Sprostý puberťácky problém ohladne strednej školy

Príspevok v téme: Sprostý puberťácky problém ohladne strednej školy
verca-82

Je to blbosť, takže ak sa na tomto mieniš smiať, no tak to radšej nečítaj.
No tak tento rok som už 2. čka na strednej. A akosi ma počas leta stihla moja spolusediaca vymeniť za inú spolužiačku. Spýtala sa ma či by mi to nevadilo a ja som jej povedala že nech sa rozhodne ale že ja by som chcela keby ostala pri mne ved jej pri mne zle nebolo ked potrebovala dala som jej opisat ulohu ona mne občas tiež, no ale to nie je podstatné. Ide o to, že ma vymenila a nechala ma samú aj ked velmi dobre vedela, že nebudem mať s kým sedieť. Je tam jedno dievča, no proste je tichá ako hrob a ledva odpovie učiteľke na otázku a nie to, aby sme si spolu sadli, proste je uplne mimo svet a to nemyslim v zlom len sa nechce zaradiť aj ked som sa jej pokúsila prihovoriť už minulý rok. A ako aj mne to príde vtipné písať sem takúto kravinu, ale niekde som to napísať chcela. Pretože sedieť sama v prvej lavici nie je nič moc. Aj keď za sebou mám dobrú partu, mám dosť ťažkú školu a preto viem ako sa dobre hodí sedieť s niekým. A ďalší gól bol keď dnes povedala že niekto musí ísť do školskej rady zastupovať nás a baby navrhli mňa a práve moja byvala spolusediaca sa ozvala že ved čo tam ja budem robiť ked nič nevpoviem len tam sedím ticho a neviem čo. Pritom vždy ked sa niečo takéto riešilo išla som ja a mala som úspech a všetci boli spokojní. No neviem prečo to povedala, keď mi 2 dni dozadu povedala že ona to spolužiačke slubila že s nou bude sedieť ale že mnňa má moc rada. Hej, nepríde mi to, že ma má rada aspoň teraz nie. Išlo mi proste o to sa vyrozprávať aj ked je to uplna blbosť no sedieť denne 7 h sama možno niekedy aj 8 nie je sranda. A nesmejte sa mi, blbé komentáre si môžte nechať pre seba…. dík tým, čo si to prečítali

LMarika

West - dakujem za reakciu, ty mas stastie na dobru skolu - na dobre gymnazium, ktore je na urovni a na ktorom sebavedomie sikovnych, talentovanych, len trochu lenivych ludi nezvyknutych ucit sa doma neklesa pod ciernu zem kvoli zlemu systemu skusania ako bol u nas - to je fajn, drz sa, prajem vela uspechov, aby si raz dosiahla vysnivany vysokoskolsky titul a do buducnosti dobru pracu a ziadne dlhy. O gymnaziu, kde je 5 pisomiek tyzdenne a sustavne a casto sa skusa z maleho mnozstva uciva - vzdy z noveho (ktore si sikovny, bystry a talentovany ziak pozrel - precital cez prestavku a ma to za 1 ako na zakladke:)), o takom gymnaziu som ja veru este nepocula, to je pre mna novinka, normalne lutujem, ze som nechodila na ten vas gympel, lebo na nasom gympli bolo na kazdom predmete take, ze pol roka chodime do skoly a lazo-plazo, pohodicka, nikto nas neskusa, nikto nic nevyzaduje a potom pride dejepis, ucitelka oznami: "Ziaci, naucte sa naspamat polovicu knihy, zajtra si napiseme pisomku!" Jasnacka, ze sa bolo treba ucit priebezne, co kazdy vedel, ale nie kazdy zrealizoval, no... A na druhy den prisla pisomka a kazdy dostal nejake povedzme, ze 4 otazky. Pricom otazka = jedno cele ucivo presne tak, ako je to v knihe, rozpisat uplne naspamat. Napriklad otazka znie Nasledky druhej svetovej vojny. A ty mas o tom v knihe na dve A4. Snad okrem nakreslenia toho malickeho obrazku tam musis dat vsetko tak, ako je to v knihe. A takychto otazok mas 4 az 5, odpisovat sa neda od suseda, lebo ste rozdeleni na skupiny, alebo ucka len tak z brucha nadiktuje kazdemu ziakovi osobitne 4 az 5 uciv a nech sa paci, mlada dama, mozes pisat. Odpisovat z tahakov a z otvorenych knih sa tiez neda, lebo ucka sliedi ako jastrab a komu najde tahak, ten ma patku a hanbu zvanu PREPADOL Z DEJEPISU. Mnohi sa po pisomke od stresu a od zufalstva rozplacu, ze to sice vedeli a aj sa doma svedomito a zodpovedne pripravili a vsetko sa naucili, ale to nestihli napisat a o par dni po oznameni vysledkov pisomky sa rozplacu zase, lebo namiesto jednotky, na ktoru to fakt vedeli, dostali dvojku iba preto, lebo ruka bola pomalsia ako myslienky a nestihla vsetky vedomosti dat na papier, co je skoda. Niektori sa potom opytaju ucitelky, ci si to mozu opravit... A ona: "Ano, mozte, ale musite sa mi naucit polovicu knihy naspamat, cele polrocne, ak tu jednotku chcete!" Tak si utru slzicky, dufajuc, ze predsa len na tom vysvedcku bude ta jednotka, ktoru si pravom zasluzia, ved sa predsa naucili a vedia to. Blizi sa den D a "opravari" pisu pisomku znovu. Len s inymi otazkami. Pre nich je vsak jedno, s akymi, vedia predsa vsetko. Alebo ak ich nie je vela, ucitelka si ich vola po jednom pred tabulu a skusa ich ustne. Dokauju, ze to na tu jednotku naozaj vedia, ze si ju zasluzia a aj ju pravom dostanu... a na otazku: "Ake bolo vysvedcenie?" mozu hrdo odpovedat: "Ciste jednotky." Asi tak nejako to vyzeralo na dejepise. A vlastne na kazdom predmete. Na niektorych predmetoch bolo aj take, ze za polrok boli dokonca az dve pisomky. Jedna stvrtrocna (z celeho stvrtrocneho naspamat) a jedna polrocna (z druheho stvrtroka vsetko naspamat). Na vacsine predmetov vsak bola pisomka iba jedna. Na nasom gymnaziu kvoli minimalnemu poctu znamok (vacsinou islo iba o jednu znamku za polrok) nebolo veru ani ziaka, ani ucitela takeho, ktory by pred klasifikacnou konferenciou musel pocitat zo znamok aritmeticky priemer. Asi tak.

West

La Marika
Chodím na gymnázium a náš systém je taký, že min. 5 písomiek týždenne čiže niečo také ako jedna písomka z celého polroku nehrozí.(Asi záleží od školy). Tiež nemám nejaké extra logické myslenie, ale stredoškolská matematika sa dá zvládnuť na 2 bez problémov.

LMarika

Filip TT - este to som chcela, ze preco vlastne potom ten sikovny a nadany a talentovany ma na gympli z takej matiky napriklad trojku? No predsa preto, lebo ho z nej nikto nevyskusal v case, ked sa to preberalo na hodine. A on to vtedy pochopil, lebo bol bystry a sikovny a pochopil uz po prvom vysvetleni bez nejakeho sukromneho doucka. Lenze ked pisomka sa z toho napisala az o 4 mesiace, tak dovtedy to davno zabudol, pamatal si iba nove ucivo, a preto napisal velku pisomku, a vlastne JEDINU PISOMKU na trojku, z coho vysla trojka na vysvedcku. A rovnako pri dalsich predmetoch. Lebo ten zly gymnazialny system skusania je nastaveny tak, ze ty mozes mat IQ ako genius a fotograficku pamat, ale pokial sa nebudes UCIT DOMA, cize pokial, hoci mas aj dobru hlavu, si minimalne jeden vecer pred pisomkou nesadnes a nenaucis sa to doma, co sa za jeden vecer u cloveka s dobrou hlavou v pohodicke stihnut da, tak ty proste tu jecdnotku na vysvedcku mat nebudes a nebudes, ani keby si sa rozlial na kolomaz a budes len trojkarom, ale ten, co sa uci a drvi a drie 8 hodin denne a viac, cez vikendy odmietne navstivit starych rodicov, lebo sa potrebuje ucit v sobotu 12 hodin a v nedelu 12 hodin, aj ked vie, ze pisomka bude az o 5 mesiacov, ale on uz teraz, na zaciatku septembra stresuje, ze to nestihne, ked nebude kazdu volnu minutu a sekundu venovat uceniu, chodeniu na doucka a do zblbnutia neustalemu opakovaniu, tak on to na tu jednotku proste da. Je to paradox, ze na gympli maju mnohi trojkari viac talentu a nadania na ucenie ako cisti jednotkari, casto to tak je, aj ked podcenit a urazit nikoho nechcem, lebo mali sme aj my v triede zopar cistych jednotkarov, ktori boli fakt talentovani a mali dobru hlavu (cize ucit sa pred pisomkou jeden vecer im stacilo na tie ciste jednotky) - to boli ti, ktorym (alebo ich prisnym rodicom) na prospechu zalezalo, ale mali sme aj kopu takych, ktori neovladali ani len pravopis slovenskeho jazyka a naspamat sa ucili uz spominane veci, na ktore by stacilo uplatnit to logicke pravidlo, ktore ale moze uplatnit len ten, kto mu porozumel. Proste na gymnaziu ucitel nikdy nevie, kto ma kolko talentu a kto ma kolko driny (to si skor ziaci medzi sebou dokazu vsimnut), lebo to nikto nema napisane na cele, ale ked sa mozno o 10 rokov dozvies, ze tvoj spoluziak, ktory prepadol z fyziky a z nemciny, vystudoval zubne lekarstvo na Karlovke v Prahe, kde mal v ramci prijimaciek uz spominanu fyziku, dokonca chemiu, biologiu a este aj IQ testy, pamatove testy, testy tykajuce sa merania zaujmu o dany odbor, ci co to a ze to dal a dnes robi zubara niekde v Nemecku, tak sa potom necuduj a nech ta to neprekvapi, lebo o tom je realita, o tom je zivot. A poviem ti, mna mali na gympli takmer za najhorsiu ziacku (spolu s mnohymi dalsimi trojkarmi, samozrejme) a podcenovali ma este aj ti, ktori boli fakt, ze talentovo ovela horsi ako ja a hrube gramaticke chyby robia na FB este aj v sucasnosti, iba mali vydrete jednotky, dnes maju vystudovane v najlepsom pripade pravo, v horsom sociku a do zahranicia za pracou nemal odvahu odist ani jeden z nich, toho casu takmer vsetci maju hypoteky na krku a mozu splacat 40 rokov a splodeneho jedneho potomka z povinnosti z dovodu biologickych hodin a za mizerne nieco viac ako tri stovky driet na Slovensku... Nechcela by som taky zivot, nechcela veru. Ak by vam niekto raz do skoly prisiel zmerat IQ a zucastnila by sa cela trieda, tak pravdepodovnost, ze by ako genius vysiel najvacsi lajdak a stvorkar, ktory uz raz prepadol, by bola urcite minimalne rovnako vysoka ako pravdepodobnost, ze to bude cisty jednotkar, ci veris, ci nie, naozaj je to tak. Alebo keby vam niekto len tak zo srandy nadiktoval osmacky diktat. By si sa cudoval, kolki stvorkari by ho napisali bez chyby a kolki cisti jednotkari by v nom mali cervene more, v ktorom by sa este aj Mojzis utopil :)
Verca-82, ozvi sa a napis, ako to s tebou a tou babou dalej pokracuje. Alebo aspon napis, ci uz sedis s niekym inym. Tvoj problem sa urcite vyriesi, len musis tomu verit. Zatial sa maj krasne a dobru noc.

LMarika

Filip TT - ty si potom moja krvna skupina, obrazne povedane. Lebo ja som mala na gympli dvojky, trojky presne kvoli tomuto, nakolko zakladna skola zo mna urobila cloveka leniveho, nemajuceho ziadnu sebadisciplinu a ziadne pracovne navyky. Pretoze naroky, ktore sa na nas ako na deti na ZS kladli, boli tak zalostne nizke, ze na ziskanie cistych jednotiek mi nebolo treba ziadne ucenie sa doma a moji rodicia ma mali na haku a na moj prospech zvysoka... no, pekne povedane, kaslali, takze ma nikdy doma neskusali a ulohy mi nekontrolovali. Iba podpisali ziacku knizku a bolo. A ten sprosty gymplacky sposob skusania, ze cely polrok ziadne skusanie a ziadne pisomky, len raz za pol roka jedna velka pisomka, kde ale vsetko (polovicu knihy) treba vediet uplne naspamat a ked v nejakej vete napisem namiesto slova nachadzaju sa slovo su, tak uz lepsiu znamku ako dvojku cakat nemozem, aj ked vyznam je ten isty a pointu som pochopila... a ked sa naucim iba to najdolezitejsie a neviem fakt polovicku knihy uplne naspamat, tak lepsiu ako trojku cakat nemozem, a podobne, vsak vies, tak tento sprosty poondiaty system skusania ma privadzal uplne do sialenstva a cele styri roky som lutovala, ze som si vybrala gympel a nesla na ucnovku (vsak puberta, no...). Na gymnaziu maju ciste jednotky iba dva typy ziakov: 1.) ti, ktori sa radi ucia vsetko naspamat bez toho, aby tomu rozumeli - biflosi a talentovo su iba priemerni az mierne podpriemerni, cize uz v case, ked chodili na ZS, tak sa museli doma vela ucit a vela driet, aby tie ciste jednotky mali, ale chceli ich mat a zalezalo im na tom, aby ich mali, ci uz kvoli sebe, alebo kvoli rodicom. 2.) Alebo sa na ciste jednotky ucili taki, ktori mali sice rovnako dobru hlavu ako ja, ale mali prisnych rodicov, ktori ich v detstve v case chodenia na ZS doma denne skusali, domace ulohy im kontrolovali... tak oni si tiez v detstve vypestovali zvyk, ze ucit sa treba doma, ale ja ked som si ho nevypestovala v case chodenia na ZS, pricom moj prospech mali na haku nielen moji rodicia, ale aj ja sama, tak potom som tak aj dopadla, ze napriek talentu som mala na gympli trojky, ale aj to je mi jedno. Proste ak si na gympli, tak uricte citis a vidis, hlavne na takych predmetoch, ktore si vyzaduju urcitu davku logickeho myslenia, napriklad matika a jazyky, ze su jednotkari, ktori su vyslovene, ze talentovo priemerni, popripade mierne podpriemerni, ale zato strasni biflosi, ze sa idu ucit naspamat haben - gehabt, kochen - gekocht... a nenaucia sa pravidlo, podla ktoreho sa dava predpona ge a keby pochopili, ze je tu v gramatike nejake logicke pravidlo, tak sa ho naucia a nemaju problem vytvorit akekolvek sloveso v minulom case, ale nie, somarik sa to bude ucit naspamat a logicke pravidlo v zivote nepochopi. Nenauci sa, ze napriklad vsade, kde sa pise ie sa to cita ako dlhe í, nie, ani nahodou. Somarik si bude vedla kazdeho slova zvlast pisat vyslovnost a doma naspamat sa ju ucit, co mu sice vynesie jednotku z nemciny na vysvedceni, ale za cenu straty casu, ale on ked tu logiku nema, aby toto pochopil, tak ju proste nema a urcite si si mnohokrat vsimol, ze moze existovat povedzme dvojkar - trojkar, ktory tej nemcine rozumie a jednotkari od neho odpisuju a davaju si od neho radit, lebo sami vedia a uznaju, ze on tu nemcinu vie lepsie ako oni. Lebo vie pochopit to logicke pravidlo a aj ho vie na spravnom mieste uplatnit. Vie, ake logicke pravidlo kde treba pouzit a ten, co ma jednotku, si od neho nechava nasepkavat, ked sa v skole vyplnaju, hoci aj nie na znamku, gramaticke cvicenia. Urcite sam vidis a citis, ked si napriklad na gympli, ze moze existovat niekto, kto matiku pochopi uz na hodine, ak daval pozor, hoci ma aj na vysvedcku trojku a cez prestavku sa to pokusa vysvetlit jednotkarovi, ako ratat ten a ten typ prikladu, ale ten jednotkar musi ist este aj na sukromne doucko, aby to pochopil a doma vela driet a prisni a bohati rodicia mu zaplatia doucka take a onake, len aby dietatko dostalo do hlavicky to, co sikovnejsi ziak pochopi uz na hodine. A vydoluju z tej jeho hlavicky aj to, co tam nikdy nebolo. Taketo deticky, hoci su aj trosku tazko chapave a talentovo priemerne, az podpriemerne, dokazu si tie jednotky na tom gympli vydriet a potom hor sa studovat pravo, alebo sociku, cim vlastne predcia svoje skutocne schopnosti - dosiahnu viac, nez na co maju. Lebo vsak co ine? Zatial, co talentovany flakac - trojkar sa prihlasi na nejaky ten technicky smer, kam ho zoberu aj bez prijimaciek a cuduj sa svete, vysoku skolu zvladne, hoci sa ta VS aj celkovo radi medzi tie tazsie. Lebo tu logiku a ten rozum ma, to nadanie tam je, takze kazdopadne dobry zaklad tam je. Taky clovek ako ty sa urcite v zivote nestrati. Ty mozes kludne ten tvoj sprosty gympel flakat aj na trojky a namiesto ucenia sa zbytocnosti naspamat sledovat angicke filmy a akosi ti ta anglictina vdaka tym filmom naskace do hlavy sama a po gympli sa prihlasit na studium informatiky a zamestnavatelovi po skonceni VS povedat, ze ovladas aktivne anglicky jazyk a vystudoval si informatiku a ovladas take a take programovacie jazyky, to a to ohladne pocitacov, informatiky... A s otvorenou narucou ta vezmu do prace a pracovne ponuky sa ti budu len tak hrnut, zatial, co tvoje spoluziacky - sice ciste jednotkarky, ale talentovo podpriemerne biflosky, sa po vystudovani prava mozu akurat tak postavit do radu na Urad prace a cakat na zazrak... Aj ked toto uz je trochu mimo temy, co tu teraz pisem, ale ja len reagujem na tvoj prispevok. Zakladatelka temy si urcite najde nejaky sposob, ako si poradit s tou babou. Ja by som volila ignorovanie a posmesne uskrny. Len uskrny, bez slov. Taky ten uskrn, ze mila moja, mam ta na haku... A este by som si ako formu pomsty zvolila odmietnutie pomahania pri pisomkach a odmietnutie nasepkavania na hodinach. To by mi zatial k spokojnosti stacilo a potom by som sledovala, ako sa situacia vyvinie dalej.

Panda ^-^

Verca, aj ja som si tym uz presla. Bud sa teda zaradis do nejakej skupinky alebo si niekoho najdi. Neverim, ze by sa tam s tebou vsetci nechceli bavit.

verca-82

Keď proste mne je len ľúto, že sedím sama. Všetci sa bavia len ja nie a kukám do blba a proste keď si predstavím, že pôjdeme niekam a zase ja budem sama lebo všetci už budú v dvojiciach ...

Filip TT

LMarika - podobnym stylom som zvladal zakladnu skolu, ale prisiel som na strednu a zistil som, ze nie som zvyknuty sa ucit a robilo mi to dost velke problemy...Ty si s tym nemala problem?

sewie

LMarika?! "medzicasom sa aspon prihlas na nejake karate, ci take daco, alebo si apson kup knizku karate, ci sebaobrana s obrazkami, zacni trochu cvicit a ked to uz bude s tou babou fakt take neunosne, tak si ju raz niekde pockaj a dobre ju vytrieskaj"?!?!?! prosim ta skludni hormon...

verca, mne raz tak "kamoska" odzrala z pudingu, tak som ho provokacne pred jej ocami zahodila do kosa a som sa jej podakovala...

LMarika

Tak nech dostane herpes, ked ti odpila z kavy :) To len svedci o jej primitivizme. Kazdy si ma pit zo svojho pohara, zo svojej salky, zo svojej flasky uz len z hygienickych dovodov. Proste ju ignoruj, ona sa ta snazi provokovat, sikanovat, dovolovat si na teba a dobre sa na tom bavi. Ignoruj tak dlho, kym sa len bude dat, medzicasom sa aspon prihlas na nejake karate, ci take daco, alebo si apson kup knizku karate, ci sebaobrana s obrazkami, zacni trochu cvicit a ked to uz bude s tou babou fakt take neunosne, tak si ju raz niekde pockaj a dobre ju vytrieskaj, ale bez svedkov. Niekto je majster slova a niekto je zase majster skutkov. Asi tak nejako. U mna vyhravaju ti druhi, cize majstri skutkov. A keby sa pytala, za co dostala bitku, tak postupne si uz teraz spisuj vsetky hriechy, aby si jej ich potom mohla na papieri ukazat, neboj sa, to staci, aby ta nechala na pokoji, aj ked ja by som bitku volila, az ked by uz dotycna osoba mala naozaj privela na rovasi a neprestavala a neprestavala s provokaciou. Mne sa bitka osvedcila v detskom veku, ked ma v tretej triede sikanoval spoluziak. On bol take debilciatko z bohatej rodiny, ktore sedelo nad knihami cele dni a nevedel mat aj tak lepsie znamky ako dvojky - trojky v tretej triede na zakladnej. Bohati rodicia od neho vyzadovali, aby sa dobre ucil, ale on bol talentovo podpriemerny, co im asi uniklo. Ja som prisla zo skoly domov, hodila som tasku do kuta a utekala von na sidlisko medzi deti hrat sa. Doma som sa nikdy neucila a mala som ciste jednotky. Domace ulohy som si pisala cez prestavky v skole, ale neodpisovala som od inych, sama som si tu matiku vyratala a slovencinu - slovne druhy a vetne cleny urcila a sloh som tiez pisala cez prestavky v skole, basnicku som si zapamatala z jedneho pocutia, co ucitelka v skole zarecitovala pred nami a povedala, ze sa ju mame doma naucit, ale ja som uz zo skoly odchadzala s tym, ze tu basen uz viem, zatial, co on, trdielko, si ju musel doma precitat tisickrat, aby ju vedel aspon na dvojku. Zavidel mi talent a nadanie, zavidel mi, ze ma ucitelka vychvaluje ako najlepsiu ziacku, nezniesol, ze najlepsi nie je on napriek drine... Tak robil cely rok sprostosti a na konci skolskeho roka odo mna vyfasoval taku bitku, ze sa mu tie velke skarede pehy na tej bledej tvari zliali do jedneho cerveneho flaku, modre oci plakali a zopar blondavych vlasov zostalo v mojich rukach, co som mu ich vytrhla. Videl to svedok, druhy najlepsi ziak v triede a na druhy den vykrikol pred celou triedou, ze som toho chalana zbila. Ten chalan sa tak hanbil, ze ho zbila baba, ze na dalsi rok uz s nami do triedy ani nechodil, dal sa preradit do inej skoly. O co si koledoval, to aj dostal a o nejakej detskej laske a zalubenosti nemoze byt ani reci, boli sme 9-rocne deti s dievca sa tak ozajstne, skutocne nemoze zalubit skor ako v 12-tich a chlapec skor ako v 14-tich podla mna. Jedine o zavisti tu moze byt rec, o inom nie. Takze bitka zarucene zaberie, ak uz ine nezaberie, ale keby som ja chcela niekoho stedro obdarovat bitkou, musel by mat velmi, ale velmi vela na rovasi, lebo ja som ignorantka, ktora strasne vela vydrzi a znesie, takze vacsinou sa mi vzdy osvedci ignorovanie, ktore ukaze, ze moja trpezlivost je vacsia ako trpezlivost toho-ktoreho zakomplexovaneho a zavistliveho uboziaka, co sa pokusa ma sikanovat, vacsinou to vzda a najde si inu obet. Som majsterkou posmesnych uskrnov, na ktore su silno alergicki aj ti najvacsi mobberi. Ked ma niekto sikanuje, ja sa na nom bavim. Skus to aj ty a nabuduce si lepsie straz kavu, inak dostanes herpes.