sú nedonosené deti poznačené na celý život?

Príspevok v téme: sú nedonosené deti poznačené na celý život?
obavy

Mám dcéru, ktorá sa narodila o jedenásť týždňov skôr. :( Včera mi povedal gynekológ že už sú vedecké výskumy, ktoré potvrdzujú že predčasne narodené deti to majú v živote ťažšie. Môžu mať v dospelosti rôzne intelektuálne vady a môže im robiť problém dokončiť aj strednú školu. Vraj je to celoživotný dôsledok na život dieťaťa a nie len krátkodobý ako si lekári a vedci mysleli dávnejšie.
Gynekológ povedal: Ak sa vaša dcéra narodila tak veľmi predčasne nečakajte z nej akademicky nadané dieťa ani žiadnu intelektuálku, pravdepodobne jej bude robiť problém už matematika základnej školy a že bez znalostí v matematike sa ťažšie hľadá lepšie zaplatená práca. Vraj ju to odsúdi na ťažší život, lebo predčasnosť veľmi narúša intelekt. Že sa mi ospravedlňuje ale nerád ľuďom klame.
Je to pravda? Ja nechcem, aby moje dieťa malo taký život. Mrzí ma že sa narodila tak skoro :(. Naozaj som ho tak poškodila? :(. Celý čas od kedy som prišla od gynekológa len plačem.

Jaja15

Zbytočne ťa naplašil. Takéto deti sú viac sledované neurológom, sleduje sa viac ich prospievanie...pravdepodobne s ním budeš musieť cvičiť vojtovku. Môže mať ťažkosti rovnako ako normálne zdravé dieťa narodené v termíne. Kamarátka má predčasne narodené dvojičky, majú 15 mesiacov,až teraz sa začali stavať na nôžky ale neurolog jej povedal že takto narodené deti môžu vo vývoji dobehnúť zdravé deti do 3 rokov. Tie jej sú v prospievaní uplne v norme, dve čulé zdravé deti, ale od mala s nimi poctivo cvičieva, chodí na plávanie...Problémy v učení ako dysleksia , dysgrafia...sa vyskytujú aj u normálne narodených detí. Prvý rok sa takýmto deťom treba viac venovať, treba ich stimulovať. Mozog dieťaťa je ako huba , prvé roky dokáže nasávať neuveriteľné množstvo informácií a podnetov. Do troch rokov sa sleduje najmä prospievanie dieťaťa, ale žiaden lekár nevie predpovedať či dieťa bude mať nejaký problém s učením....Mám neter, má dyslexiu aj dyskalkúliu a študuje na VŠ.

0vecka

toto bude asi fake.. neverim ze taketo lekari rozpravali. ani sa mi nechce hladat na nete ci je to naozaj pravda lebo to tu aj tak nikoho nezaujma

Pimka

Mam spoluziacku co bola narodena v siedmom mesiaci..bola tym poznacena ,mala problemy s chodzou zrakom. IQ nevidane vyrecna,bystra rec na obrovskej urovni s prirodnymi predmetmi to mala za styri ale pisala take slohy ze s nimi vyhravala sutaze,tiez v recitovani, .casto debatovala s ucitelmi o veciach ktorym zvysok triedy nerozumel precitala snad celu kniznicu uz na strednej.. skoncila dve vysoke skoly..vravi sa ze na to staci na Slovensku sikovnost u nas vystuduje kazdy..no tato osobka ma tituly bez tlacenky...vysluzene poctivo.zial kvoli hendicapu neuplatnila sa vo svojom obore.
Aj taky je talent..neuzivi ta .iq..vsak pomaha sa vynajst ..sla do cudziny..zije tam prekvita,uzivi sa .tam sa nepovazuje inakost za hendicap.

gastanko2016

no tak mne to príde ako riadna bluda. Veľa ľudí, ktorí sa predčasne narodili skončili VŠ a sú inteligentní ľudia normálne zaradení do tejto spoločnosti. Ja mám tiež predčasne narodeného syna a zatiaľ je teda podľa môjho skromného názoru dosť bystrý. Uvidím ako mu pôjde učenie, ale ja som neni predčasne narodená a matika mi nikdy nešla. Na druhej strane dobre ovládam dva cudzie jazyky a s robotou som nemala nikdy problém. Mám aj kamarátku, čo sa narodila v siedmom mesiaci a je to inteligentná, vtipná a pohotová baba. Chodila aj na VŠ ktorú nedokončila len preto, lebo ju nebavila.. Skorej by som povedala, že môžu mať tieto detičky zdravotné problémy, čo je ale tiež prípad od prípadu.

csdrt

To nevieme konkretne.Dosť ich žije tak ako normálne,žite normalne ked sa budete bať tak tomu nepomôžete
A davajte pozor ako každý.Nech pan dr. nestraší. Ani on nežije tak ako ma.