Spolocny ucet partnerov/manzelov

Príspevok v téme: Spolocny ucet partnerov/manzelov
kulik

Ahojte,
co si myslite o spolocnom ucte dvoch partnerov, resp. manzelov? Mal by mat podla vas kazdy vlastny ucet, alebo je lepsie mat spolocny ucet? Ja planujem s priatelkou spolocny zivot, chceme sa vziat, a ked som sa zamyslal nad otazkou ci spolocny alebo oddeleny ucet, tak som dospel k zaveru, ze spolocny je najlepsi. Vztah medzi dvoma ludmi je o dovere, o laske, tak preco mat oddelene ucty? Treba nieco tajit pred partnerom? Pocul som nazory ludi, ze zena alebo muz moze vybrat ucet a tomu druhemu nic neostane, preto uprednostnuju oddelene ucty. Ale ked takto niekto rozmysla, preco ide s clovek do snatku, kde sa hovori "v dobrom aj v zlom".
U nas to bude tak, ze priatelka bude zarabat ovela menej ako ja. A neviem si predstavit, ze pojdeme v plateni napoly, a jej ostane 200e a mne 1000e, s ktorymi si mozme robit kazdy co chce. plus ked budu deti. Ja si to neviem predstavit ako by to fungovalo, ked kazdy plati take a ona vydavky zvlast. Sme manzelia, sme rodina a delime sa o vsetko spolocne.

Aky je vas nazor na spol., resp. oddeleny ucet?

kafe

kulik :D ale tým mamonom tu operuješ stále ty. Páry, čo majú oddelené účty proste partnerove peniaze neriešia vôbec. TY ANO! Tak kto je tu mamonár? Zdieľať jeden druhého telo zas pre mňa neznamená, že budem s partnerom chodiť aj na záchod. Jednoducho odtiaľ potiaľ. Ak ty na ten záchod s partnerkou chodiť budeš, prosím.
.
Každý si vo vzťahu vyberá a robí veci tak, ako sú mu príjemné a pohodlné. Mne osobne by spoločný účet vadil. Neni to v mojich očiach prejav dôvery ale hlúposti. Nebudem predsa robiť hlúposti, nie? Si predstav, že vzťahy fungujú láskyplne aj ľuďom, čo majú oddelené účty. Ja ti veľmi prajem, aby si sa nesklamal. Ale reálne skúsenosti mnohých sú trochu iné ako tvoje naivné predstavy. A máš tu niekoľko reálnych skúseností. Veď sa kľudne ožeň a maj s partnerkou spoločný účet! Bráni ti niekto? Prajem ti to a budte spolu šťastný. Ale vsadím sa o 5 juro, že presne TY s tvojím postojom ktorý máš, si tú negatívnu skúsenosť zažiješ. Doslova a dopísmena si o to koleduješ.

Slobodna

Vobec tu nejde o nedoveru, ci mamon. Naozaj sa mi zda, ze si prilis naivny a slepy. Niekto tu spomenul, ze ostaneme spolu navzdy :) To su iluzie, proste ostanete spolu tak dlho, ako sa budete jeden o druheho a svoj vztah starat a to kazdy den.

Mat svoj a spolocny ucet je hlavne pragmaticke a skutocne sa predchadza zbytocnym hadkam kvoli peniazom.
Zdielate spolocne, no zaroven ma kazdy aj vlastne peniaze, za ktore si moze kupit, co chce a co potrebuje, moze ich pouzit na prekvapenie, obdarovanie partnera. Nemusi od druheho pytat, ak nieco potrebuje, alebo zdovodnovat, preco si to kupil.
Mozno ti to nie je pochuti, ale funguje to lepsie.
Mimochodom, prave ti, ktori chcu s druhym zdielat vsetko a nastoja na tom, maju obvykle zistne umysly. 2 uctami respektujes partnera a je v tom viac lasky, nez si schopny vidiet.
Pytal si sa. Ludia ti poskytli svoje skusenosti, ako im to funguje najlepsie. Vyber si z toho, co chces a hned neodsudzuj ludi, ktorym to funguje inak, nez si schopny chapat.
Peniaze su totiz prostriedok, aby nam bolo lepsie a nemaju byt nejakou chorou zarukou udrzania si partnera nasilu, ci zdrojom zbytocnych hadok medzi partnermi.

kulik

LMarika:
ano, dnes je doba, ze si ludia neveria. ale preco sa beru? kvoli papieru? kvoli tomilu, ze je zena tehotna? manzelstvo je o dovere, spolocnom zdielani. preco spite spolu v spalni? zdielate jeden druheho telo? to je podla vas nornalne, ze ked uz do manzelstva vstupujem s tym ze KEBY KEBY? to sa neberte potom, nenarobte si deti. ostante partneri, je to jednoduchsie aj co sa financii tyka a aj majetku. tym apeluujem na vsetkych mamonov co tu su, ze radsej ostante slobodni, lebo v manzelstve uz az tak neplati, co je moje, je moje, co je tvoje, je tvoje. bude to pre vas jednoduchsie, lebo sa nebudete musiet delit o tie naskrobene peniaze ;)

marica1

Keď sme sa my s manželom zobrali, tak bez toho, aby sme sa nejak o tom rozprávali, dávali sme výplatu na jedno spoločné miesto. Vtedy ešte nebolo bežné, aby ľudia mali osobné účty. Keďže sme výdavky dopredu preberali, vedeli sme, či na to máme a koľko nám zostane.
Tak je tomu dodnes, Ani ja, ani môj muž sme to nikdy nezneužili, aj keď teraz máme "spoločný účet" - na manželovo meno a mňa si dal ako spoludisponenta, aj kartu mám. Samozrejme, že aj ja mám účet na svoje meno a manžel je spoludisponent. Všetko je o dôvere, spoľahlivosti a zodpovednosti.

katka...

Ak sa s niekým rozhodnem uzavrieť manželstvo, založit rodinu, tak s ním chcem zdielať všetko. Všetko je spoločné. Už neexistuje ja a ty, moje, tvoje ale my a naše. Žiadne zadné vrátka. Ak mám pochybnosti, nevstupujem do manželstva. Manželia sa spolu dohodnú čo si kúpia, kde pôjdu na dovolenku, čo kúpia deťom a platia to zo spoločného účtu. O tom je rodina. A nie aby si manžel tajne niečo kupoval a ja tiež. Moji rodičia mali spoločný účet a vždy sa rozhodovalo spoločne ako sa peniaze minú a nikdy nebol problém. A myslím, že väčšina ľudí generácie mojich rodičov to tak mala a vydržali spolu roky.

LMarika

Lepsie je mat ucty oddelene a ak chces, kludne jej zo svojho uctu posli nieco na ten jej, preco nie? Aj vyssie sumy, ak chces. No naozaj je dobre, ak ma kazdy vlastny ucet. To, ze si doverujete, je v poriadku. Ale ze ste teraz zalubeni a mate este motyliky v bruchu, este neznamena, ze sa niekedy v dalekej buducnosti nepodvediete, neoklamete, nesklamete jeden v druhom. Nejake tie zle veci sa z casu na cas stanu kazdemu... Proste zijeme v dobe, kedy uz nie je mozne doverovat naozaj nikomu, iba sam sebe a financie vzdy boli, su, aj budu dost citlivou otazkou. Istota je istota, takze radsej oddelene ucty. Poviem priklad: Poznala som manzelov (toho casu mozu mat obaja nad 50 rokov) a muz bol velky autickar. Minal vela na benzin, z casu na cas si vymyslel, ze auto, ktore maju, mu uz nie je dobre, ze chce ine, predal ho a kupil ine, co boli vydavky. Jazdil na kamionoch, takze nezarabal zle. Peniaze zo svojho uctu vybral a dal zene, ale asi nie vsetky. Nieco si nechal na cigy, restiky, a tak... Zena robila vo fabrike za minimalku. Snazila sa zo svojho uctu nevyberat takmer nic a setrit a zgrlit, ako sa len dalo, lebo vedela, ze muz by to oplieskal na benzin, cigy a drahe restiky v zahranici, nakolko jazdil po celej Europe. Roky ubiehali a ona uz mala na ucte celu kopu prachov, on ale o tom nevedel a casto rozpraval, ze keby len mal prachy, kupil by zase nove auto, ale no tak co uz? A ona sa len popod fuzy usmievala, nepovedala nic. Nespratny syn im ledva dovrsil 18 a uz nabuchal 15-rocnu pipku, ktora sa k nim nastahovala aj s deckom. Pre nich ako pre krestanov to bol sok, ze co to chalanisko vyviedol a tlacili ho do svadby. Pockali, kym bude mat pipka 18 a mladi vyhlasili, ze chcu velku svadbu s vela hostami, velkou paradou... Muz (otec chalana) tvrdil, ze nemaju peniaze a zena (matka chalana) vybrala cely obsah svojho uctu a povedala svojmu muzovi, ze toto odkladala na horsie casy, na pripadnu svadbu, aby neboli celkom bez penazi, keby nieco a nech teda ma chlapec velku svadbu, po akej vzdy tuzil. Muz sa potesil a este sa jej aj podakoval, ze toto prenho urobila. Krasny pribeh o oddelenych uctoch. Lebo vzdy je lepsie, ak je zena tajnostkarka a zrgloska, ako ked je zlatokopka. No nikdy nevies, co sa moze stat prave v tom vasom manzelstve :)

kafe

chlapče chlapče, si ešte moc mladý a naivný tiež. Ale život ti to ukáže sám, že to neni také čiernobiele ako si myslíš.
Jedna vec je, keď je chlap džentlmen. To berem, ano je to fajn. Ale druhá vec je, ak je chlap sprostý a nechá sa využívať. To je žiaľ tiež dosť časté v tejto dobe a ženy sú vychcané. Nie len chlapi žgrloši. Džentmen sa dokáže prejaviť aj inak ako LEN spoločným účtom.
Konkrétny príklad tu z fóra. Manželka sa dala na MLM predaj, aj sa jej darilo nejaký čas, ale úplne z toho zblbla. Vybielila spoločný účet na hlúposti, ktoré sa jej už nedarilo predať. Na účte boli dokonca aj dcérine peniaze z brigád. Rodina jej dohovárala, ale ona si robila po svojom - míňala peniaze. Stále je to tak výborná vec ten spoločný účet? V tomto prípade nemali ani na suché rožky.
Zaujíma ma, čo by si robil, keby začala manželka nekontrolovateľne míňať na handry a na vyslovene blbosti, ha? Ty by si jej to veľkoryso doprial, ja viem. Ale začalo by sa to stupňovať - nestihli by odísť ani platby za byt, telefóny a na spoločnom účte žiadne peniaze.. stále by si bol džentlmen? Ako by si to riešil?

Tinušška

V tomto je niekedy ťažko radiť. Počítaj s tým, že ľudia sa časom menia, resp. prídu veci, ktoré si si na svojej partnerke nevšimol alebo ona na tebe.
Moja skúsenosť: s manželom sme mali dlhé roky spoločný účet. On bol disponent, ja len spoludisponent. Banomatovú kartu mal vždy on.Spočiatku všetko fungovalo. Lenže prišli deti, bolo treba nielen na výbavičky, ale neskôr omnoho viac - škôlka, škola, deti rastú ako z vody, vždy bolo treba ich obliekať, obúvať, kŕmiť, splácať, obnoviť-veď každý vie, o čom píšem...A tu prišiel veľký problém. Čoraz viac mal pocit, že príliš míňame. Nebola to pravda. Kupovali sa nevyhnutnosti.Došlo to tak ďaleko, že keď som náhodu chcela kartičku, že vyberiem peniaze, zhádali sme sa ako psi. Časom som sa musela doprosovať, absolútne odmietal dávať mi kartu, i keď vedel a videl, že koľko som vybrala a na čo som minula. Nikdy som nepatrila k ženám, čo minú 500-vku na počkanie na nejaké handry či umelé nechty.. a trvalo to dlho, kým mi došlo, že takto to ďalej nemôže ísť.
Založila som si svoj účet a čuduj sa svete, situácia sa zlepšila.
aj to, že som zarábala menej, sme vyriešili - a tu ponúkam riešenie, ktoré u nás zatiaľ klape - Nemôžete si počítať veci na polovicu. jasné, že to by nebolo voči nej fér. Ak ti ide matika, prepočítaj všetko, čo kúpite, na percentá. Ty zarábaš viac, buď džntlmen a investuj o toľko väčšiu časť financií, o koľko viac v priemere zarábaš.
Určite však nedávajte spoločný účet. Je viac partnerstiev, kde je s tým neskôr problém, než tých spokojnejších so spoločným účtom.

adr1a

No a k poslednemu co tu teraz riesite, ved predsa existuje - dispozicne pravo k uctu a k vkladnej knizke (a to nemusi ist ani o manzelov)