Sex pred svadbou?

Príspevok v téme: Sex pred svadbou?
nešťastnííík

Ahojte :-)

Mám 27 rokov, vážny vzťah už 5 rokov, ale ešte sme spolu nič bližšie nemali. Moji rodičia a aj jej rodičia sú veriaci a trvajú na tom, že sex až po svadbe. Mne je to dosť blbé, lebo aj tohto roku sme boli spolu na dovolenke, chodievame na spoločné víkendy, ona prespáva u nás, ja u nich a medzi nami nič bližšieho nie je.
Pomaly uvažujem, že by som sa mal oženiť, ale zase len kvôli tomu? Máte niekto podobnú skúsenosť, resp. vydržali ste až po svadbu?

anjelik *

Vieš, Filip, až keď budeš natoľko silný, že vstúpiš do toho, tebou ako peklo, opisovaného chaosu, disharmónie, a ty sa nerozpadneš, zostaneš rovnako súdržný, až potom budeš skutočne vedieť, čo je sloboda. Skôr nie. Dovtedy budeš potrebovať príkazy a zákazy a obmedzenia a rady, budeš potrebovať svoje stádo a svojho pastiera. Tak odpovedz, nestojí tá sloboda za to, vstúpiť aj do pekla a stať sa jeho vládcom? Spoznať skutočné zlo a zostať ním nezasiahnutý alebo sa radšej schovať a spoliehať sa na Boha a anjelov. ;o)

gaugin

Dvojpes, ja si myslim, ze to pravidlo nie je na uspokojenie Boha, toho neuspokojime, ani keby sme sa moc snazili, v zmysle ze nikdy nebudeme ako Jezis napr. Je to skor pravidlo pre ludi, pretoze ludia si casto myslia, ze svoje hranice a limity poznaju, po case vsak sami zistia, ze sa im limity posunuli. Preto je dobre mat pravidlo, ktore pomoze zvladnut aj situaciu, keby sme mali sklony racionalizovat, vyhovarat sa a posuvat limity.
Ked si poviem, ze sa odnaucim zrat sladke, sotva sa to odnaucim tak, ze sa rozhodnem nemat rada sladke. Treba ho kus obmedzit, a ak vydrzim, po case moje telo nebude potrebovat cukor tak intenzivne a dokazem si sladke dat, ale nezrutim sa, ked ho nemam (ak mam predoslu skuenost abstinencie), No a potom, "kus obmedzit" funguje naozaj len u mega silnych jedincov s pevnou volou (pokial sladke maju radi), pretoze vzdy sa da najst vynimka, odovodnenie a pod. Takze jednoduchsie je nebyt zavisly na sladkom ak ho obmedzis s casovym vymedzenim v zmysle pol roka vobec, potom je vacsia sanca, ze ukocirujes jeho konzumaciu.
Podobne je to, si myslim aj so sexom v manzelstve, i ked tam nejde priamo o nejaku zavislost ale to je v mojich prispevkoch predtym.. Je to klasicky trik sebavychovy - stanvenim si ciela, ktory je nejak casovo alebo konvencne ohraniceny vlastne sam seba ochranis pred vlastnym posuvanim limitov, z coho potom tazis neskor. Samozrejme je ale predpokladom, ze i keď sa musis premahat, robis to s vedomym cielom a presvedcenim.

lili223

Áno, viem kam tým mieris. Ale treba si pokorne priznať ze na to aby sme rozumom pochopili boha sme všetci príliš hlúpi, a myslím ze to tak aj má byť. Jediné co mozme spraviť je veriť v božiu lásku, dobro múdrosť
z vlastnej vôle a božej milosti(toto zasa niekomu nemusí dávať zmysel :D)

Filip TT

dvojpes, keď tomu dobre rozumiem, tvoja otázka smeruje k prípadu, že dvaja sa zoberú bez lásky a potom majú sex - že či to Boha uspokojuje.

No asi nie - takto to asi nemal na mysli.

Sex však vytvára puto sám o sebe hlavne u ženy. Aj tu na Zdraví sú pozakladané témy, kde ženy hovoria o nezáväznom sexe, ktorý ich pripútal k ich partnerovi o čo pôvodne vôbec nemali záujem.

Na druhej strane, sex je v dlhodobom vzťahu krehká záležitosť a keď to medzi manželmi zaškrípe, sex je to prvé, kde sa to odrazí. Pohnevaní manželia si obvykle telesnú lásku nepreukazujú.

V konečnom dôsledku si teda myslím, že pri dodržaní tej zásady sex prebieha ako vyjadrenie a zdroj lásky.

dvojpes

aby som to inak vyjadril:
preco teda nie je podmienkou prezivanie naozajstnej lasky?
preco je podmienkou nieco, co je lahko kontrolovatelne zvonku?
nebude to nahodou kvôli tomu, komu je to urcene?
vnutornu lasku ludia nevedia overit, Boh ale ano.
a sex pred svadbou alebo teda manzelstvo je zas nieco, co je kontrolovatelne ludmi.
nesvedci to o tom, ze by v tomto pripade slo o boha (ved toho nemozno oklamat), ale ze ide o bezne socialne obmedzenie, urcene na zvysovanie sudrznosti komunity ci podobne.

lili223

Filip TT veci ktoré sa snazis vysvetliť sú pre väčšinu ľudí veľmi ťažko pochopiteľne, ja som sa tým tiež dlho trápila je to v podstate uplne logické. Druhá možnosť je božia milosť vtedy máme možnosť vidieť do toho aj bez bez nadmernej inteligencie a bez dlhých hodín strávených úvahami a štúdiom, vtedy to vidíme takpovediac srdcom. Prípadne je samozrejme možné vyriešiť tieto otázky aj kombinacoiu rozumu a srdca.

dvojpes

jasne, filip, len moja otazka zostava nezodpovedana, aspon sa mi tak zda.
znamena to, ze staci tento koncept dodrziavat vonkajskovo a potom sa uvidi? ma to prospesny ucinok aj tak?

Filip TT

anjelik, ty zrejme za ideálnu slobodu považuješ stav, keď ťa neobmedzuje žiadny fyzikálny ani matematický zákon.

Ale Boh vyhovie aj tým, ktorý majú túto predstavu o slobode. Dosiahnu stav, kde neplatí žiadne pravidlo, žiadna pravidelnosť, žiadna harmónia, je tam čistý chaos a disharmónia. Chaos rozožiera dušu ako vnútorný oheň a to miesto sa volá peklo.

Ako hovoria mystici - do pekla sa dostane ten, kto tam chce ísť. Je to ich túžba žiť v takejto slobode a túto túžbu vyjadrili svojim životom.

Tí ktorí považujú pravidlá, poriadok a harmóniu za svoju oporu, svoj životný priestor, kde majú SVOJU VLASTNÚ príležitosť naplniť svoje túžby, tí sa dostanú na miesto, kde to je takto.

Filip TT

dvojpes - Ak sa rozpravame o Ježišovi (do iných náboženstiev tak nevidím), tak v podstate Jeho celé účinkovanie bolo zamerané proti vonkajšiemu dodržiavaniu židovských zákazov a príkazov. Židia mali týchto "vonkajších" predpisov 613, Ježiš proti tomu postavil jediné "vnútorné" prikázanie:

Milovať budeš Boha celým svojim srdcom a blížneho svojho ako seba samého.

Sobáš je len začiatok, potom má človek celý život na to, aby rástol v láske.