Vlastné bývanie - dá sa to dnes aj bez hypotéky?

Príspevok v téme: Vlastné bývanie - dá sa to dnes aj bez hypotéky?
Yogi18

Ahojte, pomaličky riešime s priateľom vlastné bývanie. Na kúpu bytu nemáme dosť peňazí, preto si asi budeme musieť vziať hypotéku, ale celá rodina je proti, že sa zadĺžime na celý život a podobne. Ja ale ozaj nevidím iné riešenie, pokiaľ sa nechceme stále vláčiť po podnájmoch. Byt navyše nemáme ani zrejme nič nebudem dediť v dohľadnej dobe. Ako ste riešili vlastné bývanie vy? Vopred ďakujem za odpovede.

Vladenko18

Ja som rozmýšlal o hypotéka a na nete aom našiel Ammado kalkulátor . Môžem Vám ho doporučiť všetkým. Vypočíta Vám tú najvýhodnejšiu hypotéku podľa Vaších možností. www.ammado.sk

mate59

Vziať si hypotéku na vlastné bývanie je rozumné.Banka ju poskytne ak máte trvalý prac. pomer. a treba mať cca 15-20% hotovosti z odhadu tej nehnuteľnosti.Ak plánujete rodinu, zoberte si radšej 3 izbový byt alebo dom,ak máte napr. pozemok.Zvážte však, či budete mat svoju prácu aj v budúcnosti tam, kde chcete bývať alebo stavať.V prípade straty práce by ste museli cestovať za prácou.Úver si berte spoločne, nie na jedného, v prípade rozchodu je to lepšie deliteľné i majetkovo vysporiadateľné.Obehnite viac bánk a porovnajte si ich ponuky, zvážte úrok, RPSN,fixáciu úroku,predčasné splátky..... a pod.,alebo si nechajte urobit nezávislým fi. poradcom,urobí to zadarmo.Odhad nehnuteľnosti robí si banka častokrát podľa seba,preto ho nerobte sami,ušetríte.Pred vstupom do manželstva si urobte predmanž. zmluvu.

N-ika

Asi rovno pre vacsi byt...lebo ked predas garsonku a vyplatis zvysok hypo, budes si musiet brat novy uver a zacinat odznovu...
Ponuku ti urobia zadarmo-predbezne, aby si si vedela porovnat...
Hypo pre mladych je nevyhodna, lebo banky si ten strateny zisk dobehnu na vyssich urokoch...nam ked robili ponuku na uver a vypracovali nam splatky bezneho uveru a uveru pre mladych tak by sme na uvere pre mladych preplatili dokonca viac...
Ale ved najlepsie je zajst osobne do banky, a dat si urobit ponuku (pripadne aj ponuku uveru pre mladych)
A mate aj nieco nasetrene? Lebo banky nedavaju 100% hypo...

Yogi18

N-ika, a je podľa teba lepšie vziať si hypo menšiu napr. na garsónku a tú po čase predať, alebo rovno väčšiu napr. na 3i byt? Budeme asi hľadať v BA, kde sú najdrahšie ceny, čo ma neteší :( a tie ponuky mi v banke vypracujú zadarmo? Prípadne má tu niekto skúsenosti s hypotékou pre mladých? Podmienky by sme spĺňali.

N-ika

Ahoj, aj my mame hypo uz 10 rokov a este 22 budeme splacat...
Neber to ako dlh, ale ako pozicku na byt ktoru (aj s urokom) vracias banke spat. A je to urcite lepsie ako platit podnajom, kde na vas ryzuje majitel bytu a ty z toho nemas nic...takto si splacate VLASTNE byvanie a byt, mozete si ho prerobit ako chcete, je uz vas...
Casom sa da hypo aj znizit, podla situacie na trhu...
A ak by doslo k niecomu vaznemu, byt predate a zvysok hypo sa vyplati banke...
PS- poistite si uver v pripade invalidity alebo smrti, banka za vas vyplati v tom pripade zvysok hypo...
Odporucam obehat spolahlive banky a dat si vypracovat hypoteku v kazdej z nich a potom sa rozhodnut pre najlepsi variant :-)