Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Depresia, zvýšená citlivosť, úzkosť, nenávisť

Príspevok v téme: Depresia, zvýšená citlivosť, úzkosť, nenávisť
anna.a

Dlhšiu dobu sa miešajú vo mne negatívne pocity - úzkosť, nenávisť, strach, pomstychtivosť. Som aj veľmi rozcitlivená, spomeniem si na udalosti, ktoré sa stali resp. môžu nastáť, hneď pocítim búšenie srdca, som úzkostlivá, chcem plakať. Nenávisť voči niektorym ľuďom žiaľ rodinným príslušníkom viem len ťažko premôcť alebo vôbec. Myslím si, že mi viackrát ublížili v minulosti, ťažko im odpúšťam, stretávam však ich skoro denne a veľmi ťažko je premôcť moje pocity. Niekedy si predstavujem situácie, akoby som im mohla ublížiť resp. všetko vykričať /ale to nechcem, beriem ohľad aj na ích bližších rodinných príslušníkov. Občas si pripadám ako dementná

Moireal

Abc222, velmi skoro si robis zavery o cloveku z par riadkov. Ludi treba brat s rezervou, lebo nikto nepozna niekoho dokonale a seba takisto nie. Nemozes vediet okolnosti, preco pise ako pise.
Iste, nenavist je silna vec ale asi aj na nieco uzitocna, inak by ju ludia necitili. Nikto nieje dokonale vyrovnany, kazdy ma strasiaka v skrini.
To, ci bude brat ad, je jej vec. Takisto ci ma zmysel pre humor, to nevies.
Jedine s cim suhlasim, je ta pokora. Treba sa skusit, aspon skusit zamysliet nad chovanim tych druhych, cim boli poznaceni.
A ty tu nemusis sirit zlobu, ta nikomu nepomoze a nikdy nepomohla.

Abc222

V tvojom prípade nie je isto lepšie, ak nebudeš brať lieky proti depresii a úzkosti. Na to bežné klišé, ktoré chceš počuť, rýchlo zabudni.
Ja ti nepoviem to, čo chceš počuť len preto, že je to tvoja téma.
Začni na sebe pracovať, lebo nemáš dôvod byť na seba príliš pyšná.
Keby si mala aspoň zmysel pre humor, ale ani ten nemáš.
Len samá úbohá sebaľútosť.

Abc222

Dostávaš len to, čo si zaslúžiš. Nikto nemá dôvod na to, aby ťa ľutoval.
Buď viac pokorná a potom sa všetko zmení k lepšiemu.

anna.s

Velmi pekne dakujem za rafy. Potrebovala som akasi motivaciu, od dnes zacnem na sebe pracovat. Je to stale lepsie ako zacat tabletky hltat

Cliattsi

Ešte som zabudol napísať, že som si všimol, že sa doma alebo v rodine nemáš o koho oprieť, asi ťa ani nechápu. Ak som sa trafil, tak to je o dôvod viac, prečo začať od seba a naučiť sa na seba spoliehať a na sebe pracovať. Nezabúdaj, že aj mentálna práca je práca. Rob to, ale nečakaj nič, buď otvorená tomu, čo príde, ak sa rozhodneš zmeniť, nebude to zo dňa na deň, nauč sa prijímať, ak ti niečo nevyjde.A je lepšie veĺakrát úspechy na sebe nečakať. Inak to nepôjde. A nemysli si, že si tá najlepšia - Neviem ,či si to aj myslíš, ale ja som si to kedysi o sebe myslel, keď ma iní zneužívali, ale ja som im pomáhal. Lebo je to klamlivý dojem

Cliattsi

No dobre, budem to odpovedať, lebo som mal podobné problémy, ako ty, ale teraz mám viac menej pokoj na duši. Budem to písať v skratke, čo treba robiť a HLAVNE ČO SI TREBA UVEDOMIŤ:
-ľudia robia chyby. niektorí ti aj ublížia správaním. Je dôležité, aby si nemyslela na týchto ľudí. Je to ťažké. O. I. aj preto, lebo sa ti vracajú myšlienky. Tvoja ´úloha je naučiť sa ich ovládať. Urob si doma, alebo aj inde cvičenie_ Buď sama a snaž sa nemyslieť na nič - Chce to trochu cviku a začni zhlboka dýchať - Nádych nosom, výdych. Môžeš napr aj na niečo myslieť. Niečo si predstav, napr. nejaký strom a koncentruj myseľ len na to, alebo si vyber nejaký predmet v tej miestnosti a koncentruj myseľ na to, aký je farebný, skúmaj ho, pozeraj si detaily. Ak sa ti budú chcieť vracať tie myšlienky - A toto je dôležité - použi silu svojej mysle a mysli len na to, na čo si si povedala, že budeš myslieť. Ak sa ti to podarí, mala by si aspoň na ten čas pocítiť uvoľnenie a mali by ustúpiť aj depresie a mala by si pocítiť aj takú vnútornú spokojnosť, pohodu. Mala by zmiznúť úzkosť, nepríjemné pocity v žalúdku.

Ak to dokážeš, už budeš vedieť v budúcnosti, ako na to. Niekedy to bude ľahšie, inokedy ťažšie.
Táto vec sa nazýva aj autorelaxácia. Dá sa to použiť, aj keď budeš v blízkosti ľudí, pri ktorých sa tieto myšlienky objavujú, ale bude to ťažšie realizovať, ale dá sa to. Musíš sa to naučiť. Zamysli sa na nejakú vec a stále to maj v mysli. Môže to byť aj niečo srandovné, na čom sa vnútorne pobavíš. Ak sa ti dá, zasmej sa. Táto metóda je o maličkostiach. Ak sa ťa niekto opýta, prečo sa smeješ, iba mávni rukou, nevysvetľuj.

Mám rada spravodlivosť- tým že to budeš omieľať v hlave viac menej nič nezmeníš. Po mojej vlastnej skúsenosti práve kvôli tomu, že ti niekto ublížil hľadáš ty spravodlivosť pre iných. Snaž sa s tým vnútorne vyrovnať, že sa to stalo. Nezmeníš, čo sa stalo a ak chceš, vnútorne odpusti tým, čo ti ublížili. Stále sa ti to bude motať v hlave. Ak ťa začnú napadať tieto myšlienky, dostávaš sa zrejme tiež do úzkostí, vtedy použi tú relax. techniku. Ak ideš po ulici snaž sa silou mysle nemyslieť na to a vymysli jej iný program, napr si pusti nejakú hudbu, al. si spomeň na niečo vtipné, čo s ti stalo. Vnútorne sa to snaž prežiť. Tento lepší pocit potom nahradí ten deštruktívny, ktorý v tebe vyvoláva tie pocity.
Alebo zameraj svoj pohľad do nekonečna, keď ideš a koncentruj sa len na to, nekonečno a hovor si, na nič iné nebudem mysllieť. Ak sa ti tá myšlienka bude stále vtĺkať do hlavy, povedz si vnútorne - "Choď preč, nechcem ťa!"
rada pomôžem, ale viem sa nahnevať, keď niekto to zneužíva. – Buď pripravená na to, že to niekto bude chcieť zneužiť a pre pomocou si rozmysli, či mu pomôžeš. Určite odporúčam, neponúkaj sa ľuďom, aby si im pomohla. Odporúčam preštuduj si na internete články, ktoré ti dá google – Asertívne konanie
Niečo ti sem aj dám:
Naučte sa povedať NIE - 10 tipov ako na to – Ján Dubnička

Máte problém povedať „NIE“ iným ľuďom? Pre mnohých je mimoriadne náročné povedať druhým „nie“ vo chvíli, keď ich o niečo požiadajú, niečo im ponúkajú alebo naliehajú. Budem úprimný, ani ja nepatrím k ľuďom, ktorí radi hovoria „nie“. Kedykoľvek ma niekto požiada o pomoc, väčšinou odpoviem „áno“ v prípade, že dokážem a chcem pomôcť. Robím to preto, pretože nerád nechávam ľudí „v štichu“.
Ak však pomôcť nedokážem alebo z rôznych dôvodov nechcem či nemôžem, naučil som sa používať odpoveď „nie“.
Je veľa vecí, na ktoré som vo svojom živote povedal „nie“ a pokračujem v tom dodnes. Bez toho, aby som sa naučil povedať „nie“, by som nikdy nepremenil svoje sny na ciele a následne na realitu, nikdy by som nenaštartoval proces svojho osobného rozvoja, nevyštudoval vysokú školu, nemohol by som napísať články do môjho blogu či knihu, nemohol by som koučovať, trénovať a motivovať ľudí, nemohol by som nechať svoj biznis rásť a kvitnúť, tráviť čas s ľuďmi, na ktorých mi záleží a žiť dnes život, ktorý milujem.
Naučiť sa odmietať je prirodzenou súčasťou nášho vývoja.
Naučiť sa povedať „nie“ je proces a to najťažšie môže byť práve začiatok – teda naštartovať ho a spustiť. Ako ste na tom vy? Prečo je pre vás ťažké povedať „nie“? Je to preto, že nechcete sklamať druhých alebo zraniť ich city? Alebo vám chýba odvaha? Obávate sa, čo si o vás ľudia pomyslia? Ste presvedčení, že odmietnutie si budú vysvetľovať ako prejav nepriateľstva a že vás prestanú mať radi. To nie je pravda, veľa z týchto myšlienok sme si vytvorili sami v našich predstavách a väčšina z nich nie je vôbec reálnych.
Použite „nie“, aby ste zastavili to, čo odmietate. Keď poviete „nie“, skutočne myslíte „nie“.
Hovoriť „nie“ by malo byť pre nás bežnou vecou a už vôbec by sme z toho nemali robiť taký problém ako robíme. Ak s tým máte problém aj vy, dá sa to naučiť. Uvedomte si, že rovnako ako povedať „nie“ má svoje dôsledky, takisto nepovedať „nie“ má svoje dôsledky.
Ak poviete „áno“ na niečo, čo vás neteší, z čoho nemáte radosť, povite „nie“ veciam, ktoré milujete a ktoré vám radosť spôsobujú.
Ak poviete „áno“ na prácu, ktorá vás nebaví a nenapĺňa, zároveň poviete nie svojim snom a túžbam.
Ak poviete „áno“ niekomu, koho nemilujete, hovoríte „nie“ vzťahu, ktorý by vás mohol naplniť.
Ak poviete „áno“ na nadčasy v práci, hovoríte „nie“ svojmu spoločenskému životu, partnerom, priateľom a rodine.
Ak poviete „áno“ nepodstatným úlohám, hovoríte „nie“ aktivitám, ktoré majú pre vás najväčšiu hodnotu.

Prečo je ťažké povedať „NIE“
strach z odmietnutia a odvrhnutia - zmierte sa s faktom, že v živote nie je možné dosiahnuť, aby vás obľubovali všetci ľudia
obava z následkov - nie každý človek totiž reaguje na odmietnutie pokojne a priateľsky. Uvedomte si, že konflikty patria k životu. Ak sa obzriete späť, určite nájdete mnohé, ktoré ste úspešne zvládli
nechcete, aby si iní o vás mysleli, že ste sebecký alebo bezohľadný človek - ak sa určitou požiadavkou zaoberáte a zvažujete všetky pre a proti, nie ste egoista ani bezohľadný človek
potrebujete mať pocit užitočnosti
obava, že niečo dôležité zmeškáte - tu pomáha jediné: učiť sa stanoviť si priority
Nezabudnite, že ľudia majú právo od vás niečo žiadať, preto by ste nemali reagovať podráždene, keď to urobia.
Tipy ako povedať „NIE“

Tu je zopár tipov, ako povedať „nie“. Som presvedčený, že budú pre vás užitočné, použiteľné a najmä zrozumiteľné. A takisto som presvedčený, že po ich prečítaní nebude pre vás problém povedať „nie“ šéfovi, priateľom, kolegovi, rodine či neznámemu človeku. Zapamätajte si, nie je nič zlé na tom, ak poviete „nie“, dôležité je, ako poviete to „nie“. Verím, že s týmto návodom, sa vám to odteraz bude robiť oveľa jednoduchšie.
1. Majte jasno v tom, kam kráčate
Zamyslite sa nad víziou vášho života, vašej kariéry, vašich vzťahov, vášho zdravia alebo víziou pre konkrétne situácie, ktoré aktuálne riešite. Majte jasno v tom, kam kráčate, čo sú vaše ciele. Ak budete mať vytvorenú víziu svojho života, bude pre vás veľmi jednoduché povedať „nie“, pretože budete poznať jasný dôvod, čomu chcete povedať „áno“.Budete poznať svoju víziu a smer, ktorým sa chcete uberať.
Aká je vaša vízia pre tento rok? Chcete venovať čas cieľom, ktoré ste si stanovili alebo sa radšej trápili s vecami, ktoré musíte spraviť len preto, pretože neviete povedať „nie“. Tým, že budete poznať vaše ciele a plány do budúcna, posilníte vaše dôvody prečo niekomu povedať nie.
2. Majte jasno v tom, aké to bude mať dôsledky, ak poviete „áno“

Obyčajne povieme „áno“ na malé prosby, pretože nezaberú veľa času, maximálne 15 – 20 minút. Tieto drobnosti sa však postupne nahromadia a stávajú sa čoraz väčšími. A to je aj dôvod, prečo si potrebujeme vyhradiť špeciálny čas pre seba, priateľov a prácu.
Kedykoľvek vás niekto o niečo požiada, rozmýšľajte dvakrát viac predtým, ako poviete „áno“ alebo „nie“. Čo sa stane, ak poviete „áno“ na danú požiadavku? Aké to bude mať dlhodobé dôsledky na váš život? Čo tým získate? Čo stratíte alebo o čo prídete, ak budete súhlasiť? Chcete skutočne povedať „áno“? Ktoré obmedzujúce presvedčenia (čo konkrétne) vás nútia povedať „áno“?
3. Uvedomte si, že vždy máte právo povedať „nie“

Povedať nie je úplne v poriadku, aj keď väčšina z nás si to nemyslí, pretože si myslíme, že ostatní sa budú cítiť nepríjemne, budú nahnevaní atď.Ak sa na to budete pozerať týmto spôsobom, budete sa slova „nie“ stále viac obávať. Ak je osoba nezaujatá a otvorená, je schopná pochopiť a akceptovať vaše „nie“. A ak narazíte na obmedzeného človeka, tak vám aj tak môže byť jedno, čo si o vašom „nie“ pomyslí.
V minulosti som sa veľakrát dostal do situácií, v ktorým mi bolo nepríjemné povedať „nie“, pretože som sa obával, že ostatných sklamem, že niekoho urobím nešťastným, alebo že spálim mosty. A viete čo vám poviem, väčšinou sa nič zlé nestalo, keď som povedal „nie“. Obával som sa niečoho vymysleného.
Nezáleží na tom v akej sa nachádzate situácií alebo s kým sa rozprávate. Vždy máte právo povedať nie. Namiesto toho, aby ste premýšľali nad tým, že nemôžete povedať „nie“, naučte sa, ako to povedať a akým spôsobom to podať tak, aby to druhá osoba pochopila a akceptovala. Dokonca aj ak je to váš šéf alebo niekto vysoko postavený a vy máte pocit, že nemôžete povedať „nie“. Uvedomte si, že povedať „áno“ je len a len vaše rozhodnutie a to preto, pretože nie ste ochotný vysporiadať sa s následkami, ktoré prináša slovo „nie“.
4. Povedzte „nie“ spôsobom, ktorý vám najviac vyhovuje

Použite ten najvhodnejší spôsob, ktorým poviete „nie“ tak, aby to vyhovovalo vám – do očí, prostredníctvom krátkej textovej správy (sms), e-mailu či telefonicky. Neexistuje jediný najvhodnejší spôsob, pretože ten závisí jednak od kontextu a jednak od toho, aký máte vzťah s osobou, ktorej chcete povedať „nie“.
5. Povedzte „nie“ s úsmevom a jednoducho

Neexistuje žiaden dôvod na omáčky v mailovej komunikácii. Jednoducho povedzte „nie“ a uveďte dôvod prečo. Niektorí ľudia chodia okolo horúcej kaše písaním dlhých mailov plných vysvetľovania, a pritom je to úplne zbytočné. Obyčajne používam tri odstavce. Prvý obsahuje pozdrav, druhý moje odmietnutie a vysvetlenie prečo odmietam a v treťom navrhnem pár možných riešení, ktoré by mohli vyriešiť situáciu.
Niekedy stačí jednoducho povedať: „Prepáč, momentálne mám iné priority a nemôžem na tom pracovať práve teraz“ alebo „Možno niekedy inokedy“. Verte, že to zafunguje. Nie je nevyhnutné dlhé a obsiahle vysvetľovanie a zdôvodňovanie. Podstatné je s úsmevom povedať „Nie, ďakujem“. Ak chcete o tom diskutovať, alebo skutočne to urobiť inokedy, toto je priestor, aby ste si dohodli iný termín alebo iný postup.
6. Buďte úctiví, slušní a neútočte

Mnohí sa boja povedať „nie“ preto, pretože majú pocit, že tým dávajú druhému najavo, že ho nerešpektujú. To nie je o tom, že odmietnete, ale o tom ako poviete „nie“. Odpovedajte slušne a úctivo a nezvyšujte na druhého hlas a nesprávajte sa podráždene. Ľudia sa majú právo pýtať a žiadať. Nezačínajte útokom! Ak chcete povedať „nie“, žiadateľa nenapadnite výčitkami ako „Ty nikdy nemáš peniaze!“ Hovorte o sebe, napríklad: „Teraz nemám na to, aby som ti požičal.“ Bez ohľadu na námietky opakujte svoj postoj, až kým si každý neuvedomí, že ho nezmeníte. Iný spôsob je uznať výhrady či kritiku a napriek tomu trvať na svojom.
7. Poskytnite alternatívy

Nie je to nevyhnutné, ale ak máte zlý pocit z toho, že niekomu poviete „nie“, pokojne môžete navrhnúť alternatívu, ktorá to všetko zjemní. Ak si myslíte, že nie ste ten správny človek, na ktorého sa druhá osoba obrátila s nejakou požiadavkou, navrhnite niekoho, o kom si myslíte, že je tou správnou osobou. Ak momentálne nemáte čas na riešenie požiadavky inej osoby, ale chcete na tom pracovať, navrhnite náhradný termín.Ak chcete pomôcť, ak to tak skutočne cítite, urobte to.
8. Nereagujte ihneď, buďte nedostupní

Ak vás priveľa ľudí žiada o pomoc a je to pre vás nezvládnuteľné, staňte sa menej dostupným človekom. Nereagujte ihneď na každú žiadosť, pretože tým vysielate správu, že máte vždy čas podať pomocnú ruku, namiesto toho nereagujte dlhší čas a obmedzte tým svoju dostupnosť. Ak nemáte záujem odpovedať na požiadavku, oddiaľte vašu odpoveď na tak dlho, ako to len pôjde. Dáte tým najavo nezáujem.
Ak máte pocit, že na vás tlačia, aby ste rýchlo dali svoj súhlas, pevne povedzte, že si to potrebujete premyslieť a stanovte si aj čas, aký na to potrebujete. V čase, ktorý ste si vyžiadali na rozmyslenie, analyzujte situáciu, aby ste sa nenechali vtlačiť do niečoho, čo neskôr oľutujete. 'Cítim sa trochu pod nátlakom, pretože ma nútite rozhodnúť sa v krátkom čase. Dajte mi desať minút a poviem vám, ako som sa rozhodol.'
9. Napíšte si najskôr všetko na papier

Toto mi skutočne veľmi pomáha, keď som v strese povedať „nie“, obyčajne keď sa jedná o nejednoznačnú požiadavku. Ak neviete ako začať, napíšte si všetko najprv na papier alebo do mailu bez toho, aby ste ho odoslali. Robte to tak, ako keby ste písali nejaký koncept. Týmto aktom si utrasiete v hlave myšlienky a bude tak pre vás oveľa ľahšie povedať niekomu „nie“. Napíšte si všetko, čo vám k tomu napadne, vrátane toho, čo skutočne chcete druhej osobe povedať.
Kým začnete byť zmätení z toho, ako naozaj povedať „nie“, odpoveď sa začne formulovať sama, prostredníctvom toho, že sa vypíšete. Píšte a uvidíte ako sa vám ujasní to, čo skutočne chcete a ako to chcete povedať. A keď skončíte, opäť si prečítajte, čo ste napísali a sformulujte si finálny odkaz.
10. Neodpovedať je taktiež forma odpovede

Dostávam veľa mailov a požiadaviek od mnohých ľudí. Budem úprimný, často odpovedám iba na tie, ktoré považujem za dôležité. Na mnohé žiadosti vôbec neodpoviem, čo je tiež odpoveď. Naučil som sa používať „kôš“ na ploche môjho počítača alebo v mailboxe, používam ho rád a skutočne často.
V prípade, ak pre vás požiadavka nie je dôležitá a odkladáte odpoveď dlhší čas, nerobte si s tým starosti. Čas beží všetkým rovnako. Ak vám niekto napíše osobnú správu, je milé poslať aspoň krátku správu s odpoveďou „nie“. Ak aj po tom, čo poviete jasné „nie“ osoba stále nalieha, potom neodpovedať je jediné užitočné riešenie.
A ako ste na tom vy? Máte aj vy problém povedať „nie“? Alebo vám to naopak ide jednoducho? Aké sú vaše triky ako sa s tým vysporiadať? Budem sa tešiť na vaše názory, ktoré mi napíšete v komentároch nižšie.
Tento článok pre Vás pripravil Ján Dubnička, autor blogu coach4you.sk a tvorca obsahu na fb stránke staň sa hviezdou svojho života. Ak chcete každé ráno začínať dávkou motivácie a inšpirácie, prihláste sa na odber newsletteru na úvodnej stránke coach4you.sk

Čítajte viac na: blog.upbook.sk

Reakcie v poslednom období mám pomalšie - pred pár rokmi som dlho neuvažovala nad ničím a teraz dokážem uvažovať a premýšľať nad maličkosťou a rozhodovaním celé dni a hodiny - znovu je to o tej relaxácii

Problém, ktorý ma trápi, už pred mnohými rokmi som sa snažila vyriešiť, ale žiaľ pre pokoj s najbližšou osobou, ktorú človek má pri sebe najbližšie od narodenia, som sa prispôsobila – ak si ca prispôsobila jej požiadavkám, je to chyba, mala by si na sebe vnútorne pracovať, predpokladám, že ide o tvoju mamu. Jasom prispieval jednej babe s podobným problémom, prečítaj si to www.zdravie.sk

Teraz po mnohých rokoch to už poriadne asi zovrelo a začína trápiť - Čiže je čas začať riešiť vec čím skôr, aby nebolo neskoro.

Ešte nakoniec ti napíšem niečo z vlastnej životnej filozofie, z čoho ja vychádzam a čo mi pomohlo tiež dostať sa z úzkostí a beriem pomocou týchto presvedčení ľahšie prijímať život. Ak si to ZAFIXUJEŠ do hlavy s tým, že s tým budeš aj súhlasiť, bude sa ti lepšie žiť:
-nechci, aby sa hneď všetko stalo hneď, všetko má svoj čas
-ak niekto nerobí čo chceš, je to normálne
-ak niekto nie je taký ako chceš, je to normálne, nauč sa rešpektovať správanie a ľudí, ktorí konajú tak ako konajú. Majú právo robiť chyby, aj ty máš to právo a tiež nie si bezchybná.

A teraz výpis z môjho dokumentu, ktorý je o mojej komunikácii s inými ľuďmi, alebo lepšie povedané, čo ja budem hovoriť iným ľuďom,ak s nimi prídem do interakcie. Vyplýva z toho, že ja MÁM PRÁVO POVEDAŤ..... a toto právo aj využijem. Je dôležité to povedať jasne bez pocitu viny, že ubližuješ inému človeku. Ale sú tu aj vety, ktoré by si si mala uvedomiť, čiže sa nehovoria iným ľuďom, ale môžeš ich použiť:
Keď bude niekto odo mňa pýtať peniaze (neznámy človek al. nejaká zbierka). Odpovedať:
NEBUDEM VÁM DÁVAŤ PENIAZE.
Keď sa opýta prečo – LEBO SOM SA TAK ROZHODOL.
ALEBO:
Dobre, vypočujem si váš príbeh, ale buďte pripravený na to, že vám nedám ani cent. Po tomto sa môže stať, že si vypočujem človeka, jeho príbeh, môže rozprávať aj 20 minút, ale ja sa rozhodnem, že mu neprispejem, odídem a poviem .....tak dovidenia! (nech sa darí).

Keď bude niekto chcieť, aby som podpísal nejaké papiere, napr. sestrička, poviem:
NEBUDEM TO PODPISOVAŤ, LEBO NESÚHLASÍM S DIAGNÓZOU.

MÁM PRÁVO POVEDAŤ
nie som spokojný s tým, čo mi ponúkate, nechcem to. (ak budú niečo ponúkať)
Keď sa bude niekto na ulici pýtať, či mu môžem dať peniaze, alebo že či mám napr. 50 centov: Tak poviem, že mám, ale nedám vám. Keď sa opýta, prečo, tak povedať
A) lebo som sa tak rozhodol.
B) nebudem vám hovoriť prečo a pôjdem preč

- Ľuďom netreba vyhovieť.

- Nechcem sa s vami o tom rozprávať. Dovidenia.
-Nemám záujem. Prečo? Tak som sa rozhodol. A prečo ste sa tak rozhodli ?
Lebo nemám záujem, a zbytočne budete so mnou strácať čas a ja s vami. (ak mi budú ponúkať nejaký produkt, či už po telefóne alebo osobne)

Mám právo zmeniť názor.

Mám právo meniť v rýchlosti svoje správanie.

Mám právo nezachovať sa k žene džentlmensky.

Mám právo sa smiať kedykoľvek chcem a kedy chcem a na čom chcem (bez toho, aby som to niekomu vysvetľoval (s výnimkou priestorov, kde sa vyžaduje byť ticho, ak to bude zvučný smiech).

Ja môžem robiť chyby, (aj vy ich môžete robiť)

Ja neviem.

Robím to preto, lebo ide o moje zdravie (a teda o môj život)

Vy ste doktor, to ale neznamená, že to, čo urobíte bude pre mňa to najlepšie, čo v rámci vášho odboru, čo by ste pre mňa mohli urobiť.

Je možné, že neurobíte pre mňa všetko, čo by ste mohli urobiť a ja na to môžem doplatiť.

Nerozumiem vám (,mohli by ste mi to prosím vás vysvetliť ?)

Neviem vám povedať, čo urobím, ale je možné, že niečo urobím, lebo chcem byť zdravý a som povinný platiť zdravotné poistenie.

Ľudia kvôli nesprávnym rozhodnutiam doktorov zostávajú doživotne invalidizovaní.

AK NIEKOMU POŽIČIAM PENIAZE:
Natočím vás na video a keď mi to nevrátite do mesiaca, dám to na youtube s tým, že sa pred videom vyjadríte, že prečítate svoje mená, kde bývate, aké sú vaše rodné čísla a prečo si chcete odo mňa požičať a poviete vo videu to, na čo sme sa dohodli nemôžete odvolať.A tiež budete súhlasiť s tým, že ak mi tie peniaze nevrátite do daného termínu, dobrovoľne sa vzdávate nároku na to že ma môžete udať ma na políciu za akýkoľvek trestný čin alebo priestupok, lebo si plne uvedomujete, čo robíte. Tiež budete súhlasiť s tým, že tento súhlas nemôžete odvolať. Video bude len moje a vy nebudete mať kópiu.

Ale ak sa mi to v priebehu prehrávania preruší – odíde batéria, tak vám nepožičiam peniaze. S tým musíte počítať.
...................................toto použijem v prípade, ak stretnem na ulici ľudí, ktorí sú v zlej situácii a budem predpokladať, že peniaze by mi mohli vrátiť. Tiež za predpokladu, že polícia týmto ľuďom, al. človeku odmietla pomôcť.
..................... v priebehu rozhovoru s človekom sa môžem rozhodnúť zmeniť názor bez ohľadu na situáciu: Viete, čo, zmenil som názor,...napr. už to nechcem, alebo nepožičiam/nedám vám peniaze. Človek môže zostať zaskočený, rozčúlený. Nechcem vás trápiť, ale zmenil som názor a už ho nezmením.

Mám právo povedať: Viete čo, mňa to nezaujíma.

Ja hovorím sám za seba : JA NEPOUŽÍVAM CITOVÉ MANIPULOVANIE, VYDIERANIE

MÁM PRÁVO KEDYKOĽVEK A ČOKOĽVEK ODMIETNUŤ

MÁM PRÁVO S ČÍMKOĽVEK NESÚHLASIŤ

MÁM PRÁVO NEMYSLIEŤ NA TO, ČO PREŹÍVA INÝ ČLOVEK (napr. ten, čo odo mňa niečo žiada) a TIEŽ MÁM PRÁVO NEPREŽÍVAŤ TO , ČO MU SPOSOBÍM TÝM, AK ODMIETNEM JEHO POŽIADAVKU.
MÁM PRÁVO NEVENOVAŤ POZORNOSŤ ČLOVEKOVI, KTORÝ JE PRI MNE AL. INÝM ĽUĎOM

MÁM PRÁVO NEPONÚKNUŤ ALTERNATÍVNE RIEŠENIE, ABY SOM USPOKOJIL TOHO, KOHO POŽIADAVKU SOM ODMIETOL.

MÁM PRÁVO JASNE SA VYJADRIŤ, PREČO SOM NIEKOHO ODMIETOL.

MÁM PRÁVO SA ZNOVA OPÝTAŤ ČLOVEKA, AK SOM MU NEROZUMEL, (bez ohľadu na to, čo si bude o mne myslieť, ak sa ho to opýtam)

MÁM PRÁVO NEODPOVEDAŤ ČLOVEKU, AK SA MA NIEČO OPÝTA.

K tomu sa dá dostať, ale pre krátkosť času sa o tom nemôžem rozpisovať.
 Tak, čo ty na to, je toho veľa ? Neviem, či všetky rady, čo som sem dal budú pre teba prospešné. Mám svoju filozofiu a myšlienky, z ktorých vychádzam a pre teba to nemusí byť použiteľné, všetko je na tebe. Asertívny spôsob jednania je mi najbližší. Tie vety sa dajú aplikovať prakticky na kohokoľvek a ak sa to naučíš, možno ťa ľudia nebudú toľko zneužívať. pri ich používaní je dobré byť v relaxovanom stave.

anna.a

Som introvert, kritiku znášam ťažšie, impulzívna povaha i výbušná i keď to teraz už vynaložením nemalého úsilia viem ovládať. Nemyslím si, že by som mala veľké nároky na seba a na svoje okolie, taktiež nemám žiadne extra nesplniteľné plány do budúcnosti. Mám rada spravodlivosť, rada pomôžem, ale viem sa nahnevať, ked niekto to zneužíva. Reakcie v poslednom období mám pomalšie - pred pár rokmi som dlho neuvažovala nad ničím a teraz dokážem uvažovať a premýšľať nad maličkosťou a rozhodovaním celé dni a hodiny. Problém, ktorý ma trápi, už pred mnohými rokmi som sa snažila vyriešiť, ale žiaľ pre pokoj s najbližšou osobou, ktorú človek má pri sebe najbližšie od narodenia, som sa prispôsobila. Teraz po mnohých rokoch to už poriadne asi zovrelo a začína trápiť

Cliattsi

Dobre a napíš mi ešte, či si skôr introvert alebo extrovert, alebo niečo medzi a tiež aj to, či nemáš rada kritiku a či máš veľké nároky na ostatných, na seba a či máš aj nesplnené plány, ktoré ťa nenechávajú na pokoji. Napíš ako to je a je možné, že by som ti aj pomohol.

Tiež ma zaujíma, či si taká energická osoba alebo skôr pomalšia v reakciách.