Prečo sa ľudia strašne urazia, keď ich upozorním na pravopisnú chybu?

Príspevok v téme: Prečo sa ľudia strašne urazia, keď ich upozorním na pravopisnú chybu?
flexiplexi

Citim sa ako uplny debil... Kamoska si dala status na fb s ohromnou hrubkou, tak som jej napisala sukromnu spravu, teda nie komentar!!! ako to ma byt spravne, a uplne ma odbila, ze co sa do nej navazam, pritom som to vobec nemyslela zle. A vyzeram ako hlupa. :(
Ja viem, ze to nie je dolezite, zalezalo mi len na kamaratke, aby tam tu chybu nemala, lebo si to cita dalsich dvesto jej priatelov.. Ano, mozno 20 z nich si uvedomi, ze je to chyba... ale v konecnom dosledku to ukazuje uroven ludstva, ked v kazdom statuse je milion chyb, a dalsi milion ludi si to aj s chybami cita, tak to potom aj s chybami napise...
Ved mne je to jedno. Len som chcela dobre. :(

spravnopisec

Mne kludne móže vytýkať pravopis kto chce. Vóbec sa ma to nedotkne. Píšem presne ako očujem, takže žádnu chybu urobit nemóžem. Chyba je na vašej strane, vážený!

Kýčera

Kimmy, aj mňa potešil Tvoj príspevok. A vždy ma poteší, ak v dave ľudí zbadám ČLOVEKA. Tiež to, ak Slováčisko žijúce v cudzine si uchováva reč a zvyky svojej matere, nezabúda ani na svoju vlasť a nehanbí sa za ňu, ak sa mu tam darí,...Ak by som si ja mala vybrať medzi USA a Kanadou, bola by to tá druhá voľba. A pozdravujem rodičov, kt. sa podpísali na tom, aká si dnes a že si/ste to nemali ľahké, tak to netreba ani hovoriť. Pravdepodobne sa tu do sviatkov nestretneme, ale budem rada, ak tu Teba a Tebe podobných znova objavím. Tak vám všetkým prajem pokojné a láskyplné prežitie Vianoc v kruhu tých, kt. máte najradšej a v novom roku šťastie, zdravie, lásku a pokoj v duši!

Maoam

Necitala som prispevky podo mnou, ak sa budem opakovat, sorry vopred.
Myslim, ze väcsina ludi zvlast na SVK to kvoli danej mentalite v tejto krajine berie ako urazku a najmä ponizenie ich osobnosti a inteligencie ci vzdelania.
Kedze si ju upozornila v sukromnej sprave a nie verejne, verejne si ju vobec nezosmiesnila a nik okrem nej o tvojej sprave nevedel.
Vela robi aj sposob/styl, ako upozornime druheho cloveka na 'chybu'.
Na chybu sa da upozornit uplne cool sposobom a pohodovo, ale to uz treba cloveka poznat vopred a vediet odhadnut jeho reakcie.
Ak vies, ze kamaratka je typ, ktory kritiku neznesie, nech je napisana akokolvek v pohode, tak to proste v buducnosti nechaj tak.

Ked mne pisu priatelia a kamarati, ci uz e-maily, sms-ky a Co., tak neopravujem ich gramaticke chyby. Ja sama nemam 100%-nu gramatiku a to som uz 16 rokov za hranicami, uznavam, ze slovensky jazyk uz neovladam na takej urovni, ako kedysi.

Co sa opravovania chyb tyka, tak osobne to väcsinou robim v inych situaciach, ktore su ovela podstatnejsie, gram. chyby - ak by slo o profesionalny list firme v praci - to je uz ine kafe...tam urcite ano, lebo je to vizitka firmy a jej pracovnikov.

Osobne som rada za upozornenie na MOJE vlastne chyby, casto si clovek ani neuvedomi, ze nieco robi nespravne.
Su ludia, ktori to dokazu podat tak, ze sa clovek vobec neciti dotknuty, ale k tomu patri ista pohodovost a hlavne silna sebadovera a iste sebavedomie (zdrave).
Vtedy je to myslene tak, aby si to v buducnosti neopakovala, cize vlastne varovanie s dobrym umyslom.

Je lahke rozoznat provokacnu kritiku a dobre myslene upozornenie kolegu ci priatela alebo rodinneho prislusnika.

Kýčera

Kimmy, snímam pred Tebou klobúk! Tá Tvoja slovenčina je na veľmi vysokej úrovni a pritom žiješ za veľkou mlákou. Nezabudla si ani na svoje korene, a to mi imponuje ešte viac. Tak veľa šťastia, dievča!

Kýčera

Nuž máme, čo sme chceli - demokraciu a aj jej plody - kopec nešťastníkov. Poznám niektorých z osemčlennej veľmi chudobnej rodiny, polovica z nich má VŠ, polovica odborné stredné školy s maturirou. Matka bola bez príjmu, otec po úraze v invalidite, dostával cca 400 Kčs. Mali nejaké políčka, zvieratá, žili ako vedeli. Občas stretnem niekoho z nich a zaspomíname si na staré časy. Minule sme preberali podobnú tému s lekárkou, kt. sa nevzdala a aj keď zakaždým spravila prijímačky na medicínu tu na Slovensku, tak sa tam nedostala. Na tretíkrát skúsila šťastie v Čechách a hneď bola prijatá. Dnes je vyhľadávanou vo svojom odbore, obľúbenou u pacientov. V dobe komunistov boli štipká - sociálne, mimoriadne sociálne, prospechové. Všetky tieto dostávala, okrem toho brigádovala a keďže bola skromná, dokázala si z toho aj ušetriť. Spomínala tiež svoju kamarátku učiteľku, kt. ako študentka zarábala viac ako v praxi. Mala podpísanú zmluvu s odborom školstva, že sa vráti do toho regiónu, odkiaľ pochádzala a odpracuje tam určitý počet rokov. Neviem aké má IQ, ani pravopis a pravdu povediac ma to ani nezaujíma, pretože vonia človečinou, napriek tomu čo prežila a momentálne prežíva, nezatrpkla na tento svet a ľudí v ňom. Doba sa však zmenila, ľudia strácajú istoty,...Vždy sa dá nájsť východisko, riešenie,... Ešte stále žijeme v pomerne slušnej krajine, aj keď si každý z nás občas pofrfleme. Pokiaľ viem, tak prospechové štipká ešte existujú, kritéria na ich získanie sú ťažšie, bo ich je málo.

Kimmy

Obyčajne nemám vo zvyku byť úmyselne hnusná, ale príspevok od Radoslavy123 mi trochu nedal... milá životom-sklamaná Radoslava, podľa mňa je dosť možné, že ak by si sa narodila v Amerike chudobným rodičom, tak možno že nemáš ani len prístup k poriadnej zdravotnej starostlivosti (pretože tam ti to štát automaticky nehradí ako na Slovensku dieťaťu do osemnástich rokov Zdravotná Poiťovňa a ten ich Medicare program pre chudobných tuším tiež nie je dostupný každému). Je tiež dosť možné, že ak by si žila a vyrastala niekde v chudobnejšej americkej štvrti, tak tam sú verejné školy horšie financované, takže nemuselo by nutne byť pravda ani to že sa ti niekto extra špeciálne bude venovať a nutne ťa odhalia ak nadané dieťa. "Dumbing down of America" je tam aj teraz aktuálna téma. No a ak by tam aj tak dostala na vysokú školu (čo nie je vylúčené), tak tam sa len za poplatky za školné platia nehorázne peniaze (podľa toho na akú školu ideš), čo je tiež rozdiel oproti Slovensku, kde je tuším vo väčšine prípadov vysokoškolské štúdium zadarmo (možno s výnimkou externého štúdia). Ja som vyštudovala univerzitu tu v Kanade, kde žijem (prišla som sem ako decko), a tiež som tu musela univerzitné školné platiť; tu niečo ako vysokoškolské vzdelanie zadarmo pre vačšinu populácie neexistuje a niektorí mladí ľudia sa potom kvôli tomu dostanú už v mladom veku do finančných problémov. A to ani nehovorím o ľudoch v USA, ktorí nemajú s rôznych dôvodov zdravotné poistenie (a nemusí to byť nutne len spodina, niekedy medzi nich patrí aj takzvaná "middle class") a nejaká vážnejšia choroba alebo napríklad prežitý infarkt a následný pobyt v nemocnici ich môže doslova zbankrotovať a priviesť na mizinu. Tak si trochu prosím Ťa zlož tie ružové okuliare... ďakujem. Mimochodom, na Slovensku prospechové štipendiá neexistujú? A druhá vec je, že ak aj niekto nutne neovláda gramatiku na 100% ale je dobrý a schopný v niečom inom (napríklad matematika a prírodné vedy, alebo biológia či medicína) a svojimi schopnosťami v týchto oboroch môže priniesť ľudstvu niečo pozitívne, prispieť k technickému pokroku či napríklad vynájsť liek na nejakú chorobu, tak prečo by takému človeku, čo má potenciál malo byť odoprené univerzitné vzdelanie len preto, že nemá automaticky bezchybnosť v gramatike? Tak by sa ľudstvo v konečnom dôsledku iba ochudobnilo. Takýto postoj podľa mňa sčasti prezrádza čierno-biele, "all-or-nothing" myslenie. No nič, idem radšej končiť, ale prosím Ťa, zamysli sa nad tým čo píšeš. Nie vždy je tráva zelenšia na druhej strane plota.

mam1000diagnoz

Urážajú sa asiK preto, že im dáš pocítiť, že sú trochu JEDNODUCHÍ. Dnes sa berie všetko cez povyšovanie a cez ponižovanie. Ak sa človeku trochu zadarí, tak už ide o povyšovanie.
Ľudia si už aj choroby závidia. Ja som dal na omšu za uzdravenie za kamaráta, keď som mu to povedal, tak ho až zamrazilo...
Nešťastie iného poteší a pri srdiečku zahreje, že?:-) Rezala, že?:-)
Ale čo už JURO nám to vtedy pekne povedal: HLAVU HORE, BEDAČ!!!

Kýčera

Poznám takého, kt. dá za rok okolo 200, a nie je to len beletria. Nevie zapnúť počítač, ale pri posteli má vždy rozčítané minimálne tri knihy...