Prirodzené plánovanie rodičovstva

Príspevok v téme: Prirodzené plánovanie rodičovstva
zvedavy987

Prosim vas o vase skusenosti s PPR.

Ti co to nevedia. Ani ja som nevedel, co to je, tak tu doporucujem pouzit google, wiki sk.wikipedia.org alebo moje velmi velke zjednodusenie:

Ide o sposob imtimneho spoluzitia, ktore povoluje katolicka cirkev (teda nevznika pri tom hriech).
Ide o to, ze sex ma nie len vylucne reproducny, ale aj potesujuci zmysel. Ale exituje iba jediny nehriesny sposob ako sa milovat a to tak, ze ukoncenie milovania (predohra a medzihra nie je nijak obmedzovana) muz zavrsi vylucne do partnerky. Preto, ak chcu splodit dieta, mozu sa milovat kedykolvek. Ak sa chcu vedome vyhnut splodeniu dietata, tak sa mozu milovat iba v neplodne dni (a existuje viacero metod ako monitorovat neplodne dni) Iba poznamka, ze tieto metody su velmi dobre v pripade ak par ma problemy splodit dieta, tak podla nich by sa mal sustredit na milovnaie v tie plodne dni, ale to je len ako zaujimavost.

Ine metody antikoncepcie su zakaze. Antikoncepsiu je teda uplne vsetko ine. Prerusovana suloz (nesmie sa zakoncit mimo partnerky), prezervativ, telieska, pesare, spermicidy, sterilizacia atd...

Mna zaujim, ci pary veriaci-veriaci, veriaci-neveriaci toto praktizujete. Ak ano, ci dobrovolne, ci ste k tomu dosli motlitbou, ze to je spravne alebo ste sa o tom dopoculi z inych zdrojov a zacali to praktizovat, aby ste nehresili.

Prosim, ak chcete diskutovat o zmysle a poslani PPR zalozte si inu temu a tam to rozoberajte. Diskusie ohladom viery nemaju konca. Naozaj by ma zaujimali len prakticke skusenosti. Najma pary, v ktorych je aspon jeden veriaci.

Strohe ano praktizujeme. A ci ste vo faze, ze uz nechcete mat deti alebo este by ste zopar chceli mat. Co si mylite o buducnosti, ked pride na vas cas, ze uz budete mat vela deti, ci zostanene PPR verni. (lebo vo faze ked chcete mat deti v podstate nie su zjednodusene povedane obmedzenia)

Alebo nie nepraktizujeme a preco? Ci ked to nepraktizujete ci to nevnimate ako hriech, i ked to tak katolicka cirkev jasne vravi, ze je to hriesne.

Pripadne, ze ste veriaci a pocujete o tom prvy krat a od teraz to tak budete praktizovat. Prosim neodvolavajte sa na moj vyklad, ale poradte sa so svojim knazom. (ospravedlnujem sa ak niekomu zmenim zivot :-)

Vdaka za konstruktivne odpovede.

aaaaa123

K téme som sa vygoglil. Pre ostatných. Praktizujeme PPR, manželka otehotnie vždy po prvej menštruácii po pôrode. Metóda je nepoužiteľné a nepresná, pretože ovuláciu nepresne odhaduje.
Teplota lieta podľa stresu, povinností, spánku, hlien detto - keď bola mladá, mala hlien po kolená, po 30 už sa s tým nedá orientovať.
Pre ženy, ktoré nevedia kedy majú ovuláciu je to nepoužiteľné. Hoďte si radšej kockou a zbytočne sa nestresujte touto pseoudovedou, ktorú neuznávajú ani gynekológovia. Môj názor - materstvo a rodičovstvo zaťaží vo všetkých smeroch rodinu na veľa rokov dopredu, RKC vám s výchovou detí nepomôže, preto nemajú právo takto necitlivo zasahovať do manželstva, riaďte sa srdcom a vlastným svedomím. Tieto pseudometódy sú nepoužiteľné, nedá sa pri nich plánovať, máte naraz veľa malých detí. Použiteľné iba pre ženy s pravidelnou ovuláciou a naviac presne vedia kedy.

Filip TT

Ak vás to naozaj zaujíma, z čoho vyplývajú tie zásady RKC o antikoncepcii, môžem vám odporučiť knihu Naša cesta do katolíckej cirkvi.

Napísal to jeden anglikánsky manželský pár, ktorý vlastným uvažovaním dospel k tomu, že treba byť otvorený k životu a teda že jediná správna antikoncepcia je PPR. Z toho usúdili, že anglikánska cirkev ktorá povoľuje všetky antikoncepcie je nesprávne a správne je Katolícka cirkev, a práve preto do nej prestúpili. Zaujímavé.

www.jahni.cz

zvedavy987

hladajuca123

o tom ze gro PPR je abstinencia si nemyslim skor si myslim ze je to dosledok, ze nic lepsie nevymysleli aby sa nemuselo abstinovat a aby to vedeli s odkazmi na bibliu medzi sebou obhajit

zvedavy987

Sassska

ak spravne chapem vyklad RKC preco guma a prerusovana suloz su hriesne, tak preto lebo iba zavrsenie do partnerky je bez hriechu

ak moj vyklad je spravny, tak nechapem podla coho RKC na taku praktiku prisla... len tipujem ze to moze mat nieco docinenie s pribehom o Onanovi i ked ten pribeh je diskutabilny, vid ine vysvetlenie nizsie v diskusii

hladajuca123

Sassska, uz to tu niekto vysvetloval ten rozdiel, inak to som si aj ja googlila, lebo tiez som nevedela a dost casto sa to ludia pytaju :D
Tam ide o to, ze PPR je zalozena na abstinencii pocas plodnych dni, kdezto pri ostatnych metodach abstinovat nemusis. Ze pud neovlada cloveka ale clovek ovlada pud. Tot k tomu :)

Sassska

ale ved podstata je ta ista..merias si bazalnu teplotu lebo chces vediet kedy je bezpecne si neviazane a bez trvalych nasledkov uzit..cize si manipulator, ovplyvnovatel, ktory si chce bez dosledkov zasexovat..ucel je ten isty, nesplodit pri tom vedome dieta..tak aky rozdiel je v tom, ked si moj partner nasadi gumu alebo to neda do mna..ide nam predsa o to iste ako vam..mohla by som vediet, preco som ja hriesnica a vy sa nedopustate nicoho, ked sa takisto snazite zabranit otehotneniu? cela PPR mi pride pekne pokrytecka..sorry :)

hladajuca123

Táto problematika zaujíma aj mňa, hoci mám ešte pár rokov čas :)
Som veriaca a naozaj úprimne v dobrom závidím párom, ktorí zdieľajú svoju vieru vo všetkých oblastiach vrátane tejto :) ( priateľ je neveriaci, tak uvidíme, ako sa naše názory budú časom rôzniť... )

Zdá sa mi len trošku niečo znepokojujúce na označovaní niečoho za "hriešne" a "nie hriešne" na základe vyhlásení RKC, pričom dotyčný netuší, prečo by to alebo ono mal či nemal byť hriech, resp. to za hriech nepovažuje.
Tým nechcem povedať, že by sme si každý mali žiť podľa ľubovôle, striedať partnera každý týždeň... Práveže verím, že všetci máme v sebe nejaký "kompas", ktorý nám ukazuje, ako žiť, aby sme boli so sebou naozaj spokojní :)
Dúfam, že keď sa budem musieť rozhodnúť, či pred svadbou, či po svadbe, či PPR alebo niečo iné, budem vedieť, ktoré bude pre nás najvhodnejšie.
Každodopáne už teraz viem, že bez ohľadu na to, kedy, sex by som chcela mať len s jedným človekom, s ktorým sa rozhodnem prežiť život ( stanovisko RKC považujem za len za silné odporúčanie, nie za nariadenie ).
PPR sa mi pozdáva principiálne, lebo uznávam všetky prirodzené metódy všeobecne :) ale či je "hriešne" používať aj iné metódy ...hm... podľa mňa nie je v poriadku, ak tie iné metódy ohrozujú zdravie partnera - teda najmä ženy - HAK alebo teliesko. To je na tom to najviac hriešne podľa mňa.
Súhlasím síce, že pudy by nemali vládnuť človeku, určite aj pri používaní antikoncepsie predsa platia medzi partnermi nejaké pravidlá ... ale ak sa človek cíti krásne pri milovaní, lebo toho druhého úprimne ľúbi, je tak trochu škoda pociťovať vinu a hanbu pre niečo, čo ani nevie, prečo by mal považovať za zlé.

my ano

My sme k tomu boli nakloneni obaja,jednoducho uz od mala neuznavame antikoncepciu a vieme ze to je hriech.Viac sme sa o PPR dozvedeli na predmanzelskej priprave,a kedze ja bolesti nemam pri ovulacii zvolili sme si symptotermalnu metodu-meranie teploty.

necitala som uplne vsetky komenty tak napisem len nejaky moj postreh mozno sa budem opakovat.

1) Dodrziavat PPR nie je pre mna to iste ako antikoncepcia,preto lebo predchadzas pocatiu prirodzenym sposobom a ja ako katolicka to vnimam tak,ze ma stvoril Boh a dal mi rozum,plodne aj neplodne dni.
2)PPR je velmi spolahlive konkretne symptotermalna metoda.Je dokazane ze ma nizsie percento zlyhania v porovnani s kondomom alebo tabletkami.

Filip TT

Nemusím Ti do toho nič mudrovať :) Dal som tu jedno svedectvo ženy a je ich tu na Zdraví viac a o prítomnosti abortívnej zložky v HAK si môžeš vygoogliť aj sama.