Aka sa stravovať?

Príspevok v téme: Aka sa stravovať?
kindervajko1

Ahojte,

vyskúšala som už nespočetne veľa diét, vrátane bez laktózovej, bez gluténovej, vegánstva apod, ale pri ničom som nezaznamenala pozitívne zmeny. Momentálne sa snažím jesť pestro, čiže všetko a jedinému čomu sa vyhýbam je rafinovaný a trstinový cukor i výrobky, ktoré ich obsahujú a samozrejme vyprážané, nezdravo mastné jedlá, fast foody atď. I tak mi ale padajú vlasy a mám akné :( Chcela by som svoju stravu prispôsobiť aj športu... snažím sa chodiť behávať každý druhý deň, minimálne však 3x do týždňa a prevažne ráno a nalačno. Po zobudení robím oil pulling, potom vypijem 4 deci vody a o 20-30 minút behám. Behávam cca 5 kilometrov vytrvalostne, po lesných cestičkách, nie asfalte ani betóne. Po behu cvičím so svojou váhou a stretchujem dokopy cca 20 - 30 min. Často bývam po tomto celý deň unavená, aj keď so skvelým pocitom.. Doporučili by ste mi prosím, aké raňajky sú po takomto ráne najvhodnejšie? prípadne aké výživové doplnky, alebo o čo by som mala svoj jedálniček doplniť? :)

ďakujeem,

vitavi

Ak máš akné, vylúč mliečne výrobky a mlieko a husté tuky.

Dávaj pozor na tuky skryté v potravinách - v keksoch a koláčkoch, mäsových výrobkoch a i.

Ak ti padajú vlasy, vylúč i ovocie a nadmerné množstvo nápojov. Všetko jedz a pi teplé, aby si sa nepodchladzovala.

Prospeje ti zelenina v akejkoľvek úprave, obyčajné domáce druhy a obilné kaše z neobrusovaných obilnín, ktoré ťa zasýtia, upokoja a prečistia svojou vlákninou a spevnia pokožku na hlave . Doplň semienkami alebo panenským tukom v malom množstve.

simka214

aj mna by to zaujimalo ako sa stravovat, kedze vsade sa pise nieco ine a ja uz neviem co si mysliet, co mozem a co nie

Fleur-de-lis

k tomu jedeniu ohľadom cvičenia sa ja vyjadrovať nebudem.

Ale tak celkovo strava, skúšala si aj naraz vyradiť obilniny, mliečne, cukor a rastlinné oleje(margaríny, slnečnicový olej...) aspoň na 6 týždňov? Ak nie, tak vyskúšaj.

Ak pomôže tak potom môžeš postupne zase začať zaraďovať niektoré potraviny (jednu na týždeň až dva) a sledovať koľko ich zvládneš bez toho aby sa opäť tvorilo akné...

Čo sa obilnín týka tak radšej fermentované/kvasené. A mliečne, no názory sa líšia, ale ak tak surové, najlepšie kvasené (jogurt, kefír) a od kráv čo boli na slnku a jedli trávičku ;)

A zaradila by som aj fermentované potraviny napríklad kyslú kapustu (ale domácu).

Problém zrejme je, že máš málo vitamínov čo môže byť spôsobené aj obilninami a strukovinami. Ako som písala, tie by sa nemali konzumovať tak ako to dnes je bežné, ale napríklad ako kváskový celozrnný chlieb.

Aj obilniny a orechy by sa mali aspoň namáčať na niekoľko hodín až dní.

Možno máš problém s FODMAPs, alebo nejakú inú intoleranciu, tak tu buď vyšetrenie, alebo trpezlivo skúšať vyraďovať možné problémové potraviny...

A tak celkovo si dávať pozor na dostatočný príjem vit. A, D a K, ktoré sú rozpustné v tukoch, takže aj zdravých tukov hodne (ale nie spolu so sacharidmi).

A na padanie vlasov mne pomohla aj nopoo metóda. Rozdiel je dosť výrazný. Pozri si k tomu na nete. Ja sa sóde vyhýbam, skôr ražná múka, pracie orechy, vajíčkový šampón... Ako za starých čias :D ale vlasy sa mi odmenili :)