Problém s kolektívom na strednej

Príspevok v téme: Problém s kolektívom na strednej
Kkk3tfb

Ahojte, som prváčka na gympli a mám problem to tam vydržať. Na gympel som velmi nechcela ísť, pretože ma skôr lákala škola umeleckého charakteru. Ale ocitla som sa nakoniec tu. A mám pocit, že tu nezapadám, ani výzorom, štýlom obliekania, ale ani prioritami či názormi, záľubámi a často ostávam nepochopená. Vždy som mala gymplakov zaškatuľkovanych ako ľudí, ktorých prioritou bolo len a len učenie,jednotky. Ale keď som prišla na gympel, bolo to ešte horšie..spolužiaci sa medzi sebou bavia len o učive, škole a pre mňa povrchnych veciach a keď som sa snažila zmeniť tému na hlbšiu komunikaciu, ostali na mňa pozerať a ďalej pokračovali v plytkých debatách. Keď som chcela zájsť po škole so spolužiačkou na kávu a lepšie ju spoznať, dostala som jasnú odpoveď, že sa musí učiť, že nemá čas. A to nehovorím ani o vyplakavani kvôli dvojkam-trojkam. Na jednej strane to chápem, ocitla som sa medzi inteligentnými ľuďmi, ktorí chcú niečo dosiahnuť a v podstate som si to sama vybrala, ale absolútne to nezvládam, pretože cítim ako ma to vnútorné otupuje a nenapĺňa byť s ľuďmi, ktorych by som nazvala kockačmi. Nehovorím, že mne nezáleží na známkach a vedomostiach, ale nie je to pre mňa prioritou a nepotrebujem každú písomku napísať na 1*. Poradil by mi niekto čo s tým? Či mám prestúpiť alebo sa ísť poradiť s psychologičkou? Alebo...? Vopred ďakujem.

uuleuskauu

To je pravda, biflosske typy ludi sa ucia iba pre znamku, pre tu jednu skusku, pre ten jeden moment. Rodicia ich naucili verit tomu, ze znamka je meradlom uspechu a stastia. Ze pre nu sa treba ucit. Nam na zakladnej skole dobre ucitelky vravievali, ze nie pre znamky sa mame ucit, ale pre seba. Je lepsie urobit si popri strednej skole napriklad ITckarske kurzy a naucit sa programovat: teda vrazit cas do ucenia sa niecoho skutocne pre zivot doleziteho aj za cenu toho, ze z dejepisu, z ktoreho nechces maturovat, budes mat na vysvedecni 3 ako snazit sa marnit cas ucenim sa dejepisu na 1 a nevediet programovanie. Je lepsie rok po skole odist robit au pair do Anglicka a naucit sa tam poriadne pre zivot najdolezitejsi svetovy jazyk ako zabijat cas v prvom rocniku vysokej skoly, kde studujes odbor socialna praca bez sance uplatnit sa. Niekedy dokonca clovek bez VS najde lepsie uplatnenie ako clovek s VS. Niekedy paradoxne trojkar, stvorkar z gympla najde lepsie uplatnenie v zivote ako cisty jednotkar, pokial sa cely zivot riadil heslom, ze ucit sa nemame pre znamky, ale pre seba. A ktorí sa tymto heslom neriadili, neriadili sa nim preto, lebo prevaznu väcsinu z nich nevhodnymi vychovnymi metodami pokazili rodicia. Ale to je uz ich problem a co im rodicia cely zivot vtlkali do hlav, to uz z tych ich hlav nikdy nikto nevymaze a oni budu cely zivot nestastni. V kancelariach za nizke platy. Sice ale zase (zeny) pekne vyparadene a vyobliekane do kostymcekov, s pomerne slusnou sancou, ze si tú-ktorú z nich tam vsimne nejaky bohaty pan a zahladi sa do nej a ona vdaka zlatokopectvu nebude zivorit. Lebo pravdepodobnost, ze by sa bohaty pan zahladel do robotnicky vo fabrike alebo do upratovacky v obchodnom centre, je prakticky nulová. Kazdopadne vidim tvoju sancu na pracovne uplatnenie sa lepsie ako ich sancu, lebo tvoje spoluziacky uz dnes maju rodicmi vymyte mozgy a za jediny zivotny uspech povazuju ciste jednotky na vysvedceni, za najväcsi zivotny neuspech povazuju, ked tam medzi jednotkami svieti jedna solova dvojka. A potom vystuduju pravo alebo socialnu pracu a po vysokej skole stratia zmysel zivota, lebo na pracovisku im uz nikto ziadne znamky z dejepisu a z obcianskej do ziackej knizky davat nebude. Zrazu nebudu mat ziadne meradlo uspechu - tym meradlom uspechu v skole boli znamky. V zivote nim nebude zrazu nic. Budu sa citit prazdne, nenaplnene, potrva im niekolko mesiacov az rokov, kym im to docvakne, ze realita a zivot nie su o znamkach a ze znamky nie su meradlom uspechu. Ony sa budu musiet zavesit na krk bohatym muzom, aby prezili, ty budes ITckarka a budes si zarabat na seba slusne, robit si, co chces, chodit si, kam chces a nikomu sa nebudes musiet spovedat a ani drazt hubu a posluchat chlapa, lebo ta obsypava peniazmi - lebo ty nebudes odkazana hladat si chlapa, ktory ta obsypava peniazmi. Budes mat dobru pracu, slusny prijem a peniazmi sa obsypes sama. Svojimi vlastnymi, tebou zarobenymi peniazmi. Nebudes sa musiet nikomu prisposobovat. Ony sa budu musiet. Budu to mat v zivote omnoho tazsie ako ty. Hlavne dakuj svojmu osudu, ze mas takych dobrych rodicov a ze nemas rodicov prehnane prisnych, pre ktorych len cisty jednotkar ma pravo nazyvat sa clovekom.

Kkk3tfb

Uuleskauu, som ten typ, kt. dáva pozor na hodine a doma sa učím maximálne 30min denne a mávam 1,2 občas 3. Absolútne mi nezáleží na nazoroch druhých, veď nech si vravia čo chcú. Ja sa jednoducho nechcem zavrieť na 4 roky doma v izbe obklopená knižkami, len pre to, aby som mala jednotkove vysvedčenie. Podľa mňa známky nie sú všetko a aj keby celá trieda dostane 1 napr. z dejepisu a ja dostanem 3, tak mi to nevadí, pretože viem, že ja to, čo som sa naučila budem vedieť aj o pár rokov a moji spolužiaci po pisomke zabudnú všetko čo sa nabiflili.

Kkk3tfb

Natyna, kávičkovanie nie je moja záľuba xdd, ja záľuby mám a aj kamarátov mimo školy, ale problém mám s tým, že by som chcela moje spolužiačky na gympli lepšie spoznať, ale nedá sa to.

Natyna

píšeš o zalubach.. medzi ucením... čo tak si najst lepsiu zabavu ako "kavičkovať" napr. najsť si brigádu, ked sa nudíš, prihlasiť sa na nejaky kruzok, isť na zumbu, do fitka.. do prirody...

uuleuskauu

Ale aj tak sa uc, aby ta spoluziaci nepovazovali za hlupu. U nich su totiiz znamky na vysvedceni povazovane za najvyssie mozne maximum, ake vzhladom na mieru svojho talentu ten-ktory spoluziak dosiahol. Nechapu, ze niekto moze byt aj lenivec a flakac, hoci s talentami. Nerozumeju tomu, preto aj teba budu hodnotit podla hesla PODLA SEBA SUDIM TEBA. A ked sa z teba stane jedna z tych gymplackych trojkarok a stvorkarok, ale bez prijimaciek ta zoberu na informatiku, ktoru s minimom namahy vystudujes, budu o tebe sirit klebety, ze mas titul kupeny, a podobne. Lebo nebudu chciet verit, ze taka tazka skola, ktoru by ony - vystresovane a bojazlive jednotkarky - nezvladli, je polahky zvladnutelna pre stvorkarku. Preto budu nad tvoju osobu hadzat podozrievave otazniky typu, ci vasi nepodplatili dekana, ked si sa tam dostala, ci ti rodicia nekupili diplom, a podobne.

uuleuskauu

Tak ty si potom asi skor ten sikovny a talentovany typ cloveka, ktory sa dokaze ovela rychlejsie a lahsie naucit, nez velka väcsina ostatnych ludi a chyba ti spolocnost, komunikacia. Dokazes si rozdelit svoj cas medzi ucenie a medzi nejake to chodenie von s kamoskami - tak potom treba hladat kamaratky inde. Napriklad na aerobicu, na zumbe, na joge, vo fitku... Lenze ta tvoja spoluziacka asi taka nie je. Ona asi talent nema a rodicia ju nutia do ucenia. Preto je taka vystresovana a co sa ty dokazes naucit za 5 hodin (polovicu knihy z dejepisu naspamät), na to ona potrebuje sa ucit napriklad cely vikend (6 hodin v piatok, 16 hodin v sobotu a 16 hodin v nedelu), co ty na matematike pochopis uz na hodine z jedneho vysvetlenia, k tomu ona, aby to pochopila, potrebuje xy hodin sukromneho doucovania, ktore jej bohati a prisni rodicia platia, ale z vdacnosti za toto platenie vyzaduju vysledky. Od sukromnej doucovatelky a od ich dcery - v podobe cistych jednotiek na vysvedceni. Mala som take spoluziacky, co boli uplne bez talentu a mali takych rodicov. Plakali pre dvojky. Ale dakovala som svojmu osudu, ze ma aspon nikto nesikanuje na skole. Radsej nech revu spoluziacky pre znamky, ako by som ja mala revat pre sikanovanie a nastahovat sa na 4 roky na urazovu chirurgiu ako pacientka. Ja som videla, ze na gympli bolo u nas v triede aj zopar naozaj sikovnych a talentovanych, ktori sa rychlo a lahko ucili, ale ich rodicom na znamkach nezalezalo - paradoxne mali trojky, stvorky. Ale dnes maju tituly z vystudovanej chemie, strojariny a informatiky. Povyberali si skoly, na ktore ich aj so stvorkami prijali bez prijimaciek a DALI TO. A paradoxne nasli v zivote lepsie uplatnenie ako vystresovani jednotkari bez talentu a s prisnymi a bohatymi rodicmi, ktori ako na dohodu vsetci vystudovali právo. Teraz sedia v kancelariach za tri, styri stovky s tym ich vystudovanym pravom a chytri informatici maju plat nad tisíc v cistom. Vystresovane dievcata bez talentu nemali na viac, ako vybrat si biflossku vysoku skolu bez potreby logicky mysliet a bez sance uplatnit sa za slusny plat. So znicenou psychikou a so znicenym detstvom, pubertou. Sice na to pravo museli robit prijimacky a spravili ich uspesne a skolu tiez, ale paradoxne talentovo by neboli nikdy zvladli napriklad strojarinu, chemiu, informatiku.... lebo nemali na viac, nez sa len mechanicky biflovat kvantá textov naspamät.

Kkk3tfb

Nekavičkujem 24/7, len som to uviedla ako príklad, že jednoducho ma nebaví sedieť nonstop doma. A myslim si, že je dobré vyvážiť čas v škole a učenie so záľubami a oddychom a (s prepáčením) nechcem skončiť ako deti pána Jakubčika (práve tu som si uvedomila, že vďaka Bohu mojim rodičom).

Tbfn

Marian Jakubcik- keď ste nechavali deti bez jedla a podobne tak to je trochu tyranie...keď ste ich bili tiež je to tyranie...mne keby toto robili rodičia počas detstva a puberty tak by som o nich teraz v dospelosti ani nezakopol...

Acaaa

Mariaj Jakubcik mozni su tvoje deti vystudovane mozno maju 5 titulov za aj pred menom ale chyba im to najhlavnejsia a to rodicovska laska. No esteze uz su dospele a snad maju svoje byvanie, no znicenu psychiku ale snad sa to dá napravit aby uz boli stastne. Treba zaviest povinnu kastraciu lebo dnesni rodicia su totalne nahovno. A este sa tu cudujte ze velq zien deti nechce- radsej nemat ako ich psychicky tyrat