Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Bojím sa že mám halucinácie...

Príspevok v téme: Bojím sa že mám halucinácie...
Drawethree

Zdravím, mám diagnostikovanú úzkostnu poruchu (konkrétne F41.8), už skoro rok. Zozačiatku som mával aj fyzické symptómy (bolesti hlavy, návaly horúčav, pár panických útokov z ničoho nič,búšenie srdca apod.), potom sa to všetko prenieslo "do hlavy". Najrpv som sa bál že mám rakovinu, pretože som mal všetky tieto fyzické symptómy. Neskôr sa môj strach obrátil na strach zo schizofrénie - kvôli mojím myšlienkám. Tento strach pretrváva pravdepodobne doteraz, bola mi aj zmenená prednedávnom liečba zo Sertralinu na Magrilan, ja si aj tak myslím že antidepresíva moje problémy nevyriešia. Chodím aj ku psychológovi, ten si je istý tým že ja psychotické ochorenie nemám, len mám vtieravé myšlienky. Dovoľte aby som opísal moje problémy a symptómy.

Najväčší problém premňa sú "hlasné myšlienky". Niesu to myšlienky že by som ich počul, sú proste natoľko hlasné, že si ich dokonalo uvedomujem. Tieto myšlienky zahŕňajú rôzne predstavy zvukov, hlasov, obrazov, ale aj úsek, časť z nejakej pesničky. Tieto myšlienky sa týkajú poväčšinou rôznych vecí ohľadom schizofrénie. Na základe týchto myšlienok si myslím, že mám schizofréniu, alebo halucinácie. Aby som uviedol príklad: Prednedávnom som zaspával a počul som kroky okolo bytovky. Najrpv som si pomyslel že čo ak to počujem iba ja, a potom mi skočila do hlavy myšlienka že to je CIA, že idú pomňa (pričom viem že som toto niekde čítal že takúto myšlienku majú schizofrenici takže som si uvedomil že je to somarina, ale aj tak ma vyplašila a to dosť). Kopukrát sa mi vybaví aj myšlienka že by som v daný moment videl nejaké strašidlo (hlavne večer pred spaním). V poslednej dobe mávam aj taký divný pocit v hlave, niečo také ako tlak a vždy keď to začína tak sa cítim ako keby som práve teraz v tento moment začal počuť nejaké hlasy alebo resp. mať halucinácie, samozrejme že nič nepočujem. Predvčerom som bol nakupovať darčeky pre maminu a frajerku a skočilo mi do hlavy akoby kamarát povedal moje celé meno. Bola to tak dokonalá predstava, a dosť "hlasná", že to vomne zbudilo obavy že mám halucinácie. Najhoršie natom je asi to, že nebola vyslovene evokuovaná mnou (takže vtieravá). O schizofrenií mám toho načítaného fakt veľa, vždy keď mi je zle a mávam tieto myšlienky tak si googlim a hľadám odpoveď na moje otázky že prečo sa mi toto deje a či to fakt spadá pod diagnózu čo mám. Rád by som spomenul že sa mi toto dosť často strieda, sú obdobia kedy tieto myšlienky vôbec nemám a som šťastný a spokojný, nikomu nehovorím o mojím problémoch čo sa týka tohto, a ani si negooglim, a potom obdobia kedy to je presný opak.

Sem-tam sa mi zdá že vidím nejaký malý záblesk svetla (buď na stene alebo niekde), alebo že počujem nejaký zvuk (napríklad zvuk príchodu správy) ale nikdy som si tým není istý. Bojím sa že práve aj tieto symptómy môžu znamenať halucinácie. Ako som spomenul nazačiatku, jediný a hlavný problem su tieto hlasné myšlienky. Keby ich nebolo, som si 100% istý že by moje problémy veľmi rychlo zmizli. Dosť ma strašia rôzne schizofrenické myšlienky, že mám delúzie a podobne, napríklad keď som bol v škole bolo počuť sanitku alebo políciu a kamarát povedal že idú pomňa, zasmiali sme sa a mne skočila myšlienka že naozaj idú pomňa (pričom som hneď vedel že to je myšlienka ktorú majú schizofrenici). Taktiež keď sa niekoho na niečo pýtam alebo hovorím s niekym, tak mi do hlavy rýchlo vbehne ako ten človek odpovie, resp. predstava čo by ten človek odpovedal.

Fakt neviem už čo mám robiť, ako vravím, nebyť týchto myšlienok všetko je somnou super a mám sa fajn. Rád by som vedel váš názor čo si o tomto myslíte, ak sa tu nachádza nejaký odborník tak by som ocenil hlavne jeho odpoveď, ale samozrejme aj odpovede všetkých. Na záver vám prajem všetkým pekné sviatky :)

Drawethree

Zdravím, tak som tu opäť. Ako mi bola zmenená liečba na magrilan pred dvoma týždnami, tak sa cítim celkom lepšie, menej je tých predstáv a myšlienok ale sem tam aj tak sledujem svoje myšlienky či to niesu hlasy alebo tak. Síce mam trocha nechuť do jedla ale to mi nejako nevadí, len sa bojím, hádam to je v poriadku. Čo ma ale zaujíma je jeden môj symptóm, a to je to že napríklad keď som v nejakej situácii, napríklad že komunikujem s niekym tak sa mi vybaví v hlave takmer okamžite čo by to človek povedal v daný moment, niekedy aj čo by sa stalo daný moment ( napríklad že ma zrazí auto). Čo si myslíte o tomto ? Patrí to k mojej diagnóze?

Preteba

Drawethree: to čo prežívaš nie je Tvoje, sám to cítiš. Tie myšlienky sú vtieravé, čiže nie Tvoje. A prichádzajú preto, že máš veľký strach. Ak chceš môžeme to trochu rozobrať. 1preteba1@gmail.com

Drawethree

Stále si ale neviem vysvetliť jedno... odkiaľ tieto "hlasné predstavy" chodia ? Napríklad dneska som utieral riad, držal som silno tanier a utieral ho a predstavil sa mi zvuk ako by ten tanier pukol (pretože som ho silno držal). Jediné čo ma vie vyplašiť je intenzita týchto predstav, teda to, že sú také "hlasné" že si ich dokonalo uvedomím. Myslíte si, že to je všetko teda súčasť mojej diagnózy (úzkostná porucha) a že mi nezačína nejaká psychóza ?

Matott

Ahojte ... Mám tento problém už 5 rokov a už som sa rozhodol že to potrebujem dať zo seba akoby preč ... Poďme k rovno veci ... Mám problém stým že ako by môj mozog nefungoval akoby išlo mi 50% mozgu ... Ako by som tu nebol vo svete ale niekde v sebe uveznený všetko čo poviem alebo sa niekým rozprávam všetký slová dávam zo seba automaticky , ako by som nad tým nerozmýšľal a všetko ide hneď von ... Tak isto rozmýšľanie mám úplne znížené proste všetko ... Už chcem žiť ako normálny človek a nie mať samé stresy a žiadne pocity ... Dneska sú vianoce no ja akoby som ich nevnímal ... Mám zhoršený zrak akoby som videl také malé bodky a každým dňom ich je viac a viac , niekedy som ich videl len v noci teraz aj už cez deň ... Ďakujem za akúkoľvek odpoveď

faiiiry

Podla mna si diagnositkovany velmi presne a to panicka porucha a nutkave myslienky uplne vystihuju tvoj problem. Ty mas strach zo schizofrenie a nie schizofreniu. To co ti pomoze je, ked sa tej choroby prestanes bat, ked ti to nebude sposobovat uzkost...ber to tak, ze ziadnu schizofreniu nemas a keby nahodou v buducnosti (ale to je nepravdepodobne) by si ju aj dostal, predpisu ti lieky vdaka ktorym budes viest normalny zivot. Schiza sa da riesit som presvedcena ze je to urcite mensie zlo ako ked je clovek 24 hodin v kuse v strachu a uzkosti ci ju ma alebo nie...to nie je zivot taktiez. Take prispevky ako si napisal ty su tu kazdy mesiac... zazila som to iste, aj schizofreniou presne take iste stavy, pozorovanie sa a neistota...viem presne ako sa citis

Jana Lukacova

Drawethree:

trochu Vám nabúram vytvorený obraz o schizofrénii či iných psychických chorobách...

V drvivej väčšine prípadov totiž klasifikujú psychológovia/psychiatri ako psychické problémy/ochorenie niečo, čo je iba symptómom skutočného „ochorenia“. Nerobia to zámerne, ale (nevedome) sú k tomu vedení počas prípravy na svoje povolanie..

Uvediem veľmi jednoduchú paralelu. Zlomíte si lakťovú kosť a jedným z prejavov zlomeniny je to, že Vám zčervená, opuchne a začne Vás bolieť palec na danej ruke. To, čo však lekár urobí je že sa začne zaoberať Vašim palcom – začne ho diagnostikovať (ako veľmi je červený, opuchnutý, ako s ním dokážete hýbať a predpíše Vám napríklad aj lieky na zníženie opuchu) AVŠAK uniká mu skutočná príčina, tj. to, že máte zlomenú kosť a ak by ju napravil, dal do dlahy, odznelo by zčervenanie, bolesť, opuch na palci...bohužiaľ to sa deje v psychológií/psychiatrii – diagnostikujú symptómy ako samotné ochorenie, pričom všetky tieto „ochorenia“ majú svoj pôvod v nevysporiadaných emóciách, ktoré sú hĺbke duše človeka „usadené“...

Tj. to, že máte diagnostikovanú úzkostnú poruchu znamená v skutočnosti iba to, že máte v sebe nevysporiadané (potlačované) emócie, čo sa prejavuje napríklad aj tým, že ste „posadnutý“ inou chorobou... ktorú Vám môžu raz reálne diagnostikovať v budúcnosti, pretože príčine skutočného problému sa nevenuje potrebná pozornosť a symptómy sa teda budú nabaľovať a nabaľovať...

Ak by ste mal záujem o „alternatívny“ rozhovor ako so psychológom/psychiatrom, pokojne mi napíšte ;)

marvel81

No ked pises ze je to len sem tam tak je to mozno naozaj tak ,ze si si to iba vsugeroval a tie pocity a myslineky vznikaju na zaklade tvojich obav. Nakoniec mas diagnostikovanu uzkostnu poruchu a to s tym suvisi ale je to urcite neprijemne stale mat podozrenie na schizofreniu a mozno ale to uz by si sa musel poradit s odbornikom by ti lepsie pomohli antipsychotika. :)