Absolventská prax

Príspevok v téme: Absolventská prax
meno159

Zdravím všetkých,
Potrebovala by nsom vašu radu, skúsenosti a názor.
Už výše 3 mesiacov navštevujem absolventskú prax, ale chcela by som sa pripraviť na VS a k tomu isť na liečenie v kúpele, ale pracovníčka úradu práce u ktorej som evidovaná tvrdi, že nemôžem ukončiť prax (žiadne pochopenie). Podla mojej zmluvy 6 mesiacov. Podla zákona je dĺžka AP 3 mesiace, ktoré už mam odrobené. Dúfala som, že získam zručnosti v mojom odbore a budem sa každý deň tešiť. Ani raz som nedostala žiadnu prácu podla odboru a iba márniť svoj mladý čas nechcem na niečo čo ma nebaví. Nie som s tých kto je lenivý, ale pre lepšie sústredenie a plne sa venovať tým veciam, ktoré ma bavia a ďalej sa samostatne zdokonalovať s pomocou iných zdrojov by bolo predsa lepšie než byť každodenne znechutená.
Môžem ukončiť absolventskú prax ? Neviem ako mam konať ďalej, poradte mi, prípade podelte sa so svojimi skúsenosťami.

K tomu, jedná pracovníčka úradu práce zvyšovala na mňa ton hlasu a svojim správaním na mňa spravila veľmi zlý dojem ako pracujúca osoba na UP, ktorá je povinná zodpovedať na moje otázky a poradiť tykajúcej sa AP.

Ďakujem

Moireal

Ja som tiez ukoncila absolventsku po troch mesiacoch. Myslim zeby to nema byt problem. A suhlasim s LMarikou. Tvaria sa aku strasnu sluzbu cloveku robia, ale pritom je to hroza. Bola som na dedinskom urade. Tiez som tam dokopy nemala co robit, tak som sa ponukla ze aspon pomozem s upratovanim kanclu, kedze ta jedna to tam mala cele na starosti a jednoducho nestihala. O nejaky cas si na to akosi zvykli a brali ma asi ako upratovacku. Okrem toho po mne chceli veci, co sami nevedeli urobit. Update webovej stranky v odbore, ktory bol uplne mimo mojej kompetencie a nikto z pracujucich sam nevedel, ako to ma vyzerat. Skratka hroza.

LMarika

Podla mojho nazoru je absolventska prax neskutocne, neuveritelne zdieranie mladych ludi, a to nie ludi hocijakych, ale sikovnych, inteligentnych a mudrych, ktori maju napriklad ekonomicke vzdelanie, ci uz stredoskolske, alebo vysokoskolske. Keby mna niekto zaradil na absolventsku prax, vyvolalo by to vo mne myslienku, ze je to zo strany slovenskeho statu voci mne neskutocne zneuzivanie mojej osoby, mojho talentu, mojej ochoty pracovat, mojej snazivosti, mojho vzdelania, mojich akychkolvek dobrych stranok... pretoze musim sest mesiacov uplne, ale uplne zadarmo robit robotu, za ktoru by som podla spravodlivosti mala dostavat taky isty plat, ako dostavaju riadne pracovnicky prislusneho uradu, ktorych je treba coraz menej, pretoze vzdy sa najdu "blbci", ktori im v ramci absolventskej praxe budu nieco robit zadarmo a este aj hlupo a naivne verit, ze im taketo robenie zadarmo umozni ziskat prax, vdaka ktorej si potom najdu pracu ako skutocne uradnicky za skutocnu normalnu vyplatu. A ja nechcem byt za blbca. Ak si nejake mlade dievca mysli, ze cesta k najdeniu si skutocnej prace uradnicky za normalnu, skutocnu vyplatu vedie cez absolventsku prax, JE TO Z JEJ STRANY VRCHOL HLUPOSTI A NAIVITY!!! Moja zlata, ty sa cim skor odprac do Rakuska opatrovat deti, aby si sa zdokonalila v nemcine, ktoru vdaka komunikacii s Rakusanmi, ktorych na Slovensku nemas, budes po roku opatrovania ovladat perfektne, aktivne a omnoho lepsie ako VS-vzdelani ludia, ktori si mozno pred styrmi, piatimi rokmi na zaciatku studia kdesi urobili z nemciny statnicu, ale keby na nich prehovoril rychlo rozpravajuci Nemec, jedine slovo by mu nerozumeli a keby ich niekto zamestnal kdesi v IBM v Blave, kde by museli s Nemcami komunikovat, odisli by, ze by sa po nich nestihlo ani zaprasit, lebo jedna vec je nabiflit sa naspamat par textov a gramatickych pravidiel a zmaturovat/spravit statnicu a druha vec je vediet naozaj aktivne rozpravat. Nech by si opatrovala jedno dieta, menej ako 300 € v cistom ako vreckove mat nebudes a suma sa vraj pri AU-pair nasobi poctom deti. Ale tuto pracu idu mlade baby robit, aby sa naucili jazyk, nie preto, aby zgrlili prachy... a peniazky, ktore dostavaju, su iba vreckove, inak maju ubytko a stravu zadara a kto sa chce naucit jazyk, lepsiu pracu za tymto ucelom nenajde. A ked sa po roku vratis s perfektnou nemcinou, kludne sa budes moct prihlasit do nejakej IBM do Blavy, mozno tam nejaku tu tisicku zarobis a ze nemas VS, to ani tvojmu zamestnavatelovi, ani tebe veru chybat nebude. Pripadne si VS mozes spravit aj dialkovo. Alebo nastupit na VS taku, kde sa robia prijimacky z NJ a mas to vyhrate. Bez ucenia a bez namahy budes prijata a po nemecky budes brblat lepsie ako tvoji profesori. Ved lepsie je opatrovat dieta za peniaze ako robit panicku uradnicku zadarmo, sa preber! Alebo si naozaj taka fajnovka fajnova, ze sa musis hrat na velkomoznu panicku uradnicku za akukolvek cenu? Aj za cenu toho, ze zadarmo robis, ze sa nechavas doslova a dopismena zneuzivat a aj za cenu toho, ze ta kazdy obycajny clovek, hoci aj bez VS, ale so zdravym sedliackym rozumom, zato akurat tak vysmeje a zatuka si prstom na celo, ze ci si vobec zdrava? Vsak maj trosku ucty sama k sebe, no... A mimochodom, na tu Ekonomicku univerzitu, ci na ine vysoke skoly s ekonomickym zameranim minimalne jeden cudzi jazyk na prijimacky tak, ci tak potrebovat budes.

xaxa14

Ano, AP moze trvat min 3 mesiace a max polroka, no ak si mala v dohode dlzku trvania uvedenu na 6 mesiacov, nemozes prax ukoncit skor. Ja som chodila 2 mesiace, dokopy som tam ani nemala co robit, bol to pre mna iba zabity cas a do toho som sa musela pripravovat tiez na VS, uz som kvoli praxi prepasla jeden termin prijimaciek, tak som sa nechala vyradit na vlastnu ziadost s tym, ze som si 3 mesiace musela platit zdravotnu poistku, a potom som sa znova zaevidovala.

Takze jedine ze sa nechas vyradit. Alebo ak sa dohodnes este so zamestnavatelom, mozno bude mat viac pochopenia, no tam je riziko, ze ked niekto pride z uradu na kontrolu a ty tam v dobe vykonavania praxe nebudes, tak ta mozu vyradit hned bez debaty a to az na 6 mesiacov.