Uzkostne stavy vyplyvajuce zo situacie v rodine

Príspevok v téme: Uzkostne stavy vyplyvajuce zo situacie v rodine
tami.s

Ahojte,
v prvom rade sa chcem len nejak vyrozpravat nech sa mi ulavi, je mi obcas tazko o tom hovorit s niekym znamym.
Velmi casto asi od takych 18tich mavam navaly uzkosti, ktore vyplyvaju zo stresu, co som musela v zivote zazit. Nezijem v tej usporiadanej harmonickej rodine. Moja mama je manipulator, netvrdim ze ma nema rada - ma..aj ja ju, ale viete si predstavit ako to zerie nervy s takym clovekom vyjst. Mam uz 24 a ja uz nevladzem zit neustale so zlymi spomienkami v hlave, ktore mi nahanaju strach a potom sa kedykolvek viem rozplakat. Ci je to ona alebo hocikto iny, nezvladam jej povahu. To neustale prenasanie jej zlej nalady na mna, vela kritiky, malo pochvaly, podcenovanie, ziadna dôvera, prekrucanie faktov. Neviem si ani dupnut, mam pocit ze to zo mna urobilo psychicku trosku ktora dokaze mat aj 2x za tyzden stav kedy potrebujem byt sama, predychat to a vyplakat sa. A nemusi byt v tom momente ziadna hadka ...vsetko su to myslienky.
O rok by sa teoreticky mohla situacia zmenit, planujem byvat s priatelom. Alebo rok a pol cca. Na ten moment cakam uz velmi dlho lebo viem ze ma od trapenia oslobodi, lebo najdem svoje zivotne stastie v osamostatneni sa, rodine a neskôr vlastnych detoch. Ale mam pocit ze je to tak dlho ze neviem co robit teraz.

dalsi

Situacia ma niekolko variant riesenie.

1/ po dobrom - to vsak neprinieslo nie, ale ak ma clovek volu, moze to skusat dalej. Snazit sa jej to vysvetlit, asertivne ju dodmietnut, atd.

2/ po zlom - ako ja tebe, tak ty mne. Nemohnut prstom, ak sa nepaci a utok vratit utokom. Treba mat vsak na to povahu, obrnit sa. Ked clovek chce, dokaze sa premenit aj na zver. Jedno porekadlo hovori, na hrube vrece hruba zapalata. Zial su ludia, na ktorych plati len to. Su to zvacsa zbabelci, niekto im ublizil, lutovali sa, nepostavili sa mu a svoju zlost si prenasaju na slabsich. V tom pripade sa casto staci postavit, vratit to rovnako, alebo este horsie. Bud sa zlakne, alebo ta vyhodi z bytu.

3/ proti muru sa ist hlavou neda. Niekedy je najlepsie sposob ako vyhrat - ustupit. Od vsetkeho. Toto sa mi zda, ako najschodnejsie riesenie. Popracovat na osamostatneni sa. Aj ked skromnejsie, ale stale lepsie zit bez stresu, ako by doslo k nestastiu, alebo ta dostane na psychiatriu....

4/ problemy sa daju riesit aj inym sposobm. Delegaciou. Delegovat problem na niekoho ineho. Napr. najst jej chlapa a nech si buzeruje toho. Alebo iny objekt zaujmu.

tami.s

Dakujem za odpovede :)
V prvom rade chcem podotknut, ze necakam ze sa o mna cely zivot bude chlap starat a robit ma stastnou. Myslela som to tak, ze ked konecne budem zit vo vlastnom, tak budem zit v klude a harmonii podla seba. Sama od seba nacerpam pozitivnu energiu a budem ju rozdavat mojim detom a muzovi. Doma sa to neda, ako sa hovori, mamin dom jej pravidla. Co by nebolo tazke sa ich drzat, ale je na nevydrzanie ako stale je nervozna, vsetko ju iriuje, rozculuje...a nikdy nepovie dakujem za toto a toto. Pripadne aspon keby bola rada ze som pomohla v domacnosti, ona radsej mi povie ze nerobim nic. Pritom kazdy den sa snazim urobit daco malo. Predstavte si ze zijete s niekym, snazite sa tej osobe vyhoviet, robite veci ake od vas ziada a i tak nakoniec od nej dostanete zdrb v podobe ze ste lenivi a ste na nic. Pri tom ten obed sa nenavaril sam, navarila som ho ja. A asi to ma najviac ubija, pretoze jej nikdy nic nie je dobre.
Jej manipulacia sa objavuje vtedy ked neurobim tak ako ona ziada. Vtedy je priam agresivna. Je schopna hadzat do vas predmety a urazat vas dovtedy pokial sa nepodvolite a nepoviete oukej len nech drzi usta. Uz som za tie roky unavena drzat hubu a krok a nemat vlastny nazor. Keby len kricala, tak si poviem ze fajn, kric si. Ale ona trieska do vsetkeho, zahana sa, a clovek ma z nej uz strach.
Salon, ano s tym mas pravdu. Mala zle detstvo, nemohla si splnit svoje sny kvôli rodicom, prve manzelstvo s mojim otcom jej tiez nevyslo. Ma tak velke komplexy ze jediny super terc som ja. 1000x som jej vysvetlovala ako sa citim, 1000x ju to nezaujimalo, i tak ma uraza. Mam pocit ze ju nic netrapi, ze ublizuje ludom na okolo. Nikdy sa neospravedlni, dokaze na kazdeho zvalit vinu a to prepac caka od inych. Snad je pochopitelne ze chcem uz ist prec. Ona podcenuje fakt ze clovek sa moze mat psychicky zle. Pre nu je to blbost. Stale sa len pyta preco sa mi tu zle zije a ked vysvetlim i tak nerozumie.
Najviac bojovat musim proti tomu podcenovaniu.

salon

Si poznacena situaciou v rodine z detstva. Je to uplne normalne. Taketo stavy zaziva mozno kazda tretia rodina? Neviem,ale je nas mnoho. Aj ja som to zazila. Tyranie,hadky,bitky atd...cize nic vynimocne neboj sa.

Dolezite je,aby si ked mozes so svojim zivotom nieco urobit teraz,tak to urob teraz.Ziadne potom neexistuje a ani co bolo nezmenis. Stravit svoju minulost a oslobodit sa od nej ti velmi pomoze aby si sa mohla pohnut dalej.
Ber do uvahy vsak jednu vec. Tvoja mama ti neublizuje naschval. Ona sama je nestastna. Urcite nemala ani ona lahke detstvo. Je nevysporiadana s minulostou,svoje komplexy si vyvrsuje na tebe mozno este na niekom a nevie si s tym rady. Jasne,ze hlboko v nej je laska,len ju nevie ukazat,lebo jej bolest je vacsia ako jej srdce momentalne.
Skus byt ty ta rozumna,mudra uvedomela mlada zena a odmietaj si privlastnovat jej nadavky,vycitky,zlyhania. Nie su tvoje totizto. Su len a len jej! Ty s tym nemas nic spolocne. Toto ak si uvedomis,bude ti velmi dobre a to chces ci? :-)
Bud len silna,sama sebou a nad vecou. Pousmej sa ,udrziavaj si v sebe slnko a predstavuj si ako tie slnecne luce odrazaju veskere mamine zloby spat ku nej. Musis sa vediet sama z tohto vyliecit. Musis zacat zase plavat! Teraz sa trosku topis.
Nevies sa dockat kedy budes byvat s priatelom a mat s nim rodinu a deti. To je typicke pre ludi ako si ty,alebo som bola aj ja. Vzdy som si vravela,ja sa vydam a budem mat deti a budem lepsia mama! Nebudem svoje deti bit,budem mat super vztah atd atd...myslela som si,ze ma moj muz spasi...aka naivna som vtedy bola :-)
Nevadi. Vsetko je tak ako ma byt. Teraz viem a vedz aj ty,ze nikto nas nespasi. Nikto nas neurobi stastnymi. Nikto nas nezachrani. A vies preco? Lebo len a len TY TAMI si ta,ktora ma to stastie a lasku v sebe. Tam na hrudi pozri sa ,tam je ta mala Tami,tej musis sama pomoct a oslobodit ju od vsetkeho zleho. Amen :-)