Odhalenie tehotenstva

shayleen

Tehotným ženám sa krv darovať zakazuje. Dokonca by nemali ísť darovať ani tie, ktoré majú podozrenie, že by mohli byť tehotné. Ak nemáte spoľahlivý výsledok z tehotenského testu, dajte si graviditu potvrdiť najskôr u svojho gynekológa. Na transfúziológii vám nebudú zisťovať tehotenstvo z krvi.

Maminky, ktoré práve porodili, si na prvé darovanie krvi počkajú najmenej deväť mesiacov, ideálne rok po pôrode a po ukončení dojčenia. Ak žena dostala krv pri alebo po pôrode, tú svoju nemôže darovať 12 mesiacov.

shayleen

Na darcovstvo by mali zabudnúť aj ženy, ktoré práve menštruujú, prípadne sú tehotné. Tie druhé môžu krv darovať až rok po pôrode. Aj to len v prípade, že nedojčia. K darcom vás nezaradia ani v prípade, že ste sa liečili pomocou hormónov hypofýzy a v rodine sa vyskytla familiárna forma Creutzfeldt-Jacobovho ochorenia.

shayleen

Predtým ako darujete svoju krv

Na webovej stránke si nájdite pre vás najbližšie transfúziologické pracovisko a zistite si, v akom čase je možné absolvovať odber.

Pokiaľ ste sa rozhodli darovať krv, musíte spĺňať všeobecné základné kritériá:

Musíte mať vek od 18 do 60 rokov. Pokiaľ ste pravidelným darcom, môžete darovať krv až do svojich 65 rokov. Frekvencia darovania je pre mužov 3 mesiace a pre ženy 4 mesiace od posledného odberu.

Musíte mať telesnú hmotnosť minimálne 50 kg.

Nesmiete byť nosičom vírusu HIV (mať AIDS)

Nemôžete byť po prekonaní hepatitídy (žltačky) typu B a C.

Nemôžete trpieť na iné závažné a chronické ochorenia.

Krv nedarujte v prípade (resp. trvalo nemôžete darovať krv):

Užívania drog vnútrožilovo či vnútrosvalovo teraz alebo v minulosti.

Poskytovaní alebo prijímaní platených sexuálnych služieb.

Pohlavného styku medzi mužmi.

Promiskuitného spôsobu života s častým striedaním sexuálnych partnerov.

Užívania anabolických steroidov, ktoré nie sú predpísané lekárom.

Liečby poruchy zrážania krvi krvnými prípravkami.

Darovanie krvi nie je spôsobom otestovania sa na nosičstvo krvou prenosných chorôb! Pamätajte na to ešte predtým, než sa rozhodnete stať sa darcom krvi.

Pre ženy nie je vhodné ísť darovať krv počas menštruácie, resp. tesne pred ňou alebo po nej.

V prípade, že si nie ste istí, či ste vhodným kandidátom na darovanie krvi, vopred zavolajte do transfúziologického pracoviska a vašu situáciu skonzultujte s lekárom.

shayleen

Vyšetrenie pred darovaním krvi

Počas tohto vyšetrenia sa odoberie vzorka krvi z lakťovej žily (v transfúziologickom zariadení), alebo z prsta (väčšinou v teréne). Z tejto vzorky sa vyšetrí krvný obraz, alebo len hladina hemoglobínu (červeného krvného farbiva).

Zisťuje sa tak, či je jeho hladina dostatočne vysoká na darovanie krvi. Sestra overí tiež vašu krvnú skupinu.

Spolu s vyplneným dotazníkom a výsledkom zo základného vyšetrenia krvi (krvný obraz, krvná skupina a hladiny hemoglobínu) prichádzate k lekárovi, ktorý prejde váš dotazník a overí niektoré otázky týkajúce sa vášho zdravia, životného štýlu a prekonaných chorôb. Všetky tieto informácie sú prísne dôverné a považujú sa za lekárske tajomstvo. Lekár vykoná krátke vyšetrenie, zmeria vám tlak krvi a pulz, prípadne popočúva vaše pľúca a srdce.

Trvalo vyradiť vás môže lekár pri závažných ochoreniach, ktorých následkom vznikajú zmeny vo vašom organizme, a pri ktorých by mohlo dôjsť ku poškodeniu zdravia príjemcu alebo darcu.

sob rudolf

Pokiaľ viem, pred darovaním krvi sa tehotenský hormón v krvi štandardne nevyšetruje, nie v prostredí transfúznej služby. Ide tam iba o krvný obraz, najmä množstvo hemoglobínu v krvi.