Rezanie ruk - kvoli trapeniu

Príspevok v téme: Rezanie ruk - kvoli trapeniu
Evuliatko

Mam jeden velky problem ,moj kamarat ma 21 rokov prezil toho uz strasne vela ,sklamania trapenia no teraz to uz asi naho bolo prilis vela a zacal si ublizovat koli jednej babe co ju mal strasne rad .. ale prestali sa po case rozpravat a prerusili medzi sebou kontakt, proste velmi komplikovany pribeh ale to nieje dolezite .. ten problem je nasledovny ... z toho velkeho trapenia si zacal rezat ruky , vravi ze mu to robi dobre,uvolnuje ho to a neviem este co .. pocula som o tom ze je to naozaj tak,fyzicka bolest je vacsia tak nevnima tu svoju dusevnu... rodicia mu nato prisli ale slubil ze stym prestane ,aby ho nezobrali na liecenie.. ale zacal si rezat nohy ... len teraz sa mi stym priznal, strasne sa o neho bojim .. prosim poradte mi co mam robit ... ako ho mam presvedcit aby to nerobil,ked som mu pohrozila ze to poviem jeho sucasnej babe mi vyvratil na oci ze ked to spravim mozno ho necha a bude sa este viac rezat .. vie niekto prosim vas ake choroby to sposobuje? cim sa moze nakazit ??? proste nieco co by mi pomohlo presvedcit ho aby to nerobil .. nechce zomriet ..len zmiernit svoju bolest tym ze sa reze :( chapem ho ..ale aj tak nieje to normalne,nechcem oneho prist .. PROSIM POMOZTE MI !!!!

Xel

Neviem ako by som začala.Asi tak,že potrebujem pomoc.Myslím si ,že v poslednej dobe nieje normálne moje správanie.Robí mi dobre keď si ubližujem... :( A mám len niekedy amoky,stavy ..Keď si chcem ublížiť...Proste mám dobrý pocit so sebapoškodzovania :( Niekto sa tu určite nájde ,kto by mi mohol pomôcť...Ku psychologičke ísť nechcem,nieže by som sa hanbila,alebo niečo podobné...Len mám z toho divný pocit.Aj sa o tom s niekým osobne baviť.Lebo je to choré :(

jedulka

Neúspech a sklamanie je prirodzenou súčasťou života a zažíva ich každý človek, Ty sa však musíš naučiť sa s nimi správne vysporiadať - a to najlepšie u psychológa. Souhlasím s touhle radou.Já vím,je to jak návyk na sladké,chceš klid a to hned ted.To platí i pro přítele Evuliatky. Psycholožka by tady hned jedna byla, která by měla umět poradit,jestli jí ten diplom nevstoupil příliš do hlavy :-)))
www.zdravie.sk
tady ji máš a máš to i anonymně:-) V podstatě nejde o nic víc, že bolest duše je nesnesitelná a on hledá ihned nějaké řešení.Je to opravdu velmi blbý řešení.Opravdu velmi nerada radím léky,jsou takové co ihned pomůžou od trápení,ale je s nima potíž v tom, že jsou návykové.Tak to je jako spadnout z louže pod okap.Tak co s tím.Kdyby bydlel na vesnici,tak bych ho navedla at jde orat pole, sekat dříví a nebo zorat zahradu, at prostě maká do úmoru a věř mi, že to pomáhá a velmi.Ona jakákoli činnost fyzická je velmi dobrým lékem.Ale pořádně jí dělat, jak říkám dokud neodpadne.Hned to pomůže, v hlavě se uvolní napětí,přemění se na zdraví adrenalin, dva krát třikrát sáhne po takovéhle pomoci a už si na ní zvykne natolik, že s tím řezáním sekne.Ve městě je to horší a musela bys být stále u něho, když to na něj příide vyhnat ho (a to není ze začátku žádná legrace)ven a chodit na dlouhé procházky.Tady je dobré napsat do přírody,no záleží na tom v jak velkém městě jste.Ono to je vlastně jako droga.Co je droga?I takové maličkosti nevinné, jako neschopnost vypnout TV a bavit se jinak, gamblerství,hry na PC,cigarety,alkohol atd.Ty jsi jeho kamarádka, ty taky víš asi nejlépe co by ho mohlo zaujmout.A o tom to celé co píšu je.Odpoutat se od duševní bolesti, námahou, chůzi,a nebo nesnadněji něčím nad čím se musí myslet a nebo bavit.Dám jen takový cvičný příklad,přijdeš za ním a jsi hloupá jak husa(nejsi) to jen hraj a strašně moc potřebuješ vytvořit z fotek video.To trošku trvá se to naučit a když se v tom shlídne, máš vyhráno.Prostě a jednoduše,ho naučit zabrat se do něčeho jiného.Když to na něj přijde než sahání po noži.Jak jednoduché co? A přitom to je složité jak sv..ňa. Někdy lépe pohneš balvanem, než s člověkem.A už mu nikdy nevyhrožuj.Jen ho utvrdíš a bude ti jako feťák slibovat hory doly,a stejně to bude dělat.

Deirdre

Ahoj Anonym, neviem, či je to ešte aktuálne ti odpovedať :-) (teda... aj keby bolo, neviem, či ti zrovna ja môžem dať radu... ale môžem sa snád pokúsiť ti pomôcť - občas pomôže i náhľad na vec z perspektívy druhého človeka, najmä ak máš pocit, že si v tom sama ;-))

Anoným !

Máám 14 rokov. A mám problem režem si ruky. A dost hlboko. Všetko to začalo klasikou rodičia sa rozviedli,háádky,klamstvá,najlepšia kamarátka sa na mna vykašlala ! nemala som na to nervy začala som čitat blogy o rezani. Skúsila som to je to pre mna velka ulava. Ked vydim ako sa mi z rany vilieva krv mam pocit že s tela mi vychadza všetko zlo,hádky,nenávist,problemi,klamstváá ! Zavriem sa v izbe. Ked som sama hned berem do ruky niečo ostré a začnem si špáárat do ruky. Je to pre mna ulava robim to po každej hádke,rozchode,problemoch ... velmi mi to pomááha. No stratila som kvoli tomu strašne vela kamarátiek. Nedáávno som sa z tym zdoverila chlapcovi zo slzami v očiach som mu musela slubit že to už nebudem robit.. ale hned ako som prišla domov pustila si hudbu..a zobrala nožík :-((....a urobila si 5 novych rezov. Neviem si pomoct... no chcem s tym PRESTAT !! ale nieviem ako.. nemáám žiadnu podporu. Doma sa stále hadám z mamou. Niekollko krát som si skoro podrezala žily. No nikto o tom nevie. Niekedy mám pocit že som jeden velký omyl na svete .. :-(( !!

Emma_Nia

Ked .. som prestúpila ..do onéj školy .. tak som nezapadla do ... kolektívu začali na .. šikanovat nevedela som co stim mam robit .. tak som sa zacala rezat.. na zapesti .. postupne boli väčšie rezi ! ..Newedela som komu sa stím mam zweriť.. powedala som to mojej triednej učiteľke ..ona ..to .. powedala mojej mame ..a ...´poradila my ..psycholigičku ...Tak som k nej zašla ... powedala že ked mam ...chuť to robiť..mam sa sniecim zabaviť a ono to pomohlo ! .. Lenže ked som smutná mam to chuť spraviť aj ked nemôžem v tedy niekam ..idem ..a nemyslim na to !! ..Teraz je to ...omnoho lepsie.. a ciťim ..sa zdravšie ... Môj kolektív..v škole sa zmenil ! .. :D Aj ked nie ..weľmi... ale berú ma takú aká som a to sa my páči ! Takže ľudia... ktorú majú s tímto problém nech sa stím niekomu zweria a budeto o omnoho lešie ... ! .. PS: Sisa .. :D

bella12

Denka, koľko máš rokov?

Rezať si sa začala, keď Ťa opustil priateľ. Čo si vtedy cítila? Obviňovala si za to samú seba, že si nebola dosť dobrá? Píšeš, že Ti rezanie pomáhalo prekonať bolesť v srdci - ale nebolo v tom niečo viac, ako napríklad potrestanie samej seba, nehnevala si sa na seba? Nemala si svoju predstavu o tom, ako by mal Tvoj život vyzerať (s priateľom) a keď sa Tvoj plán zrútil, nevedela si to prijať?

Vtedy si tú situáciu neriešila správne, vlastne rezaním si nevyriešila nič, len si sa postarala pre seba o ďalší problém navyše. Myslela si, že je to za Tebou a teraz si zostala prekvapená, že si zareagovala rovnako pri novom probléme. Začala si si tak nechtiac vytvárať zradný vzorec správania, ktorý treba ešte v zárodku zastaviť. Alebo sa chceš pri každom probléme, ktorý sa Ti v živote naskytne, rezať?

Rezanie Ti možno dáva akúsi krátkodobú úľavu na duši, ale z dlhodobého hľadiska Ti reálnu pomoc neposkytuje a chytá Ťa do svojej pasce. Čím dlhšie to budeš robiť, tým ťažšie sa z toho dostaneš. Zamysli sa, ako Ti rezanie pomáha vyriešiť problémy so školou či s kamarátmi. Nijako - dáva Ti len krátky subjektívny pocit úľavy, ale objektívne sa nič nezlepšuje. Jediným skutočným riešením je zistiť, prečo Ti to v škole nejde a snažiť sa tú príčinu odstrániť (napr. neučím sa - začnem sa učiť, mám úzkosť zo školy, ktorá ma paralyzuje a nedokážem sa sústrediť - vyhľadám pomoc psychológa atď.), podobne treba rozobrať aj s problém s kamarátmi.

Možno je problém ešte niekde hlbšie - napríklad v Tvojom nízkom sebavedomí. V tom prípade nemáš správny vzťah k sebe a si na seba príliš náročná a prísna. Potrebuješ sa potom naučiť prijať seba aj so svojimi chybami a obmedzeniami, povedať si, že nie si dokonalá a že robíš chyby ako každý iný. Perfektný výkon podávajú len naprogramované stroje (kým sa nepokazia). Nemá význam sa trestať a ubližovať si, keď sa veci nedaria. Neúspech a sklamanie je prirodzenou súčasťou života a zažíva ich každý človek, Ty sa však musíš naučiť sa s nimi správne vysporiadať - a to najlepšie u psychológa.

Denka, neviem, či sama s tým rezaním dokážeš prestať - aj keď by som Ti to veľmi priala. Rozhodne nepočúvaj tie hlasy, ktoré Ťa len zavádzajú a klamú, že toto je jediná vec, ako môžeš problémy riešiť. Ak uvidíš, že im nedokážeš odolať, hanba-nehanba utekaj k psychológovi. Pred rodičmi sa nehanbi, si ich dieťa a Tvoj problém by mal byť aj ich problémom. Utajovaním uškodíš len sama sebe, naopak, len keď to rezanie prestane byť tajomstvom, máš šancu sa z toho dostať.

Denka1997

Dobrý deň,
potrebujem pomôcť ale nechcem aby o tom vedeli rodičia a tak sa snažím najísť pomoc anonymne cez internet. Od mája 2011 keď som sa rozišla s frajerom som si začala rezať ruku na žile ktorá je nad dlaňou. Pomáhalo mi to prekonať bolesť ktorú som cítila na srdci. V júli som ale spoznala človeka ktorého lúbim doteraz a napriek nezhodam som sním šťastná.Ďakujem mu za všetko, kvôli nemu som myslela, že už sa k tomu nevrátim.No asi pred mesiacom a pol mi nebolo dobre, mam problémy v škole, s kamarátmi a tak to na mňa doľahlo a upäť som si otvorila staru jazvu a rezla som sa tak, že mi bola vidiež kosť a potom mi bolo fajn. Odvtedy raz za čas počujem v hlave hlasy, že ak si to urobím bude mi lepšie. A ja ten hlas vždy počúvnem. Frajer o tom nevedel ale nakoniec mi zbadal tu jazvu aveľmi sa hneval, povedal, že keĎ to urobí ešte raz . že si to viriesši po svojom.- Nechcem aby si myslel, že chodím s blaznom a bojím sa , že opäť prídu tie hlasy a neprekonám to i keď svojho frajera nadovšetko milujem :(

asdf

Ahoj,
chapem ta ze chces kamosovi pomoct, ja som robila pred par rokmi to iste-dostala som sa z toho, u mna to sposobovalo to ze som mala pocit viny , mala som potrebu sama sebe upbloizit resp. sa potrestat za veci ktore neboli mojou chybou.. ked to zacalo bola som ako v zachvate vobec som si to neuvedomovala len som rezala a rezala az kym som sa neukludnila... musis kamosovi vysvetlit ze nic nieje jeho chyba ze sa nemoze trestat za veci za ktore nemoze a musi sa zacat mat zase rad... mne to pomohlo konecne som v poriadku a uz si nejaky ten cas vobec neublizujem, uvedomila som si aky je zivot krasny a zacala som mat rada samu seba