Červenanie = Socialna fobia

Príspevok v téme: Červenanie = Socialna fobia
nádej

Našiel som vo fóre už niekoľko článkov o tom ako ľudia trpia červenaním. Ja patrím k nim a tak som sa rozhodol pátrať trochu po tejto "chorobe".
Ak chceš vedieť viac, čítaj trpezlivo ďalej...

Jednou z najmladších fóbií je sociálna fóbia. Touto fóbiou trpí každý desiaty človek. Vzniká predovšetkým v detstve a v dospievaní, keď sú ľudia oveľa viac citlivejší na úsudok okolia. Jedným z prejavou sociálnej fóbie je červenanie sa. Červenajúci sa cíti svojim rúmencom ponížený, pretože prezrádza jeho neistotu. Postihnutí sa boja byť v centre pozornosti ostatných, majú strach z jeho hodnotenia, z vlastných rozpakov a trápnosti. Sociálna fóbia postihuje okolo 3 percent žien a asi 2 percentá mužov.

Príznaky sociálnej fóbie:
Strach,
že sa druhí na vás pozerajú
že sa znemožníte
aby ste neboli stredobodom pozornosti
z neprirodzeného správania
z večierkov a voľnej zábavy
jesť pred ľuďmi
zo schôdzí, stretnutí, verejného vystúpenia
z použitia verejných WC
hovoriť pred malou skupinou
písať na verejnosti (vyplňovať formuláre)
hovoriť pred autoritou
nadviazať konverzáciu, udržovať ju
požiadať si o to, čo človek potrebuje
z rozhovoru s cudzím človekom
telefonovať

Človek trpiaci sociálnou fóbiou by mal vyhľadať odborníka!!!

fobicka

alexis ani sa necudujem, ze nemas uz sil..neviem ako by som ti poradila..skus chodit castejsie vonku, vytiahni kamosky, ktorym veris. asi sa nemozeme donekonecna ukryvat v tej svojej ulite, musime si pomalicky zvykat na ludi, na vonkajsie prostredie.
ja teraz citim, ze to strasne potrebujem niekomu povedat..ale velmi sa bojim.velmi..

george78

Prajem dobry vecer.slavka:trafene?vsak to nikto netvrdi.myslel som tym to,ze aj clovek z nejakou nepriaznou osudu,nejakym telesnym handicapom moze dat vela pozit.energie.ale ked ich povazujes za trafenych tak...

alexis___

fobicka: aha prepac som si nevsimla tvoj predchadajuci prispevok... No muslim, ze je to aj tym, ze mam teraz take horsie obdobie..Nemam chut bojovat, lebo uz proste nevladzem. Som vacsinou doma teraz...obcas idem s kamoskou vonku, ale to len tak na prechadzku so psom. Dnes som bola snowboardovat, 2 x som sa spustila a chytila ma depka, ze som to uz vedela a uz znova mi to tento rok absolutne nejde a ze v nicom niezom dobra. Zacala som plakat na svahu a radsej som odisla sediet do auta kde som sa mohla v klude vyplakat. Ja cestujem SAD a niekedy mi to robilo asi vaczsi problem, ked sa na taym tak zamyslim, tak to ma ani velmi netrapi to cestovanie. Iba ked sedim v stvorke, ale tam si nikdy nesadam :D Nakupovat chodim vaczsinou s mamkou alebo sestrou... Ja milujem nakupovanie a tak to musim niekedy premoct a ist aj sama, lebo velmi chcem :) Ale tak vacsinou stale do tych istych obchodou. Do nejakeho noveho by som asi sama nevosla. Do barov obcas chodim, ked je nejaky koncert, ale VZDY sa mi to stane s tou hlavou, tak preto to obmedzujem na minimum :( a tak by som chcela ist s kamaratmi sadnut :(

fobicka

no a to co som sa ta pytala, na tom si ako?
ja som z MT takze to ti neviem poradit ci tam mate niekoho dobreho, ale myslim si, ze urcite ano. Len sa treba odhodlat a zajst za niekym..Ved ja by som tiez sla, ale...

alexis___

a odkial si fobicka? Ja som z okolia KE. Kebyze som vedela, ze existuje nejaky dobry psycholog, psychiater, proste hocikto, kto sa tomu fakt venuje tak by som ho velmi rada navstivila... lebo takto sa uz fakt zit neda... to trhanie v krku ma nici

fobicka

alexis, mne je tazko samej posudit ci mam lahku alebo tazku formu SF, pretoze napr cestovat MHD alebo jest na verejnosti mi az taky problem nerobi, ale ked si spomeniem na situacie ako napr ustna skuska alebo verejne vystupovanie tak si myslim, ze v tomto pripade je to najhorsia forma..ja keby som sa postavila pred ludi a mala im nieco precitat alebo predniest odpadnem tam na mieste alebo uteciem. potenie a trasnie tuk, hlasu, hlavy, zacne sa mi tocit hlava, zahmlievat pred ocami, je mi na odpadnutie..takze neviem..najlepsie by bolo keby nam tu psycholog napisal..

fobicka

to ma mrzi, ze mas blbe obdobie :( a preco? stres zo skusok? alebo tak celkovo sa to vsetko zhorsilo? ja mavam tiez niekedy taky pocit, napr ked som dlhsie doma zatvorena a potom mam vyjst medzi ludi tak mam pocit, ze to nezvladnem..a aky je tvoj den? ako travis cas? si len doma alebo chodis aj vonku s kamaratmi? do barov napr? nakupovat chodis? MHD zvyknes cestovat?

alexis___

myslite, ze to s tou hlavou znamena ze je to v najhorsej forme? lebo ja si to uz ani horsie neviem predstavit :((

alexis___

presne tak fobicka aj mna to s tou hlavou NAJVIAC ZO VESTKEHO trapi... a teraz mam vazne zle obdobie... Uz nedokazem zim medzi ludmi... je to velmi velmi zle :(((