Úspešná liečba Retinitis Pigmentosa a Stargardtovej choroby

Príspevok v téme: Úspešná liečba Retinitis Pigmentosa a Stargardtovej choroby
Pa3x

Ahojte,
pred dvadsiatimi rokmi mi lekári na Slovensku diagnostikovali očné ochorenie Stargardt Fundus Flavimaculatus. Ide údajne o zdedenú chorobu, ktorá vedie až k slepote. Ide o podobnú diagnózu,ako je Retinitis Pigmentosa. Odumierajú mi bunky na sietnici v zornom poli a vytvárajú nepriehľadné machule. Môj zrak sa však výrazne zlepšil.

V tedy mi lekári povedali, že je diagnóza neliečiteľná. Pred rokom som bol naposledy na kontrole, kde stále lekári tvrdili, že sa to liečiť nedá. Začal som sa o tejto diagnóze viac zaujímať, sledoval som rôzne liečby kmeňovými bunkami aj genoterapiou, no nič dostupné a nič úspešné.

Až som narazil na jednu očnú kliniku v Turecku, kde liečia Retinitis Pigmentosa aj Stargardtovu chorobu s úspešnosťou 95 %. Skoro mi spadla sánka, keď som sa to dozvedel a mojej rodine taktiež.

V momente som tam zavolal, (prekvapila ma ich dobrá angličtina) a po dvojhodinovom rozhovore a ďalších asi 20 e-mailoch som si povedal, že je čas s mojím zrakom niečo urobiť. Do mesiaca som si vybavil v práci voľno, zaobstaral letenky aj ubytovanie a vycestoval som do Istanbulu.

Prekvapilo ma, že bolo na klinike dosť veľa ľudí, odhadujem tak 80. Boli tam pacienti z Ameriky, Ruska, Nemecka, Austrálie aj z Číny i Afriky. Všetci boli neuveriteľne milí a ochotní pomáhať, môj zrak bol naozaj už biedny. Čo ma ale fakt dostalo, na terase sedel pacient zo Žiliny, údajne to bol vôbec prvý pacient zo Slovenska. Rovanko mu liečba pomohla, on mal však ale inú očnú chorobu.

Už po prvej dávke liečby som začal vidieť zmeny, ostrejšie videnie v periférnom videní a rozplakal som sa od šťastia. Tie pocity sú neopísateľné. Nasledovalo ďalších zhruba 20 sedení, pri ktorých mi doktor Firatli zavádzal špeciálne ihly do oblasti hlavy, rúk i chodidiel a niektoré stimulovali elektromagnetickým vlvnením. Každú sobotu sme všetci robili očné testy, aby mohla byť liečba čo najefektívnejšia. Keď som sa z liečby vrátil domov, môj život sa zlepšil. Konečne si môžem užívať lepší zrak aj keď ešte nie je dokonalý. Dotykové telefóny, rôzne športy, sú to veľké veci.

Ak máte niekto podobné skúsenosti s týmito diagnózami, prosím, podelte sa o vaše skúsenosti. to, čo vravia lekári nie je vždy pravda a treba skúšať a hľadať. Ja som riskol dosť veľa, zo začiatkusomsa totiž bál. No oplatilo sa.

petra7715

Dobry den. Rada by som sa s vami spojila. Mozte ma prosim kontaktovat na moj e-mail: petruska.hruska@ post.sk. Velmi pekne dakujem

petra7715

Dobry den. Rada by som sa s vami spojila. Mozte ma prosim kontaktovat na moj e-mail: petruska.hruska@ post.sk. Velmi pekne dakujem