevzdavam sa a ber to tak, ze vsetko ma svoj dovod.. nic sa nedeje len tak, ani choroby, ani ine problemy, s kt. ludia zapasia. Skus hladat nieco pozitivne v tom, co sa ti deje, lebo o tom to je. Ak to nevies najst, mozem ti skusit pomoct tak ako mne pomahaju ludia, ktori mi postupne vstupuju do zivota... kludne mi napis, ak chces poznat mozno iny pohlad na vec :) innka@hotmail.sk ..ak nie, je to len tvoja cesta, ale ver mi, bude ta skoda ak urobis nejaku hlupost:) drzim ti palce a hlavu hore.. raz vyjde aj slnko..

SA-BA

Odporúčam Ti prečítať knihu Vyznania od SV. Augustína. Je to síce náročné čítanie, ale odhadujem , že pre Teba to bude vhodné čítanie, minimálne z dôvodu iného uhlu pohľadu na život.

bxy

Milý mladý muž, veľa vecí , ktoré píšeš sa v určitom časom období zhodovali s mojími pocitmi a prežívaním života, sama práca, pocity samoty a podobné...ako herec dvojitý život...iný navonok a iný vo vnútri.
Z mojej skúsenosti extrémnej zaujatosti samým sebou treba vykročiť k ľuďom neposudzovať podľa inteligencie a výzoru, a pýtať sa ľudí ako sa cítia...Plne sa zhodujem s tým čo už bolo napísané ... v každej 1udskej bytosti je miesto pre duchovný rozmer života teda niekto to volá boh iný energia a apodobne, je to miesto, ktoré ti nezaplní ani práca, ani partnerka ani nič z tohoto sveta, a na tom mieste budeš mať možnosť sa dostať do kontaktu aj sám zo sebou...aký v skutočnosti si, či si láskavý, milujúci a tolerantný človek pretože toto je podľa mňa podstatné vo vzťahoch s ľuďmi, nie inteligencia alebo iný. Čo sa týka partneriek x - krát mi povedali, že si priťahujeme do života určité typy ľudí podľa nášho vyžarovania. Asi tak ...jediné čo môžeš zmeniť si ty sám, a svoje postoje k ľuďom.
pá,
b,

vebe

My sme prechadzali tou cestou nepochopenia ked bol maly a ked zacal chodit do skoly. Trapilo ma to, ze nerozumiem vlastnemu dietatu, vznikali konfilty, boli sme nahnevani. Otvoril mi oci jeden stary detsky psycholog. je to neskutocne polahcujuce pre obe strany, ked sa navzajom pochopia. Mozno keby priatelovi rodicia boli cohotni porozpravat sa, precitat si nieco o tom. Bolo by to pre obe strany prinos. okrem toho by zistili, co vsetko ich syn vie, co vsetko okolo seba vidi a velmi vela by sa od neho naucili. Staci prestat oacakavat nezymyly a nechat svojmu dietatu pocit, ze taky aky je je pre mna najlepsi aky moze byt. To by dodalo aj priatelovi urcitu istotu.
Inak je to medzi mladymi ludmi casty problem ze ich rodicia oackavaju od nich nieco ine. Rodicia maju predstavu co by ich deti mali studovat a ked to deti citia inak, vznika problem. Skoda, ze ludia nemaju volu a nenajdu si cas, aby si vypoculi svoje dospievajuce ci dospele deti. Aby ich nepoucali co by mali, aby si ich len vypoculi, nic viac.