JE ZDRAVÉ KRAVSKÉ MLIEKO?

Príspevok v téme: JE ZDRAVÉ KRAVSKÉ MLIEKO?
pišta

Náš blízky vzťah ku materinskému mlieku, s ktorým sme sa streli v matkinom náručí, formuje pohľad na mlieko aj dávno po tom, ako sme z tohoto náručia vyrástli.
Potravinársky priemysel so silnou reklamou, podporovaný všeobecne uznávanou tézou o nevyhnutnosti mlieka a výrobkov z neho v dennej výžive, tento pohľad v nás len utvrdzuje.
Je to však naozaj tak?
V záujme nášho zdravia na začiatok vám ponúkam iný pohľad na mlieko, ktorý zrejme nebude korešpondovať s viacerými názormi. JE TO VŠAK DISKUSIA.
.
Kravské mlieko (a výrobky z neho) je problematická potravina:
-Má viac bielkovín ako materské, ktoré vlastne potrebuje teliatko, aby rýchlo nabralo hmotnosť.
-obsahuje mliečny cukor, laktózu, na ktorý je potrebný enzým – laktázu. Tá sa u detí postupne vytráca a pribúda problémov s trávením takýchto výrobkov
-tuky, ktoré obsahuje, majú najväčšie percentuálne zastúpenie (až 2/3) nasýtených mastných kyselín zo všetkých živočíšnych potravín, čo nie je dobré pre žilový a cievny systém
-JE SILNO HLIENOTVORNÉ, dráždi a upcháva telový respiračný systém
-obsahuje ťažko stráviteľný kazeín, ktorý komplikuje trávenie a prispieva k zahlieneniu
-je kyselinotvorné
-pasterizácia síce ničí choroboplodné zárodky, ale enzymaticky kazí mlieko
-syry sú koncentrátom vyššie uvedených nevýhod
-pribúda množstvo poznatkov, ktoré hovoria o tom, že denné používanie mlieka spolu s bielym cukrom a bielou múkou sa podieľa na viacerých civilizačných ochoreniach.
Neušetríme teda poľnohospodárom prácu? A nielen to...: )

pišta

Damaxy, dnes myslím od obeda na teba. Teda, ehm, aby som to uviedol na správnu mieru, písala si viackrát, voľne napísané „...len neumrieť na tlačovú chybu.“
Je toto tlačová chyba?
www.zdravie.sk
...ale zdá sa, že nie.
Keď nie, tak nie.
A čo teda mlieko?
Ja teda už raz neviem.
Alebo, presnejšie napísané, viem...Hm.

pišta

Igriska, mi-mo-riad-ne presná a trefná úvaha :))). No jasné, to sa nedá udýchať. Aj keď, teda, nakoniec naozaj, ktohovie? :)

pišta

Dámy :),
ak to takto ďalej pôjde, neodolám...a prídem, bisťu! :)) Voľačo možno vymyslíme, čas ukáže...

igris

Pista :), urcite ta dotycna nepije mlieko , lebo by to "neudychala" :), bola by zahlienena, ale herecka je dobra, aj ked ktovie ? :)

igris

Alternativa :), na krizovatkach ked stojis v zapche sa neda prehliadnut, aspon ja som si ich vsimla na takych kritickych miestach a ako pisala Z-uzka, je mily. Inak "rodicko" to je dobry adrenalin :), ale Pista v tai-ci oblecku by bol cool :))))) /dufam ze ho neurazam , myslim to v dobrom :)/

Alternativa

Uf, ja ziram, ze aky bilboard...Asi fakt zijem podla toho, co "hlasam" - napr. nevnimam to, co mi moze skodit :D. Ziaden taky promliecny bilboard som si nevsimla.
Igriska,
ta prednaska je dobry napad. Ale radsej by som bola, keby Pista urobil nejaky seminar v BA, lebo ja uz na rodicka nechodim :D
Pacili sa mi myslienky Vrr, ich realizacia je v kazdom z nas.
Vcera nam nesiel net, skoooda.

pišta

Inak, celkom by som bol zvedavý na...teda na stravu a životný štýl "percipientky" danej témy :)
Či pije mlieko a tak...Alebo je to len o mladosti?

pišta

Igriska, tak to je motivácia ako "bejk" :) Pritvrdím (aj) v cvičení:)
A vôbec. Už 40 minút si dopisujem poznámky - o vápniku. Fakt! Náhoda. Začal som ešte pred tvojím príspevkom, hm...