Nevazi si ma, berie ma ako samozrejmost

Príspevok v téme: Nevazi si ma, berie ma ako samozrejmost
flower-&€€

Tak ako zacat: mam rocny vztah a s priatelom spolu byvame v rodinnom dome. Problem je ten ze priatel si ma vobec nevazi a nech cokolvek urobim tak vsetka moja snaha vyjde nazmar. Este ani raz som od neho nepocula slovicko dakujem. Vobec nedokaze ocenit moju snahu. V domacnosti funguje vsetko ako ma no to berie ako samozrejmost a ako zenu si ma vobec nedokaze vazit. Pripadam si uplne bezvyznamne a jeho akoby to vobec netrapilo. Vazi si len to co spravi on a ja som niekde vzadu. Navyse ked mu poviem aby mi raz za cas aspon prejavil vdaku tak on na to povie ze je to p......a Tak pochopite to? Zakladna vlastnost vo vztahu vazit si jeden druheho je pre neho p......a. Ja si ho vazim uz len preto ze sa vie postarat o chod domacnosti a ze je pracovity a davam mu to aj patricne najavo. No z jeho strany vobec nic. Mam pocit ze si zvykol na to ze mu budem asi stale za vsetko dakovat a on nemusi. Povedzte ma este vobec vyznam zotrvavat v takomto vztahu? A vzdy ked spomeniem ze aby si ma zacal vazit tak este zostane urazeny akoby som mu povedala nieco zle. Aky mate vy na to nazor.

dvojpes

podla mna sa to nestalo vcera, ze taky zacal byt.
takze je otazka, co ta presne viedlo zacat si s nim vztah a zacat s nim byvat?
ale odpoved samozrejme znie, ze nie, nema vyznam byt v takom vztahu.
najma ak ti na tvoje staznosti povie, ze su to picoviny.

dalsi

Nerozumie sa. Nemusim sa k druhemu spravat ako debil, aj ked si ho nevazim.

Alebo to nazvime inak. Vazit si mozem kazdeho, ludsky zivot, zivot chrobaka aj mravca, kvetinku aj pavuka.....

Ale v ucte mozem mat len niekoho, kto si ju zasluzi.

A nemylsim tym, ze clovek ma peniaze, tak ma moju uctu. Ale napr. ze je to laskava bytost, ktora pomaha dalsim ludom. Ze urobil nieco velkolepe - ako zachranu zivota, pomoc v tazkej situacii. Ze vyriesil nejaky vazny problem. Ze sa dlhodobo snazi viest deti, byt dobry clovekom. A podobne.

Slobodna

Netreba. Ludi si treba vazit uz len preto, ze su. Kazdy clovek ma totiz hodnotu, ak si hodnotu clovek musi zasluzit, tak je to kalkul. Ano, dnes si ludia povacsine vazia len tych, z ktorych maju nejaky osoh. Mne osobne sa to maximalne bridi.
Kazdy ma zakladnu ludsku hodnotu. Clovek bez hodnoty neexistuje. Moze sa usilovat vlastnu hodnotu pocas zivota zvysovat - vzdelanim, krasou, sikovnostou atd.

dalsi

Tak zas tak cierne by som to nevidel. Muz si moze vazit zenu, ak nepracuje, ale stara sa napr. o rodinu - navari, uprace, o deti sa postara, atd atd.

Lenze, ak je nezamestnana a nenavari, neuprace, zle sa stara o deti, pripadne slovo sex radi medzi sproste slova, ci nema inych kvalit, tak neni si co vazit.

Vazit si niekoho znamena, ze ten clovek musi byt vazeny za svoje skutky, alebo vlastnosti, ktore ho vyzdvihuju. Ci je to vo vztahu zena a muza, ci aj v okoli, sa da vazit si ineho hociktoreho cloveka. Ale len tak, nebudem nic robit - si clovek nezasluzi, aby si ho druhy vazil. To si treba zasluzit.

Slobodna

Pracujes, alebo si len zena v domacnosti? Ak nepracujes, nikdy si ta nebude vazit. Nosi domov peniaze, stara sa, niektori si vsak myslia, ze sa k tebe potom moze spravat, ako k handre. No, alebo si mu zo samej lasky zo zaciatku robila sluzku, prehliadala absenciu vdaky a teraz sa ti zrazu rozjasnilo, no uz je neskoro. Ako si si naucila, tak mas. Zena nema byt sluzka, len milenka, ci kamoska. Zena ma byt partnerka.
A ak to tak vo vasom vztahu nie je, tak sa zjavne niekde stala chyba, aby som bola presnejsia, ty sama si niekde urobila chybu. Posunula si hranicu, ktoru on dalej nenapadne prekracoval, kym si si to uvedomila, zjavne uz bolo neskoro.

dalsi: nikdy nie je neskoro a kazdy si je strojcom svojho stastia sam. Ak ti nieco nevyhovuje, bud to zmen, alebo sa s tym zmier.

Prezyvka055

A nieco konkretne?
My si napriklad dakujeme za vsetko a ja som napriklad zvyknuty podakovat, myslim slovne "dakujem" ale ze by sme sa teraz navzajom klanali jeden druhemu ked niekto napriklad nieco navari to nie :).
Tak teraz neviem ci ti chyba to slovne dakujem alebo nieco viac okolo toho. Preto vravim bud konkretnejsia.

dalsi

Jasne, ze mam. Ale casto na to dojdes, aky ten druhy je, ked je uz neskoro.

Zo zaciatku hra kazdy formu, ukazuje sa v dobrom svetle. Pri spolocnom byvani, postupm casu, pri detoch, v nudzovych situaciach - az sa sa ukaze podstata cloveka.

dalsi

Tiez je moznost, prestat to pre neho robit a pockat, az o to poprosi... Nech povie carovne slovicko: PROSIM ta.

Ina vec je, co pre neho robis. Mozno si precenujes to, co robis a nerobis zas to, co on povazuje za dolezite.

Moja zena napr. rada vypeka kolace. Zjem ich, ale nemusim. Nerada vari. Zato ja rad varim. Ze mi upecie kolac, mi je sumafuk, lebo potom sa nim ladujeme obaja a tlstneme. Radsej by som bol, keby ziaden kolac nerobila, aspon nam ubudne tuku.

Ale neuprace, varit sa jej nechce a milovat tiez nie.

V podstate 95 percent toho co urobi, su kraviny a zbytocnosti a tych 5 percent nestoji za rec.

Zato, co by mohla robit pre mna, aby som sa citil stastnejsi, to nie.

Az po case clovek zisti, ze velka rozdielnost povah, vie byt problem, ak sa zamilovanost zacina vytracat a nastupuje realita.

pistek

Je mi luto co citis, prezivas, ako sa citis neocenena. Ty ho chvalis, dakujes, motivujes, robis vsetko aby ste sa citili spolu doma co najlepsie. Citis sa neocenena, nepochopena, nenaplnena, smutna az nestastna. Trapi ta to. Neviem, co ti mam povedat-napisat. Mrzi ma to. Tiez som taka, ze pre milovanych by sa aj rozdala, priam zniesla im modre z neba atd atd a ked vidis nezaujem, lahostajnost, "nevdak", ze len davas davas a nevracia sa Ti nic spät (clovek to robi ze proste chce. Necaka za to kvety, ody na radost, vdaky dary atd atd. Ale nech skusi niekto len davat a nic sa mu v nicom "nevracia" spat tak zrazu citi..prazdno.. A ako potom moze davat dalej ked je prazdny? Aj taky clovek musi nieco dostavat spat, musi sa niecim nabijat naplnat).
Vsimni si flower, ako ziju priatelovi rodicia, ako sa k sebe navzajom spravaju. Je mozne, ze vzor model, aky videl doma, v akom prostredi vyrastal, si preniesol aj do svojho zivota, do vasho vztahu. Ako sa sprava jeho otec k matke? Ako sa on ako syn sprava k rodicom? K mamine? K ocinovi?
Vsimaj si, ako sa priatel sprava k inym ludom (k rodinnym prislusnikom, k priatelom znamym susedom, k starym k mladym k detom, k inym zenam muzom, ako sa sprava inde vonku - v obchode k predavackam, v restauracii k obsluhe, atd atd). Aj to Ti vela o nom vypovie.
Je toto jeho charakteristicka crta osobnosti?..ma taku povahu, naturu? Ake ma skusenosti s ex? Ako sa k nim spraval? Aky bol k nim? Ako sa o nich ci o inych ludoch vyjadruje, hovori? Prevysuju jeho klady nad zapormi? Bud s nim budes o tom hovorit (nenasilne, vo vhodnom case, skor odlachcene v pohode s usmevom lahucko)..alebo ho budes brat takeho aky je.. To len tak v skratke. Skus sa poradit aj s odbornikom, ako co ti poradi on. Niektori muzi beru taketo prejavy spravania ako zženštile, alebo to proste nevedia, myslia si, zeby tym ukazali svoju inu jemnejsiu stranku, neberu to ako slusnost samozrejmost ale ako keby prejav slabosti citlivosti atd. To uvidis napr.aj na tom, co ti uz pisala ako sa spravaju jeho rodicia, ako bol vychovany atd