Prirodzené plánovanie rodičovstva

Príspevok v téme: Prirodzené plánovanie rodičovstva
zvedavy987

Prosim vas o vase skusenosti s PPR.

Ti co to nevedia. Ani ja som nevedel, co to je, tak tu doporucujem pouzit google, wiki sk.wikipedia.org alebo moje velmi velke zjednodusenie:

Ide o sposob imtimneho spoluzitia, ktore povoluje katolicka cirkev (teda nevznika pri tom hriech).
Ide o to, ze sex ma nie len vylucne reproducny, ale aj potesujuci zmysel. Ale exituje iba jediny nehriesny sposob ako sa milovat a to tak, ze ukoncenie milovania (predohra a medzihra nie je nijak obmedzovana) muz zavrsi vylucne do partnerky. Preto, ak chcu splodit dieta, mozu sa milovat kedykolvek. Ak sa chcu vedome vyhnut splodeniu dietata, tak sa mozu milovat iba v neplodne dni (a existuje viacero metod ako monitorovat neplodne dni) Iba poznamka, ze tieto metody su velmi dobre v pripade ak par ma problemy splodit dieta, tak podla nich by sa mal sustredit na milovnaie v tie plodne dni, ale to je len ako zaujimavost.

Ine metody antikoncepcie su zakaze. Antikoncepsiu je teda uplne vsetko ine. Prerusovana suloz (nesmie sa zakoncit mimo partnerky), prezervativ, telieska, pesare, spermicidy, sterilizacia atd...

Mna zaujim, ci pary veriaci-veriaci, veriaci-neveriaci toto praktizujete. Ak ano, ci dobrovolne, ci ste k tomu dosli motlitbou, ze to je spravne alebo ste sa o tom dopoculi z inych zdrojov a zacali to praktizovat, aby ste nehresili.

Prosim, ak chcete diskutovat o zmysle a poslani PPR zalozte si inu temu a tam to rozoberajte. Diskusie ohladom viery nemaju konca. Naozaj by ma zaujimali len prakticke skusenosti. Najma pary, v ktorych je aspon jeden veriaci.

Strohe ano praktizujeme. A ci ste vo faze, ze uz nechcete mat deti alebo este by ste zopar chceli mat. Co si mylite o buducnosti, ked pride na vas cas, ze uz budete mat vela deti, ci zostanene PPR verni. (lebo vo faze ked chcete mat deti v podstate nie su zjednodusene povedane obmedzenia)

Alebo nie nepraktizujeme a preco? Ci ked to nepraktizujete ci to nevnimate ako hriech, i ked to tak katolicka cirkev jasne vravi, ze je to hriesne.

Pripadne, ze ste veriaci a pocujete o tom prvy krat a od teraz to tak budete praktizovat. Prosim neodvolavajte sa na moj vyklad, ale poradte sa so svojim knazom. (ospravedlnujem sa ak niekomu zmenim zivot :-)

Vdaka za konstruktivne odpovede.

flexiplexi

Nemozem si pomoct, pride mi to strasne sebecke od tej snubenice, ze ty sa snazis, staras sa o to, aby ste mali kde byvat atd. A rozidete sa kvoli niecomu takemuto. Dobre,viem,ze je to hriech, ale myslim si,ze pokial to chcu tak obaja, nikomu tym neublizuju, ze praktizuju napr.tu prerusovanu suloz. Je to intimna vec ich dvoch, nikto treti pri tom nie je,a aj ostane to medzi nimi. Podla mna je ovela vacsi hriech nejake klamstvo vo vztahu, sebeckost, hadky,nevera a pod. Lebo tym si ludia ublizuju. Kazdy clovek je hriesny, a pokial ona bola uplne bez hriechu,nech si skutocne radsej najde seberovneho. Myslim,ze radsej zhresit takto,ako nejak horsie. Predpokladám ale,ze ste teda ani doteraz spolu nespali?

Nefritova

a suhlasim s flexiplexi, ked som si precitala celu diskusiu. je to tak, zena ma z toho najviac prave cez plodne dni, cim su neplodejsie, cize tesne po MS, tak je to skor neprijemne ako prijemne. co ma potom z takehoto manzelskeho zivota zena? raz darmo, pre nich je zjavne zena stale tvor druhorady, kym muz si moze uzivat stale, tak zena, ak nechce mat 20 deti, tak sa podla nich ma zriect toho najlepsieho zo sexualneho spoluzitia... nesuhlasim s tym a ani by som nechcela partnera, ktory by to chapal len takto ze je to spravne, lebo nie je. nemoze byt spravne nieco, co je uplne neprirodzene. pre zenu je prirodzene ze ju to najviac tesi a ma na to najviac chut, ked ma plodne dni, ovsem zijeme vo svete, kde si kto moze dovolit mat 20 deti? a vlastne, kto by ich aj chcel? ja neviem ci aj jedno vobec budem chciet

filip, ty o tom krasne pises a celkovo velmi sympaticky, ale aj tak, ja ako zena mam take iste pravo na plnohodnotny sexualny zivot ako muz, takze uz len z tohoto je zjavne, ze PPR vobec nie je vhodna metoda, lebo jedneho z partnerov diskriminuje

Filip TT

flexiplexi:
Prečítal som Tvoj príspevok manželke, hovorí, že Ti môže dať za pravdu, že tie javy existujú, ale že nie sú rozhodujúce. Že na vlhokosť má oveľa väčší vplyv predohra a že chuť na milovanie u nej závisí hlavne od pohody medzi nami. A že vo chvíľach, keď sa len mojkáme cíti viac lásky, ako v pohlavnom styku.

Nefritova

mozno trochu mimo temu, ale predsa... prerusovana suloze nie je hriesna, to je len nespravny vyklad textu a cirkevna manipulacia. odvija sa to od starozakonneho pribehu isteho Onana, ktory bol za ten hriech potrestany. ale pointa bola v niecom uplne inom. u starych zidov bol taky zakon, ak zenaty muz zomrel a nezanechal potomka, jeho brat bol povinny spat s jeho manzelkou a takto splodene dieta sa ratalo za dieta mrtveho muza. cisto z majetkovo-dedicnych dovodov. a spominany Onan, brat takto mrtveho, naoko splnil co po nom spolocnost pozadovala a sice, sulozil s bratovou vdovou, ale nechcel splodit s nou dieta (aby sa majetok nedelil a jemu ostalo viac?) takze semeno daval bokom, nie kam mal. a za to bol potrestany, nie za samotny ukon, ale za zistnost, klamanie atd... to co so spominanym textom sa za storocia stalo, je len mylny vyklad (alebo naopak, velmi vedomy vyklad, aby este viac cirkev zvazovala ludsku sexualitu). a najdu sa aj knazi, ktori to takto beru, nezmanipulovani...

ja sama chapem ako hriesne v tomto ponimani iba uzivanie hormonalnej antikoncepcie, ktora moze likvidovat uz vzniknute oplodnenie, resp. zabrani uchyteniu oplodnenej bunky v maternici. vsetky ostatne metody su podla mna ok, ak ma byt sex aj na obdarovavanie partnerov, nielen na plodenie, ako i sama RKC pozehnava

flexiplexi

Filip, ale považujem to za nespravodlivé voči ženám.Žena sex nepotrebuje, tak ako chlap. A chuť má práve počas plodných dní. PPR hovorí, že sa treba milovať po menštruácii - to je u mňa najväčšie sucho, a vôbec to nie je neviemako príjemné, takisto ku koncu cyklu, keď jednoducho to niekedy urobím len kvôli manželovi,a nie preto, aby som z toho mala nejakú ohromnú radosť. Muži môžu kedykoľvek v mesiaci, preto im nevadí počkať tých pár neplodných dní. PPR znamená pre ženu stále riadiť svoj sexuálny pud, a sexovať len vtedy, keď to nepotrebuje. Milovanie ma byt predsa najkrajsim spojenim dvoch ludi.

Filip TT

Potom vychovávame 5 detí a milujeme sa v neplodných obdobiach .... môžeš sa pýtať - odpoviem na všetko úprimne.

hlavuhore987

Filip TT

presne si udrel klinec po hlavicke vetou "co v praxi znamenalo 10 rokov bez akejkolvek antikoncepcie" a co potom?

Filip TT

Ak ste planovali 4 a viac kuskov, tak si to mal v pohode. My mame 5 deti, co v praxi znamenalo 10 rokov bez akejkolvek antikoncepcie. Manzelke pocas kojenia totiz nabiehal cyklus az po vyse roku od porodu.

Inak Tvoja snubenica je obdivuhodna, ta by po sobasi urcite za manzelstvo s Tebou polozila aj zivot. Po plodnom obdobi by ste mali pekne vasnive spojenia. Pozname ;)

zvedavy987

pardon, pisem, aby ste nediskutovali na temu PPR, ale myslel som to takto

Mna zaujima, ak v pare je aspon jeden praktizujuci RKC, ze ako zijete a preco ste sa tak rozhodli

zvedavy987

flexiplexi
Mam 28. Tuto temu som zalozil preto, lebo som sa kvoli tomu PPR rozisiel so snubenicou. Nastastie nam zivot prial a i ked sme pochadzali zo skromnych pomerov, tak sme planovali vacsiu rodinu to jest 4 a viac kuskov. Aj byvanie sme uz mali poriesene, zohnal som byt v BA a aj by sme v blizkej buducnosti ho dokazali splatit. Jedine to PPR. Ja som sa s takym zivotom nedokazal zmierit a stale nedokazem. Len skusam, ze ci ine nazory od inych ludi ma nejak nepohnu dalej a zmenim sa. Lebo zmenu nemozes vyzadovat od toho druheho, tu zmneu musis vykonat sam... Ja som sa pokusal zmenit par mesiacov od predmanzelskej pripravy, ale nejde mi to. Som dost tvrdohlavy. Sice som tolerantny na mnoho inych RKC obradov a tradicii, ale toto je zatial za mojou hranicou.

Sympatizujem aj s tymi co PPR praktizuju aj ti co ho zavhruju. Ja si cenit to, ze si stoja za svojim nazorom a nie aky je. Mna skor zaujimaju nazory, preco tak robia, aky to ma zmysel... Zatial moj nazor sa stotoznuje s tym co prezentuje Ovecka a jemu podobni.

Filip TT a Ovecka
Prosim uvedomnte si ze diskusia na temu viera nema konca, kazdy ma tu svoju pravdu. K inemu nazoru nikoho neprimajes v diskusii. Ten nazor si musi kazdy sam spravit vlastnym zivotom. Prosim nerozoberajte preco je PPR a preco ho RKC ako jedinu metodu uznava a tak dalej. Nech si kazdy svoj intymny zivot zije tak ako mu vyhovuje.