Dieta vs pankreas ako dlho?

MichelleH

Jedálniček je najlepšie zostaviť podľa toho čo ti robí dobre a čo zle. V každom článku máš potraviny ktoré sú zakázané a ktoré povolené. Receptov sa nájde tiež veľa alebo skús knižku priamo na slinivku. Tam sa nájde tiež pár jedálničkov na konkrétne dni.

Gabka192

ahojte, mam 21 a chronicku pankreatitidu...alkohol som konzumovala iba prilezitostne, doma nevaríme ťažké jedlá...no napriek tomu, stalo sa...velmi dlhi dobu (viac ako rok) som pociťovala po jedle (vzdy inom, nie vzdy a velmi zriedkavo...preto som to neriesila) krce v oblasti zaludka, krce boli velmi neprijemne a zvycajne som ich preckala schulena do klbka....zle ako vravim, nebolo to casto. Ked som zacala chodit na VS tak stresovych faktorov pribudlo a na jesen som tieto krce pocitovala po tahsom jedle takmer pravidelne, najmä ked som dlhsie nic nejedla...isla som teda k lekarke, ta si myslela ze mam helikobaktera, poslala ma na USG a na gastro...na USG mi nasli priehradku na zlcniku (zrejme vrodenu ktora ztazuje odtok zlce a ulahcuje rozvoj zlcovych kamenov), na pankrease videli zapal. Nasledne spolu s konzultaciou mi na gastro urobila pani doktorka gastrofibroskopiu (\\\"hadičku\\\"). Co sa tyka zaludka, helikobakter sa vylucil, mala som jedine mierny zapal zaludka a to tiez predpokladaju ze zo stresu. Patrali teda dalej, spravili mi vysetrenie, krvi na amylázy (pankreaticke enzymy traviace cukry), vysetrenie stolice na tuky, svalove ostatky...amylazy zvysene, tuky v stolici...odporucena dieta a mulienzymy panzynorm..necitim tazkosti, preto som aj s dietou poľavovala, dopriala som si aj kysnute, aj uhorku ošúpanú... Sem-tam som s partiou aj nieco vypila (nie casto ani na litre!)...ALE veľmi som sa vyplašila po precitani jedneho clanku od pana doktora...v tom clanku bolo spominane ze chronicka pankreatitida len tak lahko neodznie a zvycajne s tym clovek zije stale...pri nedodrziavani diety sa rozriruje zapal a pri väčšom poškodeni sa poškodia aj Langherhansenove ostrovceky a prepukne cukrovka...samozrejme, pri tahsich stadiach su dalsie rizika, komplikacie... Nakoľko mam obe babky diabetičky a cukrovka 2.typu je do vysokej miery geneticky prenosna, spominanu priehradku zlcnika, nechcem si svoj zdravotnu stav natolko zmenit aby som o par rokov riesila nejaku operacou, akutne zachvaty ci nebodaj riskovala zivot ci rozvoj rakoviny. Mojim cielom tu nebolo rozvijat nejaku paniku ale skor uvedomit si, ze aj ked symptomy (ako u mna) nemusia byt vazne, treba to brat zodpovedne a chranit si svoje zdravie. Radsej sa zriect mastneho ci ineho nevhodneho jedla, ako potom skoncit pod nozom alebo mat trvalo vazne ohrozene zdravie

Mikeskovci

Mna by len zaujímalo,či by ste mi vedeli niekto napísať Jedálne menu od pondelka do piatku,čo mám jesť ráno,čo poobede,čo večer.
Lebo každý len píšete o diete,ale čo pri tej diete naozaj jesť,to tu nenapíše nikto.To mám naozaj jesť do konca života len dusenú brokolicu?
Je,prosím Vás nejaká kniha receptov na túto problematiku?
Ďakujem.

sexicek

pankreas

ja ked som mal problemy, pil som napoj s Aloe Vera (od ForEver ) a podla mnazelky mi pomohol

ale podla mna, by sa nemal pit ani ten

na podrazdeny pankreas je najlepsia hladovka a aj potom, ked prestrane boliet len velmi prisna dieta, liecenie po ustupe bolesti trva aj mesiac

ja som skoncil s cystou v hlave pankreasu a nasledovala operacia - vyprazdnenie cysty cez zaludok, potom to uz je po roku celkom dobre

ale tie bolesti neprajem nikomu
a ani tu hadicku cez nos do zaludka

takze radsej dodrzujte hladovku a prisnu dietu !!!

Anabela1234

Boze ked toto citam vidim ze som v tom neni sama pisem a mam zase bolesti pod lavym rebrom trva to uz od marca lekarka ma vysetrila sono, neprijemna hadicka nasadenie lieky dieta a stale citim bolesti a tlaky som taka nafuknuta ze sa bojim ze uletim.Nikdy som nepreferovala maso ani vyprazane ani grilovane a som tam kde labuznici od masa.Mam sice rada sladkosti ale tiez ked si dam jeden kolac za tyzden.Len ak mate nejake znalosti o cajoch na pankres alebo nejake homeopaticke lieky napiste uz som donutena skusit vsetko.....

patorw

na pankreas ziadnu uhorku !! tieto veci sa nesmu konzumovat pri problemoch s pankreasom ! mastne a vypražane mäso, hus,kačacina,slanina,udeniny,kel,kapusta,paprika,uhorky,cesnak,strukoviny,redkovka,ríbezle,egreše,černice,figy,datle,orechy,mak,čerstve pečivo,kysnute mučniky,draždive koreniace zmesi,čierne korenie,paliva paprika,alkoholicke napoje,zmrzina,silna zrnkova kava,baranina,maste ryby a konzervy,zverinna mast,vaječný žltok,cibula, zelenina nakladana v octe,rybezle,jahody,hrušky slivky,hrozno,vypražane a opalovane pečivo,horčica,kakao,čokolada,šlahačka smotana... toto vsetko nesmiete jes !!!!!!

sofi 57

Mala som podrazdenie pankreasu, je vhodne jest surovu zeleninu ako je rajcina, cibula, uhorka, alebo len dusenu zeleninu?Mozem aspon varene vajicka?Poradte mi prosim nejake jedla, ktore mozem, uz ma nic nenapada.Vopred dakujem

Lubkaa

Mám 12 rokov a problemi s pankreasom mam uz od 5 rokov. Od piatich rokov mám uz aj dietu vobec nemozem vyprazene ani cokoladu atd. Je to hrozne !!! :(