Vegetarianstvo

Príspevok v téme: Vegetarianstvo
miruska23919

Ahojte :) mam taky problem...asi pred rokom som sa rozhodla prejst na pescetarianstvo,nemala som ziadne problemy,tak som pred polrokom presla na vegetarianstvo..no a tu sa to cele zacalo...moji rodicia to nechcu akceptovat,stale mi dohovaraju,ako skodim svojmu zdraviu a podobne,mama naschval robi k obedu iba jedla,kt.obsahuju maso,takze sa dost casto stava,ze mam k obedu iba suchu ryzu a pod(tymto sa nechcem stazovat,ide mi len o ten princip),dokonca som nedavno zistila,ze mi do jedla na ,,tajnaca,,pridava maso.Ako to riesit?nemam ziadne problemy a vegetarianstva sa vzdat nechcem(rada by som neskor presla na veganstvo).Dakujem :)

Dadula56

Je to tvoje rozhodnutie, ale radim ti, aby si si to odlozila, az ked si budes varit a zabezpecovat si jedlo sama. Si momentalne zavisla na vareni od mamy a akurat si uskodis, ak bude jedavat suchu ryzu na obed a okrem toho len nejake syry, chlieb, zeleninu. Jednoducho potrebujes bielkoviny a tie su casto najma pri obede (pre vegetariana strukoviny su velmi dobry zdroj). Ak toto vynechas mozes mat o rok problemy. Viem si dobre predstavit, ze tvoja mama je zrejme "stara skola", co sa tohto tyka, tj bud maso alebo nieco sialene sacharidove byva na obed. To fakt nie je dobre...

vyebsnima

a preco prehanas? vsetko ma aj zle, aj dobre stranky. antinutrientov sa vies zbavit napr. varom alebo klicenim a okrem toho to nevylucuje pozitivny vplyv na organizmus cloveka. necitam weby vseobecne, pretoze si kazdy dokaze dnes pisat, co chce. studujem odbornu literaturu. uz len to, že ju nutia do inej stravy a davaju jej zivocisnu stravu na tajňáša svedci o tom, ze o strave nemaju paru a 100% nakupuju tak, jak pisem. mozno si to studovala, ale preco veris tomu, co ta ucili? i mna ucili odbornici a neraz mala zastarale informacie. myslim si, ze zdravotny stav je dokazom dobrej vyzivy. ja som inak nenapisal nic nespravne alebo klamlive.

hrac+

Ja sa ani necudujem tvojej mame ako sa sprava, ak jes na obed len suchu ryzu. To je cesta do nemocnice a nie cesta k zdravemu zivotnemu stylu...

odpovedam

ani mrte vlakniny nie je hned zaruka zdravia. problemom su weby o zivotnom style, ktore siria nepodlozene hluposti. ludia tomu veria a tak tu mame nekonecne mnozstvo diet a stravovacich stylov. malokto sa vsak skutocne pozrie na to, aky ma typ metabolizmu, ako mu funguje hormonalna sustava a ako podla toho nastavit spravne vyvazenu stravu. vacsina ludi si mysli, ze vie viac nez napr. studovany dietolog, lebo na internete pisali daco ine. Demonizovat maso, resp. zivocisnu stravu nema zmysel, pretoze priroda nas vybavila lepsou schopnostou vstrebat stravu zivocisnu, rastlinnu horsie. A kto tvrdi, ze musite jest len hormonmi krmene zvierata, resp. zivocisne produkty? Urcite nie som za to, aby sa niekto nutil jest, co nechce. Nikto neje uplne vsetko. Ale ak niekto cerpa z pomylenych zdrojov a dalej to siri, tak nedokazem byt lahostajna.

vyebsnima

netvrdim, ze konzumacia mäsa je nezdrava, ale nutit niekoho proti svojej voli ano. myslis tie zvierata, ktore sa tou rastlinnou stravou zivia? cize nielen prijmu chemiu v strave, ale este aj dostanu v dalsej podobe. 2x horsie. a rastliny obsahuju mrte vlakniny (ty vies, na co sluzi), co mäso asi tazko. nevypichujme tu to najhorsie, je to hlupe. da sa zit zdravo na rastlinnej strave, len treba vediet, ako na to.

odpovedam

Rastliny obsahuju antinutrienty - latky zabranujuce vstrebavaniu zivin. Preto ani jeden, ani druhy extrem nema nic spolocne s vyvazenym stravovanim. A mimochodom, vyebsnima, keby si dal/a tu namahu, tak by si zistil/a, ze na vypestovanie rastlin sa minie ovela viac chemie nez na chov zvierat. ale mysliet si, ze clovek, co konzumuje maso, je automaticky nezdravy, je dost scestne.

vyebsnima

no schvalne! co ta teda motivuje vynechavat tolko zivin zo stravy? ved je tolko super latok, co je v mäsa, ktore kupujeme zo supermarketu. umelo pridane hormony namiesto antikoncepcie :D 2v1

nic im vysvetlovat nemusis, rob im to poza chrbat, je to tvoja vec

Deria

blikprskavka, preco asi??? Vegetarianstvo nie je moda, ktoru zmenis ako saty, je to zivotny styl, ku ktoremu clovek dospeje postupom casu. Ti, ktori to vidia inac alebo to robia len preto, lebo si myslia, ze je to in, skoncia znova pri mäse alebo budu mat zdravotne problemy.

vitavi

Môžeš sa len pokúsiť vysvetliť jej, ako škodia svojmu zdraviu ľudia, ktorí to preháňajú so živočíšnymi produktami. Riskujú nielen kardiovaskulárne ochorenia, ale i tvorbu cýst a iných útvarov, cukrovku, problémy dýchacieho, tráviaceho ústrojenstva, obličiek a mnoho iných.