Depresia?

Príspevok v téme: Depresia?
Malina001

prosím o radu ľudí, ktorí majú skúsenosť s depresiou, zvlášť u mužov - či už ju sami prežili, alebo sa snažili niekomu takému pomôcť... čítala som o tejto téme už veľa, no potrebujem zistiť čo najviac...
ide o to, že priateľ asi trpí depresiou... sme spolu vyše roka, on má 28 rokov a od začiatku vzťahu mal viackrát (pomerne pravidelne cca raz za mesiac) výrazne blbé nálady. nikdy nebol na mňa hrubý alebo niečo podobné, no sťažoval sa na únavu, bolesti hlavy či chrbta, hovoril veci ako "som už tak vyčerpaný že ani neviem, ako ďalej" a najmä sa vtedy nikdy sám od seba neozýval, hoci inokedy mi pravidelne volá, píše atď. vždy to však po pár dňoch (max. 5) prešlo a bol opäť normálny, veselý, žartoval... tieto "výpadky" ho pritom nevyraďovali zo života, chodil normálne do práce atď.... posledné dva mesiace s ním však nie je reč, dni, kedy sa mi neozýva, sú stále častejšie a dokonca mi už občas ani nezdvihne telefón a neskôr sa ani neozve aby sa spýtal, čo som potrebovala. keď sa stretneme, väčšinou pôsobí viacmenej v pohode, ale i tie stretnutia sú už podstatne zriedkavejšie než bývali, hoci od septembra bývame pri sebe omnoho bližšie... a väčšinou to musím iniciovať ja. myslela by som si, že ma už neľúbi, len ma nechce raniť, tak sa mi vyhýba, kým mi to docvakne aj samej, nebyť toho, že viem, že dohromady bol za tie 2 mesiace v práci asi 5-krát (!), a že to nebranie telefónov nerobí len mne, ale všetkým, rodine, šéfovi... a je tiež pochudnutý. pokúšala som sa s ním o tom rozprávať, no tvrdil, že je len unavený, potom že prechladol a podobne...
napadá vás, čo s ním môže byť? môže to byť depresia? rozprávala som sa aj s jeho mamou, ktorá tiež tvrdila, že ho ani nespoznáva... a čo s ním, ako mu mám pomôcť, ako mu vysvetliť, že toto nie je normálny stav - aj keby naozaj bol "len unavený", aká únava môže trvať dva mesiace v takej miere, že kvôli tomu nemôže ísť do práce? podľa mňa to už je naozaj na odbornú pomoc...