Bolesť Zuba

Príspevok v téme: Bolesť Zuba
Marek100000

Zdravím. Chcel by som poprosiť o radu a váš názor na môj aktuálny problém. Pred 3 dňami ma rozbolel zub presnejšie 6 vľavo dole. Nemám opuchnuté líca ani tvár a ani zub nie je citlivý na chlad alebo teplo. Jednoducho ma veľmi bolí už ani Ibalgin nezaberá a cítim ako keby my tŕplo líce. Čo to môže podľa vás byť?

michalmmm

Hlboky kaz zasahujuci do nervu a zapaleny nerv - vtedy zub boli vkuse. Treba navstivit zubara. Kaz moze byt aj skryty v medzizubnom priestore, kde sa volnym okom vidiet neda. Idealne by bolo ist k niekomu schopnejsiemu, povedzme aj sukromnemu. Zastaraly sposob riesenia tohto problemu: pojdes k lacnemu zubarovi, ktory ta nevezme, lebo ma plno a da ti termin, cize skapinas s bolestivym zubom aj dva tyzdne, kym prides na rad. Zubar ti pozrie zub a zacne sa s tebou hadat, ze tam nic nemas, no na tvoje velke naliehanie ta posle na rontgen do vzdialenejsieho mesta, na co si musis vyhradit jeden cely den, dostanes sa do preplnenej cakarne, najmenej 3 hodiny cakas, kym prides na rad, potom dalsie 3 hodiny, kym dostanes nedobre viditelnu starym rontgenom urobenu malicku fotku. S tou prides k zubarovi a ukazes mu ju. Ak mu este zrak ako-tak sluzi, hlboky kaz aj uvidi a ak sa nad tebou zlutuje, zub ti opravi hned, ak nie, mozes cakat dalsie dva tyzdne na termin. Potom ti zub rozrype az po spicku korena, napcha arzenovu vlozku a prikaze ti prist o tyzden na kontrolu. Prve dni budes skapinat od bolesti a tu moze nastat ta moznost, ze so zubom pojdes na pohotovost, ze ta velmi boli a tam ti ho vytrhnu. Druha moznost, vyckas a pretrpis bolest, o tyzden sa ukazes u zubara, ktory ti arzenovu vlozku vymeni za normalnu korenovu vypln. Ak ale aj po takomto definitivnom vyplneni zuba bolest pretrvava, zub sa tak, ci tak vytrhne, co sa mohol aj hned, cize ta to stalo stratu casu a aj penazi, ktore si si mohol usetrit, lebo za vyplnenie korenovych kanalikov treba draho zaplatit. Novsi, modernejsi sposob: navstivis zubara sukromneho, ktory ma uz u seba digitalny rontgen, odfoti ti zub priamo na mieste, ukaze ti na velkom monitore, kde mas kaz, aby si aj ty videl a vysvetli ti, co bude teraz s tebou robit. Pichne ti injekciu, alebo aj dve, tri, len aby ta nic nebolelo a ten vysokotoxicky arzen vo svojej ambulancii ani len nahodou neprechovava, nie je predsa vrah :) Takze ti normalne modernym a novym postupom odstrani staru plombu, odstrani aj zubnu dren napadnutu kazom, rovno hned vyplni korenovou vyplnou a potom plombou. Pri osetreni pouziva kofferdam, to je taka gumena blana, ktora zabranuje tomu, aby sa ti do otvoreneho zuba dostali sliny, z kotrych mozu pochadzat bakterie a pocas zakroku vyplachuje zub specialnym dezinfekcnym roztokom. Vysledok - ziadne nekonecne behanie po rontgenovych strediskach, ziadne zakroky vyzadujuce si dve, tri navstevy, ale bezproblemove a hlavne bezbolestne osetrenie zuba pri jednej jedinej navsteve - sice drahsie, ale v takomto pripade tie peniaze za to stoja, lebo je to na urovni dobre odvedena praca.