Chronická pankreatitída

Príspevok v téme: Chronická pankreatitída
*tina*

Ahojte, chcela by som sa poradiť lebo
mám problémy so zažívaním,
ak zjem niečo ťažké, tak mi býva zle od žalúdku, problémy s plynatosťou, mám
problémy aj so zápchou. Často mávam stavy, ako by som potrebovala sa
vyprázdniť, no nedarí sa mi, začne ma napínať na zvracanie, cítim sa veľmi zle, hneď potom ako sa vyprázdnim všetko prejde a cítim sa dobre. Bola som u obvodného lekára, ktorý mi robil vyšetrenia z krvi, zo zbytkov zo stolice (tri dni som zbierala), tu našiel zostatky po nestrávenej stolici. Uzavrel to ako chronickú pankreatitídu (dedičná dispozícia) a naordinoval mi pankreolan, ktorý
mám užívať po každom väčšom jedle. Na internete som sa dočítala, že
pri takejto diagnóze je potrebné dodržiavať nejakú diétu, obmedziť alkohol, že nie je vhodné užívanie antikoncepcie. O ničom takom som nebola informovaná, tak
by som sa rada na to spýtala. Neviete niekto prosím, niečo o tejto chorobe??? Veľmi by mi to pomohlo, ďakujeeem :-)

inka

a ešte aby som nezabudla tej hladovke ver!Je to pre pankreas velmi doležite,nevadi aj ked schudne hlavne aby sa totalne vyčistil od všetkych jedov v tele.

inka

monča,napišemti naš pribeh a možno tineako pomôže.Pre dvomi rokmi sme robili doma poslednu prazdninovuopekačku.bolo okolo 30 augusta a my sme chceli ukončiť prazdniny ako sa patri.Prichystali sme kopec masa na opekanie,kotlik na gulaš,dobre vino a pivo.Opekačku sme začali už poobede a všetci sme boli v perfektnej nalade.neskorvečer prišlo mojmo mužovi trochu blbo a myslelisme si že prechladol a začinaju ho bolieťkriže.ked nakoniec vnoci všetci poodchadzali,moj mužsinavaril urologicky čaj a skrutil sa do deky.nad ranom mal užtake bolesti,že sme išli na pohotovosť.Dali mu injekciu od bolesti a povedali,že je to kamen v ladvinach.V pondelok išiel na vyšetrenie ,na sono a naozaj mal kamen,doktor mu kazal kupiť si basu piva a po každom pive skakať dolu schodmi.moj muž moc pivo nemusi ale premohol sa a jedno vypil.No dostal take bolesti,že nemohol staťna nohach.V noci sme išli zase na pohotovosť,znovu mudali injekciu a trpel dalej.no potom nasledovalityždne chodenia po nemocniciach a nič mu nezistili,nakoniec doktorka povedala žeje to psychika a že mal by isťpsychiatrovi.prvy krát som videla mojho muža bezmocne plakať a ja som nevedela čo mam robiť.nakoniec asi po č tyždňoch,ked muž už ledva stal na nohacha schudolasi 8 kg sme sa rozhodli poprosiť o pomoc kamarata,ktorymal znameho v nemocnici.Ten ho prezrel a povedal,že je to chrbtica a porobil mu obstreky.prišli sme domov a moj muž odpadol.prebrala som ho posadila do auta a zaviezlado nemocnicea začala som tam rumazgať,že ja už neviem čo s nim .mal 41 rokov a nikdy v živote som ho nevidela tak trpieť.Hospitalizovali ho na internom odd.nasadili infuzie a od rana mu začali robiť vyšetrenia.Na druhy deň bol konečne vysledok:Chronicka pankreatitida.Nasadili mu lieky,ale bohužial lieky neučinkovali.Bol už dvatyždne na totalnej hladovke,schudnuty o 25 kg ked mi lekar povedal,že si s nim nevie radya že sa mu to nepači,vraj vidi jednio riešenie ale bojisa toho,vraj by bolo dobre niečo vybaviť v bratislave.No ale ako,ked oni to nedokazali.Znova mi pomohol kamarat.Na šťastiea verim že aj nadprirodzenu pomoc,sme sa dostali na gastroendrikrinologiu do bratislavy,kde sa hned ujal mojho muža primar,urobili mu mrc,zaviedli mu medzi pankreas a žlčnik trubičku-drenaž.ešte asi5 dni nič nejedol.potom začal pomaly so sucharmi a čajom.ešte 3x mu vymenili behom roka drenaž a bolo dobre.Muž schudol 36 kg celkovo.povedali že sa už v živote nenajea nebude mocť nič robiť.No my sme nasadili inu taktiku.Začal velmi prisnu dietu,pomaly ale aktivne začal športovať a dnes ma 75 kg,športujea plne sa venuje životu.S dietou je to už lepšie,ale dava si pozor a určite veci skutočne neje.po dvoch rokoch,si ale da aj steak na grile a kopec inych dobrot.Mysme sa cela rodina vzdali vysmaženych jedal.A skutočne olej v našej kuchyni najdeš ked tak olivovy na zakvapanie šalatov.ten jeden rok bol na totalnej diete a dva prve mesiace,boli ako u dojčaťa.varena mrkva,zemiaky,šťavy a kaše ovocne,všetko velmi dobre prevarene,žiadne korenie,žiadna sol.potom sa postupne pridavalo.Treba len vydržať a to cela rodina!vela šťastia a ked budeš mať neake otazky rada zodpoviem.

monča

Neviem kto má skúsenosť Wobenzymom pri pankrease,vraj má aj negatíva(povedal 1 lekár), neviem aké, neviem či je to taký všeliek ako píšu.

monča

Manželovi sa dosť polepšilo, ale nechcem to zakríknuť,len z tho hladovania a a vyčerpania z bolesti je ešte zničený.Aj som mu chceladať aspoň sucháre,alebo zemiaky,ale lekár potelefonickej konzultácii nakázal hladovať.Aj vnemnocnici na infúziach keď bol sa mu o jedle ani nesnívalo,vraj pri jedle by pankreas natrávoval enzýmy,alebo neviem čo,pil rajčinové šťavy,neviem či už zajtra by mohol jesť,voľakde sa poradím,tak aj tak Pišta ďakujem za rady.

janula22

tina, veľmi dobré sú prírodné tráviace enzýmy. Ja mám veľmi dobré skúsenosti s prípravkom Superbromelain a papain. Dá sa objednať na -odkaz odstránený- Je identický s Wobenzymom, len oveľa lacnejší. S pankreásom nie sú žiadne srandy, udrie keď to vôbec nečakáš. Dôležitá je prevencia a diéta a duševná pohoda. Veľa šťastia.

monča

S liečiteľom naďalej spolupracujeme, horšie je, že on nepotrebuje sa rozprávať so mnou,jemu stačí počuť manžela a ten nemá k medicíne skoro žiadny vzťah a nič sa ho nevie spýtať, potom ja musím skúsenosti takto získavať.Medzi doporučenými jedlami boli aj morské ryby-niekoľko krát týždenne, rybí olej -asi len 5 týždňov,toho lososa robím na vode, teraz ho jedol v reštaurácii,neviem ako ho varili.Homeopatička až zajtra,zaujímavé je, že podľa kyvadla u ďaľšej liečiteľky bol pankreas dobrý a aj u homeopatičky v poriadku,chronickú pankreatídu potvrdila magnetická rezonancia,ale lieky nebere žiadne, len teraz nospu:Liečiteľ hovorí, že ja som negatívna, lebo mám strach,no do smiechu mi teda neni,ešte ma napadlo nešportujeme,niekde si vybiť tie negatívne emócie,ale času je málo a niekedy aj nechuť niečo robiť,tak uvidíme..

monča

manžel bol dohľadom asi 5 mesiacov výborného liečiteľa,po skúsenostiach s lekármi - hodinu by som mohla nadávať, nám toho liečiteľa zoslalo nebo,pankreas je svintvo nikdy nevieme kedy sa ozve,my sme sa až tak nebavili čo vlastne on tou liečbou-aký spôsob lieči,ale absolutne zakazuje mlieko a mliečne výrobky a keď to laicky posudzujem strava, ktorú doporučil može len pomocť.Ako som spomínala na začiatku pil 3 týždne čaje-púpava,baza,minerály,vitamíny podľa jeho uváženia, výsledok bol dobrý, na kontrolnom sone pozitívne zmeny, v hrúbke žlčovodov, kamene žiadne.Chceli mu vyoperovať aj žlčník a bohvie čo ešte. Stav bol zlepšený aj fyzicky aj psychicky,len to rozčuľovanie.Bere aj homeopatiká. Dnes mal 2 sucháre,zajtra nejaké šťavy a uvidíme. Je vhodná napr.mrkvová šťava? Ja myslím,že on mal organizmus vyčistený,ten liečiteľ vravel, že mu nič nie je,a aj to veľmi pomôže.Ktorá zelenina je najviac protizápalová? Tak ďakujem za všetky rady,budeme to musieť nejak pretrpeť.

pišta

Pre celkový metabolizmus tukov zaviesť do stravy vitamíny, v nich rozpustné – A,D,E,K.
A- paradajky, červená paprika (napálivá!), MRKVA vo všetkých podobách, aj varená, zelená listová zelenina
D- rybí tuk, vajcia, losos, tuniak (ale asi len rybí tuk a losos, s citom)
K – zelená listová zelenina, ružičkový kel, brokolica
E- orechy, semiačka, rastlinné oleje (všetko s citom!)
.
Stresy – zužujú cievy a drobné kapiláry prakticky po celom tele. Takže sa zle živiny aj „rozvážajú“ aj splodiny metabolizmu „odvážajú“.
Pri vyrovnanej strave postupne organimus reaguje aj na stresy vyrovnanejšie. Je to ale „beh na dlhé trate“.
.
Chcel som písať aj kus o tenkom čreve, ale je to na začiatok aj tak veľa, takže zatiaľ toľko.
Ozaj, nechcete sa vrátiť k homeopatičke a ľudovej liečiteľke? (ak sa vtedy manžel dobre cítil)
Držím vám palce, obom : )))

pišta

Strava:
V zásade idete na to dobre.
Pozor si ale treba dať najmä na tuky:
-semená a orechy majú spravidla od 35 – 55% tukov, z objemového množstva, takže pri nich nanajvýš opatrne
- pozor treba na vyváženú skladbu nasýtených mastných kyselín a nenasýtených – omega9, 6 a 3. Kdesi v téme Recepty zo zeleniny... som o tom písal viac. Celú škálu najlepšie pokrýva rybí olej. Celkom dobrý je aj olivový. Pozor na ľanový a ďalšie s omega 3. Nenasýtené kyseliny omega 3 rýchlo oxidujú, najmä na vzduchu. Ale ak ich je veľa ja v strave, oxidujú v tele a môžu stáť v pozadí tvorby cýst! Aby si mala predstavu, „priemerná“ spotreba tukov za deň 2-3 polievkové lyžice, v prípade manžela o 1 -2 (?) rozdelenú na celý deň. Pri akútnom zápale takmer nič, máličko.

Syry sú zdrojom veľa tukov (až do 30%)v závislosti od druhu, samozrejme, nasýtených. Obsahujú tiež veľa bielkovín, je to v podstate mliekový koncentrát + biekovinový losos zrejme odštartoval manželov záchvat, lebo okrem metabolizmu tukov môže byť narušené aj trávenie bielkovín. (pankreatické enzýmy trypsín a hymotrypsín).
Pozor na „rýchle cukry“, spravidla biely cukor ale ja sladké ovocné plody – prezreté banány, hrozno, hrušky, jablká, sušené ovocie. Voliť kyslejšie druhy (ale zrelé!). ale s citom. Prednosť dať viacej zelenine, surovej.

pišta

Ahoj, Monča :)
Najprv ku hladovke:
Hladovka je dosť účinný prostriedok v prírodnej medicíne a ľudovom liečiteľstve, ako rýchlo zbaviť telo toxínov. V tom je jej výhoda ale aj riziká.
V prípade pankreatitídy sa nedostatočne vylučuje aj pankreatický enzým lipáza, ktorý má na starosti metabolizmus tukov. Preto sa dostanú nedostatočne rozložia na menšie časti, ktoré by sa mali vstrebať v tenkom čreve a putujú do čreva hrubého. Potom stolica obsahuje viac tukov, ako zvyčajne. To môže mať dôsledok v nadmernom zanášaní hrubého čreva.
Pri hladovke sa dajú „do pochodu“ usadeniny, spravidla toxíny z rôznych častí tela. Dostanú sa do krvného a lymfatického obehu, s cieľom ich vylúčiť najmä močom a stolicou von z tela. Ak nie je hrubé črevo dostatočne v kondícii (dostatočne čisté) môže to mať pri hladovke za následok toxikémiu, lebo odpadové látky sú nedostatočne vylučované von z tela. A potom sa vlastne zase usadia „kdesi“. Ten stav je náročný pre organizmus a pri akútnej pankreatitíde by som preto hladovku, čo aj dvojdňovú, neodporúčal.
Ak áno, pod dohľadom skúseného liečiteľa (lekára) ale určite až po očiste hrubého čreva a odznení akútnych príznakov.