Môj manžel Turek

Príspevok v téme: Môj manžel Turek
Prada36

Čítam na internete rozne fóra a v poslednom čase sa vrece roztrhlo z témami o zmiešaných manželstvách. Tak tu chcem troška napísať aj o mojej skúsenosti lebo väčšinou všetci píšu len o hrozach, katastrofách a problémoch. Ja som pätnást rokov vydatá za Turka. Žijeme na Slovensku celý čas hoci manžel pochádza z dosť bohatej rodiny, aspoň na naše pomery. Určite po materiálnej stránke by sme sa v Turecku mali lepšie, ale ani jeden z nás nie je zaťažený na bohatstvo. Ja som sa po svadbe bála odísť do Turecka práve kvôli podobným rečiam ktoré ma stále strašili. Aj keď moji rodičia mojho muža dobre pred svadbou poznali, vedeli, že je dobrák, aj tak celú moju svadbu mama preplakala. Už ma videla predanú za ťavu a obmotanú v čádore alebo burke. Svadbu sme mali na dva spôsoby. Podľa kresťanských aj moslimských tradícií. Hoci je môj manžel moslim, svoje náboženstvo nijako nenanucuje okoliu. Ja som naďalej kresťanka a deti sme dali pokrstiť. Vysvetľuje im aj islám, ale len ako zaujímavosť a aby vedeli, že ich otec vyrástol v tejto viere. Manželova rodina je roztrúsená po celom svete, mnohých sme už navštívili a niektorí z nich boli u nás na Slovensku. Aj keď nie sme žiadni boháči nikto nás nenúti presťahovať sa tam, kde by sme mali viac možností. Môj muž je výborný manžel, dobrý človek a perfektný starostlivý otec. Aj my máme občas iný názor na tú istú vec, ale za celé manželstvo som nezažila jedinú vážnu hádku. U nás sa nekričí, neplače. Keď občas čítam výstrahy pred Turkami pripadá mi to veľmi zvláštne že tak hodnotia ľudia, ktorí nič také zblízka vlastne nikdy nezažili. Pritom ja sama som nemala vôbec ružové detstvo. Keď som bola malá otec pil, neskôr si našiel milenku a odsťahoval sa od nás. Po čase sa síce k mame vrátil a piť prestal, ale nikdy sa o rodinu tak nezaujímal ako to vidím u môjho muža. Pre neho sme my s deťmi všetkým. Kvôli mne sa naučil variť, pomáha mi v domácnosti so všetkým, je pozorný, ohľaduplný. Je to veľmi dobrý a čestný človek a nikdy som ani na chvíľu neoľutovala že som sa pre neho rozhodla. Som presvedčená že človeka nerobí človekom rasa ani náboženstvo, ale dobro má každý z nás v srdci. Ak ho nemá, je jedno, v akom prostredí sa narodil a vyrástol. A ak si niekto z vás myslí, že u nás je to tak iba preto, lebo žijeme na Slovensku, tak s tým nesúhlasím. Môj muž má dve sestry a dvoch bratov. Všetci majú rodiny. Jeden brat so ženou žije v Turecku s ich rodičmi, druhý v Nemecku. Obidve vydaté sestry žijú v USA. Všetkých jeho súrodencov mám rada a navštevujeme sa. Jedna sestra je vydatá za kresťana, ostatní sú všetko moslimovia. Ale fanatizmus ako ho prezentujú v médiách som ani v jednej z rodín nikdy nezažila. Neviem kde sa to vzalo že odrazu všetci vykresľujú moslimov ako neznášanlivých a arogantných. Ja mám celkom inú skúsenosť.

Viktoria20

Ja som minuly rok pracovala v zahranici a musim povedat ze dovtedy som tiez nemala ziadne predsudky voci inym narodom ale po jednom strasne neprijemnom zazitku na ulici kedy som prisla na nas prenajaty byt a zosypala som sa ze som nebola schopna vyjst 2 tyzdne z bytu von bohuzial hovorim nie. Mozno par ludi od nich je fajn ale drviva vacsina su zvierata. Zial bohu.

Biela Kobra

Dobro v srdci.
V našom meste býva niekoľko rodín etnických Turkov už dlhé dlhé desaťročia. Chodila som do školy s ich deťmi, kamarátila som sa s nimi, a tak som ich chodila navštevovať aj domov. Ich zvyky boli iné, ale nikdy som nespozorovala, že by deti alebo manželky akokoľvek trpeli, že by im bolo zakazované principiálne niečo iné, ako bolo zakazované nám. Je to už vyše 40 rokov a teraz žijú v našom meste ich vnuci - všetci sú moslimovia, ale nik z nich sa nehlási k extrémistickým názorom, nežijú u podpory, naopak, slušne sa obracajú a prinášajú nášmu štátu prospech. Sú proste Slováci tureckého pôvodu...
Mala som nápadníka moslima, z inej, ortodoxnejšej krajiny. Boli sme kolegovia, priatelili sme sa. Bol slušnejší, galantnejší ako hociktorý iný muž v mojom okolí. Mala som už vtedy vážnu známosť, takže som o ňom ako partnerovi ani neuvažovala, on sa potom oženil, ale zostali sme priateľmi a raz začas sa stretávame a zverujeme sa so svojimi životnými trápeniami a radosťami. Nežije ani na Slovensku, ani vo svojej domovskej krajine a rovnako ako tvoj manžel, tiež má rodinu rostrúsenú po celom svete. A stále je to slušný, schopný človek a príkladne dobrý otec.
Nie každý moslim alebo Turek je špina, pijavica a terorista. Tak isto ako nie každý Slovák je ľajdák, ožran a lenivý darmožráč, čo nevie nič iné ako drístať na všetko na internetoch.
Tých ľudí, ktorí majú dobro v srdci, je v skutočnosti dosť, len nie sú pre "show off" takí zaujímaví, a tak o nich tak nepočuť.
Tebe, zakladateľka témy, želám dlhý šťastný a spokojný život so svojím manželom.

suhlasloli

Lolka zial bohu uplne s tebou suhlasim.... dobrych je ako safranu... aby tu z nas nerobili zase strasne nebezpecne rasisticke slovenky... :-) ale autorke prajem nech jej stastie vydrzi...

0vecka

inak nejako som to nepochopil, to akoze stretol som jedneho turka ktory nieco robi tak to robia vsetci? kolko slovakov ste zazili ktori obtazovali zenske. Takisto to ze to niekomu vyslo neznamena ze je to pravidlom a to ze ked sa prestahuje k sebe tak platia ine pravidla tiez celkom nefunguje

Lollka

Ked som este pred rokmi zacala robit vo Viedni ako opatrovatelka, nemala som ziadne predsudky voci inym rasam ci nabozenstvam. Stretla som sa s jednym Turkom na kave a kym ja som to brala ako priatelske stretnutie, on mi hned navrhoval sex a ked som odmietla rozpraval mi o tom ako chodi za prostitutkami a odisiel. Bol viditelne nastvany ze ma nedostal, myslel si, ze budem lahka korist. Odvtedy som sa uz s Turkom nestretla napriek tomu som s nimi mala negativne skusenosti napr. ked som chodila nakupovat do obchodu a tam pracujuci Turek ma obtazoval az som radsej zacala chodit do ineho obchodu. A nielen mna ale aj ine opatrovatelky co tam chodili. Pritom ked si vysiel so zenou a detmi a niektoru z nas nahodou stretol tvaril sa ze nas nepozna. V Anglicku som mala tiez negativne skusenosti s arabmi a cernochmi ktori otravuju zeny co idu same po ulici hoci nie su ani vyzyvavo oblecene, ani namalovane. V knihe Umlcana pise Nemka Doris ze si vzala araba a prve roky manzelstva boli uzasne, snazil sa a spraval sa k nej ako k princeznej. Kym sa nezacal radikalizovat a nestal sa z neho terorista. Tym nechcem povedat ze vsetci moslimovia su taki alebo ze sa vsetci radikalizuju, musis mat ale sakra velke stastie aby si na nejakeho normalneho ktoremu to aj vydrzi natrafila. Pri nich skutocne nie je velmi z coho vyberat, tych dobrych je ako safranu a ja po mojich skusenostiach sa snazim od nich drzat co najdalej a som rada ze tu ich este nie je vela.

cvoky02

To preto pretoze zijete na Sk mas dobru skusenost.... v moslimskej krajine by si musela zit podla ich pravidiel a to by sa ti uz tak nepacilo....a tiez by si tam asi videla par veci na ktore si tuto neni zvyknuta

Marosko-n

V každom národe sú zlý aj dobrý. Ale na národ sa díva nie ako na jednotlivca ale ako na celok.
Máš šťastie, že si natrafila na dobrú rodinu. Islam ako taký je vražedné náboženstvo, lebo ich samotné náboženstvo ako celok vyzýva ku vraždeniu !
V náboženstvách po Ježišovi sa uplatňuje- Nezabiješ- ako ťažký hriech.
V islamských, židovských, moslimských náboženstvách je zabíjanie inoverca priepustka do Neba !!! A ešte aj dobrý skutok !!

Kdežto v Ježišových náboženstvách je prísny Zákaz zabíjať akéhokoľvek človeka.
Keď prídu svetové občianské nepokoje, ktoré čoskoro vypuknú, potom uvidíš kam sa Tvoj manžel pridá a koho rodinu bude chrániť !, Aj ktorého náboženstva sa bude pridržať !

Zatiaľ buď šťastná ,že si na Slovensku A Ďakuj Matke Božej, že nás tu ešte ochraňuje !

Ivka22

Presne tak, vacsina ludi sem chodi rozdavat len negativne skusenosti a pohlady. Malokto poradi, pomoze. Ale zrejme je to v ludskej povahe. Tiez som zatial nemala ziadne negativne skusenosti s moslimom, je to presne ako pises, o povahe cloveka a nie o nabozenstve.. ved kolko krestanov je uplnych vymetencov. A nepomoze im ani kazdu nedelu sediet na omsi.