Kolko cuzich jazykov?

Príspevok v téme: Kolko cuzich jazykov?
SlovenkaS

ahojte, som Slovenka ale zijuca v Rakusku, moj priatel je Holandan, cakame babatko a mam dilemu kolkymi jazykmi ucit dieta od mala, pretoze kedze som Slovenka chcem aby moje dieta ovladalo slovencinu , pre mojho priatela je taktiez dolezite aby nase buduce babatko vedelo holandsky kedze cela jeho rodina zije v Holandsku, moja mamina cize buduca babka a aj ostatna rodina zije na SK kde chodievame dost casto preto je ta slovencina dolezita, ale kedze zijeme v Rakusku tak nemecky musi ovladat ...a vacsinou sa dieta nauci ten jazyk ktorym je hovorene v rodine a to je u nas anglictina.... takze poradte prosim, styri jazyky je dost vela ... ma niekto s tymto problemom skusenosti ?

terezaaaaaaaaa

male dieta by malo zvladnut aj tri jazyky. snazte sa vsak, aby jeden vedelo najlepsie. asi ten , v ktorom bude rozpravat aj v skole, cize ak zostavate zit v rakusku tak nemcinu. ostatnymi bude stacit,ak sa dorozumie, aj ked gramatika nebude skvela. potom casom asi v skole sa zacne ucit aj anglictinu. ja som sa anglictinu najlepsie naucila z kurzu anglictina bez biflovania

HeňaL.

Ďakujem. :-) Neboj sa, určite to zvládnete aj vy. Musíš sa vyzbrojiť trpezlivosťou, lebo niekedy si dieťa vytvorí vlastný jazyk, ktorému nebudeš rozumieť ani ty, ale to časom prejde.
Podľa môjho názoru je v 3 rokoch pozde začínať s ďalším jazykom. Čím skôr si dieťa zvykne, tým lepšie.
Držím palce. :-)

zuzi74

Pocula som nazor psychologa, ze dieta by sa malo zacat ucit cudzi jazyk od 3 rokov, nakolko najskor by si malo osvojit svoj materinsky a naucit sa ho spravne pouzivat, ale su aj take nazory, ze prave dieta do 3 rokov si vie najlepsie v hlavicke usporiadat viacero cudzich jazykov a rychlejsie sa ich naucit.
Sestra zije tiez v Rakusku. Starsiu 4,5 rocnu dceru zacala ucit po slovensky az od 3 rokov, kdezto s mladsou 2 rocnou komunikuje hned od zaciatku po slovensky aj nemecky a problem pochopit v oboch jazykoch nema. Vela toho este nenarozprava, ale porozumie uz dost. Starsia mala v jej veku problem so slovencinou, velmi nerozumela, ale naucila sa dost rychlo a z mesiaca na mesiac som prekvapena ako uz sklada cele vety. Teraz pridali starsej anglictinu a kedze aj ta mladsia ju so sestrou doprevadza, zacala sa aj ona sama od seba snazit vypravat slovicka a velmi rychlo sa obe ucia. Osobne doporucujem hned odmalicka komunikovat hlavne v rodnom jazyku t.j.nemcine, aby nemala problem sa dohovorit s detmi v skolke, ale kludne by som pridala bez problemov aj dalsie cudzie jazyky. Deti su naozaj velmi ucenlive.

quinn

O to, ze z toho bude mat dieta zmatok, sa neboj. Poznam 5 rocne dieta, ktore zije v zahranici v bilingvalnej rodine a hravo prepina v 4 jazykoch. Z lingvistickeho hladiska sa dieta cudzi jazyk neuci, ale si ho osvojuje. Je to uzasne, ze deti vedia cudzie jazyky nasavat ako spongia. Vela stastia! :)

shayleen

Ja si myslim že tu nemčinu sa musí učiť keď už pôjde do škôlky aby sa mohlo s pani učiteľkou a s deťmi dohovoriť. Doma po slovensky a holandský a k tomu nemčinu. Keď už bude mať vyvinuté uško môžeš už počas tehotenstva s ním rozprávať. Od narodenia môžete kľudne s 3 jazykmi pretože keď dieťa ovláda jeden cudzí jazyk, druhý jazyk sa učí ľahšie, tretí ešte ľahšie, pretože princíp a logika jazykov je pomerne rovnaká. Ranné obdobie detstva je ideálne obdobie, kedy si dieťa môže osvojiť cudzí jazyk prirodzenou cestou, podobne ako materinsky jazyk. Neskoršom období, keď sa uzatvorí vývoj rečových centier v mozgu sa cudzí jazyk učí oveľa zložitejším spôsobom. Čím skôr začne dieťa s výučbou cudzieho jazyka, tým jednoduchšie ho ovláda a začne v ňom rozmýšľať bez toho, aby muselo prechádzať zložitou fázou ,,prekladania v hlave" toho čo počuje alebo chce povedať. Učenie jazyka nie je pre dieťa učením, ale zábavou a hrou. Naše magické učiteľky hravou a prirodzenou formou deti motivujú a zabávajú, pričom cudzí jazyk sa stáva ich prirodzenou súčasťou.Nezáleží len od skorého začiatku učenia sa jazyka, ale predovšetkým záleží od kvality výučby a použitím správnej metodiky výučby primerané veku dieťaťa

kafe

kým je deculo s vami, teda prvé dva roky len SJ a holandsky. Nemčinu by som neriešila, to pochytí pri kámošoch a zháňaní vonku, v škôlke. Nalepí sa to na neho samo aj neskôr, rovnako ako i angličtina. Ja by som si jedine dávala pozor aby to nebolo všetko naraz a aby malo deculo čas udomácniť sa najprv v dvoch jazykoch. Teda rozprávky a knižky len v SJ alebo holandčine, ked už bude na základke, kľudne aj v ďalších. Žiadna nemčina z telky, rádia.. mne to príde príliš veľa podnetov, podľa mňa to nevstrebe. ALe neviem, či budeš na materskej alebo pojde ročné, polročné hned do škôlky.

Lola989

Stanovte si pravidlá, ty s ním komunikuj slovensky, manžel holandsky, nech si zvykne, akým jazykom s kým hovorí. A doma si to medzi sebou nejako ujasnite, hovorte buď nemecky, alebo anglicky, ale nie nejakou zmesou viacerých jazykov lebo malý z toho bude popletený a naučí sa nesprávne výrazy.