Prehnany zaujem o jedlo u dietata

Príspevok v téme: Prehnany zaujem o jedlo u dietata
Zuzana_381

Dobry den, mame dve deti, 4 a 3-rocnu. problem mam so starsou v oblasti jedla. ked je nejake jedlo na dosah / dohlad, v tej chvili ju prestava zaujimat vsetko ostatne. tento problem pretrvava v podstate odkedy je na "normalnej" strave ("dospelackej"). napriklad ked ideme niekam na navstevu (ktore sa prave preto snazim minimalizovat a nechodime uz takmer nikde), bez ohladu na to, ci jedla dve hodiny alebo 10 min predtym, akonahle zbada nieco na stole, len si berie vsetko rad za radom a pcha to do seba, ked ju aj odozeniem, nech sa ide hrat, tak o dve minuty je naspat a len okolo stola sa obsmieta. ked vynimocne pride navsteva k nam, je to to iste, boli dokonca casy, ze sme obcerstvenie museli vykladat na skrinky / policky kam nedociahla... teraz to uz je lepsie, uz ked sa akoze nahnevam, tak doma zvykne sa ist potom hrat. hanbim sa v tomto za nu hlavne vonku, povedzme na ihrisku, nezalezi na tom, ze desiatovala pred 5 minutami, akonahle nejaka ina mamka zacne vytahovat jedlo pre svoje dieta (a je jedno, ci to je ovocie, zelenina, pecivo...), uz aj stoji nasa pri nich s tym psim pohladom akoby tyzden nejedla. stravu ma pritom vyvazenu, kedze jej chuti absolutne vsetko, kazdy den ma stravu 5x, jedava denno-denne cerstve ovocie, zeleninu, pecivo, jogurt s probiotickymi kulturami, normalny obed (nie sme vegetariani)aj veceru. krvne testy (krvny obraz) neukazali, ze by jej chybali nejake ziviny. po vsetkych ostatnych strankach je uplne v poriadku, no z tohto som naozaj zufala. ked niekam ideme (na ihrisko, na navstevu, do parku...), ideme tam preto, aby sa hrala, zabavila, bola s inymi detmi a nie preto, aby behala od jednej krmiacej mamky k druhej. kazdy den mame kvoli tomu velke nezhody, ja vysvetlujem, uz ju aj hresim, schovala som im riadiky na hranie, aby sa nezaoberala len jedlom, kazdy den kvoli tomu place, ked jej to vycitam, slubuje, ze uz nebude a ja kvoli tomu placem kazdy vecer, lebo som z toho nestastna... tucna nie je, postavu ma primeranu veku, o toto mi nejde. nemyslim si ani, ze by to bolo nedostatocnou pozornostou z mojej strany, kazdy den si najdeme cas na spolocnu hru, citanie kniziek, vychadzku, vela sa rozpravame, casto ju chvalim, hovorim jej, ze ju lubim, ze sa tesim, ze ju mam... niekedy si vyrabame spolu rozne predmety, hrame sa s plastelinou... skratka venujem sa jej naozaj dost... problem je aj v tom, ze manzel to ako problem nevidi, resp. ked mu aj poviem, ze ma to trapi, tak strci hlavu do piesku (povie "hm" a odide do inej miestnosti, resp. si pusti pocitac). tym, ze som este na materskej, jedavam ja s dievcatami vacsinou spolocne, no obcas sa stane, ze nestiham a jem v inom case. ked vidia, ze ja jem, uz vedia, ze som dosledna a nevsimaju si to, hraju sa dalej. no ked pride manzel z prace a vidia ho, ze veceria, okamzite nechaju mna aj vsetky hry a uz aj behaju okolo neho "ochutnat toto, ochutnat tamto..." a on ich krmi ako opice v ZOO. neviem, ci to robia pri nom preto, aby im venoval pozornost (kedze inak s nimi aktivne travi velmi malo casu)... ale preco to robia (hlavne ta starsia, mensiu staci upozornit a prestane) napr. ked su so mnou na ihrisku? venujem sa im, kolkokrat som s nimi v pieskovisku a hrame sa spolu a napriek tomu, hned ako nejaka mamka rozbali cosi pre svojho drobca, uz su tam... nevadilo by mi to, keby sa ponukli, zobrali si napr. kusok jablcka, lenze starsia napr. je schopna si zobrat do kazdej ruky tolko kuskov, kolko sa jej zmesti... rozmyslam, ci ju aj s manzelom poslat ku psychologovi na nejake sedenia... alebo v com je vlastne problem? inak je to velmi mile dievcatko, mala i obdobie vzdoru, to ano, ale to je normalne a ako prislo, tak odislo, snazila som sa jej i vtedy ukazovat, ze ju velmi lubim. bezne je to mile, sikovne, poslusne dievcatko, plne radosti zo zivota, casto si spieva, so sestrickou ma pekny vztah (obcasne tahanice o hracky, samozrejme, su, ale nic vazne)... vsetky vychovne problemy, ktore prichadzaju, zvladneme skor ci neskor vyriesit, no s tymto neviem, co robit...

hgcax

je to presne akoby som o sebe citala. hlad som nepocitovala, len som proste chcela jest. zaujimalo ma jedlo, stale som mala chut nieco jest. az mi neraz bolo zle, ze som sa povracala. jedla som dokym som vsetko nedojedla aj ked som bola plna .. treba to riesit, aby to nedopadlo ako so mnou. drzim palce

Zuzana_381

Pravdupovediac i mne napadlo, ci nemoze byt problem niekde v mozgu / v hormonoch, v niecom, co skratka dava telu signal, ze uz je syte... pozrela som i ten spominany syndrom, no v podstate okrem tej prehnanej chuti do jedla ziadne ine priznaky nema, tak si myslim, ze to nebude nas pripad. Ale s tou stitnou zlazou, to je dobry napad, vypytam sa na endokrinologiu, nech sa na nu pozru. lebo tazko sa mi hlada riesenie, ked ani neviem, ci je pricina psychicka ci fyzicka... co sa cukrovky tyka, neviem... napadlo ma to, no zase tam su i ine priznaky, napr. nadmerne pitie, co nie je jej pripad... ale ked uz budem u lekarky, tak sa spytam... lebo ozaj mi pride divne, ze neexistuje jedlo a potravina, co by jej nechutili... sa pamatam, ze uz pri prvych prikrmoch som mala starosti, kolko jej mam davat jest... vsade sa len pisalo, ze nenutit dieta, dat mu iba tolko, kolko chce... no nikde som sa nedopatrala informacie, co ked dieta chce stale... ako 8-mesacna zjedla cely banan napr. a zjedla by i viac... kazdy vecer bol krik a plac, ked jedla kasu, lebo som nestihala tak rychlo naberat ako ona chcela jest... jediny raz nebol krik, ked sme ju s manzelom krmili dvaja kazdy jednou lyzickou na striedaku. no ked dojedla (cca. 250 ml), zase bolo kriku a placu, akoby tyzden nejedla... a to este ani rok nemala... skusim to asi zacat riesit na viacerych miestach naraz, endokrinologia, tiez tu cukrovku skusime dat vysetrit, ale chcem, nech sa na nu pozrie aj psycholog.

Ina9

facb, ťažko povedať, ale podľa mňa keby bola hladná a necítila zasýtenie kvôli nejakej poruche, tak by si po jedle pýtala ďalšie, pretože by stále cítila hlad

Ina9

...tiež to môže byť príznak nakazenie sa pásomnicou detskou alebo nejaká porucha/deficit/rezistencia hormónov

facbgfv

ina9 podla mna si takto deti vobec nevynucuju pozornost u otca.
Zuzana: neviem kde bola u mna pricina ze som bola take pazrave decko. mama mi vravela ze som bola taka uz od narodenia, ze som chcela stale viac sunaru a plnotucne mlieka atd. moja mama sa stale trapila s dietami, mala nadvahu a chcela schudnut, tiez mala problem sa ovladat s jedlom.. mozno preto aj ja som to "zdedila" . ja som jedla sama aj ked ma nikto nevidel , nemyslim zeby to bolo vynucovanie si pozornosti. moji rodicia to dajako neriesili, ked som bola starsia, mama ma varovala ze to nieje zdrave. ale mne to bolo jedno. teraz v dospelosti jedlom zahanam nudu a depresie, minam nato strasne vela . mozno aj ako dieta som jedla z nudy, neviem , ale viem ze ked som sa nudila doma po skole a bola som nervozna ze nemam co jest.. ale to som bola starsia ako tvoja dcera

Ina9

jój Marika, to podľa jedného možno úplne nevinného príznaku sa nedá predpokladať takéto genetické ochorenie, ktoré by sa už veľkou pravdepodobnosťou objavilo už oveľa skôr a aj s inými príznakmi, ktoré by vzbudili pozornosť

LMarika

Existuje choroba, ktora sa vola Prader-Williho syndrom. Je to urcity druh postihnutia a presne o toto pri nom ide. Ze dieta strasne vela je, lebo mozog ako keby mu nedaval signal, ze je uz syte a ono aj napriek tomu, ze v skutocnosti uz syte je, a to syte az takmer do prasknutia, mozog mu stale dava signal, ze je hladne a ono naozaj citi hlad. Nedokaze mysliet na nic ine, iba na jedlo a akonahle uvidi jedlo, kdekolvek, zacne jest, jest, jest, az kym vsetko nezje a potom este dalej hlada, ci nahodou nenajde dalsie jedlo niekde schovane a ak najde, zje aj to. Tieto deticky mavaju vacsinou bledu pokozku, blond vlasy a modre oci, ale nemusi to byt pravidlom. Bolo by dobre dat dcerku vysetrit na toto ochorenie, spytajte sa u praktickeho lekara pre deti, ako dalej postupovat, na koho sa obratit, ak mate podozrenie, ze by sa tu mohlo jednat o tento syndrom.