Červenanie = Socialna fobia

Príspevok v téme: Červenanie = Socialna fobia
nádej

Našiel som vo fóre už niekoľko článkov o tom ako ľudia trpia červenaním. Ja patrím k nim a tak som sa rozhodol pátrať trochu po tejto "chorobe".
Ak chceš vedieť viac, čítaj trpezlivo ďalej...

Jednou z najmladších fóbií je sociálna fóbia. Touto fóbiou trpí každý desiaty človek. Vzniká predovšetkým v detstve a v dospievaní, keď sú ľudia oveľa viac citlivejší na úsudok okolia. Jedným z prejavou sociálnej fóbie je červenanie sa. Červenajúci sa cíti svojim rúmencom ponížený, pretože prezrádza jeho neistotu. Postihnutí sa boja byť v centre pozornosti ostatných, majú strach z jeho hodnotenia, z vlastných rozpakov a trápnosti. Sociálna fóbia postihuje okolo 3 percent žien a asi 2 percentá mužov.

Príznaky sociálnej fóbie:
Strach,
že sa druhí na vás pozerajú
že sa znemožníte
aby ste neboli stredobodom pozornosti
z neprirodzeného správania
z večierkov a voľnej zábavy
jesť pred ľuďmi
zo schôdzí, stretnutí, verejného vystúpenia
z použitia verejných WC
hovoriť pred malou skupinou
písať na verejnosti (vyplňovať formuláre)
hovoriť pred autoritou
nadviazať konverzáciu, udržovať ju
požiadať si o to, čo človek potrebuje
z rozhovoru s cudzím človekom
telefonovať

Človek trpiaci sociálnou fóbiou by mal vyhľadať odborníka!!!

pata171

pikolik a kam chodis k tomu psychologovi,ak sa smiem spytat???lebo ja nechcem,aby o tom vedeli moji rodicia, ze tam chcem chodit..

andrea29

prečo...dcérka to po mne nezdedila,tá je dosť priebojná aj obľúbená v triede...ale synček sa mi v poslednej dobe stále rozplače,keď sa mu niekto cudzí prihovorí a keď na neho niekto trošku zvýši hlas,tak tiež...ale mne aj psychologička povedala,že je veľká pravdepodobnosť,že to po mne zdedia aj deti...ale syn má len 4 roky,tak neviem,či sa dá hovoriť o náznakoch SF.

pikolik Ted

Mam prve sedenie u psychologicky.Spociatku som sa tak zamyslal,kde moze byt pricina vzniku tohto problemu nakolko,ked viete pricinu lahko sa potom najde riesenie.Bohuzial ja sa iba domievam,kde je pricina.Ale podme k tomu sedeniu.Na sedeni sa robi nacvik asertivity a zaroven sa modeluju situacie,ktore Vam robia problemy.Psycholog Vam vysvetluje ako zvladat tieto situacie a ako si pomoct ak pridu stavy,ktorym si to vlastne zhorsujete.U mna je problem,ze som perfekcionalista a introvert.Dnes idem na dalsie sedenie tak uvidime....Moj stav je zlepseny,citim sa viac v pohode a aj ked pridu fob.myslienky rychlo pominu.Otazka je ako to bude po vysadeni liekov...

katikaaa

aaale alexis, nemas ma za co obdivovat, ved som uplny sralo..jasne, daj si, nie je na tom nic zle pokial sa tento problem nerisi kazdy den alkoholom. a toto je nasa tazka skuska zivota tak preco si nepomoct to uvladnut v pohode..teda v relativnej pohode :D

preco

andrea29, no tazko to zvladam. Tiez mam este male deti, ale chodim uz do prace, sice este cerstvo, takze aj v praci som nova plus novi ludia, pre mna utrpenie, kazdy den sa vraciam s migrenou z toho napatia, ale musim sa rozbehnut. Koli detom. A este mam pomoc od mojej rodiny, ked su napriklad deti chore....Ale taketo veci zvlada vela zien, len mne to ta SF stazuje. Chcem sa ta opytat, ci niektore z tvojich deti nieco po tebe nezdedilo, myslim naznaky SF.

___alexis___

katikaaa: waw tak to ti gratulujem :) A obdivujem ta, ja by som to bez toho nezvladla... A ako som pisala nebudem radsej riskovAt :D

katikaaa

alexis, tak ja som obhajoby uz mala..zvladla som to..a bez alkoholu..som stastna..budem ti drzat palce a kludne si uhni ;) mna cakaju este statnice, ale tych sa uz tak nebojim.

andrea29

Prečo:)...ja mám dve malé deti...ale zaujímalo by ma,ako to ty zvládaš,keď si rozvedená chodiť aj do práce,čo asi musíš,keď si sama...u nás to zatiaľ ťahá muž,lebo ja som neschopná ísť na nejaký pohovor.