Aké je naše zdravotníctvo?

Príspevok v téme: Aké je naše zdravotníctvo?
katarína

Rada by som prispela s bolestnou skúsenosťou o činnosti nášho zdravotníctva,o jeho fungovaní,a o starostlivosti o pacientov s chorobami ťažko liečiteľnými...
Jedná sa o môjho strýka,ktorý mal zdravotné problémy so srdcom,pred 15 rokmi prežil operáciu srdca,mal umelú chlopňu...Celé roky mu bolo celkom fajn,až minuly rok sa mu zdravotný stav zhoršil,nemohol jesť-všetko jedlo ho nadúvalo,mal problémy s ľadvinami a pod.
V roku 2006 bol na kontrole-prehliadke v nemoc.kardiov.chorôb v Bratislave-tam kde ho pred časom operovali.Urobili mu zopár vyšetrení,a poslali ho domov,že vraj sa má šetriť a nemôžu mu pomôcť.Tento rok na jar sa jeho zdrav.stav ešte zhoršil,rapídne schudol,nemohol vôbec nič jesť,maximálne vypil actimel a to bola jeho celodenná strava.V máji tohto roka opäť šiel s nádejou do nemocnice,ale opäť nepochodil...Bola mu doporučená hospitalizácia,zaradenie na listinu čakateľov na transplantáciu srdca,nakoľko mu srdce pracuje na 20°/.,a je ako časovaná bomba,môže mu hocikedy puknúť,a nech si pred hospitalizáciou dá urobiť CT hrudníka,a že vraj ho do mesiaca zavolajú a hospitalizujú...On urobil všetko,ako mu kázali a čakal,mesiac uplynul a stále čakal...Začiatkom júla sa ohlásil u dotyčného lekára s dotazom,koľko má na tú hospitalizáciu ešte čakať.Odpoveď znela-viete,mi máme dovolenkové obdobie,až po dovolenkách...
Môj strýko umrel vo veku 53 rokov 27.07.2007,puklo mu srdce.Nedočkal sa,pokiaľ tí,čo mu mohli život predľžiť,vrátia z dovoleniek a možno mu mohli pomôcť...
Je to podľa vás správne,je to etické?Môžeme ochorieť iba vtedy,keď to nášmu zdravotníctvu vyhovuje?A keď nedajbože,ochoriete mimo harmonogram,jednoducho vás nechejú umrieť...O tomto je naše zdravotníctvo,určite nie je pre obyčajných ľudí.Obviňujem systém zdravotníctva za tento postup,pri ktorom zomrel relatívne mladý človek,ktorý nemal na zaplatenie leičenia v zahraničí,a ani na nadštandardný prístup a opateru.Obviňujem zdravotníctvo,pretože sa nepostarali o človeka,ktorý bol celý život poctivý a nechcel byť chorý...
Pre koho ste tu?Pre zbohatlíkov,pre politikov?
Umrel človek,ktorý mohol ešte žiť,ak by sa boli bývali zachovali podľa Hypokr.prísahy.
Umrel zbytočne,a jeho smrť pripisujem na ťarchu nášho zdravotníctva.

Smutná a sklamaná pozostalá.

lina

ďakujem vám Zlatka za váš príspevok,je to všetko bolestivé a hrozné.Aj tak si myslím,že zdravotníctvo,ako celok je ako zhnité jablko...Neobviňujem vás,zamestnancov,obviňujem systém...Ten systém zdravotníctva podľa mojich postrehov-aj čo sa týka iných prípadov,bohužiaľ,neslúži pre väčšinu ľudí.Tá hŕstka ľudí-"tam hore"-myslím vo vláde,nemyslia na nikoho z nás,iba na seba-a oni nebudú musieť autobusom dochádzať na chemoterapiu,a čakať na telef.z nemocnice a pod.
Ešte raz vám ďakujem.S pozdravom Katarína.

zlata

uprimnu sustrast katarina.ja som bola vcera na pohrebe 47 rocnej zene po ktorej zostali dve malolete deti.v zime ju doprevadzali na chemoterapiu autobusom lebo nemala narok na sanitku ani peniaze na taxik.ale neobvinujem nase zdravotnictvo lebo som sama zdravotnik ale obvinujem tych zopar ludi ktori to riadia.obycajny lekar alebo sestra si nepomozu ked je vsetko brzdene prikazmy z vrchu.ti dolu urcite urobia vsetko co je v ich silach podla hipokratovej prisahy ale ako sa hovori hlavou mur neprebijes.a je mi to luto ze to tak je.