Alergia na mlieko

Príspevok v téme: Alergia na mlieko
milkylover

Zdravím :) ... bola mi diagnostikovaná alergia, nie intolerancia, ale alergia na mlieko. 3 mesiace mám držať striktnú diétu, kde nesmiem zjesť nič ani len v stopových prvkách čo by obsahovalo nejakú zložku mlieka... Nedozvedela som sa k tomu nič viac, nič menej. Viem, že internet je plný rád a článkov, ale predsalen som sa to dozvedela len dnes a ešte som sa z toho poriadne nestihla ani spamätať ale uvedomujem si, že to bude náročné... ak by sa tu teda niekto našiel, kto by mi aspoň zhruba povedal, čo môžem, alebo ako má vyzerať bežný stravovací deň, aspoň nejaké tipy... vopred ďakujem :)

shayleen

Odpili by ste si z mlieka aspoň dnes – na Svetový deň mlieka, no nerobí vám dobre? Zisťovali sme, aké náhrady ponúkajú naše obchody a čo odporúčajú výživári.

Názory na kravské mlieko sú rôzne, no lekári nám ho jednoznačne odporúčajú. Je totiž zdravé a nášmu telu dodáva cenný vápnik a viaceré vitamíny.

Sójové či ryžové?

No možno aj vy máte problém, že vás po vypití mlieka začne nafukovať alebo máte kŕče v bruchu. Zrejme vám chýba enzým laktáza. Mnohí ľudia, ktorým mlieko nerobí dobre, si preto kupujú buď bezlaktózovú verziu, alebo sójové, ryžové, či pšeničné „mlieko“.

Úvodzovky sme napísali preto, lebo tieto výrobky v skutočnosti nie sú mlieko, i keď majú bielu farbu. Ide však o výluh zo sójových bôbov, alebo z ryžových, či pšeničných zŕn a o pitnú vodu.

Hľadajte vápnik

„Takéto náhrady mlieka nemôžeme z výživového hľadiska považovať za rovnocenné mlieku najmä preto, že majú veľmi nízky obsah prirodzeného vápnika.

Do mnohých však výrobcovia už začali pridávať vápnik, kupujte teda tie,“ odporučila lekárka Katarína Baniská z Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

Dbajte na pestrú stravu

Nedostatok laktázy trápi podľa výskumov každého šiesteho dospelého.

No nemusíte mať tento problém navždy. Doktorka Alžbeta Béderová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bratislave vysvetlila: „Laktáza štiepi laktózu, teda mliečny cukor v mlieku, na dva jednoduché cukry – glukózu a galaktózu. Tento enzým nám môže chýbať trvale, alebo len dočasne.“ Ako ďalej zdôraznila, dôležité je predovšetkým to, aby ste mali pestrý jedálny lístok.

„Čiže sa nemusíte striktne držať len bezlaktózového mlieka,“ dodala odborníčka.

Bezlaktózové je sladšie

Takéto mlieko je vyrobené pridaním enzýmu laktáza, ktorý mliečny cukor –laktózu, rozkladá na jednoduchšie a ľahšie stráviteľné formy. Ostatné prirodzené zložky mlieka vrátane vápnika, ako aj energetická hodnota zostávajú zachované. Mlieko má mierne sladkú chuť, pretože laktóza sa pri výrobe štiepi.

Existuje alergia na laktózu?

Nemýľte si laktózovú neznášanlivosť s alergiou na mlieko. Alergia na laktózu neexistuje, lekári poznajú iba alergiu na mlieko. Ide o prípad, keď chorobne – alergicky, zareagujete na mliečnu bielkovinu, zväčša na kazeín. Alergia sa môže prejaviť kŕčmi v bruchu, vracaním, nechuťou, nafukovaním, hnačkami, žihľavkou i ekzémom, ale takisto aj zápalom stredného ucha či dokonca astmou.

Jogurty môžete

Pri laktózovej neznášanlivosti nemusíte nevyhnutne piť iba bezlaktózové mlieko. Môžete si dať napríklad jogurt, tvrdý syr, acidofilné mlieko alebo kefír. Tieto kvasené výrobky už totiž majú mliečny cukor čiastočne rozštiepený. Navyše jogurty, acidká či zakysanky obsahujú probiotiká, ktoré tiež pomáhajú štiepiť laktózu. Deciliter kyslého mliečneho výrobku obsahuje asi toľko vápnika ako deciliter mlieka.

shayleen

Mlieko so zníženým obsahom laktózy sa vyrába pridaním enzýmu laktáza v procese výroby. Tento enzým, ktorým príroda zo známych dôvodov vybavila kojencov štiepi zložený cukor na jednoduchšie zložky. Tieto jednoduché cukry sú telom človeka na rozdiel od zloženej formy priamo stráviteľné. Takýto je postup aj pri trávení iných cukrov ktoré človek konzumuje. Pri nich sa uplatňujú obdobné - sesterské enzýmy. Záver je, že ak človek pije mlieko s priemyselne, alebo doma pridanou laktázou nepotrebuje disponovať týmto enzýmom vo svojom tele na jeho zdravé trávenie. Zjednodušene povedané takto ošetrené mlieko je priamo stráviteľné. Tí ľudia, ktorí nemajú problém s intoleranciou laktózy – ktorá súvisí s laktázovou nedostačnosťou rozdiel nepocítia. Nie je problém ak je enzýmu viac, problém vzniká ak je ho nedostatok. Ako vieme, následkom sú kŕče, nafukovanie alebo aj hnačky

milkylover

Za odpovede ďakujem :) Ale čím mám nahradiť napr. maslo ? jasné, že každý deň nepotrebujem raňajky kde je to maslo nutné, ale keď už k tomu dôjde ?

a RNG ďakujem za tip, asi to tak bude s tým telom, cítim, že je vysilené, na sebe to cítim, že sa mi to tam dnu potrebuje poriadne dať do poriadku keďže to bol dlhý proces kým sa na to prišlo čo mi je

vitavi

Hlavne si uvedom, že mlieko nepotrebuješ. Dostatok vápnika získaš zo zeleniny semienok, a ak vylúčiš cukor, ktorý ho z tela odoberá.

Dostatok bielkovín získaš zo strukovín, rýb, a neobrusovaných obilnín. Mliečny tuk vôbec nepotrebuješ, je to jeden z nejnevhodnejších tukov pre nás, pretože zahusťuje krv, lepí sa nielen na cievy, ale i orgány, pletivá, upcháva dutiny a časom oxiduje. Je základom pre nežiadúce útvary v tele.

RNG

Iste mas z minulosti z roznych potravin zamorene telo mliecnymi produktami , tak ti odporucam si ho odmorit enzymami na mlieko, napr produktom firmy Enzymedica, Lacto. co dostanes napr na Iherb.com a inde.