Prirodzené plánovanie rodičovstva

Príspevok v téme: Prirodzené plánovanie rodičovstva
zvedavy987

Prosim vas o vase skusenosti s PPR.

Ti co to nevedia. Ani ja som nevedel, co to je, tak tu doporucujem pouzit google, wiki sk.wikipedia.org alebo moje velmi velke zjednodusenie:

Ide o sposob imtimneho spoluzitia, ktore povoluje katolicka cirkev (teda nevznika pri tom hriech).
Ide o to, ze sex ma nie len vylucne reproducny, ale aj potesujuci zmysel. Ale exituje iba jediny nehriesny sposob ako sa milovat a to tak, ze ukoncenie milovania (predohra a medzihra nie je nijak obmedzovana) muz zavrsi vylucne do partnerky. Preto, ak chcu splodit dieta, mozu sa milovat kedykolvek. Ak sa chcu vedome vyhnut splodeniu dietata, tak sa mozu milovat iba v neplodne dni (a existuje viacero metod ako monitorovat neplodne dni) Iba poznamka, ze tieto metody su velmi dobre v pripade ak par ma problemy splodit dieta, tak podla nich by sa mal sustredit na milovnaie v tie plodne dni, ale to je len ako zaujimavost.

Ine metody antikoncepcie su zakaze. Antikoncepsiu je teda uplne vsetko ine. Prerusovana suloz (nesmie sa zakoncit mimo partnerky), prezervativ, telieska, pesare, spermicidy, sterilizacia atd...

Mna zaujim, ci pary veriaci-veriaci, veriaci-neveriaci toto praktizujete. Ak ano, ci dobrovolne, ci ste k tomu dosli motlitbou, ze to je spravne alebo ste sa o tom dopoculi z inych zdrojov a zacali to praktizovat, aby ste nehresili.

Prosim, ak chcete diskutovat o zmysle a poslani PPR zalozte si inu temu a tam to rozoberajte. Diskusie ohladom viery nemaju konca. Naozaj by ma zaujimali len prakticke skusenosti. Najma pary, v ktorych je aspon jeden veriaci.

Strohe ano praktizujeme. A ci ste vo faze, ze uz nechcete mat deti alebo este by ste zopar chceli mat. Co si mylite o buducnosti, ked pride na vas cas, ze uz budete mat vela deti, ci zostanene PPR verni. (lebo vo faze ked chcete mat deti v podstate nie su zjednodusene povedane obmedzenia)

Alebo nie nepraktizujeme a preco? Ci ked to nepraktizujete ci to nevnimate ako hriech, i ked to tak katolicka cirkev jasne vravi, ze je to hriesne.

Pripadne, ze ste veriaci a pocujete o tom prvy krat a od teraz to tak budete praktizovat. Prosim neodvolavajte sa na moj vyklad, ale poradte sa so svojim knazom. (ospravedlnujem sa ak niekomu zmenim zivot :-)

Vdaka za konstruktivne odpovede.

zvedavy987

my ano:

vdaka za odpoved, drzim palce nech si to udrzite :-) ak sa tu este vratite, ako ste sa k PPR dostali? Boli sme k tomu nakloneni obaja od prvej chvile?

my ano

ahojte,takze my s manzelom dodrziavame PPR.To kedy mam plodne alebo neplodne dni zistujem meranim teploty.Obaja mame 25rokov,dodrziavali sme tuto metodu aj pred otehotnenim(mame jedno dieta) super fungovala,potom sme sa rozhodli mat dieta -nastastie hned na prvy pokus sa to podarilo:-) Nase babo ma uz vyse roka,stale dodrziavame tuto metodu lebo sme nechceli mat hned dalsie babo,ale uz tak do roka by sme chceli otehotniet tak uvidime ale dufam ze to zasa vyjde:-) Obaja sme veriaci a je to pre nas samozrejmost,ziadnu formu antikoncepcie neuznavame

luciano

Zvedavy, prepač, že som sa vyjadril príliš peoratívne, ospravedlňujem sa. Ale bol som nahnevaný, pretože som hrozne citlivý na názory katolíckej cirkvi, ktoré majú ohľadom sexu tak dekadentné názory. Ja ti chcem len povedať, že v oblasti sexu platí jedna dôležitá poučka a to tá, že pokiaľ sa partneri zhodnú, tak je všetko dovolené. Tu je rozhodne fundamentálna práve tá zhoda partnerov, nie názor nejakej inštitúcie. Máš pravdu, ten výrok pápeža mám z druhej ruky, takže nemusí byť pravdivý. Ale to nie je podstatné. Sex sa nemá riadiť nejakými vonkajšími autoritami. Sex je predsa tá najslobodnejšia vec na svete a preto nemá podliehať pod nejaké pravidlá, ktoré si niekto kedysi dávno vymyslel a implantoval to do cirkevného práva. Dnes je už úplne iná doba. V stredoveku bolo toto pravidlo pochopiteľné, pretože šľachta potrebovala, aby sa poddaní čo najviac množili, aby mohli drieť na ich poliach a vytvárali mu rentu. Dnes už je počet detí výsostným právom manželského páru a žiadna inštitúcia im nemá čo do toho kafrať.

zvedavy987

luciano

Dakujem za prispevok, ale je presne typu, kvoli ktoremu si mohol zalozit vedlajsiu temu a tam sa vyjadrovat, co si o otazke myslis. Mam rovnaky nazor ako ty. Ja sa otazkou nesnazim prezentovat svoj nazor, len si spravit rozhlad o svete.

K vete ze "Tak sa vyjadril aj pápež František. Je to slobodná vôľa mileneckého, alebo manželského páru a Boh to tak rešpektuje" Ma taku vypovednu hodnotu ako veta. "Papez Frantisek povedal ze existuje jednorozec". Kym nedas doveryhodny odkaz, ze to povedal je to sprava jedna pani povedala. (ak ches na to reagovat, tak prosim, ale v inej vlastnej teme, lebo diskusie ohladom viery byvaju nekonecne)

Skutocnost je taka, ze PPR je prezentovane na povinnych predmanzelskych pripravach pre uzavretie katolickeho manzelstva na Slovensku.

luciano

Ty si sa asi zbláznil, že dávaš takéto infatilné otázky. Je predsa úplne jedno ako súložíte a kedy súložíte. To nemá s cirkvou nič spoločné. Tak sa vyjadril aj pápež František. Je to slobodná vôľa mileneckého, alebo manželského páru a Boh to tak rešpektuje