Úmrtie v zahraničí

Príspevok v téme: Úmrtie v zahraničí
Kiks00

Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať či má niekto skúsenosti s úmrtím v zahraničí, príp. mi vie poradiť ako sa daný problém rieši?
Moja mamka bola liečená v zahraničí (ruptúra aneuryzmy), nakoľko ochorela priamo tam. Žiaľ, zrejme svojej chorobe podľahne a my sa začíname zamýšľať ako ďalej. Jedná sa o Nemecko. Vie mi niekto poradiť čo treba, kde treba a asi čo nás to môže stáť?
Ďakujem!

Kýčera

Žeby preto, že sa na múdrych nehráme, ale že aj sme a živého človeka nepochovávame, ale sa ho snažíme zachrániť?!!!

DavidesDávid

Neviem čo sa tu všetci hráte na múdrych a čo riešite operáciu a dedičstvo, ona sa pýtala na prevoz zo zahraničia.
Inak určite by som sa popýtal na možnosti spopolnenie v zahraničí, lebo je to menej náročné.

záchrana

Kiks, ruptura aneuryzmy sa da operovat. Na prasknutu cievu môžu chirurgovia pocas operacie navliect taky akoby prstenec, cim uzavru prasklinu na cieve a spriechodnia cievu. Radsej mame v Nemecku vybavte co najlepsiu kliniku, kde by ju zoperovali a zachranili.

JulianaC

Takúto situáciu sme zažili my vlani. Určite je lepšie myslieť na takúto udalosť skôr, hlavne keď sú už prognózy nepriaznivé.
My sme riešili prevoz zosnulého z Maďarska, ale nakoniec sme sa rozhodli za spopolnenie priamo v Maďarsku, lebo je to lacnejšie a jednoduchšie.
Ak chcete previezť zomrelého tak potrebujete sprievodné doklady z konzulátu, k tomu, aby vám tieto doklady vydali potrebuje papiere z nemocnice. Na konzuláte sa myslím platí, ale nie veľa.
Prevoz nie je lacný, my sme sa informovali, vychádza približne na 0,90 eur/km plus stojné. Prevoz sa platí po hranice, od hraníc môže na základe žiadosti prevoz uhradiť Úrad dohľadu nad zdravotnou starostlivosťou. Na Slovensku je nutná pitva k tomu, aby bol vôbec umožnený pohreb v SVK. Pokiaľ zomrelého pitvali v zahraničí, pitva na SVK je aj tak povinná.
My sme mali rozlúčku v zahraničí, vyšla nás cca 400 eur. Urnu sme si potom zobrali na Slovensko.

Kiks00

Ešte žije, ale nádej nám nedávajú, takže uvažujeme dopredu.
Dedičstvo neriešime, však je štátny občan SR a jediným dedičom som ja.