MR enterografia - nevolnosti, Crohnova choroba

Príspevok v téme: MR enterografia - nevolnosti, Crohnova choroba
atlantic

Dobre ranko zelam.
Na zaciatok mam otazku, pre tych, ktori absolvovali enterografiu. Robili mi enterografiu, kvoli potvrdeniu/vyvrateniu Crohnovej choroby, vysetrenie som zvladla fajn. Pred vysetrenim mi dali vypit 2l roztoku vody s manitolom a pichli mi kontrastnu latku, s tym, ze potom pocas dna mam pit vela tekutin aby som kontrastnu latku co najskor vylucila.. No vzapati ako som prisla domov, zacalo ma prehanat zo vsetkeho a hrozne boliet brucho. Je to normalna reakcia tela na manitol? predtym (cca rok nazad) som bola na CT, kde som pila kontrastny roztok (ale na jodovej baze), takisto mi vpichovali kontrastnu latku, no nic mi potom nebolo.

A dalsiu otazku mam na ludi s Crohnom... Ako ste sa vysporiadali s diagnozou, ked vam bola oznamena? Ja mam pocit, ze pokial sa to teraz potvrdi, tak sa psychicky zlozim. Neviem si predstavit brat lieky do konca zivota, mat bolesti do konca zivota, brat pri vsetkom ohlad na to, ci tam je zachod (a pouzitelny), obmedzovat sa v strave a raz za cas nezhresit, pokial nechcem aby bolo zle.. budem rada za akekolvek reakcie :-)

atlantic

N-ika dakujem krasne, doktora mam, musim zaklopat perfektneho,vzdy mi vsetko vysvetlil, poradil, po kolonoskopii bol dokonca hrozne mily a povedal mi, ze skm statocna a perfektne som to zvladla.a je hrozne ludsky a myslim si, ze kazdeho pacienta berie dost individualne, kazdemu poda ruku, nechyba osobny kontakt a oslovuje menom. Ja mam z neho velmi dobry pocit. Takisto mi vysvetlil, ze ak sa crohn potvrdi tak to bude len pociatocna faza, prrtoze hodnoty z krvi, histologie a stolice su hranicne a je to dobre podchytit to vcas, cize toho sa neobavam :-) skor mam hnev a nervy prave na to, ze preco ja, preco take ochorenie , ktore bude so mnou do konca zivota a podobne. Lutovat sa ale nemam v plane, viem, ze treba bojovat, aj ked to asi bude miestami prilis tazke... Drzim ti prsty, nech ti je len dobre a na tu chorobu, co ta bude sprevadzat do konca zivota ani nepomyslis, lebo nebude robit neplechu :-))

Kycera dost ma prekvapilo, ze to je alergicka reakcia, pretoze alergicka som doteraz na nic nebola... Verim, ze sa to dnes uz upokoji, lebo som treti den bez jedla a je to uf :D

Kýčera

Normálna reakcia to nie je, je to alergická reakcia na Manitol. Zapamätaj si to dobre a v budúcnosti sa tejto látke vyhni! Ak môžeš, tak nejedz, hnačku nezastavuj ničím, aby organizmus čo najrýchlejšie odstránil túto látku z tela. Pri hnačke strácaš tekutiny, preto sa zavodňuj, pi slané minerálky. Ak by sa Ti pridružili aj nejaké iné symptómy, tak k lekárovi.

N-ika

Ahoj :-)
Crohn je autoimunitne ochorenie, ked nas imunitny system vytvara protilatky v nadmernom mnozstve a tie sa potom usadzaju v (organoch, klboch) tvojom pripade v creve a tam sposobuju zapal. Cize neboj sa, nema to nic spolocne s kyselinami v zaludku ani so zlym travenim. Dokonca je u Crohna aj predpoklad dedicnosti...Takze sa hlavne neobvinuj, ze si si poskodila nejakym sposobom (ako tu prezentuje prispevok podo mnou) sama svoje creva...
Mam tiez autoim. ochorenie, sice nie crohna, ale princip je rovnaky...Lieky do konca zivota, obmedzovanie atd...
Zijem s tym uz 9 rokov a nebolo to vzdy lahke, ako prve po potvrdeni diagnozy pride lutost, potom otazky "preco prave ja", potom hnev a bezmocnost...potom pride stadium "prekonam to alternativou a ja tie lieky brat nebudem" - pri troche stastia sa to obide bez vaznych nasledkov, ale zazila som aj pripady ked dotycni skoncili dost zle :-( prosim pouc sa potom z nas, co sme tym presli a posluchaj za kazdych okolnosti lekarov. Ver mi, ze nam nechcu zle. Podstatne je najst si dobreho lekara, ktory tvojej chorobe rozumie, ktoremu budes verit...potom pochopis ze ti nechce zle. takeho ktory ta bude oslovovat menom a pre ktoreho nebudes len dalsia v poradi. Su este taki lekari :-)
Princip liecenia tychto chorob je v potlaceni zapalu a imunitnej odozvy organizmu a tym zmiernenie priznakov a navodenie remisie...Pocas remisie sa moze stat ze ti lieky uplne vysadia :-)
Neboj sa, da sa s tym zit, clovek sa nauci zit s akoukolvek chorobou...Prajem ti vela zdravia, odvahy a trpezlivosti a drzim ti palce :-)
PS-ak by si si nebola ista alebo sa citila zle, na nete je plno crohn clubov a for kde ti urcite radi pomozu a podporia :-) Skus sa potom obratit na nich :-)

RNG

Crohnova chporpoba je nasledok dlhsej nepovsimnutej zlej crevnej flory, casto zacinajuci smalo kyselinami, kde sa mikrobyz potravin v zaludku miesto znicenia kyselinami naopak rozmnozia a dostanu do criev vo velkych mnozstvach.
A samozrejme medzi nimi su aj rozne skodlive, co po case zacnu nicit crevne steny a vedie to az k vredom na crevach, tj ulceroznej kolitide a znacne skratenemu zivotu.
Ale doplnenim kyselin a enzymov, tiez mikrovlaknin a probiotik sa tento proces da zastavit a obratit, ked je v crevach dobre rozmonzena probioticka flora, co vytlaci skodlive mikroby a creva sa postupne vyhoja a zregeneruju. Toto ale neucia lekarov, tych ucia len diagnozovat a pouziovat patentovane chemicke lieky, nic ine. Takze pre nich je riesenie beznych traviacich problemov neznama oblast. Naopak, pri nedostatkoch kyselin co sa prejavuju palami predpisuju protikyselinove lieky, ciom uplne znicia kyselinovu barieru v zaludku proti prieniku roznycy mikrobov do tela a samozrejme znicia travenie a absorbciu.
Ale vyriesia palu, lebo bez kyselin nic nemoze palit, vsakze.