Socialny fobik zalubeny do kamaratky

Príspevok v téme: Socialny fobik zalubeny do kamaratky
DontTell

Potrebujem od vas ludkovia poradit. Mam 29, moja kamaratka ma 26. Je to skvela zena, taka, po akej som vzdy tuzil. Je spolocenska, priatelska a dobrosrdecna. S kazdym si rada pokeca, je extrovertka. Proste som sa do nej zalubil. Snazim sa s nou travit co najviac casu, i ked zatial len v kolektive nasich spolocnych znamych. Snazim sa jej byt stale na ociach, zaujimat sa o nu, pocuvat ju a byt pozorny. Pozname sa cca 6 mesiacov a mam taky pocit, ze uz od zaciatky som jej nebol uplne lahostajny. Vzdy som ale vahal, ci je to naozaj tak, ale v poslednej dobe mam pocit, ze naozaj aj ona ku mne citi naklonnost. Zacala sa o mna zaujimat troska viac, hadze na mna dlhe pohlady, snazi sa byt aj ona v mojej pritomnosti. Co ma vsak prekvapuje je to, ze ona, taka suverenka, totalny extrovert, spolocensky typ a ukecana je v moje pritomnosti niekedy ako vymenena. Zrazu nema co povedat :) Vsimol som si to na nej, ked sme spolu samy dvaja. Ked sme v kolektive, tak to tak nie je. Neviete, preco taka zmena?

Ako som uz hore pisal, som introvert. Trpim socialnou fobiou. Asi si teda viete predstavit, ake je to pre mna tazke a vycerpavajuce snazit sa zbalit nejaku zenu. Jednoducho mi to so zenami moc nejde.
Velmi ju chcem, len neviem ako na to. Ked som pri nej, som nervozny ako kon, mam totalny blackout v hlave a namiesto toho, aby som bol prijemny spolocnik tak mi nic rozumne, co povedat nenapada. Mate nejake rady? Mam jej otvorene povedat, co k nej citim. Bojim sa, ze ju tym ale riadne prekvapim a ona sa nalaka a uz ostanem nastalo v sekcii len kamarat. Alebo sa snazit dalej stretavat, viac sa spoznat, nejako prelomit tu barieru z mojej strany a uvidi sa. Ja uz naozaj neviem ako na to. Dakujem za kazdu radu.

tvojradca

Ja neviem ci sa opravnene nazyvas socialny fobik. Chodis do krcmy, plavat, hrat volejbal a stanovil si si diagnozu socialny fobik na zaklade coho ze mas problem komunikovat s jednou baboua par ludmi? To nieje socialna fobia ale skor ze si introvert aj ked ani to mi celkom nesedi lebo podla toho ako zijes nevyzeras ani na introverta.
socialny fobik je ten ktory odmieta a boji sa akehokolvek kontaktu s ludmi a verejnostou. Je to ten ktory sa vyhyba akymkolvek podujatiam, akciam, skupinam ludi pokial sa da. Socialny fobik je ten ktory ked ma ist medzi ludi chyta hysaky, stavy hrozy, zvyseny tlak, busenie srdca, lapanie po dychu, silne potenie, stavy mdlob a nevolnosti, zavraty, trasenie celeho tela, strnuly postoj a chodzu a pod. Ty vyzeras ze si v pohode ked chodis s kamosmi do krcmy na pivko, sportovat a tak. Ked nemas problem s kolegami a kamaratmi komunikovat len s tou jednou babou. Je to mozno preto lebo tym ze ta pritahuje sa bojis ze sa pred nou strapnis tak si stremovany.

Lola033

Mňa hneď napadla pesnička od Michala Davida, ktorá je presne o takej situácii a o takých nesmelých chlapcoch, poznáš ju? :) www.karaoketexty.cz
Takže určite nie si sám, kto má takýto problém.
Táto kamoška má o teba zrejme záujem, pretože sám vnímaš tie signály. To by ťa malo posmeliť, nemusíš sa báť strápnenia, že ťa odmietne. Skús ju niekam pozvať, napr. do kina. Je to jasný signál z tvojej strany ktorý ona pochopí, zároveň v kine sa neočakáva, že budete kecať, takže to pre teba bude na začiatok jednoduchšie. Po kine sa môžte staviť v bare, môžte si dať nejaký drink, ktorý ti trocha rozviaže jazyk. Môžte sa najskôr baviť o filme čo ste videli a ostatné témy potom prídu aj samé. Ja myslím, že takáto atmosféra ti pomôže sa uvoľniť a prekonáš tú prvotnú hanblivosť a potom to už pôjde všetko oveľa jednoduchšie.

DontTell

@FilipTT - aj ty si trpel socialnou fobiou? Co sa zmenilo na tvojom stave, ked ako hovoris, po 4 rokoch ste sa dali dokopy?

Mesačný princ

Nič v zlom ľudia ale poznáte masku? Každý ju občas nosí a niektorí jedinci bez nej nedokážu existovať. Je našou bežnou súčasťou v boji o prežitie.

Podľa môjho skromného názoru je taká preto, pretože ťa má úprimne rada, cíti sa v tvojej spoločnosti viac sama sebou a vidíš jej skutočné ,,ja,,.

V dnešnej dobe je veľmi ťažké sa niekomu otvoriť, lebo ľudia sú....

ona sa nemení, len ti dôveruje, preto je taká. Je sama sebou :)

dixit

"Co ma vsak prekvapuje je to, ze ona, taka suverenka, totalny extrovert, spolocensky typ a ukecana je v moje pritomnosti niekedy ako vymenena. Zrazu nema co povedat :) Vsimol som si to na nej, ked sme spolu samy dvaja. Ked sme v kolektive, tak to tak nie je. Neviete, preco taka zmena?" najpravdepodobnejšie je to, že sa tvoja nervozita prenáša aj na ňu. a berie jej to vietor z plachiet. ja to mám presne tak, no ja som k tomu introvert a hanblivka. keď sa s niekým bavím a dotyčný je v pohode, som aj ja v pohode, alebo to aspoň celkom dobre viem predstierať :D keď je však dotyčný nervóznejší ako ja, tak ma tou nervozitou nakazí a zneistiem.

Filip TT

Presne moja situacia ako cez kopirak. Este aj vek sedi - mal som 29 keď som začal chodiť s mojou manželkou. V 24 rokoch som mal taku schopnost chodenia s dievcatami, ze som si povedal, ze sa o ziadne dievca nebudem zaujimat, jednoducho na to nemam a zivot prezijem ako nezadany, jedine ak by som sa nejakym cinom zmenil. Bozim riadenim asi hodinu potom, ako som prijal tento zaver, som prvy krat uvidel moju buducu manzelku a hned som vedel, ze je to ta prava. Urobil som s tym len to, ze som sa pridal do ich partie, co nebolo tazke, lebo boli velmi ustretovi. 4 roky som sa tam len tak vyskytoval a kochal sa v mojej zene, ako som ju od zaciatku v duchu volal. Ano, mohol mi ju niekto za tie 4 roky vyfuknut, ale jednoducho som s tym nemal co robit. Naozaj som sa za ten cas trochu zmenil a v 29 som ju pozval na prve rande. Hned na prvom rande som jej povedal, ze ju mam velmi rad, chcem si ju zobrat za zenu a dal som jej prvu pusu. Kedze sme sa dobre poznali, vsetky fazy spoznavania a nahovarania sme mohli preskocit. Odpadli aj vsetky take starosti ze co povedat, lebo sme nadalej patrili do partie a vo dvojici sme sa rozpravali o nasom buducom spolocnom zivote.

Takze takto sa mi podarilo bez flirtu a bez nahovarania ziskat moju manzelku. Sme spolu uz 16 rokov a je nam spolu dobre.

Mesačný princ

"Smiať sa je riskovať, že budete vyzerať ako blázon,
plakať je riskovať, že budete vyzerať ako citlivý človek,
snažiť sa komunikovať s iným je riskovať, že sa do niečoho zapletiete,
vyjadriť pocity je riskovať, že ukážete svoje skutočné JA,
predložiť vaše myšlienky, vaše sny pred dav ľudí je riskovať ich stratu,
milovať je riskovať, že nebudete milovaný naspäť,
žiť je riskovať smrť,
mať nádej je riskovať zúfalstvo,
pokúsiť sa je riskovať zlyhanie.

Človek, ktorý nič neriskuje,
nič nerobí, nič nemá a nič nie je.
Môže sa vyhnúť utrpeniu a žiaľu.
Ale nemôže sa jednoducho nič naučiť, cítiť, meniť, rásť, milovať alebo žiť.
Je nutné podstúpiť risk,
pretože najväčší hazard v živote je nič neriskovať.
Len človek, ktorý riskuje je slobodný."

- Leo Buscaglia

DontTell

@tvojradca - co sa tyka komunikacie s kamosmi, resp. napr. kolegami, tam problem nepocitujem. Prejavuje sa to najma u tejto mojej kamaratky. Aj napriek tomu sa vsak snazim s nou rozpravat o vselicom - o praci, rodine, dovolenkach, kamaratoch, planoch do buducnosti a pod. Chodime v kolektive hravat volejbal, zaplavat si, do mesta do krcmy a pod.

U mna nastava problem, ked chcem prejst zo stadia kamaratstva na vyssi level. Flirtovanie, dvorenie, a vsetko, co k tomu patri je pre mna narocne. Mam vtedy v sebe blok, akokeby som sa hanbil/nedokazal prejavit city. Vo vztahovej oblasti nie su moje socialne zrucnosti bohvie ake. Moze za to ta moja diagnoza.

Predpokladam, ze ona si asi vsimla, ze som introvert. Vlastne som jej to aj sam povedal. Tak jej mozno neprekaza, ze som niekedy take drevo :) Len neviem ako dalej. Ako posunut tento nas zatial kamaratsky vztah dalej.

tvojradca

A snazil si sa s nou nejako nadviazat kontakt ty? Ako vlastne komunikujes s inymi ludmi okrem nej?
S inymi ludmi nemas problem komunikovat len s nou?
Zacni obycajnym rozhovorom ako o pocasi, o praci a pod. Ak bude mat zaujem s tebou sa bavit tak bude komunikovat.
Ono je to tak ze kto nas niecim zaujme a mame chut ho zpoznat tak bude viest s nami rozhovor o hocicom. Ak po tebe pokukuje a drzi sa v tvojej blizkosti tak asi ma tiez zaujem ale tiez ma obavy ako ty ze ju odmietnes. Mozno jej v hlave tiez bezia pochybnosti ako je to u teba.
Nadviaz s nou rozhovor. Len tak mozes babu balit ze s nou zacnes komunikovat.
Hlavne ma zaujima ako je to u teba ci mas problem aj s inymi ludmi ako s kamosmi a pod. problem komunikovat.
Tvoje prispevok je taky plny zalubenosti ze tato piesen je k nej ako vysita :-)
www.youtube.com

ondo

Ja.neviem načo čakaš veď jej konečne vyznaj lásku lebo sa moze stať že bude mať druheho a potom si budeš tĺcť hlavu že si to neurobil skôr a keď je extrovertka tak sa nenalaka... Makajl inak ti fakt niekto iny vyfukne..aj a podla toho aj ty sa jej velmi páčiš keď sa stale pozera nateba..